Élményfestés – Táncoló balerina az éjszakában

Az őszi-téli szezonban a nappalok rövidülése és az időjárás kevésbé vonzó mivolta miatt felértékelődnek a beltéri kikapcsolódási lehetőségek. Tavaly a koronavírus miatt rengeteg kulturális esemény maradt el, a koncertek, színházak, táncszínházak, múzeumok mind téli álomba kényszerültek. Idén azonban -egyelőre- lehetőségünk van kiszakadni a hétköznapjainkból pár órára és beülni egy-egy értékes előadásra. A mai cikkünkben az egyik legkecsesebb, légiesebb táncformáról írunk, a balettről, mely csupán mozdulatokkal, szavak nélkül mesél el nekünk egy történetet. A balett rajongóinak kedveskedtünk a Táncoló balerina az éjszakában című képünkkel, melynek megfestése is egy kiváló programnak ígérkezik egy szürke novemberi hétvégére.

 

Mint sok szépség a művészetben, a balett is olasz gyökerű

Az a színpadon látott tánc, amit ma balettnek hívunk, több száz éves hagyománnyal rendelkezik. A XV. századi Olaszországban találhatjuk meg a gyökereit, ekkor kezdtek el hivatásos táncmestereket is alkalmazni az udvaroknál. A  cél az volt, hogy a fényűző, pompás és látványos rendezvényekkel kápráztassák el a vendégeket. Akkoriban vált szokássá, hogy az udvaroncok, elsősorban az udvarhölgyek drámai párbeszédeket és fennkölt táncokat adtak elő. A tánc neve olaszul ballo, innen eredeztethető a mai balett kifejezés. Ma már különösen hangzik, de az első balettekben párbeszédek, szöveges részek is voltak.

 

A Napkirály udvara lett a barokk balett bölcsője

A francia királyi udvarban is csakhamar közkedveltek lettek az olasz udvarokból beszivárgó látványos táncok Medici Katalin révén, aki  II. Henrik francia király felesége lett. Az udvari balettelőadások azonban XIV. Lajos trónra lépésével egyidőben, 1643-ban kezdtek igazán felvirágozni.  Olyannyira, hogy maga a király is szívesen vett részt az előadásokon fellépőként. Tulajdonképpen becenevét is a balett miatt szerezte, ugyanis az Éjszaka balettja című előadásban játszott nap jelmeze után kapta a “Napkirály “ nevet és így írta be magát a történelembe.

A főúri, kedvtelésből táncolók mellett hamarosan hivatásos udvari balett táncosok kaptak több szerepet az udvari színpadon. A  tánc és a színészet akkoriban még nagyon összefonódott. A balettművészet tökéletesítése céljából azonban XIV. Lajos  1661-ben megalakította a Királyi Táncakadémiát. Tíz évvel később létrehozta a Királyi Zeneakadémiát is, ezek későbbi egyesülése nyomán jött létre a mai párizsi Opera elődje, a Királyi Zene- és Táncakadémia.

 

Az első balettiskola 

Az első hivatásos balerinákat képző, a mai napig is működő balettiskola Párizsban jött létre 1710-es években. Ekkor még önálló balettelőadások nem léteztek, legtöbbször az akkor kibontakozó opera divat szerint balett betéteket adtak elő az énekes számok között.

Ennek a balettiskolának egyik első híres növendéke Marie-Anne de Camargo volt, aki azzal írta be magát a balett történetébe, hogy ő táncolt először nyilvánosan rövid szoknyában.  Azért döntött emellett, hogy a közönség megcsodálhassa a lábait, pontosan követhesse a mozdulatai, kivételes lábmunkája szépségét. A korai balett csillagok közül még Marie Salle női, és Luis Dupré férfi balett táncost érdemes megemlíteni.

A balett, mint táncműfaj  kialakulásának idején is  egy táncos pályája szintén nagyon fiatalon indult. Ugyanakkor később fejezték be karrierjüket, mint a mai modern balett táncosok. Ennek oka az, hogy akkoriban a balett nem volt annyira fizikailag kimerítő, mint napjainkban. A táncosok életkora továbbá azért sem volt döntő fontosságú, mert nagyobb, látványosabb jelmezeket, olykor maszkokat viseltek a fellépés során.

 

A mai balett kialakulása

A mai klasszikus balett stílus sajátosságai a XVIII. századi Jean-Georges Noverre francia koreográfus nevéhez fűződnek. Ő sokféle táncstílus egyesítésével egyedi elgondolásait ötvözte, és valósította meg a színpadon. Noverre volt az, aki a nagy és nehézkes jelmezek helyett a maihoz már inkább hasonlító balett ruhákat, balettcipőket vezette be, melyek szabadabb mozgást biztosítottak a táncosoknak, így több lehetőségük volt csak a mozdulatok révén  kifejezni az általuk játszott szereplő karaktervonásait, érzelmeit. Jean-Georges Noverre olyan nagy hatással volt az egyetemes táncművészetre, hogy születése napján, április 29-én van a tánc világnapja.

 

Az új stílus új színpadi darabokat kívánt

Az első modern balettelőadás 1789-ben volt, Jean Duberval a Rosszul őrzött lány című darabja. Itt már nem volt szó klasszikus istenekről, mitológiai hőstettekről, amik az előző korok, a barokk és a klasszicista kor előadásait jellemezték. Ez egy egyszerű, átélhető mese volt,  ráadásul egy tanyasi lány volt a  főszereplő, a darab a humoros elemeket sem nélkülözi. Ez az egyik legrégebbi, mai napig is játszott előadás a balett színpadokon. A romantikus balett kezdetének ezt a darabot szokták számon tartani,s ez vezetett a ma is játszott legismertebb orosz és francia balettelőadásokhoz.

 

A balett megjelenése a modern zenében

Napjainkban a balett az internet térhódításának köszönhetően már nem csak egy szűk réteghez jut el. A világháló lehetővé teszi a különböző művészeti ágakban alkotó művészek egymásra találását, a közös munka pedig bárki számára elérhető otthoni eszközökön. A zenés videóklipek gyakran balett táncművészek közreműködésével emelkednek komolyabb művészeti magasságokba. Erre jó példa a rendkívül tehetséges Sergei Polunin balett művész által előadott koreográfia, melynek zenei aláfestését  Hozier Take Me to Curch című száma adja.

Blog

Érdekességek a tulipánról

A tulipán kehely alakú virággal rendelkező, sokféle színben és ezek kombinációjában létező, hagymás dísznövény, a liliomfélék családjának egyik nemzetsége. Összesen mintegy 100 faj és ezen felül még több ezer nemesített fajta tartozik ide. A tulipán neve a perzsa ’toliban’ szóból származik, mivel a virág fejének alakja eléggé hasonlít az iszlám világban használt fejfedőre, a turbánra.   A tulipán eredete A közhiedelemmel ellentétben a tulipán őshazája egyáltalán nem Hollandia, és legnagyobb szomorúságunkra nem is ősi magyar virág. Egyesek szerint a tulipán Perzsiából származik, de abban nagyjából mindenki egyet tud érteni, hogy Közép- vagy Belső-Ázsia, és Ázsia mérsékelt égövi területén őshonosnak tekinthető. A legkorábbi ismert tulipán ábrázolást egy, az időszámításunk előtti 7. századból való dél-kaukázusi szkíta leleten találták meg régészek. A tárgy egy aranyból készült pecsétnyomó, amelyen öt tulipán látható. Írásos emlékek elsőként időszámításunk után 1000 körül említik a tulipánt, mint virágot. Az első tulipán nemesítők Törökországban éltek és már a 16. században elkezdték kifejleszteni a virág különböző változatait. A Török Birodalom terjeszkedésével jutott el a tulipán Európába, ahol egyébként korábban nem is ismerték.   A tulipán, mint díszítőelem Magyarországon a török hódoltság idején terjedt el igazán, de sokan úgy tartják, hogy a magyar népművészet olyan ősi motívuma a tulipán, amelyet a

Olvass tovább »

Élményfestés – Őszi hangulat

Sokaknak az ősz a kedvenc évszaka, annak ellenére, hogy ebben az időszakban a természet olyan változásokon megy keresztül, amiről leginkább az elmúlás és a halál juthat eszünkbe. Lehet, hogy ez így van, de ebben rejlik a szépsége is. A változás szükséges és állandó a természetben, ráadásul gyönyörű is. Ahogy a zöld lombú erdők lassan az ősz legszebb árnyalatait öltik magukra és sárga, bordó, vörös, rozsdabarna színekben pompázva várják a még hidegebb időt. A téli hidegben aztán a maradék lombjuktól is megszabadulva, teljesen csupasz ágakkal várják a tavaszt, amikor pedig ismét kirügyezhetnek és kipattinthatják a virágaikat is újra.   Az ősz festői Az ősz különlegessége minden korszakban megfogta a képzőművészeket. A meleg árnyalatú színek kavalkádján kívül számtalan témát szolgáltattak az alkotáshoz az ilyenkor érő gyümölcsök, a szőlő és a belőle készülő bor, az eső, az erdő és állatai és az ebben az időszakban zajló mezőgazdasági munkák. Magyar és külföldi festők egyaránt szívesen választották és választják mostanában is témának az őszt, igazán nincs nehéz dolgunk, ha remek példákat szeretnénk felsorolni.   Claude Monet Az élményfestés foglalkozásaink egyik legnépszerűbb alkotója Claude Monet, akit közvetve az impresszionizmus, mint művészeti irányzat névadójaként is ismerhetünk. 1872-ben festette meg az ’Impresszió, a felkelő nap’ című képét és

Olvass tovább »

Mitől lett igazán híres a Mona Lisa festmény?

Ha száz embert megkérdeznének, hogy melyik a világ leghíresebb festménye, valószínűleg a többségük egyből rávágná a választ, hogy a Mona Lisa. Teljesen jogosan egyébként, mert Leonardo da Vinci portréja a sejtelmes mosolyú hölgyről, a köré épülő legendákkal egy olyan jelenséget alkotnak, amelyet nagyon sokan ismernek. Ma már nehéz elképzelni, de ez nem mindig volt így. Bár az igazi műértők mindig nagy becsben tartották ezt a festményt, a nagyközönség évszázadokon át alig ismerte. Az 1860-as években kezdték el a művészettörténészek a reneszánsz festészet kiemelt alkotásai között emlegetni, de a laikus közönséghez ez az információ nemigen ért el. Karl Baedeker, a híres német útikönyvszerző Párizs nevezetességeit bemutató kötete 1907-ben konkrétan két mondatban emlékezett meg a festményről. Csak mellékesen lett megemlítve a Louvre kiállításainak igazi sztárjai, a Milói Vénusz és Szamothrakéi Niké szobrok mellett.   A Mona Lisa festmény eltűnése 1911-ben aztán a kép eltűnt a helyéről. Jellemző az akkori biztonsági körülményekre, hogy másfél napig ez fel se tűnt senkinek. A Louvre-ban kiállított műtárgyakat ugyanis éppen akkoriban egy nagyszabású projekt keretében egyesével lefotózták. A Mona Lisa hűlt helyét pedig mindenki azzal magyarázta, hogy biztosan éppen elvitték fényképezni. A Louvre teljes biztonsági személyzete akkoriban 150 őrből állt. Ez ezer helyiségre és 250 ezer műtárgyra

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü