Mostanában egyre kevesebbszer örvendeztet meg minket az időjárás egy igazán kiadós havazással. Olyannal főleg ritkábban, amely megmaradna pár óránál tovább, esetleg több napig is. Így tehát nem csoda, hogy az igazi téli hangulatra mindenki ki van éhezve. A hó csillogó fehérségében és a jég áttetsző tömegében könnyű meglátni a tiszta szépséget.
Havas tájképekben akár egész évben gyönyörködhetünk a falunkon, ha éppen úgy tartja kedvünk. Akár saját festményünk is lehet ilyen témában, mert kereshetünk egyet a KreatívLiget Élményfestő Stúdió kínálatában és elmehetünk egy élményfestésre.
Elég régóta közkedvelt témának számítanak a téli tájképek a képzőművészetben. A „kis jégkorszak” idején nem is kellett az alkotóknak messzire mennie egy kis ihletért. Hiszen a havas látkép Európa középső sávjában is olyan jellemzője volt a téli időszakoknak, mint napjainkban csak jóval északabbra.
Téli tájak a festményeken
Olyan festőket gyűjtöttünk össze most, akik nem mindannyian a havas tájak ábrázolásával vívták ki maguknak a hírnevet. Nem mehetünk el azonban ezen művészek téli hangulatú képei mellett sem szótlanul. Ezek is olyan értéket képviselnek az egyetemes művészettörténetben, amely nélkül határozottan kevesebb lenne az életünk.
Hendrick Avercamp
A saját idejében sem volt és később sem lett olyan híres, mint más holland festők, mint például Rembrandt vagy Vermeer, de a holland aranykor – amely egybeesik az elmúlt évezred egyik leghidegebb időszakával – egyetlen festője sem ábrázolta olyan gyakorisággal és olyan érzékenységgel a hóval borított Németalföldet, mint ő. A siketen született festőművész sosem tanult meg beszélni. Megtanult azonban korcsolyázni, és a tél iránti lelkesedése abban teljesedett ki, hogy a téli tájak szakavatott festőjévé vált.
id. Pieter Bruegel
A technikailag a nyári képeknél nehezebben kivitelezhető, téli tájat ábrázoló festmények a korai reneszánsz időszakáig viszonylag ritkának számítottak a nyugati képzőművészetben. A festő a téli tájakból egy hatrészes sorozatot készített, amelyből azonban csak öt maradt fenn az utókor számára. A részletgazdag remekművek nagy újítást jelentettek, mivel a festményeken az évszakok szimbolikus – az európai hagyományoknak megfelelő – megjelenítése helyett valódi téli tájakat festett le.
Edvard Munch
Legtöbbünknek elsőre biztosan A sikoly című festmény ugrik be a nevéről, pedig a norvég festőnek nem ez az egyetlen figyelemre méltó képe. Például a novemberi norvég havas tájról készült alkotása jóval kevésbé nyomasztó mű. A hófödte hegygerincet ábrázoló képen szereplő színek (a kék, a rózsaszín és a zöld) által sugallt érzelmek és mozgalmasság a remekművek sorába emelik a téli tájat ábrázoló képét is.
Claude Monet
Claude Monet az Impresszió, a felkelő nap című képe egy festészeti irányzat névadója lett, de a francia festőművész a havas tájak megjelenítésében is kiemelkedőt alkotott. Több mint száz téli témájú képét tartják számon, amelyek színvonalára jellemző, hogy állítólag, amikor Edouard Manet meglátta a festményeket, felhagyott azon ambíciójával, hogy saját maga is megpróbálkozzon hasonló téma vászonra vitelével. Monet legnagyobb szabású téli tájképén egy fekete madár látható. A festmény legizgalmasabb részét a havon megjelenő árnyék jelenti, amelyet a művész az addigi konvenciót felrúgva nem feketével, hanem kékkel festett meg.