Élményfestés – A teknős

Jellegzetes karakterű és fizimiskájú állatok a teknősök. Több kultúrában, vallásban és mondavilágban kiemelt szerepük volt és van még a jelenkorban is. Vajon tudunk-e róluk bármit is, azon kívül, hogy teknőt „hordanak” a hátukon, amely védelmi funkciót is ellát és hogy nagyon lassan képesek csak haladni a szárazföldön?

Ebben a bejegyzésben igyekszünk minél több információt átadni olvasóinknak ezekről a különleges állatokról.

 

A teknősökről általában

A teknősök a hüllők egyik meghatározó csoportja. Kihalt és még élő fajaik egyaránt vannak. Mintegy 200 millió évvel ezelőtt jelentek meg az első teknősfajok a Földön. Ma 327 ismert teknősfaj létezik, 14 családra osztva. A különböző fajok majdnem fele védett. A teknősök legfőbb jellegzetessége, amely minden más gerincestől megkülönbözteti őket, az a testüket hasi- és hátoldalon egyaránt beborító csontos páncélzat.

A vízben élő teknősök alapvetően ragadozók, bár valamennyi növényi táplálékot is fogyasztanak. A szárazföldön élő fajták pedig növényevők, mivel a különösen lassú mozgásuk miatt nem tudnának semmilyen állatot sem zsákmányul ejteni.  A teknősök tojással szaporodnak. Különleges tulajdonságuk, hogy a legtöbb teknősfaj nemét a tojást érő hőmérséklet dönti el a kikelés előtt. a magas hőmérséklet nőnemű, az alacsonyabb hőmérséklet hímnemű teknőst eredményez.

A teknősök rendjének Magyarországon egyetlen faja őshonos: a mocsári teknős. Emellett persze számos teknősfaj él a háztartásokban, a hobbi állattartóknál is. Ezek közül a legjellemzőbb a vörösfülű ékszerteknős. Sajnos a felelőtlen teknőstartók által szabadon engedett ékszerteknősök az őshonos mocsári teknősök állománycsökkenését is okozhatják, mivel azonos élettérben élnek és hatással vannak egymásra.

A teknősök közismerten lassan tudnak haladni a szárazföldön. Két elkóborolt teknősről feljegyezték, hogy hónapok alatt sem jutottak túl messze a kiindulási ponttól. Az egyik 8 hónap alatt mindössze 2,9 kilométert tett meg, a másik pedig 3 hónap alatt 5 kilométerre tudott eltávolodni a gazdájától.

 

A teknős, mint szimbólum

A kínai szimbolikában a teknős a négy szent állat egyike az egyszarvú, a főnix és a sárkány mellett. Az ottani hiedelemvilág szerint a hosszú élet, a bölcsesség, az erő és a kitartás jelképe, a kígyóval közösen pedig az Univerzum megteremtői.

Indiában, a hindu hit szerint a teknős az első élőlény, az ős-állat, a világ őrzője. A hinduizmusban a világ születését is a teknőshöz kapcsolják. Az ábrázolása úgy néz ki, hogy egy teknős a páncéllal borított hátán viszi azokat az elefántokat, amelyek tartják a világot. Más vallásokban és ősi legendákban is feltűnik a teknős ebben a szerepben, amikor is segít egyesíteni a mennyet és a földi létet, átjárót biztosítva a mennybe vezető úton.

A teknős a hosszú élet, az elpusztíthatatlanság és a halhatatlanság jelképe is. Olyan, mint egy bölcs tanító, aki az idő viszonylagosságára és kiterjeszthetőségére nevel minket. Az ereje a nyugalomban rejlik és ez a tanításának a lényege is. Fontos tudatosítani magunkban, hogy mi az, amire tényleg szükségünk van és így már könnyebben tudjuk követni a saját utunkat, a saját ritmusunk szerint. A másik mondanivaló az, hogy bármilyen hatás ér bennünket, azt igyekezzünk békésen viselni, a belső harmóniánk megtartásával. Ha harcolni vagy dühöngeni volna kedvünk ezzel magunkra haragítva másokat is, akkor az a jó magatartás, ha inkább visszavonulunk a képzeletbeli teknőspáncélunk védelmébe.

A maori bennszülöttek gyakran tetováltatnak magukra teknős mintát, amely náluk a családot is szimbolizálja, az erő, a biztonság és a jólét mellett.

Az Észak-Amerikában élő indián őslakosok hite szerint az egész kontinens egy óriási teknős által a mélyből felhozott földből áll. A teknős az a totemállat, amely képviseli a föld erejét és a tápláló, védelmező anyai energiákat.

 

A teknős és a nyúl meséje

A történet legkorábbi változata Aiszóposz ókori görög meseírótól származik, amelyet aztán a következő évszázadokban többen feldolgoztak. Híres változat még Jean de La Fontaine verziója és a Grimm testvérek feldolgozása.

Az eredeti történet nagyjából ez:

A teknős és a nyúl versengett egymással, hogy melyikük a gyorsabb. Kitűzték a célt, és elkezdődött a versenyfutás. A nyúl bízott természetéből fakadó gyorsaságában, elhanyagolta hát a futást, leheveredett az út mellé és szépen elaludt. A teknős viszont nem felejtette el nehézkességét, nem hagyta abba az előre haladást, így megelőzte az alvó nyulat, és elsőnek ért célba. A mese bizonyítja, hogy a hanyag természetet sokszor legyőzi a kitartó igyekezet.

 

A teknősök a képzőművészetben

Az ekkora szimbolikus erővel bíró állatok mindig népszerű témái a képzőművészeti alkotásoknak is. Főleg a spirituális témákat kedvelők találhatnak maguknak stílusos képeket, amelyek teknőst ábrázolnak. Ha körülnézel a KreatívLiget Élményfestő Stúdió weboldal Események menüpontjában, Te is láthatod az aktuális lehetőségeket, amelyek naponkénti bontásban találhatók meg.

Blog

Fessünk együtt téli tájat!

Mostanában egyre kevesebbszer örvendeztet meg minket az időjárás egy igazán kiadós havazással. Olyannal főleg ritkábban, amely megmaradna pár óránál tovább, esetleg több napig is. Így tehát nem csoda, hogy az igazi téli hangulatra mindenki ki van éhezve. A hó csillogó fehérségében és a jég áttetsző tömegében könnyű meglátni a tiszta szépséget. Havas tájképekben akár egész évben gyönyörködhetünk a falunkon, ha éppen úgy tartja kedvünk. Akár saját festményünk is lehet ilyen témában, mert kereshetünk egyet a KreatívLiget Élményfestő Stúdió kínálatában és elmehetünk egy élményfestésre. Elég régóta közkedvelt témának számítanak a téli tájképek a képzőművészetben. A „kis jégkorszak” idején nem is kellett az alkotóknak messzire mennie egy kis ihletért. Hiszen a havas látkép Európa középső sávjában is olyan jellemzője volt a téli időszakoknak, mint napjainkban csak jóval északabbra.   Téli tájak a festményeken Olyan festőket gyűjtöttünk össze most, akik nem mindannyian a havas tájak ábrázolásával vívták ki maguknak a hírnevet. Nem mehetünk el azonban ezen művészek téli hangulatú képei mellett sem szótlanul. Ezek is olyan értéket képviselnek az egyetemes művészettörténetben, amely nélkül határozottan kevesebb lenne az életünk.   Hendrick Avercamp A saját idejében sem volt és később sem lett olyan híres, mint más holland festők, mint például Rembrandt vagy Vermeer, de a

Olvass tovább »

A legtöbbször lefestett emberek – Viktória királynő

Kétszázkét éve, 1819. május 20-én látta meg a napvilágot “Európa nagyanyja”, a leghosszabban uralkodó brit királynő, Viktória. A korán megözvegyült, apró termetű, mindössze 150 cm magas királynő a kor legtöbbször lefestett uralkodója volt. Nevével és személyiségével egybefonódtak a viktoriánus korszak puritán eszméi, az iparosítás, az imperializmus. Az ő uralkodása idején lett elterjedt  a fényképezés is, ezért a rengeteg festmény mellett számos fénykép is megőrizte élete fontos pillanatait. Intelligens nő lévén, hamar felismerte, hogy a róla készült ábrázolások fontos szerepet játszhatnak az alattvalóival való kapcsolatában. Egyesek úgy tartják, hogy ő volt az eső uralkodó, akik felismerte a fényképezésben rejlő potenciális erőt és politikai fegyverként fel is használta azt. Ismerjük meg jobban ezt a nem mindennapi asszonyt!   Aranykalitkában töltött gyermekkor A kis Viktória egész gyermekkorában szinte ki sem tette a lábát a Kensington-palotából, ahol rendkívül szigorú, poroszos nevelésben részesült. A 19. század elején Martin Archer Shee (1769–1850) készített róla portrét, melyen Viktória egészséges, rózsás arcú gyermekként jelenik meg, aki vadvirágokat tart. Viktóriát azonban szinte sosem engedték szabadon és vadul szaladgálni a természetben. Tudjuk, hogy gyermek évei szigorúan felügyelet alatt, többnyire a palota zárt ajtaja mögött teltek. Kora gyermekkorából származik az anyjával készült közös festmény is, melyet William Beechey (1753-1861) alkotott. Apja,

Olvass tovább »

Híres női festők – Tamara de Lempicka

Korábban már írtunk egy bejegyzést, amely egy válogatás volt a legnevesebb női festőkből. Már abban a cikkben is szerepeltettük jelen cikkünk főszereplőjét, Tamara de Lempickát. Lengyel emigráns festő, az első olyan női művész, aki komoly karriert futott be a képeivel és sok pénzt is keresett. Festményei súlyos dollárszázezrekért cserélnek gazdát, számos hollywoodi híresség birtokolja büszkén a műveit. Kubista hatásokkal indulva végül az art deco mestere lett.   De Lempicka festészetének kezdetei Az eredeti nevén Tamara Gurwick-Gorska, ha igazak a fellelhető információk, 1898-ban született. Édesanyja gazdag lengyel család sarja volt, édesapja révén pedig orosz származású. Minden jóval bőségesen ellátott, kultúrával átitatott gyermekkorának az 1917-es oroszországi forradalom vetett hirtelen és drámai véget. Ekkor kényszerült első ízben emigrációra. Közben férjhez ment, és így már, mint férjes asszony Tadeusz Lempickivel Párizsban telepedett le. Elsősorban pénzkereset céljából kezdett el festeni, de ezt rövid idő alatt sikerült összhangba hozni azzal a vágyával, hogy társadalmilag is elismerjék a munkásságát. Elvégezte az Académie de la Grande Chaumiere-t. Kubista mesterei, mint André Lhote és Maurice Denis ugyanúgy hatottak a művészetére, mint azok a gyermekkori emlékei, amelyeket a reneszánsz művészetéről a nagymamájával többször megismételt olaszországi utazásokon szerzett. A Louvre kiállítótermeiben tett gyakori látogatások, és a régi mesterek klasszikus egyszerűsége egyaránt

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü