Hírességek, akik festenek is – Jim Carrey

Karácsony közeledtével egyre több karácsonyi témájú film megnézésére van lehetőségünk. A tv adók és az online streaming szolgáltatók már novemberben kínálják tálcán az ilyen témájú alkotásokat. Az egyik megkerülhetetlen film a Dr Seuss regénye alapján adaptált Grincs című mű. Ennek nem más a főszereplője, mint Jim Carrey, aki nem csak a filmvásznon bizonyítja ezerarcú tehetségét, hanem a festővásznon is.

Új sorozatunkban olyan alkotókat mutatunk be, akik a festés mellett más területen is magas színvonalon űzik munkájukat. Meglepően sok ismert színész ragad ecsetet, így a már fentebb említett Jim Carrey is, akinek festői munkásságát ismertetjük  jelen cikkünkben.

 

Gyerekként imádott középpontban lenni, de magányosan alkotni is

Carrey Kanadában, egy Newmarket nevű városban látta meg a napvilágot 1962-ben egy négy gyermekes család legkisebb tagjaként. Hamar megmutatkozott komikus tehetsége, egyszerre volt benne erős vágy a szereplésre és az elvonulás iránti igényre. Az I Needed Color  (2017) című rövid dokumentumfilmben, mely Carrey festő arcát mutatja be, így nyilatkozott erről: “Az a fajta gyerek voltam, aki a fél életét a nappaliban töltötte, hogy szórakoztassa az ott lévőket. A másik felében a szobámban voltam és rajzoltam, vagy verset írtam. Engem nem lehetett azzal büntetni, hogy a szobámba parancsoltak. Az számomra maga volt a menny.”

 

Korán abba kellett hagynia a tanulást

A család az édesapa munkájának elvesztése miatt szorult anyagi helyzetbe került. A kiskamasz fiú a tanulás mellett mindenféle munkát elvállalt, hogy segítse szüleit. A jegyei emiatt valamelyest romlottak, de még mindig jó tanulónak számított. A 16 éves volt Jim, amikor végleg úgy döntött, a tanulás helyett egy gyár mosdóját takarítja, hogy ő is hozzátehessen a családi kasszához.

 

Hamarosan a kamerák előtt találta magát

Közben Rodney Dangerfield humorista felfigyelt az ifjú tehetségre és beajánlotta a Los Angeles-i The Comedy Store-ba és saját show műsoraiba is meghívta szerepelni. Ezzel együtt filmes karrierje is lassan beindult, számos filmben és sorozatban kapott kisebb szerepeket eleinte. Karrierje elején főleg humoros karaktereket játszott, de később thrillerekben, horrorfilmekben drámákban is megmutatta tehetségét.

Az alkotás olyannyira nem áll messze tőle, hogy amikor megtudta, hogy a Dump és Dumber című filmben főszereplő társa, Jeff Daniels nem tud vele tartani a filmet népszerűsítő körúton, saját maga készített egy őt ábrázoló bábot. Ezzel helyettesítette kollégáját és okozott számtalan vidám percet a nézőknek és újságíróknak.

 

Szerelmi bánat vezette a vászonhoz

Jim Carrey a vidám látszat ellenére sokat küzd a démonaival, mely magánéletére is árnyékot vet. 2010-ben ért véget Jenny McCartyval a kapcsolata és a  színész a festészetbe menekült, hogy minél több színnel kompenzálja a benne uralkodó sötétséget. Elmondása szerint annyira megszállottja lett a festésnek, hogy akár már hajnalban is nekilátott a munkának. Lakása minden pontján festmények hevertek, lépni is alig tudott tőlük. Képeiről ezt mondja a már fentebb említett dokumentumfilmben: „A festmények színei elárulják, mit szeretek. Megismerheted a lelki életemet a néhányukban rejlő sötétségből, és megtudhatod, mit akarok elérni a néhányukban rejlő világosságból. (..) A függetlenséget és a szabadságot szeretem [a festésben]. Hogy senki nem mondja meg, mit csináljak.”

Egy színész esetében ez végképp felszabadító lehet, nem csoda, hogy oly sokan élik ki művészi szabadságukat kezükben az ecsettel.

 

Jim Carrey művészete

Carrey képei sokszor hatalmasak, színei élénkek, vibrálóak és rengeteg meglepő képzettársítást tartalmaznak. Témái sokszor humorosak, meghökkentőek vagy elgondolkodtatóak.  Carrey nem fél aktuálpolitikai nézeteit megmutatni képein keresztül, ahogy ebben a galériában  megbizonyosodhatunk erről.  Azzal viccelt, hogy sokszor ő sem érti pontosan mit jelent egy-egy képe, legfeljebb egy év után jön rá a pszichoterápiáján. Az alkotás számára szabadságot ad arra, hogy a benne kavargó érzelmeket, gondolatokat kifejezze.

Carreynek nem csak a festés ismerős terep, a fejében lévő ihletet szobrok formájában is meg tudja jeleníteni. Egyik legnagyobb szobra egy hatalmas női alak, mely rézből készült és az Ayla nevet kapta.

Bár Carrey kétségtelenül sokat alkot és van benne tehetség, a szakma vegyesen fogadta képeit. Egyesek szerint nem különösebben alkot egyedit és újszerűt és kár a művész szerepében tetszelegnie. Mások azzal védik, hogy igenis van egy sajátos látásmódja és ösztönös érzéke a rajzoláshoz. Akárhogy is tekintünk Jim Carrey művészetére, az vitathatatlan, hogy Carrey számára gyógyító folyamat a festés és szerencsés, hogy erre rátalált. Ha pedig sokak számára inspiráló ez, és a produktumok szemlélésében is tömegek találnak örömöt, mindenképpen van helye Carrey munkásságának a modern festészetben.

Ha kedvet kaptál te is a festéshez, gyere el hozzánk és tapasztald meg a festés nyugtató, gyógyító erejét.

Azért vagyunk, hogy a kezed vezessük az első ecsetvonásoknál és bevezessünk a vászonra alkotás világába. Keress neked tetsző képet  helyszíni élményfestő alkalmaink, vagy otthoni élményfestő szettjeink között.

Blog

Élményfestés – Angyalok

Az elmúlt néhány évszázadban természettudományos magyarázatra alapozva tagadták az angyalok létezését. Az emberiség különböző népei azonban egymástól függetlenül is mindig, minden korban hitték, hogy igenis vannak ilyen lények. A keresztény vallások legfőbb írásos alapja, a Szent Biblia pedig első könyvétől az utolsóig egységesen állítja a létezésüket.   Kik az angyalok? A Biblia eredeti nyelvei nem használtak rájuk olyan speciális szót, mint amilyen a magyar nyelvben az angyal kifejezés. Héberül és arámiul a nevük (’maleach’) jelentése hírvivő, hírnök, küldött vagy követ és pontosan ugyanezt jelenti a görög nyelvben az ’angelosz’ szó is. Ha össze akarjuk foglalni az angyalok természetéről a bibliai leírásokban adott képet, akkor azt mondhatjuk, hogy az angyalok teremtett, azaz nem öröktől fogva, de a jövőben örökké létező, elpusztíthatatlan, természetfölötti, szellemi lények. A teremtő Istenhez és a földi halandókhoz hasonlóan személyiséggel és intelligenciával, a beszédre való képességgel, érzelmekkel, akarattal és öntudattal rendelkeznek. A szintén személyiséggel bíró szellemi lények egy másik csoportjától, a démonoktól, valamint az elhunyt emberek szellemeitől pedig abban különböznek, hogy minden esetben van szellemi testük, nem test nélküliek. Éppen ezért a démonoktól eltérően nem tudnak beköltözni az emberek testébe, viszont képesek testet ölteni a földi szférában, és így részt tudnak venni földi eseményekben. Vannak jó, illetve gonosz

Olvass tovább »

Élményfestés – Repülő lámpások éjszakája

Az egyik legnépszerűbb festmény, amely időről időre felbukkan a KreatívLiget Élményfestő Stúdió megfesthető képei között a kínálatban a ’Repülő lámpások éjszakája’ című. Ez egy olyan kép, amely nagy kedvence lehet mindenkinek, aki a távol-keleti kultúrát közel állónak érzi magához.   A repülő lámpások eredeti szerepe A festményen is ábrázolt papírballonokat repülő lámpásnak, azaz Tiang Dengnek, vagy más néven kívánság lámpásnak is nevezik, eredetük pedig több száz évvel ezelőttre nyúlik vissza. A Távol-Keleten kora egyik legismertebb katonai stratégájaként, Kong Ming (más néven Zhuge Liang, ejtsd Csu-ko Liang, élt: i.sz. 181-234) katonai információk eljuttatására használta a repülő lámpásokat, amelyek segítségével sokkal távolabbi pontokra is elértek a hírek, mint addig bármikor. Liang nem csak kiváló stratéga, hanem neves politikai tanácsadó, valamint gépészeti és matematikai zseni is volt, amely tehetségekkel megáldva korának kiemelkedő személyiségévé tudott válni.   A repülő lámpások másodlagos szerepe A későbbi időkben a falvak egyszerű, polgári lakossága is felfedezte magának a lámpásokat, mint kommunikációs eszközöket. Mivel szinte nem volt semmilyen más lehetőségük a távolabb élő rokonaikkal érintkezni, a repülő lámpások segítségével küldték el személyes üzeneteiket. Ha nem volt konkrét üzenet, idővel akkor is rendszeresen eresztettek fel repülő ballonokat. Abban bíztak, hogy ezzel a szokással a családjukat és a szeretteiket így megóvhatják

Olvass tovább »

Élményfestés – Víz alatti világ

Földünk valamivel több mint kétharmad részét tengerek és óceánok borítják. Ezeken a nagy kiterjedésű és általában egymással összeköttetésben lévő vízfelületeken kívül tavak és folyók szép számmal akadnak a szárazföldek belsejében is. A legtöbb vízfelület gazdag életteret is rejt, ahol élőlények – legtöbbünk számára felfoghatatlan – sokasága változatos és sokszínű képet mutat a víz alatti életről.   A partközeli tengerek élővilága Átlagosan 200 méteres mélységig terjed a partközeli élővilág élettere. Itt rendkívül változatos, fajokban gazdag élővilágot találhatunk. Ennek fő okai, hogy ezekre a területekre torkollnak a szárazföld folyói, nagy mennyiségű szervetlen és szerves tápanyagot hozva magukkal. Az itt élő élőlények nem kerülnek a mélytengeri rétegekbe, hanem fokozatosan visszajutnak az anyag forgalmába. A tápanyagban dús vízben a 200 méteres mélységig még a napfény is lehatol, optimális környezetet teremtve ezzel a termelő és a fogyasztó élőlényeknek egyaránt. A sekély vizek homokos, iszapos fenéken egyszikű virágos növények, és különböző hínárfélék gyökereznek. Egyes tengeri füvek hatalmas kiterjedésű területen alkotnak zöld gyepszőnyeget. A növényevők közt apró csigák és rákok találhatók, valamint növényevő halak. A ragadozókat a tengerfenéken a csalánozó virágállatok és a tüskésbőrű tengericsillagok képviselik. A partközeli vizek ragadozó szintjéhez a tengerparti madarak és a partmentén élő tengeri emlősök sorolhatók. A lebontó élőlények a szivacsok, féregfajok,

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü