Élményfestés – őszi táj

Az ősz a tavasz mellett a legszínesebb időszaka az évnek, a zöld színüket elvesztő levelek számtalan színben tudnak pompázni. Akár még egy fa lombján belül is találkozhatunk egyszerre több színárnyalattal, amely sajátosság előkelő helyre emeli az őszi tájat és erdőt a festészeti témák sorában.

Amikor elérkezik az évnek a hűvös idővel, korai sötétedéssel és gyakori esővel járó időszaka és mindenki inkább meleg takarókra, puha párnákra és forró teára vágyik a hosszú erdei séták helyett, a lelkünknek azért jót tesz a természet színváltozásának látványa, mait akár egy festmény formájában is az otthonunkba csempészhetünk. Az már csak hab a tortán, ha ezt a festményt saját magunk készítjük el egy élményfestés foglalkozáson.

 

Az ősz festői

Az ősz különlegessége minden korszakban megfogta a képzőművészeket. A meleg árnyalatú színek kavalkádján kívül számtalan témát szolgáltattak az alkotáshoz az ilyenkor érő gyümölcsök, a szőlő és a belőle készülő bor, az eső, az erdő és állatai és az ebben az időszakban zajló mezőgazdasági munkák.

Magyar és külföldi festők egyaránt szívesen választották és választják mostanában is témának az őszt, igazán nincs nehéz dolgunk, ha remek példákat szeretnénk felsorolni.

 

Claude Monet

Az élményfestés foglalkozásaink egyik legnépszerűbb alkotója Claude Monet, akit közvetve az impresszionizmus, mint művészeti irányzat névadójaként is ismerhetünk. 1872-ben festette meg az ’Impresszió, a felkelő nap’ című képét és 1874-ben állította ki az első olyan kiállításon, amelyet az új irányzatot képviselő művészek alkotásaiból rendeztek.

A vízililiomos sorozata mellett nyárfákról is készített festményeket, amelyek közül a legszebbek az őszi színekben pompázó variációk.

 

Ferenczy Károly

Ő volt a magyarországi impresszionizmus legjobb mestere. Festészetének korszakait több szakaszra bonthatjuk. Az első korszakában a naturalista ábrázolásmód a jellemző, művei  eleinte zsánertémákat dolgoznak fel, dekoratív stíluselemekkel kombinálva. Münchenbe költözésével egyidőben a képei stílusában megjelentek a szimbolizmussal és a szecesszióval kacérkodó festészeti elemek. Nagybányai éveinek kezdetén pedig monumentális bibliai kompozíciókat festett, képein ekkor jelent meg egyre inkább az impresszionisták festményeire jellemző színgazdagság. Innentől kezdve a napfény és a színek festése kötötte le az érdeklődését, ugyanakkor lényeges maradt számára az emberalak és arc kifejezése is.

Őszi hangulatú képei közül az Október, az Izvora ősszel és a Bükkös (őszi napsütés) címűek a jelentősebbek.

 

Szinyei Merse Pál

Festészeti stílusnak, irányzatnak vagy mozgalomnak Szinyei nem lett névadója és a legnépszerűbb képei is csak évtizedekkel az elkészülésük után lettek igazán elismertek, mégis elmondhatjuk róla, hogy a magyar XIX. századi festészet egyik legfontosabb alakja volt ő, az általa alkalmazott technika pedig az impresszionistákat megelőzve varázsolt pompázatos színeket, oldott körvonalakat és napfénytől sugárzó ragyogást a vászonra.

Művei között találhatunk őszi tájképeket is, amelyeket a birtoka környékén elhelyezkedő erdők inspiráltak.

 

Vincent van Gogh

Ő az a holland származású festő, akinek a nevét még azok is hallották már, akik nem érdeklődnek különösebben a művészetek és a festészet iránt. Még az is lehet, hogy ismerik néhány alkotását, például az egyik legnépszerűbbet, az 1888-ban festett Napraforgók címűt vagy valamelyik önarcképét.

Az ’Őszi tájkép négy fával’ című képe az egyik legszebb őszi témájú tájkép festmény, amelyet valaha festettek.

 

Paál László

Tragikusan rövid életű festő, a XIX. századi magyar képzőművészet egyik legjelentősebb alakja. Középiskolai tanulmányait Aradon végezte, ahol megismerkedett Munkácsy Mihállyal és részben az ő hatására kezdett festeni.

Festészetének kizárólag a táj a témája. Kedvelt motívumai az erdei utak, a békés, kicsit misztikus hangulatú erdők. Képeit zömmel a szabadban festette, nem műteremben. Művein megjelentek a színes árnyékok és az atmoszferikus hatások, de az impresszionizmus „problémái” nem foglalkoztatták. Művészete lényegében a barbizoni festészet törekvéseihez kapcsolódik, melynek stílusát sajátosan egyéni ízzel fejlesztette tovább.

Az erdőt ábrázoló képei közül több készült ősszel, ezek közül is kiemelkedő az 1875-ben festett ’Őszi hangulat’ című.

 

Leonid Afremov

Ha egy csodálatosan színes, tudatosan megkomponált foltokból álló festményt találsz az interneten, amely még akkor is szinte ragyog, ha történetesen egy esőáztatta utcát ábrázol esti fényekkel, akkor majdnem biztos lehetsz benne, hogy Leonid Afremov egyik munkájához van szerencséd. Nála szebb esős őszi képeket valószínűleg senki nem tud festeni, de akár Te is megpróbálhatod, ha eljössz hozzánk.

 

Graham Gercken

Minden művésznek megvannak azok a témakörei, amelyek közegében a legotthonosabban mozog és ezáltal ezekben a legsikeresebb. Aki remekbe szabott tájképeket fest, nem biztos, hogy portré ábrázolásban is ugyanolyan jó és fordítva. Graham Grecken művészete a tájképfestészetben tudott kiteljesedni és ebben a tárgykörben van lehetősége arra, hogy az általa alkalmazott technikákat tökélyre fejlessze. Őszi tájképeket is fest, a meleg színek teljes repertoárját használva a festményein.

Keresd a képeit a KreatívLiget Élményfestő Stúdió kínálatában.

 

Az őszi táj az élményfestészetben

Aki a meleg színek harmóniáját és a természet stílusokon átívelő ábrázolhatóságát keresi vagy kedveli a festészetben, az szívesen választ őszi hangulatokat megjelenítő festményeket az otthonába, és talán saját maga is kedvet kap néha egy-egy ilyen képet elkészíteni.

A jó hír az, hogy a KreatívLiget Élményfestő Stúdió festmény választékába is bekerültek az őszi témájú képek, érdemes az aktuális lehetőségeket az Események menüpontban keresni.

Blog

Victorine Meurent Manet festmény

Híres női festők – Victorine Meurent

Még a legtájékozottabb művészetkedvelők is zavarba jönnek, ha olyan nőket kell felsorolniuk, akik a festészet területén maradandót alkottak. A XX. század időszakából még biztosan eszünkbe jutnak női festők, de ahogy haladunk visszafelé az időben, úgy válhatunk egyre bizonytalanabbá, hogy egyáltalán voltak-e a régebbi korszakokban olyan hölgyek, akik a festészetben találták meg a hivatásukat. Biztosan állítjuk, hogy minden korban voltak női festők és persze az is bizonyos, hogy nem mindegyiküknek maradt fenn a neve vagy a képei az utókor számára. A női festőkről szóló bejegyzésünkben már megemlítettük Victorine-t, de ez a cikk most csak róla és a munkásságáról fog szólni.   Manet modellje Victorine Meurent nem festő dinasztiából származott és nem volt jómódú családja sem, így egészen más módot kellett találnia, hogy lehetősége legyen ismereteket és gyakorlatot szerezni a festészet terén. Először modellnek állt, hogy pénzt keressen és ezen az úton is közelebb kerüljön a művészekhez. Hiába volt azonban a tehetsége és a törekvése, hogy elismert női festő legyen, az utókor számára egy képen kívül nem maradt fenn semmi az életművéből. A modell karrierje segítségével viszont maradandó emléke lett. 19 éves korában Édouard Manet a ’Reggeli a szabadban’ és az ’Olympia’ című képeihez is ő állt aktmodellt, a kor megbotránkozását kiváltva.

Olvass tovább »
Nyári élményfestés

Élményfestés a nyár színeivel

Ha lehunyjuk a szemünket és a nyárra gondolunk, ezernyi szín jelenik meg szemünk előtt. A nyári ég kéksége, rajta a hófehér bárányfelhőkkel, az éjszakai ég a hold és a csillagok ragyogásával, a harsogó zöld fák színe, alattuk a fűvel. A víz kékes-zöldes árnyalata, rajta sok színes folttal, ami mögött a vidám fürdőzőket, vagy hajókat sejthetjük. A naplemente narancsos fénye, a pipacsok és a nyári gyümölcsök tündöklő pirossága, a napsütés és a búzamezők sárgája. A szivárvány színei az égbolton és a virágok tarkasága. Ezek a színek élénken meghatározzák a nyári emlékeinket. Ha szeretnéd megörökíteni a színpompás nyarat, nálunk biztosan találsz olyan megfesthető képet, amelyen a kedvenc nyári színeid dominálnak.   Kék, mint az ég A kék a tenger, égbolt színe, a végtelenség, megfoghatatlanság, transzendens szimbóluma. Nem véletlenül volt a hippi mozgalom egyik jelképe a kék madár, amely a békét és a szabadságot is jelentette egyben. A kereszténységben Szűz Mária színe, aki az anyai értékek megtestesítője, mint a türelem és a szeretet. A kéket szerető emberekről úgy tartják, hogy kiegyensúlyozottak, komolyak.  Világos, őszinte kinyilatkozásokat tesznek baráti és emberi kapcsolataikban. Jó tanulási képességekkel, élénk képzelőerővel, jó ítélőképességgel rendelkeznek. Ha azt szeretnéd, hogy a kék határozza meg a festményed színét, válaszd a csónakot a

Olvass tovább »

Hírességek, akik festenek is – Jim Carrey

Karácsony közeledtével egyre több karácsonyi témájú film megnézésére van lehetőségünk. A tv adók és az online streaming szolgáltatók már novemberben kínálják tálcán az ilyen témájú alkotásokat. Az egyik megkerülhetetlen film a Dr Seuss regénye alapján adaptált Grincs című mű. Ennek nem más a főszereplője, mint Jim Carrey, aki nem csak a filmvásznon bizonyítja ezerarcú tehetségét, hanem a festővásznon is. Új sorozatunkban olyan alkotókat mutatunk be, akik a festés mellett más területen is magas színvonalon űzik munkájukat. Meglepően sok ismert színész ragad ecsetet, így a már fentebb említett Jim Carrey is, akinek festői munkásságát ismertetjük  jelen cikkünkben.   Gyerekként imádott középpontban lenni, de magányosan alkotni is Carrey Kanadában, egy Newmarket nevű városban látta meg a napvilágot 1962-ben egy négy gyermekes család legkisebb tagjaként. Hamar megmutatkozott komikus tehetsége, egyszerre volt benne erős vágy a szereplésre és az elvonulás iránti igényre. Az I Needed Color  (2017) című rövid dokumentumfilmben, mely Carrey festő arcát mutatja be, így nyilatkozott erről: “Az a fajta gyerek voltam, aki a fél életét a nappaliban töltötte, hogy szórakoztassa az ott lévőket. A másik felében a szobámban voltam és rajzoltam, vagy verset írtam. Engem nem lehetett azzal büntetni, hogy a szobámba parancsoltak. Az számomra maga volt a menny.”   Korán

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü