Ősszel és télen valahogy mindig több figyelem irányul a szarvasokra. A szarvasbőgés és az egymásnak csapódó agancsok zaja az őszi erdő alapzajai közé tartoznak. Télen, az ünnepek közeledtével pedig a szarvasok a Mikulás és a karácsony kapcsán is felbukkanó szereplők, dekorációként is sok otthonnak válnak díszévé ebben az időszakban.

De vajon mennyire vagyunk tisztában a szarvas motívum történetével, annak eredetével és a különböző népek, vallások életében betöltött szerepével? Szeretnénk egy kis eligazítást nyújtani olvasóinknak a szarvassal, mint jelképpel kapcsolatban.

 

A szarvasok a természetben

A szarvas a szarvasfélék családjába tartozó emlősállat. Ennek a családnak a tagja a jávorszarvas, az Észak-Amerikában karibunak nevezett rénszarvas faj és a vapiti szarvas is. Néhány szarvasfaj társas életmódot folytat, míg mások magányosan élnek. A hím szarvast bikának, a nőstényt tehénnek nevezzük, a kicsinyüket pedig a borjúnak. Ausztráliát ás az Antarktiszt kivéve minden kontinensen előfordulnak.

A szarvasok elsősorban növényevő állatok, bár néha előfordul, hogy elfogyasztanak egy-egy madárfiókát. Kedvtelve legelik le a zsenge növényzetet, a leveleket, hajtásokat, ágakat és a füvet. Mint bármelyik szarvasmarha, a szarvas is a kérődzők alrendjéhez tartozik, így a durván megrágott táplálékot visszaöklendezi, majd újra megrágja és lenyeli. Ez teszi lehetővé, hogy az alacsony tápértékű táplálékból nagy mennyiséget is el tudjon fogyasztani.

 

A szarvas jelkép az indiánoknál

A szarvas az indián mondavilágban a kifinomultság, a gondoskodás és a jóság jelképe. A hiedelem szerint a szarvasban lakozó szellem kedvessége és kifinomultsága képviseli a Nagy Szellem mindannyiunkra és mindenre kiterjedő szeretetét. A szarvas megtanítja az embereket arra, hogy hogyan találják meg azt a lelki nyugalmat, amely minden sebet begyógyít és arra is, hogy ne próbáljanak megváltoztatni másokat, hanem fogadják el őket olyannak amilyenek.

Egy történet is kapcsolódik a szarvashoz az indián mondavilágban. Eszerint a szarvasborjút magához hívatta a Nagy Szellem. Útközben találkozott egy visszataszító démonnal, aki arról igyekezett meggyőzni a halott lelkeket, hogy a Nagy Szellem nem akar bajlódni velük. Amikor a szarvasborjú megpillantotta a démont, aki csúf volt, tüzet okádott és szörnyű hangokat hallatott, inkább kíváncsiságot érzett, mint félelmet. Arra kérte a démont, hogy engedje őt tovább, mert neki segítenie kell a lelkeknek. A démont meghatotta a szarvasborjú jósága és vakmerősége, kemény szíve megenyhült és teste diónyira zsugorodott. A borjúban lakozó női szellem kedvessége és gondoskodása, felszabadította az utat a Nagy Szellem összes gyermekei számára, hogy félelem nélkül eljuthassanak a birodalmába.

 

A szarvas jelkép a keltáknál

A kelták a szarvast természetfeletti lénynek tekintették és a „tündérek marhái” néven emlegették. A kelta hagyomány akárcsak a medve és a vaddisznó esetében két szemlélet alapján csoportosította a szarvas jelképet, egyet jelentett a hím- és mást a nőstény szarvas.

A kelta mítosz szerint az istenek egy fehér szarvastehenet vagy bikát küldtek, hogy az a kiválasztott embereket a birodalmába vezesse. A kelta papok gyakran tettek arcukra szarvas maszkot pogány szertartásaikon vagy szarvasbőrből készült amulettet hordtak, mert hitük szerint a bőrben a szarvas ereje lakozott. Eilidh, a szarvastehén a kecsesség, a kifinomultság és a nőiesség jelképe volt. Damh, a szarvasbika pedig a függetlenség, a büszkeség és a megtisztulás szimbóluma. Ő az erdők királya, minden lény védelmezője, valamint a Nap, a harcos férfiasság és a termékenység képviselője is egyben.

 

A szarvas a görög mitológiában

Az ókori görög mitológiában a Hold istennőjéhez, Artemiszhez köthető ez a fenséges, impozáns vadállat. Artemisz képviselte ugyanis az egyediséget és a bátorságot, a szarvas pedig egy ilyen fajta állat.

 

A szarvas a magyar mondavilágban

A csodaszarvas a hun – magyar mondakörben és a magyar népi hagyományokban is felbukkanó mitikus vezérállat. Arról is nevezetes, hogy aranyfényű koronájának csillogásával csalogatva átvezette Hunort és Magort, valamint száztagú csapatukat egy másik világba.

Feltételezhető, hogy a Kárpát-medencébe a honfoglaló magyarok magukkal hozták a keletről származó csodaszarvasmondát, amely később a keresztény Szent Eustachiusnak és Szent Hubertusnak a vadászok és az erdészek védőszentjének történeteivel keveredett.

A középkori krónikákban aztán többször ismétlődő motívum, hogy egy csodálatos szarvas mutatja meg az embereknek, hogy hol kell templomot vagy kolostort építeniük.

 

A szarvas ábrázolása a festményeken

A középkori és a reneszánsz festményeken ábrázolt állatok általában rejtett jelképek képviselői. A festő ily módon közvetítette titkos gondolatait azok felé, akik értelmezni tudták ezeket a szimbólumokat.

A szarvas és az őz békés és eléggé félénk állatok, ezért kerülik a harcot, kivéve, ha azt egymás között kell megvívniuk a dominanciáért. Így lettek ők a béke és a harmónia jelképei a festményeken. Az ősi keresztény hitvilágban a szarvas magát Krisztust jelképezte.

 

Szarvasok az élményfestéseken

Nézz körül az Események menüpontban található képek között és keresd a szarvasos festményeket, amelyekkel igazán hangulatos őszi vagy téli enteriőrt teremthetsz az otthonodban.

Blog

Festményvásárlás a KreatívLiget webáruházból

A tavalyi év (2020) számunkra is nagy részben arról szólt, hogy folyamatosan újraterveztük és alakítgattuk a KreatívLiget Élményfestő Stúdió életét, tevékenységét, foglalkozásait. Minden erőnkkel igyekeztünk a küldetésünket továbbra is teljesíteni a nehezített körülmények ellenére is. Ez a küldetés az élményfestés tevékenység népszerűsítése. Célunk a kreatív tevékenységek iránt érdeklődők meggyőzése arról, hogy a képességek fejleszthetők és gyakorlással tökéletesíthetők. Ehhez pedig tökéletes módszer a festmények készítése, akár másolása is. Hiába azonban minden törekvésünk, ha az aktuális szabályozás nem teszi lehetővé, hogy összegyűljünk. És nem teszi lehetővé azt sem, hogy csoportosan, egy légtérben hódolhassunk a közös szenvedélyünknek, az alkotásnak. Ez a felismerésünk felgyorsította azt a már amúgy is elindult folyamatot, amelyben végül elkészült a KreatívLiget Webshop. Mit tehet egy kreatív tevékenységekért rajongó ember, ha a külső körülmények következményeként nem lehet személyesen részt venni egy-egy élményfestés foglalkozáson? A nemrégiben elkészült Kreatívliget webáruházból mindenki meg tudja rendelni a számára kedves festmények alapanyagait és többféle lehetőség közül választhat, hogy azt milyen módon festi meg. Ezen felül többek kérésének eleget téve – a korábbi tapasztalatok alapján – a legnépszerűbbnek bizonyuló képek elkészült állapotban is megvásárolhatóak.   Festmények vásárlása Nincs időd minden képet megfesteni, mégis festményeink egyikével díszítenéd otthonod vagy lepnél meg valakit? Ez sem probléma, hiszen a

Olvass tovább »

Élményfestés gyerekeknek – Mesehősök

Korábbi cikkeinkben már részletesen írtunk arról, hogy mi az élményfestés, a kreativitás fejlesztésének lehetőségeiről és arról, hogy milyen hatásai vannak az élményfestésnek az agyunkra. A leírtakat elsősorban felnőttekre vonatkoztattuk, pedig a gyermekek esetében még inkább előnyös lehet, ha egy számukra is kellemes időtöltés közben az agyuk, a kreativitásuk, a kézügyességük és a rajzkészségük is fejlődni tud.   Élményfestés gyerekeknek A gyerekeket különösen körültekintően kell bevezetnünk az élményfestés „tudományába”. Velük kapcsolatban kiemelten fontos számunkra az, hogy örömmel fessenek és sikeresen tudják befejezni az elkezdett képet az élményfestés foglalkozás előre meghatározott ideje alatt, kapkodás és sürgető kényszer nélkül. Ezért válogatjuk az elkészíthető képeket úgy, hogy azok a kezdő festőpalánták számára is megvalósíthatók legyenek, sikerélményt adva és lehetővé téve, hogy a foglalkozás végén egy csodás saját alkotást vihessenek haza. Azért fontos, hogy a gyerekek sikerként éljék meg egy kép elkészítését, mert – ahogy az az elnevezésből is kiderül – ennek a foglalkozásnak az élményszerzés a lényege. Nem pedig az, hogy valamilyen megvalósíthatatlannak látszó teljesítményre kényszerítsünk bárkit is. Ezért igyekeztünk olyan képeket tenni a választékunkba, amelyek látványosak és dekoratívak, de az elkészítésük nem igényel nagy erőfeszítést, ehelyett inkább kimondottan élvezetes és szórakoztató. Ezen kívül alkalmasak arra, hogy segítségükkel tanulásra és tapasztalásra biztassuk a gyerekeknek

Olvass tovább »

Élményfestés – Tánc

A tánc egy olyan művészeti ág, amely a test – jellemzően ritmikus, zenére történő – mozgásával tud kifejezni érzelmeket, épít társadalmi kapcsolatokat, de spirituális mondanivalóval is bírhat. A tánc az emberek közötti nonverbális kommunikáció eszközének tekinthető, de vannak módozatai, amelyek az állatok különböző közösségeiben is léteznek. Ilyenek például a méhek tánca vagy a párzási időszakban megfigyelhető pávatánc, illetve az ehhez hasonló megnyilvánulások más madárfajoknál. A sportok közül a torna, a műkorcsolya, a jégtánc, illetve a szinkronúszás is tartalmaz táncos elemeket, és a különböző harcművészetek formagyakorlatait is gyakran hasonlítják táncokhoz, illetve a lépések hasonlóságára hívják fel a figyelmünket. Az anyanyelvünk gyakran élettelen tárgyak mozgását is táncként írja le. Például táncolhatnak a fáról lehulló száraz levelek, ahogy kavargatja „őket” a szél, vagy akár a gyertya lángja a légmozgástól.   A balett Majdnem minden táncstílus alapja. A balett megjelenése előtt a táncok esetlenebbek voltak és sokkal inkább ösztönszerűek. Ez az újfajta mozgásstílus sokkal lágyabb, sokkal finomabb mozdulatokat jelenít meg, ezzel is segítve az egyensúlyérzék, valamint a mozgás koordináció fejlesztését és fejlődését. A balerinák sok kislány álmát testesítik meg, egyfajta ideális nőképet sugallva a számukra. Egy korábbi bejegyzésben a balerinák festészetben betöltött szerepéről írtunk részletesen, kiemelve Edgar Degas francia impresszionista festő műveit. Róla kevesen

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü