Alkotni nem csak a vászonra lehet – A homokanimáció

A homokanimáció nem más, mint a homok formálása, amikor az alkotó homok felhasználásával egy képsorozatot hoz létre. A homokot egy világító asztalra szórják, a művész számos módon tudja alakítani a homokot a felületen ezáltal homokból alkotott sziluettek képeket alkotnak. A homokanimációt gyakran zenével kombinálják,  így mesélvén el egy történetet. Az egymásba fonódó alkotások szinte végtelen lehetőségeket rejtenek, akár improvizációról, akár előre kitalált történetről legyen szó.

Ez a fajta alkotás tulajdonképpen a performansz-művészethez áll közel, amelyben maga a művész a megtekintett mű központi eleme. A homokanimáció során a művész legtöbbször tiszta felületet használ, amelyet alulról világít meg és ezt a megvilágított felületet vetítik ki a közönség számára jól látható helyre. Az “animáció” kifejezés helyénvaló, mivel a művész által megalkotott formák az előadás során változnak, és pár perc alatt el lehet mesélni egy történetet képek sorozata által.

 

A homokanimáció nagy úttörői

A homokanimációs technikát Caroline Leaf hozta be a köztudatba még 1968-ban a Harvard Egyetem művészet szakos hallgatójaként. Első filmjét  (Homok vagy a Péter és a farkas 1968) a tengerparti homok fénydobozra öntésével, valamint a homokszemek formázásával hozta létre, így alakokat, textúrákat és mozgásokat tudott megjeleníteni néhány egyszerűnek tűnő kézmozdulattal.

Nem sokkal később más is kedvet kapott a műfajhoz, a hetvenes években Eli Noyes, egy másik Harvardot végzett hallgató, bemutatta a Homokembert (1973) majd a Homok -ábécét (1974), amely a Szezám utca című gyerek-televíziós műsor részévé is vált.

1977-ben Co Hoedeman holland-kanadai animátor egészen új szintre emelte a homokkal való filmkészítést. A Homokvár című filmje elnyerte a legjobb animációs rövidfilm Oscar-díját.

2006-ban Gert van der Vijver megalkotta A homokmágus című sorozatot a holland Nemzeti TV számára, azóta pedig animációt készít a The Passion (Hollandia) évente megrendezett szabadtéri játékhoz.

 

Magyarok is vannak az elismert művészek között

Méltán elismert homok animáció művésszel kis hazánk is büszkélkedhet. Nálunk Cakó Ferenc (Budapest, 1950-) grafikus, animációs filmrendező szerezett méltó helyet a a homokanimációs film világában.

Hamar kiderült, hogy tehetséges, így a budapesti Képző és Iparművészeti Szakközépiskola grafikai szakának elvégzése után felvételt nyert a Magyar Képzőművészeti Főiskola alkalmazott grafika szakára, ahol 1973-ban vette kézhez diplomáját.

Főiskolai évei alatt készített amatőr animációs filmjeivel többször nyert díjakat az Országos Amatőrfilm Fesztiválon, ez nyitja meg számára a Pannónia Filmstúdió kapuit, ahol 1973-tól 1991-ig dolgozott tervező-rendezőként. A háromdimenziós animáció területén kezdetben báb- és gyurmafilmeket, sorozatokat, reklámokat rendezett és animált. Sokan ismerhetik a munkáit, hiszen a Sebaj Tóbiás és Zénó filmjei ma is népszerűek.

Az első nagy elismerés 1988-ig váratott magára, ekkor az AB OVO című szobor-homokanimációs filmjét Cannesban BEST SHORT díjjal jutalmazták, emellett több nemzetközi filmfesztivál is fődíját is elnyerte vele.

Cakó a képzőművészeti formavilág állandó kísérletezője, különleges hatású homokrajz-animációs filmjei mindig tudnak az újdonság erejével hatni. Önállóan írja, tervezi, rendezi és kivitelezi a nemzetközi fesztiválokon is nagy sikerrel játszott filmjeit.

 

Papp Norbert is a homokot használja egyik alapanyagként művészeti munkájában. Ő egy színes hátterű világító lapra szórja és formálja a homokot. Számtalan zeneszámhoz alkotott csodás animációt, készített rövidfilmeket. Munkáját olykor fényfestéssel kombinálja városi ünnepek alkalmával, de megrendelésre bárki kérhet ünnepi alkalomra tőle különleges kisfilmet.

Ha te is kedvet érzel valami igazán szépet alkotni, akkor gyere el hozzánk helyszíni élményfestő alkalmaink egyikére. Ha otthonodban szívesebben ragadnál ecsetet, akkor válassz otthoni videós szettjeink közül számodra megfelelőt.

Blog

Készülődj az ünnepre élményfestéssel!

Megint elérkezett az idő, készülődhetünk az év utolsó hónapjára és az ünnepekre. A december rengeteg örömöt, de az átlagnál jóval több tennivalót és stresszt is tartogathat sokunknak. Sok munkahelyen van év végi zárás, a Karácsony közeledtével az ünneppel kapcsolatos teendőink is sokasodnak. Az ajándékok beszerzése, a háztartások kitakarítása, a menü megtervezése, az ajándékok beszerzése, a rokoni, baráti találkozók szervezése mind-mind elvileg örömteli feladatok, de ugyanakkor tűnhetnek egy végtelen maratonnak is.   Senki sem tud kimaradni a Karácsonyból A sok teendő, amit december tartogat számunkra, sokszor elvonja a figyelmet a Karácsony lényegéről. A keresztények Jézus születésében Isten végtelen szeretetét látják megnyilatkozni. Úgy tartják Isten elküldte fiát a Földre, ezáltal Isten is emberré lett, megtestesült. A Karácsonyt a nem hívő emberek is meg szokták ünnepelni, sokan a család és a szeretet ünnepeként tekintenek erre a jeles eseményre. Akárhogy is viszonyulunk a téli napfordulóhoz igazított ünnephez, decemberben mindenképp valamilyen formában kapcsolatba kerülünk vele. A fényes dekorációk, a karácsonyi vásárok, a kidíszített kirakatok,  az adventi koszorúk a lakásokban, a karácsonyi zene és hangulat a boltokban és bevásárlóközpontokban mind a Karácsony előhírnökei. Sokan készítenek gyermekeiknek, vagy párjuknak adventi naptárat is, amely minden napra tartogat valamilyen meglepetést. A legkézenfekvőbb megoldás az ajándékok tekintetében sokaknak valamilyen apró

Olvass tovább »

Festők fordulatos élete – Edvard Munch

Ha azt mondjuk, hogy híres norvég festő, sokan biztosan elgondolkodnak, hogy ismerünk-e olyat egyáltalán. Szerencsére igen. Ő Edvard Munch, akiről ebben a bejegyzésben megtudhattok néhány érdekes dolgot, hiszen a fordulatokban bővelkedő életéből bőven találhatunk ilyeneket.   Munch és a halál A híres norvég festő középosztálybeli családból származott, apja orvos volt. Gyermek- és ifjúkorában saját szavai szerint a betegség, az őrület és a halál angyalai vették körbe őt. Öt éves volt, amikor elveszítette édesanyját, kamaszként az egyik húgát, huszonéves volt, amikor pedig az édesapja és egyik bátyja is meghalt, egyik nővére pedig megőrült. Ezek után nem csoda, hogy maga Munch is meglehetősen labilis alkattá vált, alkoholproblémákkal küzdött, többféle pszichés betegségtől szenvedett és nikotinfüggő is volt. Az előzményeket ismerve egyik dolgon sem tudunk igazán csodálkozni vagy megütközni. Képeinek is visszatérő motívuma lett a halál és az elmúlás: a Halottas ágynál, a Halál a betegszobában, a Halott anya és gyermeke című képein gyerekkori élményeit próbálta meg feldolgozni.   Munch pályafutása Eredetileg mérnöknek készült, de a műszaki főiskoláról kimaradt, ezután a kristianiai (oslói) Királyi Művészeti Iskolában tanult festészetet és tagja lett a Kristianiai Bohémok nevű művészcsoportnak. 22 éves korában Párizsba utazott, ahol a Louvre és a Szalon festményeit tanulmányozta nagy figyelemmel, különösen Manet művei

Olvass tovább »

Híres női festők – Tamara de Lempicka

Korábban már írtunk egy bejegyzést, amely egy válogatás volt a legnevesebb női festőkből. Már abban a cikkben is szerepeltettük jelen cikkünk főszereplőjét, Tamara de Lempickát. Lengyel emigráns festő, az első olyan női művész, aki komoly karriert futott be a képeivel és sok pénzt is keresett. Festményei súlyos dollárszázezrekért cserélnek gazdát, számos hollywoodi híresség birtokolja büszkén a műveit. Kubista hatásokkal indulva végül az art deco mestere lett.   De Lempicka festészetének kezdetei Az eredeti nevén Tamara Gurwick-Gorska, ha igazak a fellelhető információk, 1898-ban született. Édesanyja gazdag lengyel család sarja volt, édesapja révén pedig orosz származású. Minden jóval bőségesen ellátott, kultúrával átitatott gyermekkorának az 1917-es oroszországi forradalom vetett hirtelen és drámai véget. Ekkor kényszerült első ízben emigrációra. Közben férjhez ment, és így már, mint férjes asszony Tadeusz Lempickivel Párizsban telepedett le. Elsősorban pénzkereset céljából kezdett el festeni, de ezt rövid idő alatt sikerült összhangba hozni azzal a vágyával, hogy társadalmilag is elismerjék a munkásságát. Elvégezte az Académie de la Grande Chaumiere-t. Kubista mesterei, mint André Lhote és Maurice Denis ugyanúgy hatottak a művészetére, mint azok a gyermekkori emlékei, amelyeket a reneszánsz művészetéről a nagymamájával többször megismételt olaszországi utazásokon szerzett. A Louvre kiállítótermeiben tett gyakori látogatások, és a régi mesterek klasszikus egyszerűsége egyaránt

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü