Balatoni táj élményfestés

A Balaton nem egy egyszerű tó, hanem inkább már fogalom, főleg nekünk, magyar embereknek. Gyermekkori nyarak és szerelmek szép emléke, csodálatos naplementék, színek, illatok, élmények kavalkádja a fejünkben és a szívünkben. Akár az északi, akár a déli part áll inkább közelebb a szívünkhöz, abban egyetérthetünk, hogy a Balaton sokunknak egy jelkép.

 

A magyar tenger, ez a Balaton

A Balaton a Dunántúlon található,  Magyarország vízrajzának meghatározó eleme és Közép-Európa legnagyobb tava. Viszonylag könnyen felmelegszik, sekély vize kiválóan alkalmassá teszi a fürdőzésre és sportolásra, élővilága pedig rendkívül gazdag, és a környező táj igen változatos, főleg az északi parton. Az ott elterülő vulkanikus hegyvonulatok különlegesek és egyediek. Szőlőtermesztésre kiválóan alkalmas területek ezek.

Az alcímben is megjelenített romantikába hajló jelzős szerkezet eredetére többféle magyarázat is létezik. Sokan a siófoki fürdőházhoz kötik ezt az elnevezést. Az 1878-ban megnyílt impozáns épület egyik felirata volt a “Magyar Tenger”, ezért gondolják sokan, hogy onnan ered az elnevezés elterjedése is.

A legelső említés viszont még korábban történhetett, de ebben nincs történelmileg hiteles, egységes álláspont, hogy kitől származik. Kazinczy Ferenc, Pálóczi Horváth Ádám, Galánthai Fekete János és Vajda Péter neve is felmerül, mint lehetséges értelmi szerző.

Az viszont biztos, hogy napjainkban is sokszor és sokan alkalmazzák a Balatonra a magyar tenger elnevezést. Bár csak tó, de bizonyos nézőpontokból a kiterjedése miatt a látványa a tengerhez teszi hasonlatossá. Tehát mégiscsak a mi saját tengerünk a Balaton, ezért bátorkodhatunk így is nevezni.

Balaton a művészek szemével

A Balaton a magyar költők és festők szüntelen ihletforrása mind a mai napig. A hatása és a varázsa nem szűnik már évszázadok óta, szépsége pedig mindig új arculatot ölt, ahogy változnak a korszakok és az ízlésvilágunk. Ha a magyarországi tájegységeket hasonlítjuk össze egymással, akkor azt láthatjuk, hogy népszerűsége az Alföldével vetekszik. Megvannak a maga művészei mindkettőnek. Aki az Alföldnek Petőfi Sándor, az a Balatonnak Mészöly Géza és Egry József, akik festőművészként alkottak hasonlóan maradandót, mint Petőfi költőként.

A Balaton egyedülálló természeti tüneménye, tengerhez hasonlónak tűnő végtelenje és mégis barátságos szelídsége, emberi léptéke, különleges kékes zöld színe, amelyet hirtelen korbácsol fel és sötétít el egy-egy érkező vihar, a tavat körülvevő táj szokatlan, mesébe illő alakzatai, a romantikus Tihany, Badacsony, Szigliget, Csobánc, amelyek a lágy víztükör és szelíd ég kéksége közt, mint egy mediterrán vidék sajátosságai tűnnek fel. Mindezek évszázadok óta foglalkoztatják a művészi fantáziát, felébresztik a kíváncsiságot, a gyönyörködést és az alkotókedvet még az amatőrökben is, nemhogy az alkotókban.

 

Balaton a művészetekben

A legnagyobb magyar tó a népdaloktól az irodalmon át a képzőművészetig egy sor műfajban meghatározó téma lett az évszázadok során.

A magyarországi festők az 1850-es évektől fokozatosan fedezték fel maguknak a tó szépségét és jelenítették meg aztán a festményeiken, hogy a nagyközönség számára is megmutassák azt. A leghíresebb magyar festőművészek, akik képeket készítettek a Balatonról Szinyei Merse Pál, Mészöly Géza, Csók István, Egry József, Bernáth Aurél, Mikus Gyula, Brodszky Sándor, Telepy Károly és Iványi-Grünwald Béla.

A Balaton-vidék történetét 19. századi társasági és társadalmi életét anekdotákkal és hiteles történetekkel fűszerezve Eötvös Károly írta meg 1900-ban. Ez volt az Utazás a Balaton körül című alapvető fontosságú és azóta is jelentős hatású mű.

A Balatoni Egylet nevű szervezet létrejöttekor különböző szakosztályokat választottak. Az irodalmi szakosztály elnöke Jókai Mór lett, aki – mint balatonfüredi nyaralótulajdonos – személyesen vett részt már az alakuló ülésen is. Az arany ember című regényében Jókai csodás szófordulatokkal ír a szeszélyes balatoni időjárásról.

Több olyan film készült a 20. században, amelynek ugyan nem feltétlenül főszereplője a magyar tenger, de mint összetéveszthetetlenül karakteres helyszín megjelenik a képkockákon, a zajló cselekménynek stílusos hátteret adva ezzel. Bujtor István színművész az általa kitalált és megformált Ötvös Csöpi nyomozó karakterét is a Balatonra helyezte, ahol Csöpi nyomoz és közben vitorlázik. A szerep valamennyire összecsengett a való élettel, hiszen a színész maga is nagy kedvelője volt a Balatonnak és a vitorlás sportnak egyaránt.

 

Balatont festeni

Balatoni tavat megfesteni a legnagyobb élmények egyike lehet. Keresd az aktuális lehetőségeket a Helyszíni élményfestések menüpontban és válaszd ki a neked tetsző időpontot és festményt. Szeretettel várunk a KreatívLiget Élményfestő Stúdió foglalkozásain!

Blog

Leonid Afremov - Séta a tónál

Élményfestés – Leonid Afremov

Ha egy csodálatosan színes, tudatosan megkomponált foltokból álló festményt találsz az interneten, amely még akkor is szinte ragyog, ha történetesen egy esőáztatta utcát ábrázol esti fényekkel, akkor majdnem biztos lehetsz benne, hogy Leonid Afremov egyik munkájához van szerencséd. Ő az a festő, akit szoktak a 21. század impresszionistájának is nevezni és tudható róla, hogy a munkáinak elterjedéséhez és kedvező fogadtatásához nagy részben hozzájárult az internet és az olyan – világhálón bárki számára elérhetővé váló – értékesítési csatornák, mint az Amazon vagy az eBay. Ez utóbbi segítségével sikerült eladni az első olyan festményeit, amelyeket nem megrendelésre, hanem a saját elgondolása és akarata szerint készített, a saját emlékei, érzései, benyomásai alapján.   A kezdetek A későbbi sikerek még egyáltalán nem látszottak a nehéz kezdet idejében. Leonid Afremov Fehéroroszországban született és élt egészen 1990-ig, amikor családjával Izraelbe költözött. Később Amerikában is éltek egy ideig, végül pedig Mexikóban, egy Playa del Carmen nevű üdülővárosban telepedtek le. A 90-es években még főleg vízfestményeket készített és megrendelésre dolgozott, képei értékesítésében egyik fia segítette, aki az megrendeléseken felül elkészülő festményekkel házalt és próbálta azokat eladni. A próbálkozások sikeresebbnek bizonyultak, mint amikor galériákon keresztül próbálkoztak képeket eladni, így elérkezett az az idő, amikor a művész már saját kedvtelése

Olvass tovább »

Élményfestés – Szülinapi buli

Egy szülinapi buli sokféle lehet, attól függően, hogy a születésnapos milyen érdeklődési és baráti körrel rendelkezik. Ahogy telnek az évek lassan minden lehetőséget és ötletet „kipipál” az ember, akár a saját, akár a gyermeke születésnapjáról van szó.   Furcsa és különleges születésnapi szokások a világban A világ legtöbb országának van valamilyen sajátos, egyedi hagyománya, amit előszeretettel tartanak évről-évre. Ilyenek a születésnappal kapcsolatosak is, amikről talán nem is gondolnánk, hogy mennyire eltérőek lehetnek nemzetenként.   Születésnapok világszerte Vietnámban máshogy számolják az emberek életkorát, mint például nálunk, Magyarországon. Mindenkinek új év napján van a születésnapja, akár akkor született, akár nem. Sokan még a pontos születési dátumukat sem tudják emiatt a szokás miatt. Németországban van egy olyan hagyomány, amelyben annak a férfinek, aki a 30. születésnapjáig nem nősül meg, ezen a napon fel kell söpörnie az utcát. A “segítő” barátok pedig vidáman gondoskodnak arról, hogy legyen mit söprögetnie, ugyanis különböző szemeteket dobálnak el. A söprést addig kell végeznie, amíg meg nem tud csókolni egy éppen arra járó lányt. Írországban szó szerint megrázzák a gyerekeket, mégpedig úgy, hogy ők fejjel lefelé vannak. Mindig annyiszor kell megrázni a születésnapost, amennyi az aktuálisan betöltött életkoruk. Kanadában terjedt el a furcsa szokás, hogy a szülinaposnak vajjal kenik

Olvass tovább »

Élményfestés – Anne Marie Zilberman

A KreatívLiget Élményfestő Stúdióban megfesthető képek közül az egyik legnépszerűbb az ’Arany könnyek’ című, amelynél az akrilfesték mellett arany színű festéket is használunk. Az arany mint szín és mint anyag használatát Gustav Klimt a szecessziós festészet nagy alakja fejlesztette tökélyre és ő volt az, aki a leggyakrabban alkalmazta a képein az arannyal festést. A legszebb színű nemesfémmel való kapcsolata egészen a gyerekkoráig nyúlik vissza, az édesapja ugyanis aranyművesként dolgozott. Az ’Arany könnyek’ című festmény azonban mégsem Klimt nevéhez fűződik, hanem Anne Marie Zilberman kortárs francia festőnő nevéhez, aki a kép eredetijét készítette.     Anne Marie Zilberman vagy Anne Marie Zylberman   Hiába kortárs festőnőről van szó, nem könnyű a nyomára akadni az internet tekervényes szövevényében sem, ráadásul a nevét hol i-vel, hol y-nal leírva láthatjuk, amelyek közül azért látszólag az utóbbi a helyes írásmód. A hölgy saját Facebook oldala szerint a festészettel való foglalkozás nála afféle hobbi tevékenység lehet. A Párizsban megszerzett grafikusi diploma megszerzése után ugyanis stylistként dolgozott a Kenzo divatháznál, a Gerard Darelnél és a nagy múltú Lafayette áruháznál. Az életéről nem tudunk semmit, sem azt, hogy mikor és hol született, sem pedig azt, hogy jelenleg hol és alkot. Ami viszont biztosan látható a képeit megtekintve az,

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü