Festők fordulatos élete – Rembrandt

1606. július 15-én született Rembrandt Harmenszoon van Rijn, a Holland Aranykor leghíresebb festőművésze. A művész több ezer alkotása révén nem csak a hatalma csúcsán álló Hollandia, hanem egész Európa művészetében is maradandót alkotott. Az a fajta ember volt, aki mert új irányba elmenni, miközben a régiek tudását is elismerte és alkalmazta.  Rembrandt – ötvözve elődei technikáját – saját stílust teremtett, és hatással volt egy egész festő nemzedékre.

 

Rembrandt gyermekkora és korai évei

Leydenben született, apja egy városi molnár volt, édesanyja pedig egy pék leánya. Elég népes családban látta meg a napvilágot, a festőnek legalább 7 testvére volt, a szülők mégis jómódúnak számítottak. Ezért a művésznek biztosítani tudták, hogy a város latin iskolájában, majd később az ottani egyetemen folytathasson tanulmányokat. Eredetileg szülei tudós pályát szántak Rembrandtnak, de ő inkább a festészethez vonzódott. Abbahagyta hát az egyetemet, hogy a festészet tudományában mélyedhessen el inkább.

Rembrandt már húszéves kora előtt saját műtermet nyitott, ahol többnyire portrékat festett. Hamarosan tanítványokat is fogadott, akikkel gyakran közösen is alkotott. Mivel metszeteit és egyéb képeit egész Hollandia szerte szívesen vásárolták, 1631-ben Amszterdamba költözött.  Kezdetben egy híres műkincskereskedő, Hendrick van Uylenburg házában élt. Innen eredeztethető, hogy Rembrandt szenvedélyesen érdeklődött a műkincsek iránt. Ezen  passziója sok anyagi nehézséget okozott neki élete során. A fiatalember 1634-ben feleségül vette szállásadója unokahúgát, Saskiát, majd előkelő házat vásárolt a főváros zsidó negyedében. Ez a változás hatott a munkásságára is, sok ószövetségi témájú képet köszönhetünk az új lakókörnyezetnek.

 

A festő tragédiákkal tűzdelt magánélete

Saskia, Rembrandt felesége árva lány volt, szegényes körülmények között nőtt fel, de a festővel kötött házassága jómódba emelte. Boldogságukra árnyékot vetett, hogy négy gyermekükből csak a legkisebb fiuk, Titus élte meg a felnőttkort, a három idősebb gyermek nagyon korán meghalt. Titus születése után egy évvel Saskia is elhunyt, vélhetőleg tuberkolózisban, így Rembrandt egyedül maradt egyetlen fiával. Munkáin ezt követően a búskomorság lett úrrá, művei tükrözik a személyes tragédiáit.

Rembrandt azonban nem sokáig maradt egyedül, ráadásul nem kellett messzire mennie egy új szerelemért. Saskia helyét a férfi szívében és házában egy idő után Titus dajkája, Geertje Dircx vette át. A festővel egy ideig élettársi kapcsolatban éltek, de amikor megromlott a kapcsolatuk, Geertje beperelte Rembrandtot. Azt állította, hogy a festő házassági ígéretet tett számára. A bíróság ugyan nem kötelezte Rembrandtot a nősülésre, de nagy kártérítést kellett fizetnie Geertjenek. A művész azonban megtalálta a módját a revansnak. Bebizonyította, hogy Saskia még életében nagyon nagy értékű ékszereket bízott Geerjere, amelyeket a nő ellopott, így végül dologházba záratta volt szerelmét.

Mindezen gyász és bosszúság ellenére Rembrandt hitt a szerelemben, az új fellángolás ezúttal is házon belül talált rá, ezúttal a szobalánya, Hendrickje Stoffels személyében. Házasság nem lett a kapcsolatból, de öt évvel később közös lányuk született, Cornelia. Az új szerelem új lendületet is hozott Rembrandt művészetébe, festményei élettel telibbek lettek, gazdag színvilágban pompáztak, ahogyan például a ‘Rózsaszín virágot tartó hölgy’ című művén látni lehet.

 

Rembrandt időskora

Képei hiába voltak népszerűek és kelendőek, a vagyonával nem jól gazdálkodott, életmódja és gyűjteménye ugyanis idővel felemésztette azt. Az 1654-es évben érte utol a csőd, el kellett árvereztetnie minden ingóságát, beleértve hatalmas műgyűjteményét is, majd egy egyszerűbb házat vásárolt. Hogy anyagi helyzetük stabilabb legyen, szerelme és fia művészellátó boltot nyitottak. Utolsó évei gyászban teltek, ugyanis Titus fia, majd Hendrickje is eltávozott az élők sorából, Rembrandtot így későn született leánya, Cornelia temettette el, 1669-ben.

 

Halhatatlan művészete

Rembrandt hozzávetőlegesen 600 festményt, 300 metszetet és 2000 rajzot alkotott. Körülbelül 100 önarcképet készített, amelyekből talán jobban megismerhetjük, hogy milyen ember is volt ő. Képet alkothatunk az érzelmeiről és gondolatairól is, ahogyan az ábrázolásokon a balszerencse és a bánat hatására mélyülnek a ráncok a homlokán.

Munkáinak egyik fő jellegzetessége a fény-árnyék játék, gyakran használt erős kontrasztokat, ezáltal szinte bevonja a szemlélőt a festménybe. Másik ismérve stílusának, hogy drámai, igen életszerű jeleneteket ábrázolt, amelyekből kortársai ábrázolásmódjával ellentétben hiányzik az a erőltetett hivatalosság. Szintén újszerű az az érzékenység, amellyel az embereket ábrázolta. Szeretett családját gyakran kiemelt helyen szerepeltette a festményein, mitológiai, bibliai, vagy a történelmi témájú képein is elhelyezte őket.

Ha kedvet kaptál te is a festéshez, ragadj ecsetet nálunk! Lépésről lépésre segítünk neked a kiválasztott kép elkészítésében, válogass kedvedre élményfestő alkalmaink közül.

Ha szeretnéd, otthonodban is elkészítheted a képeket, hiszen minden eszközt elküldünk neked, az oktató videó segítségével pedig pár óra alatt már gyönyörködhetsz is az alkotásodban.

Legyen az otthonod a festőműhelyed is egyben!

 

Blog

Nyári élményfestés

Élményfestés – Santorini

Nagyon sokunknak fűződnek a legkedvesebb nyári emlékei Görögországhoz és a görög emberek vendégszeretetéhez. Ezekhez az élményekhez szorosan kapcsolódnak azok a helyszínek is, amelyek a jellegzetes hangulatú fehér falú házaikkal, a háttérként szolgáló azúrkék tengerrel és a csodálatosan burjánzó növényekkel együtt remekül szimbolizálják a görög életérzést. Ezeket az emlékezetes életképeket a nyári utazás elmúltával is biztosan szívesen viszontlátjuk akár a lakásunkban vagy a nyaralónkban, ahol aztán akár az egész berendezést hangolhatjuk a fehér és a kék alapszínek köré, nem kihagyva a kompozícióból az élettel teli növényeket vagy gyümölcsöket, meg persze a tengert vagy legalábbis valamilyen vízpart csodálatos hangulatát.   Santorini, a csodás görög sziget Santorini tulajdonképpen nem is egy sziget, hanem egy majdnem szabályos körív mentén elhelyezkedő vulkanikus szigetcsoport az Égei-tengerben. Görögországhoz tartoznak a szigetek. A fővárostól, Athéntól pedig mintegy 200 km-re délkeleti irányban helyezkednek el. A Kükládok szigetcsoportjának legdélibb tagja Santorini. A szigetcsoport egy irdatlan nagy erejű vulkanikus robbanás maradványa, amely megsemmisítette a korabeli településeket az eredetileg csak egyetlen szigeten. Ez a robbanás alakította ki a jelenlegi, nagyrészt vízzel feltöltött kalderát, azaz kráterhez hasonló horpadást. A vulkán felrobbanása és önmagába roskadása hozta létre ezt a különleges tájat, ahol tulajdonképpen a megmaradt kráterszél alkotja a jelenlegi szigeteket. A kaldera kialakulásának közvetlen előzménye

Olvass tovább »

Festők fordulatos élete – Edvard Munch

Ha azt mondjuk, hogy híres norvég festő, sokan biztosan elgondolkodnak, hogy ismerünk-e olyat egyáltalán. Szerencsére igen. Ő Edvard Munch, akiről ebben a bejegyzésben megtudhattok néhány érdekes dolgot, hiszen a fordulatokban bővelkedő életéből bőven találhatunk ilyeneket.   Munch és a halál A híres norvég festő középosztálybeli családból származott, apja orvos volt. Gyermek- és ifjúkorában saját szavai szerint a betegség, az őrület és a halál angyalai vették körbe őt. Öt éves volt, amikor elveszítette édesanyját, kamaszként az egyik húgát, huszonéves volt, amikor pedig az édesapja és egyik bátyja is meghalt, egyik nővére pedig megőrült. Ezek után nem csoda, hogy maga Munch is meglehetősen labilis alkattá vált, alkoholproblémákkal küzdött, többféle pszichés betegségtől szenvedett és nikotinfüggő is volt. Az előzményeket ismerve egyik dolgon sem tudunk igazán csodálkozni vagy megütközni. Képeinek is visszatérő motívuma lett a halál és az elmúlás: a Halottas ágynál, a Halál a betegszobában, a Halott anya és gyermeke című képein gyerekkori élményeit próbálta meg feldolgozni.   Munch pályafutása Eredetileg mérnöknek készült, de a műszaki főiskoláról kimaradt, ezután a kristianiai (oslói) Királyi Művészeti Iskolában tanult festészetet és tagja lett a Kristianiai Bohémok nevű művészcsoportnak. 22 éves korában Párizsba utazott, ahol a Louvre és a Szalon festményeit tanulmányozta nagy figyelemmel, különösen Manet művei

Olvass tovább »

Tévhitek az élményfestésről

Sokan hallottak már az élményfestésről és van, aki már ki is próbálta vagy folyamatosan jár ilyen foglalkozásokra. Vannak olyanok is, akik még nem ismerik ezt a fajta kreatív kikapcsolódási és hobbi lehetőséget. Megint másokban pedig tévhitek élnek azzal kapcsolatban, hogy mit jelent ez a fajta festészet és hogyan kell elképzelni egy ilyen foglalkozást. Ezeket a tévhiteket szeretnénk most egyszer és mindenkorra eloszlatni és tisztázni, hogy mit is jelent pontosan az élményfestés kifejezés.   1. tévhit: Az élményfestés nem más, mint egy festőtanfolyam Valójában egy élményfestés foglalkozáson nem kimondottan képzőművészeti oktatás zajlik és nem képzőművészeti alkotásokat hoznak létre a résztvevők. A folyamat során nem az adott mű és annak tartalma a fontos, hanem maga az alkotás öröme. Az élményfestés meghozza az alkotókedvet és további festésre is sarkallhat. Ez az élmény főleg azoknak új és érdekes, akik korábban még nem végeztek ilyen szabadidős tevékenységet. Az élményfestés – ahogy az elnevezéséből is kiderülhet – inkább szórakozást és kikapcsolódást jelent, mint munkát vagy feladatot.   2. tévhit: Csak az jöhet el egy élményfestés foglalkozásra, aki már tanult vagy tud festeni Valójában mindig úgy vannak felépítve a foglalkozások, hogy azokon annak is sikerélményben lehet része, aki még soha életében nem fogott ecsetet a kezében vagy

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü