Élményfestés – Kolibri

A kolibri Földünk egyik legkülönlegesebb élőlénye, egészen biztosan nincsen hozzá fogható. A szíve ezerkétszázat dobban egy perc alatt, egyetlen másodpercben nyolcvanat csap a szárnyával, és ha a szárnyait lefogod, hogy ne repülhessen, akkor tíz másodpercen belül meghal…

Ismerjük meg jobban ezt a páratlan madárkát, akit nálunk is lefesthetsz, ha kedved támadna rá.

 

Változatos helyeken élnek

A kolibrik természetes körülmények között az amerikai kontinensen, és a hozzá közeli szigeteken fordulnak elő, tehát Alaszkától egészen Tűzföldig találkozhatunk velük. A több mint 330 kolibrifajnak rendkívül változatos az élőhelye: a mérsékelt övi lombhullató erdők, a sivatagok, az esőerdők, az Andok 5000 méteres hegyei mind otthont nyújtanak e madaraknak. Azonban a kolibri fajok nagy része Közép- és Dél-Amerikában fordul elő az óriási biodiverzitású esőerdőkben.

 

A kolibri vidám örökmozgó

Ez a madárka apró termetű, a legkisebb közülük mindössze 6 cm, a legnagyobb teste a fecske méretéhez hasonlítható. Változatos tollszínekkel bírnak, mely fémesen csillog. Csőrük hosszú csőszerű, de előfordul görbült forma is, melyből megnyúlt, hosszú nyelvével veszi magához a virágok nektárját. Miközben szárnyaival egy helyben lebeg és szürcsöli a nektárt, a virágok beporzásában is aktív szereplővé válik. Némely kolibrifaj rovarokkal táplálkozik, de a többségre nem ez a jellemző.

Repülő életmódot folytat, ez azt jelenti, hogy szinte csak éjszakai alváskor hagyja abba különleges röptét, hogy egy ágra leszállva kipihenje a nap fáradalmait.

 

A tojó gondoskodik az utódokról

A kicsinyek felnevelésében a tojó vállal szerepet egyedül, a fészekrakás is már az ő feladata. Tojásai emberi szemmel nézve rendkívül apróak, mégis a kolibri testéhez viszonyítva viszonylag nagynak mondhatóak. A jamaicai törpekolibri tojása például mindössze 1,5 mm átmérőjű és 10,9 mm hosszú.

A nőstény kolibri a begyében szállít nektárt a kicsinyeinek, majd a fészekhez érve felöklendezi azt és hosszú csőrét az éhes fióka torkába dugja. Számos kolibrifaj rovarokkal gazdagítja kicsinyei étrendjét, mivel ez tartalmaz elég fehérjét a növekedéshez és a fejlődéshez. Érdekesség, hogy ez cseppnyi madár minden egyes nap a testsúlya kétszeresének megfelelő mennyiségű táplálékot fogyaszt el.

 

Ahogy a kolibri repül, úgy nem szárnyal senki sem

Érdemes pár szót ejteni a repüléséről is, mivel lélegzetelállító és egyedülálló, amit produkál. Ők a természet mini helikopterei, hiszen képesek az oldal, illetve a hátrairányú mozgásra is. Ezt a tulajdonságukat szárnyuk teszi lehetővé, mely akár 180 fokba is elmozgatható. Lebegés közben akár 80-90-szer is csaphatnak szárnyukkal egy másodperc alatt, ez 200-ra változik az udvarlási szertartásukkor.

A kolibrik repülése rendkívül energiaigényes. Hatékony oxigénellátásra és emésztésre van szükségük. Más madarakéhoz képes a kolibri szíve óriásinak mondható – a kis testmérethez viszonyítva. Szintén csak a kolibrik jellegzetessége, hogy  felszálláskor azonnal elérik a maximális repülési sebességüket, mely akár a 75-100 km/h is lehet.  Testméretéhez viszonyítva a világ leggyorsabb madara, hiszen testhosszának 385-szörösét képes megtenni egyetlen másodperc alatt. Ez körülbelül 50 km/órás sebességnek felel meg. Ebben a féktelen száguldozásban egy plusz szemhéja segíti, ami megvédi szemét a nagy sebességgel történő repülés során.

Bár nem ők tartják a madárvilág rekordját, de mégis említésre méltó az apró vörhenyes kolibri, más néven tüzestorkú kolibri, aki 6000 km-ert repül. Ezt a távot a párzóhelyéül szolgáló Észak-Amerika, és a télen menedékül szolgáló mexikói lakhelye között teszi meg, így jön össze oda-vissza 6000 km.

 

Ha szívesen látnád viszont otthonod díszeként ezt a csodálatra méltó kis madarat, akkor ne habozz, gyere el hozzánk!

Profi instruktoraink mindenben a segítenek, hogy önállóan festhesd meg ezt a színpompás madarat. Augusztusban lehetőséged van elkészíteni ezt a csodás színekben pompázó kolibrit. Reméljük hamarosan találkozunk!

Blog

Híres női festők – Sonia Delanuay

Sonia Delanuay azon úttörők közé tartozott, akik úgy vélték, hogy a művészetet érdemes lenne a ruhákon, a divat által megmutatni és népszerűsíteni. Elsősorban festő volt, de a legtöbben a divat világából ismerik a munkásságát. Férje, Robert Delanuay is rendkívül ismert és népszerű festő volt, de árnyékából kilépve Sonia is egy nagyon kreatív, produktív és elismert életpályát épített fel.   Sonia gyermekkoráról nem sokat tudni Sonia Delaunay Sarah Stern néven született 1885-ben Ukrajnában. Gyermekkoráról keveset árult el, ezt a korszakot önéletrajzában is csak vázlatosan ismertette. 1890-től anyukája bátyjánál, Henri Terknél nevelkedett Szentpéterváron. Nagybátyja sikeres és gazdag zsidó jogász volt, aki idővel örökbefogadta a kislányt. Ezután Sarah Szonja Terk néven folytatta az életét. A nagybácsi kitűnő neveltetésben részesítette: a legjobb iskolákba járatta, a nyarakat Finnországban töltötte, beutazta vele egész Európát, ahol a legnevesebb képtárakat is meglátogatták. Tizennyolc éves korában akkori tanára javaslatára Németországba, Karlsruhéba ment tanulni egy művészeti iskolába. 1905-ig maradt ott, majd a művészet fővárosába, Párizsba vette az irányt.   Első házassága hamar véget ért Kezdetben  a Montparnasse-i  Académie de la Palette-be járt, de mivel  az iskola módszerei nem igazán voltak ínyére, inkább a párizsi műkereskedéseket, galériákat járta. Ezeken a helyeken ismerkedett meg a kor festészeti törekvéseivel, a posztimpresszionista művészek –

Olvass tovább »

Újévi fogadalmak 2023-ra

Elérkezett az idei év vége is és hamarosan megint kezdődik egy új év. Ilyenkor sokan, sokféle fogadalmat tesznek, amelyeket sajnos elég gyakran hamar elfelejtenek. Vannak akik egy ideig még próbálkoznak betartani az ígéreteiket, de ahogy halad előre az idő, egyre inkább elmúlik a lelkesedésük. Talán sokakat foglalkoztat az a kérdés, hogy ez miért van így…   Miért nem tudjuk betartani az újévi fogadalmainkat? Valószínűleg azért, mert az emberek olyan fogadalmakat akarnak magukra erőltetni, amelyeket nem is igazán éreznek a magukénak. Olyan is előfordul, hogy nem okoz semmilyen örömet a számukra a megvalósításuk. A másik probléma azzal van, hogy túl nagy célokat határoznak meg maguknak az újévi fogadalmat tevők, amelyek előtt már rögtön az elején megtorpannak, és nem viszik azokat végig. Pedig a legtöbbször egy kis erőfeszítéssel is sok mindenen lehetséges változtatni. A nagy változtatások és fogadalmak helyett jobban tesszük, ha kisebb léptékben és kisebb célokban gondolkodunk. Az így elért sikerek pedig aztán elegendő motivációt adhatnak a folytatáshoz is. A rossz szokások elhagyása és a jó szokások beépítése a mindennapokba ne egy pár napos projekt legyen, hanem egy folyamat, amelyben több részre bonthatók a feladatok és így sokkal könnyebben teljesíthetők is. Idővel pedig észre fogjuk venni, hogy azok a változtatások, amelyeknek

Olvass tovább »

Élményfestés – Cinegék

A cinegefélék családjába ötvennél is több fajt sorolunk. A hétköznapi nevükön egyszerűen csak cinege vagy cinke névvel illetett kedves külsejű kis madarakat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület még 1984-ben „Az év madaraivá” választotta. Ezt a kitüntető címet a hazánkban honos 6 cinege faj érdemelte ki, amelyekkel a kertekben, parkokban, valamint kirándulásaink során a természetben találkozhatunk. A gyakoribb fajok a téli madáretetési időszakban a madáretetőkben is állandó vendégnek számítanak. A kertekben leggyakrabban a széncinegét, a kék cinegét és a barátcinegét figyelhetjük meg, míg az erdőkben a fenyvescinegét, a kormosfejű cinegét, vagy a nagyon elegáns tollazatú búbos cinegét is megpillanthatjuk, ha figyelmesen sétálunk. Széncinege A kedves külsejű széncinege az egyik leggyakoribb madarunk, Európa nagy részén, Közép- és Észak-Ázsiában, valamint Észak-Afrika egyes területein is gyakran előfordul. Szinte minden olyan élőhelyen megtelepszik, ahol fészkelésre alkalmas odút találhat magának. Városokban, parkokban, kertekben, árterekben, erdőkben és gyümölcsösökben is egyaránt fészkel. Természetes és mesterséges odúban is szívesen költ. Az sem ritka, hogy egészen különös helyeken, például kültéri lámpatestek burájában, korlátcsőben vagy postaládában neveli a fiókáit. A széncinege a nagyobb testalkatú cinegefélék közé tartozik, a hímek valamivel nagyobbak a tojóknál. Jellegzetes kinézete miatt könnyedén azonosítható madárfaj. A fajra jellemző fekete fejjel és nyaki résszel, feltűnő fehér orcával,

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü