Az esernyő története

Van egy tárgy a mindennapjainkban, amelyet sokan minden nap magukkal hordanak a táskájukban, hiszen sosem lehet tudni, hogy mikor lehet rá szükség… Amikor a világon először jelent meg, kizárólag a nap elleni védekezést szolgálta, és sokkal később lett a funkciója az eső elleni védelem. Az idők során sokszor átalakult és komoly fejlődésen ment keresztül. A praktikum és a funkcionalitás mellett az esztétika és a divat is meghatározó szempontok lettek a fejlődésében.

Ez a tárgy nem más, mint az ernyő, amely napernyő és esernyő formájában is ismert mind a mai napig.

 

Ernyők az ókorban

Az első ernyőket az ókori Kínában használták. A legenda szerint egy nő találta fel az ernyőt kb. időszámításunk előtt 2000 évvel. Ez az ernyő természetesen még papirosból készülhetett.

A klasszikus ókorban, a görögök és a rómaiak már selyemhuzatú ernyőket is használtak. Ezekben az országokban az ernyőket csak a nők és csak a napsütés ellen használták, hiszen esős időben ki sem mentek az utcára. Az ernyő praktikus haszna egyébként másodrangúvá vált, mert az idők során a hatalom és a gazdagság szimbólumává vált. Ez a szimbolikája még a múlt század végén is tartotta magát.

Az ernyődivat aztán Kínából eljutott Perzsiába, Indiába, Egyiptomba, Görögországba és Római Birodalomba is. Mindenki egy kicsit átformálta ugyan a saját karakterének megfelelően az ernyőt, de mindenhol az előkelő nők és férfiak méltóságának a jelképe maradt. Az egyiptomi fáraó sírok domborművei is ábrázolnak egyfajta ernyőt, amely mintha egy kombinált legyező-ernyő lett volna. Görögországban a férfiak nem használták ugyan, de még maga Héraklész is szívesen tartotta az ernyőt a szép Omphalé (lüdiai királyné, aki megvette Héraklészt Hermésztől rabszolgának) feje fölé, hogy megvédje a nap tüze ellen.

 

Ernyők a későbbi korokban

Az ókori Róma után, ahol már eső ellen való bőrernyők is készültek, az ernyők használatát átvette a keresztény Róma is, természetesen egész más célból és egészen más formában.

A pápák fölé ünnepek alkalmával és körmeneteknél drága ernyőket tartottak, amelyek aztán baldachin formájúra alakultak. Amíg a pápaság világi uralma tartott, az ernyő úgyszólván a pápák pajzsa lett. Az ernyőhordók minden olyan alkalommal, amikor a nyilvánosság elé léptek, egy nyitott és egy csukott ernyővel kísérték a pápákat, amivel a világi és az egyházi hatalmukat szimbolizálták. Egyes pápák azt a kegyet gyakorolták, hogy a keresztény császároknak egy ilyen ernyőt ajándékoztak.

Ezek után hosszú szünet következett be az ernyők fejlődésében. A 17. században kezdődött meg Franciaországban a mosható anyagból készült esernyők divatja és megindul az a diadalmas folyamat, amely elvezetett a ma ezer variációban lévő esernyők és napernyők kultuszához és divatjához.

 

Az összecsukható esernyő

Valószínűleg kevesen tudják, hogy a kis méretűre összecsukható esernyőt magyarok találták fel, méghozzá 1920 táján, a Vas megyei Uraiújfaluban, a Balogh fivérek. 1920-tól 1940-ig működő gép- és műlakatos műhelyükből indult világhódító útjára a mai napig népszerű összecsukható esernyő.

Balogh Károly 1881-ben született Ostffyasszonyfán, géplakatosi végzettségét Sárváron szerezte. Dolgozott Sopronban, Sárváron, Bécsben és Badenben, 1906-ra pedig önálló mester lett. Testvére, Balogh Kálmán 1893-ban született. A szakmát a bátyjától tanulta, a műhelyt közösen alapították az 1920-as években. Elsősorban vasmegmunkálással foglalkoztak, a megvalósult ötleteik közül a legjelentősebb az összecsukható esernyő lett.

A Balogh fivérek sokáig kerestek megfelelő kivitelezőt Magyarországon, végül egy nyugatra induló rokonuknak adták az összecsukható esernyő prototípusát, hogy próbáljon vele szerencsét. Az 1923-ban Magyarországon bejegyzett szabadalom a Szombathelyi Királyi Közjegyző által aláírt szerződés szerint Ausztriában, Németországban, Csehországban, Lengyelországban, Belgiumban, Franciaországban, Angliában is szabadalmi védelmet kapott és hamarosan az USA is zöld utat adott a Balogh fivérek zsebben hordható ernyőjének.

Uraiújfaluban a legkisebbek is tudják az esernyő történetét. A faluban élők büszkék erre a találmányra, minden évben megrendezik az Esernyőfesztivált. A közösségépítő rendezvényen tartanak esernyős felvonulást, illetve kiállítást is szerveznek, ahol az eredeti prototípust is megtekinthetik az érdeklődők.

 

Esernyős festmények

Az esernyő a védelmet, a biztonságot is jelképezheti, valamint dekoratív kiegészítő elem lehet az esős vagy havas utcaképeket ábrázoló festményeken. Ha ilyeneket keresel, nézz körül az Események menüpontban és válassz kedvedre az aktuális témáink közül.

Szeretettel várunk a KreatívLiget Élményfestő Stúdió termébe egy közös festésre!

Blog

Különleges festmények – Mariam Paré, a szájjal festő tehetség

Mai cikkünkben egy kívül-belül ragyogó és mérhetetlenül inspiráló nőt mutatunk be, akit semmilyen körülmény nem tudott megakadályozni abban, hogy tehetségét kamatoztassa. A nyaktól lefelé lebénult Mariam ugyanis megtanult szájjal festeni és teszi ezt nagyon magas színvonalon. Élő példája annak, hogy a reménytelennek tűnő helyzetekben is meg lehet találni a kiutat, valamint annak is, hogy a művészet terápiás jelleggel bír.   A rajzolás, mint menedék A művészet mindig is Mariam Paré életének központi öröme volt. „Nem emlékszem olyan időszakra, amikor ne lettem volna kreatív személyiség” – mondta. „Gyerekkoromban a zsírkréták és a ceruzák voltak a kedvenc játékaim. A művészet egyrészt örömforrás volt, másrészt segített gyermekkorom történéseit feldolgozni.”   Egy pillanat alatt vesztette el megszokott életét Paré 19 évesen San Franciscóba költözött, abban a reményben, hogy ott művészeti iskolába járhat. Azonban élete egy pillanat alatt megváltozott, amikor látogatóba indult a barátaihoz Richmondba.  Egy autóban ült, amikor lövöldözés tört ki a járdán, és egy eltévedt golyó eltalálta a nyakát. A baleset következtében nyaktól lefelé lebénult. Öt hónap kórházi kezelés után visszatért Chicagóba rehabilitációra. „Még ép emberként nagy terveim voltak a jövőre nézve. A sérülésem után azt hittem, hogy vége az életemnek. Nem tudtam elképzelni, hogy hasonló életet élhetek, mint korábban.” Azonban idővel Parénak

Olvass tovább »

Nyári programajánló – Henri Matisse kiállítás a Szépművészetiben

2022. június 30-tól megcsodálható Henri Matisse első tárlata Budapesten, a képek pedig egyenesen a párizsi Centre Pompidou – Musée national d’art moderne termeiből érkeztek hozzánk.  A több mint 100 művet magába foglaló  kiállítás  a művész életművének minden meghatározó szakaszát bemutatja: a fauve periódustól egészen a késői gouache papírkivágatokig. A tárlaton gyönyörködhetünk a művészre jellemző könnyedséggel ábrázolt ragyogó szín-, fény- és formaharmóniákban. Emellett  kirajzolódnak az életműnek a tér és a sík, az enteriőr és az alak, továbbá a szín és a vonal kapcsolatára vonatkozó alapkérdései is. A kiállítás végigkíséri, ahogy Matisse életművében folyamatosan megújuló színakkordokként és vonalritmusokként ölt formát a gondolatok színe. A tárlatra nemcsak festmények, hanem szobrok is érkeztek, emellett Matisse egyedi, sokszorosított és alkalmazott grafikai munkái is megtalálhatók. Igazi csemege a Matisse rajongóknak, hogy a gouache papírkivágásokkal megtervezett és saját kézírású szövegével együtt közreadott Jazz (1947) című művészkönyve is Budapesten van.   Matisse jogászból lett művész Henri-Emile-Benoît Matisse 1869. december 31-én látta meg a napvilágot Észak-Franciaországban. Szülei kereskedők voltak, saját kisboltjukban dolgoztak, gabonafélék és festéket árulásából keresték kenyerüket. Henri gyermekkorában nem utalt semmi jel arra, hogy  különleges tehetsége lenne bármihez is, az alkotás iránti vágy fiatal felnőttkorában ébredt fel benne. Szülei jogi pályára szánták, ez ellen Henri Matisse-nek se

Olvass tovább »

KreatívLiget festmények – Spongyabob Kockanadrág

Kinek jut eszébe egy tengeri szivacs és barátai életéről sorozatot csinálni, még ha az eleinte csak animációs változatban is létezett? Stephen Hillenburg ilyen ember, és milyen jól tette, hogy ilyen „őrültségre” vállalkozott, hiszen így éveken és évadokon keresztül okozott vidám pillanatokat nem kevés gyereknek és felnőttnek egyaránt.   A Spongyabob sorozat története A SpongyaBob Kockanadrág (angolul SpongeBob SquarePants) egy 1999-től műsorra tűzött, kétszeres Emmy-díjas amerikai televíziós rajzfilmsorozat, amely a Nickelodeon tévécsatorna egyik legnépszerűbb műsora. A sorozat megalkotója Stephen Hillenburg volt, aki korábban tengerbiológusként dolgozott, majd sajnos nagyon fiatalon, 2018. november 26-án az ALS betegségben vesztette életét. Ebben a betegségben az a végzetes a központi idegrendszer mozgató idegsejtjei pusztulása következtében az akaratlagos izmok fokozatosan elgyengülnek, majd végül el is sorvadnak. A Spongyabob tévéfilmsorozat a United Plankton Pictures és a Nickelodeon Animation Studios gyártásában készült, és a Viacom International Media Networks forgalmazásában jelent meg. A sorozat története a Csendes-óceán egyik lagúnájában, Bikinifenéken játszódik. Műfaját tekintve szituációs komédia és kalandfilm sorozat. Első részét Amerikában 1999. május 1-jén vetítették, majd ugyanezen évben július 17-től kezdték el a sorozat sugárzását. Magyarországon 2010. április 5-től kezdték bemutatni a részeket.   A Spongyabob sorozat szereplői és cselekménye Spongyabob egy tengeri szivacs, aki egy ananászban lakik a tenger

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü