Az óceánok világnapja

1992 óta minden évben június 8-án ünnepeljük az Óceánok Világnapját. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet az óceánok, tengerek fontosságára és sebezhetőségére.

 

A Föld fél tüdeje kék 

A Föld több mint 70%-át borítja sós víz. Számos tengeri élőlénynek ad otthont, becslések szerint kb. 2,2 millió faj élhet az óceánokban és tengerekben. Több millió ember megélhetését biztosítja, és élelemmel lát el bennünket. Bármilyen meglepő, de az óceánok jelentős mennyiségű oxigént is termelnek. A vízben úszó fitoplanktonok állítják elő az általunk belélegzett oxigén felét, emellett az emberek által termelt szén-dioxid negyedét is elnyelik. Magyarországnak nincs tengerpartja, mégis mi, magyarok is minden második lélegzetvételünket az óceánoknak köszönhetjük.

Sajnos különböző problémák fenyegetik ennek a hatalmas víztömegnek az egyensúlyát: a környezetszennyezés, a túlzásba vitt halászat és a globális felmelegedés.

 

A műanyag szennyezés

Nagyjából 5-12 millió tonna műanyag kerül évente az óceánokba. Egyes becslések szerint 2050-re több műanyag lesz az óceánokban, mint hal. A tengeri áramlatok hatalmas szeméttelepeket hoznak létre. A Csendes-óceán északi részén úszó szemétsziget becsült mérete kb. 700 ezer – 15 millió négyzetkilométer volt 2009-ben. Tehát még azt sem tudjuk pontosan, hogy mekkora. A szemétszigetben található műanyag a napfény ibolyántúli sugárzásának hatására fokozatosan darabolódik, szemmel nem látható apró részecskékre bomlik. Az így keletkező mikroműanyag nem csak a halakat, madarakat veszélyezteti, hanem  a táplálékláncon keresztül visszajut egészen a mi tányérunkig is, sőt már az ivóvízünkben is kimutatható.

 

A túlzott mértékű halászat

A túlhalászat egy modern jelenség. Azt jelenti, hogy gyorsabban halásszuk le a halakat, mint ahogy természetes módon szaporodni képesek, ezáltal egyre fogy a populációjuk. Ezzel megzavarjuk a tengeri élővilág egyensúlyát, amely csak nagyon lassan tud helyreállni, a folyamat egyes fajok kipusztulásához is vezethet. Mióta az ember nem csak egy kis ladikkal fogja ki magának a betevő falatot, a halászat módja is megváltozott. A halászhálók útjába kerülő állatok válogatás nélkül csapdába esnek és elpusztulnak. A tengerfenéki vonóhorgos halászat gyakorlatilag mindent letarol, ami az útjába kerül.

 

A globális felmelegedés

Az óceánok vize évről-évre melegszik. Ezzel veszélybe kerül számtalan faj, amelyek nem képesek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. A tápláléklánc felborulása ökológiai katasztrófához is vezethet. A hő elnyelése mellett az óceánok megkötik a szén-dioxidot is. Minél több szén-dioxidot engedünk a levegőbe, annál nagyobb mértékű az óceánok savasodása, mivel a CO2 vízzel reakcióba lépve szénsavat termel. A PH megváltozása főleg a meszes vázú élőlényeket érinti, legfőképpen a korallokat, kagylókat és planktonokat.

 

Mit tehetünk mi, hétköznapi emberek?

A műanyag szennyezés csökkentése érdekében:

  • Próbáljuk kerülni az egyszer használatos, eldobható műanyag eszközök használatát, illetve használjunk ezek helyett lebomló anyagból készült eszközöket. Vigyünk magunkkal táskát a bevásárláshoz, használjunk fém szívószálat, és újra felhasználható kulacsot, stb.
  • Gyűjtsük szelektíven a műanyag szemetet.
  • Vegyünk részt vízparti szemétszedő akciókban.
  • Kerüljük a mikroműanyagokat tartalmazó termékeket ( pl. kozmetikumokban előfordul, a csillámpor is mikroműanyag)
  • Támogassunk olyan szervezeteket, amik az élővizek védelméért küzdenek.

 

A túlhalászat minket is érint, ezeket teheted ellene:

  • Próbáljunk meg helyben fogott halakat fogyasztani.
  • Ha tengeri halat veszünk, olyan gyártó termékeit válasszuk, amelyik etikusan jár el: keresd az MSC logót, amely azt jelzi, hogy az adott termék fenntartható halászatból származik.
  • Sokat számít, ha küzdesz az élelmiszerpazarlás ellen: Csak annyit vegyél, amennyit meg is eszel!

 

Mit tehetünk az óceánok felmelegedése ellen?

  • Csökkentsük a szén-dioxid kibocsátásunkat: használjuk a tömegközlekedési eszközöket, vagy kerékpárt.
  • Együnk kevesebb húst, ezzel is csökkentve az üvegházhatású gázok kibocsátását.
  • Részesítsük előnyben a helyi termelők termékeit.

 

Óvjuk meg ezt a gyönyörű kékséget, hogy az unokáink is élvezhessék az óceánok, tengerek páratlan csodáját!

Ha te is nagy rajongója vagy a tengernek, akkor gyere el hozzánk és válogass számos tenger tematikájú képünk között kedvedre!  A tengerparti csónak, a világítótorony, vagy a medúzák idézik fel benned a legkedvesebb tengeri élményeket? Esetleg az új folyatásos fluid technikát kipróbálva idéznéd meg a tenger hangulatát? Helyszíni élményfestő alkalmaink és otthoni videós szettjeink  között is bőven találhatsz kedvedre valót.

Blog

Élményfestés – Marina Matkina bohém virágai

Marina hitvallása: A festészet számomra pihenés és kikapcsolódás. Festem a szelet a mezőkön, azt ahogy a virágok meghajlanak, és mintha belélegeznék ezt a friss levegőt és teret. A gyógynövényeknek nincsenek határai, szinte fuldoklom a frissességüktől ahogy meghajolnak a szélben. Olyanok, mintha együtt nevetnének és szórakoznának. Tulajdonképpen ezt festem – a vakációmat.   Virágos festmények A virágok éppen akkor jelennek meg, és vidítanak fel bennünket, amikor a legnagyobb szükségünk van rájuk – a tél vége felé. Finom pasztellszíneikkel és vidám foltjaikkal változtatják a környezetünket üde csodává szinte pár nap alatt, amikor megérkeznek az első virágbontogató, melengető napsugarak. Ahogy a ruháink vagy a bútoraink színét is mi magunk választjuk ki, ugyanígy érdemes a környezetünkben megtalálható virágok színét is jól meghatároznunk. Jó, ha oda tudunk figyelni a színek jótékony hatására, ha épp rosszkedvűek vagyunk vagy akár depresszióra hajlamosak a napfény hiánya miatt. A színeknek különböző frekvenciái vannak és a fény egyfajta energiaforrás is egyben. Így a különböző színek más és más hatást fejthetnek ki szervezetünkre is. Érdemes erre odafigyelni és a tavasz színei közül megtalálni a számunkra legkedvesebbeket, hogy azok az általános jó közérzethez segítsenek bennünket a téli időszak egyhangúsága után. A legjobb, amit tehetünk, hogy készítünk egy csodás virágos festményt az otthonunkba.

Olvass tovább »

Festményvásárlás a KreatívLiget webáruházból

A tavalyi év (2020) számunkra is nagy részben arról szólt, hogy folyamatosan újraterveztük és alakítgattuk a KreatívLiget Élményfestő Stúdió életét, tevékenységét, foglalkozásait. Minden erőnkkel igyekeztünk a küldetésünket továbbra is teljesíteni a nehezített körülmények ellenére is. Ez a küldetés az élményfestés tevékenység népszerűsítése. Célunk a kreatív tevékenységek iránt érdeklődők meggyőzése arról, hogy a képességek fejleszthetők és gyakorlással tökéletesíthetők. Ehhez pedig tökéletes módszer a festmények készítése, akár másolása is. Hiába azonban minden törekvésünk, ha az aktuális szabályozás nem teszi lehetővé, hogy összegyűljünk. És nem teszi lehetővé azt sem, hogy csoportosan, egy légtérben hódolhassunk a közös szenvedélyünknek, az alkotásnak. Ez a felismerésünk felgyorsította azt a már amúgy is elindult folyamatot, amelyben végül elkészült a KreatívLiget Webshop. Mit tehet egy kreatív tevékenységekért rajongó ember, ha a külső körülmények következményeként nem lehet személyesen részt venni egy-egy élményfestés foglalkozáson? A nemrégiben elkészült Kreatívliget webáruházból mindenki meg tudja rendelni a számára kedves festmények alapanyagait és többféle lehetőség közül választhat, hogy azt milyen módon festi meg. Ezen felül többek kérésének eleget téve – a korábbi tapasztalatok alapján – a legnépszerűbbnek bizonyuló képek elkészült állapotban is megvásárolhatóak.   Festmények vásárlása Nincs időd minden képet megfesteni, mégis festményeink egyikével díszítenéd otthonod vagy lepnél meg valakit? Ez sem probléma, hiszen a

Olvass tovább »

Élményfestés – Fesd magad boldoggá!

2012. június 28-án az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) közgyűlésén úgy határozott, hogy március 20-án tartják a boldogság világnapját. Szerintük ugyanis a boldogság keresése az emberi lét egyik alapvető célja, amely megérdemel egy saját világnapot is.   Buthán, a boldogságmérés bölcsője A boldogság nemzetközi napjának ötlete a kis himalájai buddhista királyságból, Bhutánból származik. Az ázsiai ország elsőként vezette be a bruttó nemzeti boldogság (GNH) fogalmát lakosai jólétének mérésére. Úgy gondolták, ez többet elárul egy országról, mint a bruttó hazai össztermék, a GDP. A „bruttó nemzeti boldogság” egy kilenc pontból álló index segítségével becsülhető meg, azt veszi górcső alá, hogy hogyan érzik magukat az emberek gazdasági, társadalmi és érzelmi szempontból. A boldogság világnapjának fő üzenete az, hogy nem csak a növekedési számok és a gazdasági értékek a legfontosabb mutatók, ugyanis az emberek elégedettségét más feltételek is befolyásolják.   A boldogság tudományosan mérhető Az ENSZ nemcsak kijelölte a boldogság világnapját, hanem 2012 óta közli a Világboldogsági Jelentést, vagyis a World Happiness Report-ot. A World Happiness Report összetetten méri az egyes országok boldogságszintjét. Egyfelől minden évben felmérést készítenek a lakosság szubjektív jóllétéről – vagyis, arról, hogy mennyire érzik magukat boldognak. Ezentúl vizsgálja még az országok egyéb jellemzőit is, mint a szociális ellátás, a várható

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü