Élményfestés – Lótuszvirág

A KreatívLiget Élményfestő Stúdióban elkészíthető Buddha képeken is jellegzetes motívum a lótuszvirág. Ismerjük meg együtt ennek a csodaszép növénynek a szimbolikus jelentését és a különböző vallásokban betöltött szerepét!

 

A különleges lótuszvirág

A lótuszok vízi–mocsári növények. Nagy méretű leveleik a víz felszíne fölé emelkednek, pajzs alakúak, szélük ép, felületük erősen viaszos, erezetük pedig villás.

A lótuszvirág az iszapig lenyúló gyökerei segítségével minden éjszaka belemerül a vízbe, a következő reggelen pedig újra kivirágzik. Minden nap megcsodálhatjuk a gyönyörű virágait, aztán este újra a sötét vízfenéken tér nyugovóra. A szirmok viaszos védőrétegének köszönhetően szépsége soha nem változik. Így amikor minden reggelente kivirágzik, ugyanolyan szép lesz, mint ahogy azt az előző nap is láthattuk.

A lótusz a vízbe merüléssel majd az ezt követő újjászületési képességével igencsak meglepte az embereket. Nem csoda, hogy máshogy magyarázni nem tudták a létezését így már az ókortól fogva a vallási szimbolikához kapcsolták.

 

A lótuszvirág a kultúrában és a vallásban

A lótuszvirágot számos különböző kultúrában, illetve legfőképpen a keleti vallásokban a tisztaság, a megvilágosodás, a szellemi megújulás és az újjászületés szimbólumaként tartják számon. A tulajdonságai alapján elmondható róla, hogy az iszapos környezet ellenére is képes csodálatosan szép virágokat produkálni és tisztának maradni, mint akár egy tiszta lelkű ember.

Ezért is van az, hogy a lótuszvirágot gyakran isteni alakok mellett láthatjuk az ábrázolásokon. A buddhista és egyiptomi kultúrában is ez a csodálatos virág képviselte magát az univerzumot.

Ahogy a lótuszvirág a sötét, iszappal szennyezett, sáros vízből gyönyörű virágjával kiemelkedik és ellenállhatatlan szépségével mindenkit elvarázsol, úgy emelkedhet ki az ember is a „világ sötétjéből” egy új gondolkodási szintre lépve. Ezért lesz ez a virág az újjászületés szimbóluma, a szellem növekedését és megtisztulását, valamint a hitet jelképezi. Megmutatja, hogy a sötét, problémákkal teli világból és a legreménytelenebb környezetből is ki lehet emelkedni és lehetséges megteremteni a harmóniát és a békét a saját bensőnkben.

 

A lótuszvirág az ókori Egyiptomban

A hieroglifákon leggyakrabban megjelenő lótuszvirágok általában kék színűek voltak, azonban az ókori Egyiptomban két fő lótusz fajtát is megkülönböztettek, a fehéret és a kéket.

Az egyiptomiak a hitük szerint az újjászületést társították a lótuszvirághoz, ezenkívül a Napot és a teremtést is szimbolizálta. A Halottak könyvében felfedezhető egy amolyan átváltoztató hatású szöveg, amely képes egy személyt lótusszá alakítani, ezáltal lehetővé téve számára a feltámadást és az öröklétet.

Az egyiptomiak számára a lótusz jelentette a két egyiptomi királyság egyesítését is, a kötődést a Felső- és Alsó-Egyiptom között.

 

A lótuszvirág a hinduizmusban

Az egyik legerősebb kapcsolat a lótuszvirág és a vallás között a hinduizmusban figyelhető meg. A hinduk számára a lótuszvirág szimbolizálja a szépséget, a termékenységet, a jólétet, a lelkiséget és az örökkévalóságot. A leggyakoribb szimbólum a teljesen fehér lótuszvirág.

 

A lótuszvirág a buddhizmusban

A buddhista emberek a lótuszvirágot a hűséghez és az újjászületéshez társítják. Mérhetetlenül tisztának tartják, ahogy minden reggel újra és újra képes a homályos vízből kilépni és tökéletes tisztaságban kibontakozni. A virág nyílásának és növekedésének stádiumai a megvilágosodás különböző fázisai. A zárt virág azt az időpontot szimbolizálja, amikor valaki megtalálja a megvilágosodáshoz vezető utat. A teljesen nyitott virág pedig a teljes megvilágosodás állapotát jelképezi.

 

A lótuszvirág színei

A színek többlet jelentéstartalma ebben az esetben is egészen különleges.

Kék lótuszvirág

A lélek győzelme, a bölcsesség, az intelligencia és a tudás segítségével. A buddhista művészetben megjelenő kék lótusz ábrázolásakor megfigyelhető, hogy részlegesen nyitva van és a közepe soha nem látható a képeket és már ábrázolásokon.

Fehér lótuszvirág

A Bodhi-t szimbolizálja, a tudást, amellyel Buddha rendelkezik a dolgok igazi természetéről. Továbbá a mentális tisztaság és a szellemi tökéletesség állapotát is jelenti, valamint az egyén nyugodtságát képviseli.

Lila lótuszvirág

Általában nyílt virágként vagy bimbóként jelenítik meg. A lila lótusz 8 szirma reprezentálja Buddha egyik fő tanítását a Nemes nyolcrétű ösvényt, amely szerint a módszer követése a szenvedés megszüntetéséhez és a megvilágosodáshoz vezető egyetlen út.

A miszticizmust és spiritualitást képviseli. Nyitott virágként és bimbóként is ábrázolják.

Rózsaszín lótuszvirág

Talán az egyik leghíresebb lótuszvirág szín ez. Ez a legfőbb lótuszvirág és Buddha igazi lótuszaként tartják számon. Sokszor találkozhatunk vele a különböző Buddha ábrázolásokon is.

Piros lótuszvirág

A szívet szimbolizálja. Elsődleges jelentése a szeretethez és az együttérzéshez kapcsolódik. Általában nyitott virágként ábrázolják, ami a nyitott és szeretettel töltött szívet szimbolizálja.

Arany lótuszvirág

A teljes és totális megvilágosodás szimbóluma.

 

Lótuszvirág a festményeken

Buddhát és a lótuszvirágot gyakran egyszerre, egy képen vagy más műalkotáson megjelenítve ábrázolják. Ezzel is jelképezzük a anyagi világ legyőzését és a megvilágosodást, amikor ilyen képet készítünk.

Ha kedvet kaptál festeni, gyere el hozzánk a KreatívLiget Élményfestő Stúdióba, és garantáltan nem fogsz csalódni. Szakértő mentoraink segítségével biztosan nagy sikerélmény lesz számodra az alkotás, amelynek a végén egy csodálatos festménnyel térhetsz haza.

Nincs kifejezett ajánlás, hogy hova legyen elhelyezve azután a lótuszos-Buddhás festmény. Érdemes persze olyan helyre rakni, ami jól szem előtt van, például a nappaliba. Így a kanapén üldögélve mindig eszünkbe juthat, hogy mennyire csodálatos ez a növény. Ez a lótusz, amely minden nap feltör a zavaros vízből és kinyitja szirmait, hogy befogadja a napfényt.

Aktuálisan elérhető képeinket és a hozzájuk tartozó élményfestés alkalmakat az Események menüpontban találod. Kellemes böngészést!

Blog

Eltűnt és megkerült festmények – Esterházy Madonna

Raffaello egyik híres festményének kalandos történetét mutatjuk be a mai írásunkban. 1983. novemberében a Budapesti Szépművészeti Múzeumból egy éjjel lába kélt 7 igen értékes festménynek, köztük a cikkben bemutatott Esterházy Madonnának . Az alkotások összértéke az eltűnés évében megközelítette az 1,5 milliárd  forintot. Ilyen hihetetlen értékű rablás elkövetőiről joggal feltételezhetnénk, hogy nagypályás és profi bűnözők, de ennek ellenkezője bizonyosodott be a nyomokat felgöngyölítve.   A tönkrement riasztó 1982-ben kezdődött a Szépművészeti Múzeum homlokzatának felújítása, és hogy az állványzatról ne lehessen bemászni észrevétlenül a kincseket rejtő termekbe, ideiglenes riasztóberendezést szereltek fel. Azonban ez 1983. november 1-jén mondta fel végleg a szolgálatot, így 4 nappal később, az éj leple alatt megtörtént a évszázad egyik legnagyobb műkincsrablása. Azon az éjszakán 3 biztonsági őr teljesített szolgálatot a riasztó nélkül maradt múzeumban. 20 órakor körbementek az épületben, és egy órás sétájuk végén még mindent rendben találtak. Ezt követően éjfélig a szolgálati helyiségben tartózkodtak, ekkor indultak újabb őrjáratra. Megdöbbenve vették észre, hogy a régi képtárból két, másik két teremből további öt kép eltűnt. A műkincstolvajok Raffaello Esterházy Madonnáját és az Ifjú képmását, Gianbattista Tiepolo Mária hat szenttel  című alkotását vitték magukkal. Továbbá Giandomenico Tiepolo a Pihenő szent család Egyiptomba menekülés közben című képeit, valamint Tintoretto Női

Olvass tovább »

Élményfestés – Cseresznyevirágzás

A tavasz érkeztével virágba boruló cseresznyefák illatát és pompás kinézetét nem lehet elfelejteni, ha egyszer valaki megcsodálta a páratlan jelenséget. Nem csoda, ha a festőművészeket is megihlette a látványos és illatos esemény, amely minden évben kora tavasszal a természet ébredését jelzi a számunkra.   A díszcseresznye jellemzői Az akár tíz méteresre is megnövő, széles koronájú, számtalan nemesített változatban fellelhető fának nemcsak az a különlegessége, hogy a rózsafélék családjába tartozik, hanem az is, hogy nincs termése. A díszcseresznyék különleges jellemzője, hogy a porzók és a bibék helyett is sziromlevelek nőnek, így sterilek, tehát nem hoznak termést. Kizárólag a virágaik miatt, dísznek tartják őket. A cseresznye virága Japán nemzeti virága, számtalan zenei, képzőművészeti és irodalmi mű ihletője. A virágok színe napjainkra már igen széles skálán mozog. Nem csak hófehér és rózsaszín lehetséges, hanem a folyamatos nemesítéseknek is köszönhetően ezek mellett a sárgászöldtől kezdve jó pár színben felfedezhetőek még.   Turista látványosság Japánban A japán szakura, azaz magyarul cseresznyevirág nemzeti szimbólum, amelyet az évente tartott Hanami, azaz magyarul virágnézés fesztiválokon ünnepelnek meg az emberek. Az esemény sok ezer turistát is vonz a szigetországba minden tavasszal. A világunkban bekövetkező változásokat nemcsak az jelzi, hogy az apró virágok a szó szoros értelmében sokszínűek lettek, hanem

Olvass tovább »

A legtöbbször lefestett emberek – Kiki de Montparnasse

Mai cikkünkben egy nagyon sokoldalú, sok művészt megihlető nőt mutatunk be. Kiki de Montparnasse Alice Ernestine Prin néven született francia kabaré-előadóművész, festőművész és művész múzsa. Az első világháború utáni szabados Párizs sokakat inspiráló személyisége volt.  Billy Klüver és Julie Martin, Kiki életrajzírói úgy jellemezték, hogy ő volt az évszázad egyik első valóban független nője. Egy másik híres francia múzsa, Suzy Solidor után ismerjük meg Kiki de Montparnasse-t.   Alice-nek fiatalon kellett felnőnie Prin egy fiatal egyedülálló anya gyermekeként született egy vidéki francia kisvárosban, Châtillon-sur-Seine-ben 1901-ben. Nagymamája nevelte, mivel édesanyja Párizsba költözött, hogy szerencsét próbáljon és új életet kezdjen. A kis Alice 12 évesen követte anyját a fővárosba, ahol folytatta tanulmányait. Egy év múlva felhagyott a tanulással, hogy ő is pénzkereső lehessen, kezdetben boltokban, pékségekben dolgozott kisegítőként. 1917-ben úgy döntött, hogy szerény keresetét szobrászoknak való meztelen modellkedéssel egészíti ki. Ez konfliktushoz vezetett édesanyjával, aki dühében kitagadta és az utcára tette az akkor 16 éves lányt.   Hajléktalan lányból ünnepelt modell  Az utcán élve felfedezte a Montparnasse-t, az akkori Párizs bohém művésznegyedét és hamarosan összebarátkozott Chaim Soutine művésznővel. Ő volt az, aki bevezette az ottani művész társadalomba, s Alice hamarosan olyan alkotók barátságát élvezte, mint Maurice Utrillo, Jean Cocteau, Moïse Kisling, Fujita

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü