Élményfestés – Fess nyulat húsvét alkalmából!

A kereszténység legnagyobb ünnepére, a húsvétra hangolódva sokan díszítik otthonukat az ünnepkör jelképeivel. A tojás és a nyúl szinte minden háztartásban megjelenik, de megtalálhatóak az üzletek polcain csokifigurák képében is. Ismerkedjünk meg a húsvét egyik szimbólumának eredetével, a húsvéti nyúl háttértörténetével.

 

A tavaszi napéjegyenlőség mindig ünneplésre késztette az emberiséget

Mint oly sok más keresztény ünnephez kapcsolódó szimbólum és az ünnep időzítése is a kereszténység előtti időkből gyökereztethető. A tavaszi napéjegyenlőség idején a világ minden táján a legkülönbözőbb vallású emberek összegyűlnek ünnepelni. A tavaszi ünnepnek több ezer éves hagyománya van, hiszen a természet ébredése és az egyre hosszabb nappalok az embereket az újjászületés és a fény megünneplésére sarkallták.

 

A nyúl szimbólum eredete 

Mivel Jézus keresztre feszítésének és feltámadásának ideje nagyjából  egybeesett a pogány újjászületéssel kapcsolatos szokásokkal, a korábbi vallási elemek és szokások beépültek a keresztény ünnepbe. Az angol ‘Easter’ és a német ‘Ostern’ szavaknak is pogány eredetük van, mivel az ősi kelta napéjegyenlőségi ünnepre, az Ostarára (Eostréra) utalnak. Úgy tartják, hogy Ostara, a kelta termékenység istennő szent állata a mezei nyúl volt, így az egyik magyarázat az, hogy a jelkép a pogány ünneppel együtt került át a keresztény húsvétba.

A nyúl szimbólum elterjedését segíthette, hogy a középkorban úgy vélték, hogy a mezei nyulak szűzként is képesek megfoganni – ez az elem pedig jól illeszkedett a keresztény Mária-kultuszba.

A húsvéti nyúl elterjedésének másik magyarázata, hogy egy félreértés kapcsán került a húsvéti ünnepkör jelképei közé. Egyes német területeken szokás ugyanis gyöngytyúkot ajándékozni egymásnak, annak tojásaival együtt. A gyöngytyúkot németül Haselhuhnnak mondják, rövidebben Hasel. A nyúl német neve pedig Hase, így emiatt a félrehallás miatt is indulhatott a húsvéti nyúl töretlen és népszerű karrierje.

 

Nem mindenki rajong a húsvéti nyusziért

Érdekesség, hogy van egy ország, ahol a húsvéti nyuszi nem túl népszerű. Ausztráliában a nyúl behurcolt állatnak számít, és kártevőként tartják számon. Volt olyan törekvés, hogy a húsvéti nyulat megpróbálták lecserélni a húsvéti erszényesnyúlra, a bilbyre. Ez egy nyúlhoz nagyon hasonló őslakó erszényes állatfaj. Bár az ausztrál áruházak polcain húsvét táján tipikus látvány a csokoládé húsvéti bilby, nem tudta kiszorítani a klasszikus húsvéti nyulat. Ezzel a kihalás fenyegette, kis emlőssel ugyanis a gyerekek nagyon ritkán találkoznak.

 

A húsvéti nyúl szerepe

Sok európai országban és a német kivándorlóknak hála, az USA-ban is a húsvéti nyúl hozza a fészekbe a színes tojásokat. A fészekrakás valószínűleg onnan eredeztethető, hogy a nyugati kultúrákban ábrázolt nyúl általában a Lepus fajhoz tartozik. Ez a nyuszi abban különbözik más nyúlfajoktól, hogy nem üregben él, hanem fészket rak, ide születnek nyitott szemű kicsinyei is. Másik jellegzetes külső jegye, hogy a teste nagyobb és füle hosszabb.

Franciaországban és Belgiumban nem a nyuszira bízzák a színes tojások szállítását, az ottani hagyomány szerint a húsvéti harangok pottyantják le őket. A harangok a katolikus szertartásban ugyanis nagypénteken “Rómába szállnak”, tehát a szertartás egy pontján megkondulnak, majd egészen vasárnapig, a feltámadást felidéző pillanatig csendben maradnak. Ekkor nagy zúgás-búgással térnek vissza Rómából, és ezek szerint tojásokkal.

 

Manapság már nem csak tojást, vagy csokifigurát hoz a húsvéti nyúl. Családonként eltérő, hogy az egészen apró meglepetéstől a komoly ajándékig mit rejt a nyuszi az előre elkészített fészekbe. Mindenesetre aki szeretne idén a megszokotthoz képest mást adni, annak jó alternatíva lehet az élményfestés. Kínálatunkban megtalálható a húsvét egyik kedvelt állata, a nyuszi, de számos tavaszi virágcsokor megfestésére is alkalmat kínálunk.

Blog

Élményfestés – Vincent van Gogh

Ő az a holland származású festő, akinek a nevét még azok is hallották már, akik nem érdeklődnek különösebben a művészetek és a festészet iránt. Még az is lehet, hogy ismerik néhány alkotását, például az egyik legnépszerűbbet, az 1888-ban festett Napraforgók címűt vagy valamelyik önarcképét, amelyből több is készült, 1886 és 1889 között harmincnál is több képet festett magáról.   Születés és gyermekkor Vincent van Gogh élete később sincs híján a bizarr fordulatoknak, de egy ilyennel már születésével kapcsolatban is szembesülhetünk. A festő anyja korábban várandós volt egy fiúgyermekkel, aki sajnos szülés közben meghalt. Egy évvel később, 1853. március 30-án pontosan ugyanazon a napon született meg Vincent, aki ugyanazt a nevet kapta, mint egykor bátyja. Első rajzai még 1862-ből származnak, de komolyabban festeni csak 1879 körül kezdett el. Iskolába csak 1861-től 1868-ig járt, de nem is egy helyen tanult. Saját anyanyelve mellett tanult angolul, németül és franciául is.   A művészetek és a teológia hatásai 1869. július 30-án elkezdett a híres hágai Goupil & Cie Galériában dolgozni. 1871 januárjában apját, aki református lelkipásztor volt áthelyezték Helvoirt-be és az egész család vele költözött. Vincent az 1870-es évek elején Brüsszelbe költözött, ahol a Galéria ottani üzletében, majd májustól a Londonban kezdett el dolgozni.

Olvass tovább »

Műalkotások, amelyeket megrongáltak

Annak idején nagy visszhangot kapott az a hír, hogy egy női parókát viselő, kerekesszékes férfi egy tortát vágott a Mona Lisát védő üvegfalra. Az üvegfal nem véletlenül volt már Leonardo da Vinci egyik fő műve előtt a párizsi Louvre-ban, mert nem ez volt az első olyan eset, amikor rongálási kísérlet áldozata volt a szelíd mosolyú hölgy képmása. De nem csak ez a műtárgy vált célpontjává egy-egy elborult elmének, hanem számos más világhírű alkotás is. Három konkrét esetről írtunk ebben a bejegyzésben.   A Mona Lisa, mint vonzó célpont a vandálok számára A tortás eseten kívül már négyszer próbálták megrongálni Leonardo csodás festményét. A legelső alkalommal, 1956-ban a festmény alsó részét savval locsolta le valaki. Ekkoriban a festmény még a franciaországi Montauban múzeumban volt kiállítva. Ugyanezen év decemberében pedig egy bolíviai vandál dobta meg kővel a festményt, ekkor Mona Lisa bal könyökén található festékréteg rongálódott meg. A festmény ezután restaurálásra szorult. Közel húsz évvel később, 1974 áprilisában a Mona Lisa a tokiói Nemzeti Múzeumban volt megtekinthető. Egy mozgássérült nő rendkívül elégedetlen volt a Tokiói Nemzeti Múzeummal, azon paprikázta fel magát, hogy szerinte nem fordítottak kellő figyelmet a mozgáskorlátozottakra. Dühét a festményen vezette le, mégpedig úgy, hogy vörös festékkel fújta le az

Olvass tovább »
Victorine Meurent Manet festmény

Híres női festők – Victorine Meurent

Még a legtájékozottabb művészetkedvelők is zavarba jönnek, ha olyan nőket kell felsorolniuk, akik a festészet területén maradandót alkottak. A XX. század időszakából még biztosan eszünkbe jutnak női festők, de ahogy haladunk visszafelé az időben, úgy válhatunk egyre bizonytalanabbá, hogy egyáltalán voltak-e a régebbi korszakokban olyan hölgyek, akik a festészetben találták meg a hivatásukat. Biztosan állítjuk, hogy minden korban voltak női festők és persze az is bizonyos, hogy nem mindegyiküknek maradt fenn a neve vagy a képei az utókor számára. A női festőkről szóló bejegyzésünkben már megemlítettük Victorine-t, de ez a cikk most csak róla és a munkásságáról fog szólni.   Manet modellje Victorine Meurent nem festő dinasztiából származott és nem volt jómódú családja sem, így egészen más módot kellett találnia, hogy lehetősége legyen ismereteket és gyakorlatot szerezni a festészet terén. Először modellnek állt, hogy pénzt keressen és ezen az úton is közelebb kerüljön a művészekhez. Hiába volt azonban a tehetsége és a törekvése, hogy elismert női festő legyen, az utókor számára egy képen kívül nem maradt fenn semmi az életművéből. A modell karrierje segítségével viszont maradandó emléke lett. 19 éves korában Édouard Manet a ’Reggeli a szabadban’ és az ’Olympia’ című képeihez is ő állt aktmodellt, a kor megbotránkozását kiváltva.

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü