Élményfestés – Vitorlások

Ha nyár, akkor vízpart. Ha vízpart, akkor vitorlások mindenfelé. Ez a látvány különösen gyakori azok számára, akiknek a magyarok tengere, a Balaton mellett van szerencséjük a nyári pihenésüket tölteni. Tekintsük hát át, hogyan alakult a vitorláshajók több ezer évre visszanyúló történelme.

 

A hajók, mint a történelem fontos alakítói

Manapság a vitorláshajók kifejezetten fenntartható és környezetbarát járművek, hiszen szélenergiát használják ki haladásuk során, még ha ma már motorok is segítik haladásukat szélcsend idején. Ezt megelőzően viszont több száz évig csak a természet erőire hagyatkozhattak a vitorlások legénységei.

Vitorláshajók már több ezer éve szelik a világ vizeit. Az ókori kínaiak, egyiptomiak, görögök és rómaiak hajózásáról rengeteg a szakirodalom áll rendelkezésre. Az emberiség egész történelme másként alakul, ha a vízen való közlekedés nem teszi lehetővé, hogy az első telepesek eljussanak Amerikába, vagy Ausztráliába.

 

A hollandok voltak a hajózás úttörői

Van Európában egy ország, amely különösen élen jár a vitorlázáshoz szükséges két természeti elem, a víz és a szél felhasználásában, valamint az ellenük vívott küzdelemben – ez Hollandia. A holland vitorlázás fénykora a XVII. század második felében, a harmincéves háború után, a Holland Királyság függetlenné válásakor kezdődött. Ebben az időben az ország tengeri flottája, hajós szakértelme és iskolái verhetetlenek voltak. Vitorlásaik eljutottak a világ minden szegletébe, és ott gyarmatokat alapítottak.

 

A hajózásnak sajátos nyelvezete van

A világ körüli terjeszkedéssel a hajós szakértelmük is eljutott mindenfelé, így hozzánk is. Némi nyelvújítást és magyarosítást követően alakultak ki azok a szakkifejezések, amelyeket közös nyelvként minden vitorlázónak értenie és beszélnie kell.

A jómóddal és fényűzéssel gyakran társított jachtok első példányai is az aranykorát élő Hollandiából származnak. Ők nevezték ugyanis először jachtnak a szabadidős és sportolási célra felhasználható hajókat, melyek meghajtását a vitorlák mellett egy hajócsavar is segíti. Az elnevezést magyarul „üldöző hajónak” mondanánk, mivel a holland haditengerészet előszeretettel hajszolta ilyenekkel a szökésben lévő rabszolgákat, vagy a csempészeket.

A holland kifejezéseken túl a másik hajós nemzet, az angolok szakszavai is részévé váltak a hajós nyelvezetnek. Ezen túl még a német kifejezések is begyűrűztek, így e népek szavaiból egy keveréknyelv lett az, amelyet a világ bármely pontján a vitorlázók egységesen megértenek.

 

A vitorlázás története hazánkban

A magyarországi vitorlázás története nem több évszázados, mint a hollandoké. A szabadidős jellegű vitorlázásnak elsőként a Balaton adott otthont. 1866-ban kapott szárnyra egy bulvárhír, mely arról számolt be, hogy Erzsébet királyné a nyár egy részét Balatonfüreden óhajtja eltölteni. A hír hallatán néhány vagyonos főúr – többek közt a Széchenyi család – teljes erőbedobással állt neki rendbe szedni a Balaton környékét. Többen hajókat vásároltak, hogy a királynénak kedvében járjanak, ha ringatózni támadna kedve. Rá egy évre, 1867. március közepén alapította meg Széchenyi István két fia, Béla és Ödön, és még néhány magyar főúr a Balaton-Füredi Yacht Egyletet, amely hazánk első vitorlás klubja lett. A klub elnöki posztján gróf Batthyány Ödön volt, aki gyakorlott vitorlázóként Angliában is nyert versenyeket.

Innentől nem volt megállás, 1879-től angol és magyar hajóácsok közös együttműködésével megkezdődött a balatoni vitorlások építése, három évvel később pedig megrendezésre került az első magyart vitorlásverseny is. Azonban sokáig nem találtak széles törzsközönségre a vitorlások, mivel a gőzhajók hazánkban is kiszorították azokat a kereskedelmi forgalomból. Hobbiként viszont csak keveseknek adatott meg a vitorlázás lehetősége. A sors furcsa fintora, hogy a gőzhajókat épp a füredi jacht klub alapítóinak apja, Széchenyi István promotálta a legsikeresebben.

 

A vitorlázás nálunk sosem volt tömegsport

A két világháború közötti időszakban kezdett felfutni a hazai vitorlázás, de továbbra is csak a gazdagabb társadalmi réteg körében. Ennek az időszaknak egyik napjainkban is fennmaradt hagyománya a Kékszalag vitorlásverseny, amelyet 1934-ben rendeztek meg először.

A gazdagabb elit a „felszabadulást” követően elvesztette hajóit, így évtizedeken keresztül csak a rezsim kiváltságosai vitorlázhattak. Szép lassan végül a vitorlázás is bekerült a támogatott sportok csoportjába. Bujtor Istvánnak, avagy Ötvös Csöpinek köszönhetően pedig a képernyőkön keresztül is sokan megismerkedhettek ezzel az egyre népszerűbb hobbisporttal.

Habár a legtöbb ember számára anyagi okok miatt nem elérhető a vitorlázás, azért több tucat oktatóiskolában, valamint nyári táborban tudja ezt a sportot elsajátítani az, akiben kellő lelkesedés megfelelő anyagi helyzettel párosul. Hazánk tavain már közel 10 000 vitorláshajó cirkálhat hatósági engedéllyel, és majdnem kétszer ennyien hódolnak ennek a hobbinak. Ezek a számok pedig évről évre gyarapodó tendenciát mutatnak.

 

Ha számodra is nagyon kedves  látvány a kék vízen ringatózó vitorlás, ha benned is feleleveníti a balatoni hűvös csobbanások, békés naplementék, esti beszélgetések emlékét ez a vízi jármű képe, akkor nálunk a helyed! Számos élményfestő eseményünk tematikája a vitorláshajó. A letisztult, bézs színekkel operáló absztrakt vitorlások szépen mutatnak a lakás bármelyik helyiségének falán, a vitorlás a naplementében címet viselő képen a nyár színeiben gyönyörködhetünk minden évszakban. A görög kikötő fantázianevű kép pedig a tengerhez repíti képzeletünket. Reméljük találtok kedvetekre való képet széles kínálatunkból.

Blog

A tánc, mint festmény téma

A tánc egy olyan művészeti ág, amely a testek – jellemzően ritmikus, zenére történő – mozgásával tud kifejezni érzelmeket, építhet társadalmi kapcsolatokat, de spirituális mondanivalóval is bírhat. A tánc elsősorban az emberek közötti nonverbális kommunikáció eszközének tekinthető, de vannak módozatai, amelyek az állatok különböző közösségeiben is léteznek. Ilyenek például a méhek tánca a levegőben vagy a párzási időszakban megfigyelhető pávatánc. Az ehhez hasonló megnyilvánulások más madárfajok esetében is előfordulnak. A sportok közül a torna, a műkorcsolya, a jégtánc, illetve a szinkronúszás is tartalmaz táncos elemeket. A különböző harcművészetek formagyakorlatait is gyakran hasonlítják táncokhoz, illetve a lépéskombinációk tánchoz való hasonlóságára hívják fel a figyelmünket. Az anyanyelvünk gyakran élettelen tárgyak mozgását is táncként írja le. Például táncolhatnak a fáról lehulló száraz levelek, ahogy kavargatja „őket” a szél, vagy akár a gyertya lángja  is táncol a légmozgástól.   A balett Majdnem minden táncstílus alapja. A balett megjelenése előtt a táncok esetlenebbek voltak és sokkal inkább ösztönszerűek. Ez az újfajta mozgásstílus sokkal lágyabb, sokkal finomabb mozdulatokat jelenít meg, ezzel is segítve az egyensúlyérzék, valamint a mozgás koordináció fejlesztését és fejlődését. A balerinák sok kislány álmát testesítik meg, egyfajta ideális nőképet sugallva a számukra. Egy korábbi bejegyzésben a balerinák festészetben betöltött szerepéről írtunk részletesen, kiemelve

Olvass tovább »

Élményfestést karácsonyra? Igen!

Eljött az évnek az a szakasza, amikor szinte mindenki azon töri a fejét, hogy mit ajándékozzon a szeretteinek, a rokonainak, a barátainak vagy akár a kollégáinak. Az utóbbi pár évtizedben kicsit túlzottan is arra helyeződött át a hangsúly a karácsonyi ünnepekkel kapcsolatban, hogy kit, milyen meglepetéssel kápráztassunk el. A családtagok egymást túllicitálva igyekeznek minél nagyszerűbb ajándékokat választani az üzletekben és a webáruházakban. Szeretnénk ajánlani egy alternatívát a megszokott, sablonos ajándékok ellenében. A sokadik pizsama, alsónadrág csomag vagy éppen parfüm helyett egy olyan megoldást, amely azon kívül, hogy életre szóló, maradandó élményt ad, még egy csodás – saját készítésű – festmény birtokosává is teszi a megajándékozottat. Ráadásul, ha kedve tartja, ő még tovább ajándékozhatja a képet.   Ajándékozz kreatív élményt karácsonyra! Az élményfestés egy egész délelőttöt vagy délutánt betöltő izgalmas, kreatív kikapcsolódás, amelynek a végeredménye egy csodás kép. Mi is lehetne ennél jobb ajándék karácsonyra? Magyarországon is egyre népszerűbbek az élményfestés foglalkozások, amelyek egyesítik magukban a kikapcsolódást a mindennapokból a kreatív energiákat aktivizáló időtöltéssel. Az alkalmak során egy ismert vagy kevésbé ismert, de előre bemutatott festmény alapján készíthetik el a résztvevők a saját műalkotásaikat. Közben pedig igényes környezetben és jó társaságban telik el a három óra, a feltöltődés pedig garantált. A

Olvass tovább »
A fa szimbóluma

A fa, mint szimbólum

Tele van az életünk és a mindennapjaink szimbólumokkal, de valószínűleg nem is vesszük ezeket észre vagy nem gondoljuk végig sosem, hogy egy közlekedési tábla, egy név, egy szokás, de akár egy egyszerű növény is lehet szimbolikus jelentésű. Napjainkban pedig sok mindent már csak szimbólumok használatával is ki tudunk fejezni, anélkül, hogy egy betűt is le kelljen írnunk vagy ki kelljen ejtenünk a szánkon. Gondoljunk csak az okostelefonokon futó chat alkalmazások szimbolikus karakterei, az ún. emotikonokra vagy rövidebb nevükön emojikra. Carl Gustav Jung svájci pszichológus szavaival élve “a szimbólum olyan kifejezés, név vagy kép, amely a köznapi életben ismerős lehet, szokásos és kézenfekvő értelmezése mellett azonban mégis sajátos, másodlagos jelentéssel bír. Valamilyen homályos, ismeretlen, rejtett jelentést is magában foglal.” Ez már elég izgalmasan hangzik, ezért is szentelünk a témának egy külön bejegyzést, külön kiemelve a fákat, mint jelképeket, és persze azért, mert a szimbólumok ábrázolása, lerajzolása vagy megfestése jelentősen túlmutat egy semmitmondó rajzocska elkészítésén. Egy szabad kézzel készített rajz vagy festmény szimbolikusabb erejű lehet, mint a kézírás, pedig azt még külön tudomány – a grafológia – is elemzi. A rajzolás vagy a festés szín- és eszközhasználata ugyanis sokkal inkább megmutatja a tudatalattinkat, a rejtett emlékképeinket, a vágyainkat és a korábban nem

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü