Eltűnt és megkerült festmények – Klimt: Egy hölgy arcképe

A mai cikkben bemutatott képet 1997-ben emelték le a falról piacenzai Ricci Oddi modern művészeti galériából. A képet Gustav Klimt készítette 1916-1917 táján és az ‘Egy hölgy arcképe’ címet viselte. A lopás előtt döbbenten álltak a művészetkedvelők és a rendőrök is, mígnem 2019-ben a kertészek megtalálták a festményt a galéria területén. A műremek a kertben egy fémajtóval fedett üregbe volt rejtve egy nejlonzacskóba tekerve. A felfedezést követően két férfi magára vállalta a rablást és “nagylelkűen” így nyilatkoztak: most ajándékként visszaadták azt a városnak.

 

Gustav Klimt egyetlen olyan képe, melyet átfestett

1916 és 1918 között Klimt számos nőt ábrázolt a festményein, egyaránt modellt álltak neki legmagasabb körökből származó hölgyek, és alsóbb osztályból származó fiatal lányok is. Az ellopott festményen egy barna hajú fiatal nő arca és felsőteste látható. Azonban, hogy pontosan kit ábrázol a kép, a mai napig nem tudjuk.

A képpel kapcsolatos érdekesség, hogy csak 1996-ban, nem sokkal a lopás előtt fedezték fel egy röntgen során, hogy a hölgy portréja mögött egy másik kép rejlik. Klimt saját női portréját festette át, amelyet 1912-ben Drezdában állítottak ki, de később eltűnt és a művészettörténészek hiába keresték éveken át. Az átfestett képen egy fiatal nő látható kalapban és boával hasonló pózban. Az a mendemonda járja, hogy az eredeti képen szereplő hölgy tragikusan fiatalon hunyt el, a művész pedig újrapingálta a képet, hogy ne kelljen naponta szembesülnie a fájó veszteséggel.

 

A rablóknak nem kellett bajlódniuk a riasztóval

1997. február 22-én lopták el a képet Ricci Oddi modern művészeti galériából, Olaszországban. A rablók könnyített pályán mozogtak, ugyanis a riasztórendszer akkoriban egy felújítás miatt nem működött. A nyomozás arra jutott, hogy a tolvajok horgászzsinórral akasztották le a képet a falról. A nyitott tetőablakon keresztül juttatták ki a galériából, majd lefejtették a keretről a képet. Azt feltételezték a detektívek, hogy az elkövetők a tetőn keresztül menekültek el. A rendőrség gyanúja kezdetben a galéria felügyelőire irányult, de később bizonyítékok hiányában megszüntették a nyomozást ellenük.

Mivel a kép ismert volt, nem volt eladható a feketepiacon sem, az értékét 60 és 100 millió euró közé becsülték. Világszerte bejegyezték az összes ellopott műalkotás nyilvántartásába, de 22 éven keresztül nem leltek a nyomára.

 

Kincset rejtett a borostyán

2019. december 10-én, miután a kertészek eltávolították az elburjánzott borostyánt a galéria külső faláról, egy üreget fedeztek fel. A kis lyukban pedig nem mást találták meg, mint a fekete nejlonzacskóba csomagolt világhírű festményt. Közvetlenül azután, hogy a művet megtalálták, Ornella Chicca ügyész megbízta a festmény hitelességének szakértői ellenőrzését. A hitelesítés eredményét 2020 januárjában hozták nyilvánosságra, mely szerint minden kétséget kizáróan az eredeti kép került elő. A művészettörténészek szerint a festmény igen jó állapotban maradt. Egy kis sérülés azért felfedezhető rajta, találtak egy karcolást a vászon szélén, amely akkor keletkezhetett, amikor kivették a keretéből. A kép jó állapota arra enged következtetni, hogy nem a kis üreg volt végig a kép rejtekhelye.

 

Ketten magukra vállalták a rablást

2020 februárjában két férfi – akiket korábban már elítéltek műalkotások lopásáért – felvette a kapcsolatot a Libertá napilappal és Ermanno Mariani újságíróval, aki még  2018-ban írt könyvet az eltűnt képről. Levélben ismerték be a lopást, és azt mondták, hogy a festményt  “karácsonyi ajándékként” küldték vissza a városnak. A bűncselekmény elkövetésének indítékai azóta sem derültek ki. A beismerésre valószínűleg azért szánták rá magukat a műkincstolvajok, mivel joggal bíztak abban, hogy 20 év után a tettük elévült, és nem csukják le őket.

Ha neked is tetszik Gustav Klimt egyedi ábrázolásmódja, képeinek hangulata és színvilága, akkor semmi akadálya, hogy a lakásodat egy Klimt festmény díszítse. Műkincslopás helyett inkább fesd meg otthonodban Klimt Arany könnyek, vagy a Csók című képeit. Ehhez minden szükséges eszközt elküldünk neked, instruktoraink pedig az oktatóvideón mutatják meg, hogyan készítheted el. Ha szívesen mozdulnál ki otthonról, hogy új élménnyel és nem utolsó sorban egy festménnyel gazdagodj, válassz helyszíni élményfestő alkalmaink közül!

Szeretettel várunk!

Blog

Élményfestés – Mostantól az otthonodban is

Hisszük és valljuk, hogy az élményfestés foglalkozások egyik lényeges eleme az, hogy egy kis közösségben együtt alkotunk. Az élményhez valóban hozzátesz, hogy a résztvevők inspirálják és lelkesítik egymást, az instruktor pedig jelen idejű segítséget tud nyújtani annak, aki ezt kéri. Igen ám, de ez az év megmutatta nekünk, hogy a korábban teljesen természetesnek vett szokásaink és életünk egy megváltozott helyzetben egyáltalán nem olyan magától értetődőek. Ráadásul az egészségünk megőrzése érdekében tett óvintézkedések új kihívásokat jelentettek nekünk, amelyekre új – az addigi gyakorlattól merőben eltérő – megoldásokat kellett kitalálnunk.   Élményfestés otthon A fent leírtak szellemében hívtuk életre a KreatívLiget Webshopot, melynek segítségével házhoz rendelhetitek a festéshez szükséges kellékeket egy csomagban. Az otthoni festést magyarázó videóval segítjük, hogy az tényleg mindenki számára érthető legyen és ezáltal meg tudjon valósulni az élmény része, akár otthoni körülmények között is. Velünk bármit megfesthetsz, hidd el. Festő szettjeinkben minden szükséges eszközt megtalálsz ahhoz, hogy a festményed az otthonodban is tökéletesen sikerüljön. A szettekhez készített, bármikor megállítható és visszatekerhető videónkban minden instrukciót elmondunk és lépésről-lépésre veled együtt festjük meg a képet. Ezzel garantáljuk, hogy rajztudás vagy előképzettség nélkül is tökéletesen sikerül a műved. Nincs más hátra, már csak ki kell választanod, melyik képet festenéd meg. Ajándékba

Olvass tovább »

5 tévhit az élményfestésről

Sokan hallottak már az élményfestésről és van, aki már ki is próbálta vagy folyamatosan jár ilyen foglalkozásokra, de sokan még nem is ismerik ezt a fajta kreatív kikapcsolódási és hobbi lehetőséget, illetve sokakban tévhitek élnek azzal kapcsolatban, hogy mit is jelent ez a fajta festészet és hogyan kell elképzelni egy ilyen foglalkozást. Ezeket a tévhiteket szeretnénk most egyszer és mindenkorra eloszlatni.   1. tévhit Az élményfestés nem más, mint egy festőtanfolyam Valójában egy élményfestés foglalkozáson nem kimondottan képzőművészeti oktatás zajlik és nem képzőművészeti alkotásokat hoznak létre a résztvevők. A folyamat során nem az adott mű és annak tartalma a fontos, hanem maga az alkotás öröme. Az élményfestés meghozza az alkotókedvet és további festésre sarkall. Ez az élmény főleg azoknak új és érdekes, akik korábban még nem végeztek ilyen szabadidős tevékenységet, ami inkább szórakozást és kikapcsolódást jelent, mint munkát vagy feladatot.   2. tévhit Csak az jöhet el egy élményfestés foglalkozásra, aki már tanult vagy tud festeni Valójában mindig úgy vannak felépítve a foglalkozások, hogy azokon annak is sikerélményben lehet része, aki még soha életében nem fogott ecsetet a kezében vagy legalábbis utoljára az iskolai rajzórán tette ezt, amikor pedig kötelező volt és soha nem okozott neki különösebb örömet. Ezt az

Olvass tovább »

A csók története

A csók az ajkak összeérintését jelenti elsősorban. Külön ezzel a témával foglalkozó tudomány is létezik a világon, ez pedig a filematológia. A csókolózás feltehetőleg tanult viselkedés, több emlősállatnál is előfordul. Az embereknél nem minden kultúrában van szokásban. Nézzük is meg, hogy hogyan alakult az emberek, az emberiség viszonya ehhez az intim kapcsolódáshoz a történelem különböző korszakaiban és népcsoportjainál.   A csók a régi korokban A témával foglalkozó kutatók igen megosztottak a csók eredetét illető kérdésben. Az egyik vélekedés szerint a csókolózás szokása valószínűleg több millió évvel ezelőtt alakult ki, amikor az emlősök a megrágott ételt a szájukon át adták át utódaiknak, az antropológusok egy másik csoportja szerint pedig egy olyan ösztönös cselekedetről van szó, amelynek inkább a párválasztásban van szerepe. A legkorábbi, csókolózáshoz hasonló tevékenységről, az orrok egymáshoz dörzsöléséről tudósító szövegek az időszámításunk előtti 1500 környékén, Indiában keletkezett védikus irodalomból származnak. Az időszámításunk előtti 8-9. századból származó hindu eposzban már az ajkak összeérintéséről is találunk szövegrészletet, a sokak által ismert Kámaszútra pedig már egy egész fejezetet szentelt a különböző csók fajták leírásának. A csók azonban nem csak Indiában volt ismert. Hérodotosz, az időszámításunk előtti 5. században élt görög történetíró megemlékezett róla, hogy a perzsa férfiak ajakcsókkal üdvözölték az azonos társadalmi

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü