Jonna Jinton, a svéd polihisztor

A mai cikkünkben egy igen sokoldalú fiatal művészt mutatunk be, aki Svédország varázslatos tavai és hegyei közt alkot és él. A mindössze 33 éves Jonna Jinton Youtube csatornájának köszönhetően akárki bepillantást nyerhet életébe, ahol természetesen főként a szebb pillanatokat osztja meg követőivel, de nem titkolja el az Észak-Svédországban zajló élet nehézségeit sem. Jonna Jinton jó példája annak, hogy érdemes követni az álmaidat, még akkor is, ha nem tudod, hová visznek. Bár videói, művészete és zenéje gyönyörűen ábrázolja a természetet és a világ csodáit, amelyben él, azt sem rejti véka alá, hogy Észak-Svédországban nehéz a társadalomtól távol élni. Videóiban őszintén beszél a végtelennek tűnő hideg telekről és a sötétség hosszú időszakainak valóságáról.

A gyönyörű tájon kívül bemutatja projektjeit: Jonna fotós, filmes, énekes, festő és ékszertervező is egyben. Emellett férjével műveli kertjét, saját kezűleg újítja fel otthonát, bútorait és vezeti vállalkozását.

A városi lét kényelmét hátrahagyva ugrott bele az ismeretlenbe

Mára Jonna Jinton Sweden egy világszerte elismert vállalkozás, ami így messziről rendkívül irigylésre méltó, de az odavezető út nehézségekkel, küzdelmekkel volt teli. 21 éves volt, amikor úgy döntött,  otthagyja Göteborgot, a svéd nagyvárost, ahol addig élt. Úgy érezte magát, mint aki saját kis lakásának foglya, a lelke másra vágyott. Valami olyasmire, amit az egész világon egyetlen város sem adhatna meg neki, csak a természet, csend és friss levegő. Kapcsolódni szeretett volna a földdel, és a változó évszakokkal.

2010-ben elköltözött egy nagyon apró kis észak-svéd faluba, mely gyönyörű természettel és végtelen erdőkkel van körülvéve. Abba a faluba, ahol anyukája született, és ahol 12 generáció óta élnek ősei. Szóval tulajdonképpen hazatért.

Bár az első pár év rendkívül embert próbáló volt számára – úgy jellemezte, mint élete legcsodásabb, de egyben legtöbb kihívást rejtő időszakát -, végig tudta, hogy a helyére került a saját életében. Kreatív énje végre korlátok nélkül szárnyalhatott egy rendkívül inspiráló környezetben. Így emlékszik vissza erre az időszakra: “A művészet különféle formáit szerettem volna kipróbálni.  Fényképezéssel és írással kezdtem, majd filmkészítéssel, festéssel, ékszerkészítéssel és zenéléssel folytattam. Olyan volt, mintha valami felrobbant bennem, a lehető legjobb értelemben. Ez a hely olyan ihletet adott nekem, amit még soha nem éreztem. Szenvedélyemmé vált, hogy szép dolgokat alkossak, és ezeket elkezdtem megosztani a közösségi média felületein.”

Történetét ő maga is elmondja egy rövid videóban.

 

Családi vállalkozás lett az álomból

Valaha az volt az álma, hogy a művészetéből meg tudjon élni. Mára az egész családja a Jonna Jinton Sweden cégben dolgozik.

A férjét, Johant is Youtube csatornájának köszönhetően ismerte meg. Johan ezüstművesként dolgozik, és közösen tervezik saját ezüst ékszereiket, amelyeket gyönyörű otthonukban készítenek és onnan szállítják a vásárlóknak a világ minden tájára. Jonna és anyukája már 2009-ben belevágtak az ezüst ékszerek tervezésébe és értékesítésébe, de egyéb munkáik mellett nem győzték kiszolgálni a megrendelői igényeket, így parkolópályára került ez az álom. 2018-ban újrakezdték, amikor Johan az ezüstművességben találta meg szenvedélyét. Régi terveiket leporolták  és ezúttal szívüket-lelküket beleadták ékszermárkájuk létrehozásába, és annak hosszútávú működésébe.

Jonna Jinton anyukája, Anita intézi a vállalkozás minden adminisztrációját, bátyja, Filip pedig közgazdászként a pénzügyeken dolgozik.

 

Festmények, amelyeket a természet inspirál

Jonna elmeséli egy videójában, hogyan találta meg a saját művészi kifejezésmódját a festészetben. A festés mindig is szíve csücske volt, de az áttörést a 2014-es év hozta magával. Kezdetben a Youtube-ról tanult technikákat és festésmódokat próbálgatta, míg aztán megtalálta a saját útját. Jonna fanatikusan imádja a körülötte lévő természetet és ő igazán hitelesen vissza tudja adni a vásznon ezt a szenvedélyt. A művésznő ugyanis időt és energiát nem spórolva a körülötte lévő, természetben előforduló anyagokból készít pigmenteket saját gyártású festékeihez. Pigmentet pedig szinte bármiből tud nyerni: kövekből, szénből, homokból, sárból, áfonyából. Nonfiguratív, absztrakt képeit nézegetve sokkal közelebb érezhetjük magunkat az anyatermészethez.

“Olyan volt, mintha egy új ajtó nyílt volna meg előttem, teljesen elbűvölt, hogy megalkothatom saját festékeimet. Nem érdekelt, hogy hirtelen sokkal több időbe telt elkészíteni egy-egy képet. Az anyagok kiválasztása és a pigmentek elkészítése sokkal jelentőségteljesebbé tette az alkotásokat és egy teljesen új dimenziót nyitott a festményeim számára. Imádom érezni a természetes anyagok textúráját és amikor egy kész festményre nézek, pontosan tudom a történetét minden egyes pigmentnek a képen. Hogy hol találtam őket és milyen úton kerültek a vászonra. Szóval a természet most már nem csak inspirál az alkotásban, hanem a festményeim részévé vált, és ezt imádom.”

 

Ha téged is inspirál Jonna Jinton sokoldalú művészete és szívesen próbára tennéd magad festőművészként, akkor pont jó helyen jársz. Helyszíni élményfestő alkalmaink során megtanítjuk neked a festés alapjait, ezzel megteheted az első lépést a benned rejlő művész kicsalogatásában. Videós szettjeinkben is elmagyarázzuk neked a festés alapjait és elküldünk neked minden eszközt a kiválasztott kép elkészítéséhez.

Blog

Híres női festők – Catharina van Hemessen

Catharina van Hemessen (1528 – 1588)  az első elismert flamand festőnő, aki az 1540-es évek vége és az 1550-es évek eleje között alkotott intenzíven. Fennmaradt alkotásai közül kis méretű női portrék és néhány vallási kompozíció a legismertebbek. Ő az első művész, aki önarcképet festett magáról, mely festés közben ábrázolja.   Művész családba született Abban a korban, melyben Catharina élt és alkotott, a nők számára majdnem elérhetetlen volt a festőművészi karrier és az ezt megelőző képzés. A festőtanoncok anatómiai ismereteik mélyítése végett boncolásokon vettek részt és meztelen férfitesteket tanulmányoztak. A tehetséges gyermekek leghamarabb 9, legkésőbb 15 éves koruktól együtt éltek egy idősebb, tapasztaltabb festővel, hogy testközelből lessék el a szakma csínját-bínját. Ez az empirikus tanulás 4-5 éven keresztül tartott. Mindezen okokból nagyon kevés női művész kapott megfelelő képzést. Akik mégis hozzájutottak a tanulás lehetőségéhez, azoknak rendszerint valamelyik közeli rokonuk is festő volt, aki vállalta oktatásukat. Így volt ez Catharina esetében, akit apja, Jan van Hemessen tanított pályája első 5 évében lakóhelyükön, Antwerpenben. Úgy tartják Catharina keze munkája apja több alkotásán is megtalálható. Mikor a művésznő elismert művész lett, maga is mestere lett 3 festőtanoncnak.   A tehetség és szerencse alakította útját Catharina van Hemessen korának híres festője volt, ami részben annak

Olvass tovább »

Egzotikus tájak festményeken

Az egzotikus tájak több okból is lehetnek szívünknek és szemünknek kedvesek. Vagy azért, mert már jártunk ilyen tájon, és szeretjük felidézni az ott megszerzett élményeket, vagy azért, mert még sosem jártunk ilyen helyen, de nagyon szeretnénk. Az is lehet, hogy egy számunkra kedves művész szűrőjén keresztül láttuk vagy látjuk olyannak ezeket a tájakat, amely jó hatással van ránk és a közérzetünkre. Az biztos, hogy a visszaemlékezés vagy akár az álmodozás, tervezgetés időszakában is jó az egzotikus tájképeket nézegetni, illetve még jobb azokban egy alkotó folyamat keretein belül elmerülni.   Az egzotikus jelentése Távoli vidékről valót jelent elsősorban. Lehet az akár nép, növény, állat vagy akár nyelv is. Ami egzotikus az távoli, tengerentúli, főleg forró égövi, legyenek azok akár az ezen a vidéken élő emberek, növények vagy tenyésző állatok, illetve velük kapcsolatos, hozzájuk tartozó tárgy, dolog vagy hely. Átvitt értelemben: ami egzotikus, az lehet rendkívüli vagy különös is, a megszokottól nagyon eltérő és rendszerint egy távoli világrész hangulatát sugalló.   Egzotikum a festészetben Paul Gauguin jutott eszünkbe az egzotikus festményekről, biztosan nem véletlenül. A párizsi születésű Eugène Henri Paul Gauguin a 19. századi festészet egyik kiemelkedő alakja. Az ő festményei méltó helyet érdemelnek a posztimpresszionizmus igazi alkotásai között Cézanne és Van

Olvass tovább »

Milyen színekből áll a szivárvány?

Színesnek nevezzük a fényt, ha különböző hullámhosszokon eltérő intenzitása van, a nem átlátszó felületeket, ha különböző hullámhosszokon más és más mértékben verik vissza a fényt és az átlátszó vagy áttetsző anyagokat is, ha különböző hullámhosszokon különböző mértékben bocsátják át a rájuk vetülő fényt. Összességében azt mondhatjuk tehát, hogy a szín nem más, mint a szemünkbe érkező fénynek az a tulajdonsága, hogy különböző hullámhosszúságú összetevői más intenzitásúak.   A színek hatása A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben és az erre a témára irányuló vizsgálatok szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott színhez, mint bármely másikhoz, amely társítások ráadásul a világ nagy részén egyformán működnek. Ilyen szín-érzelem társítás például az, hogy a depressziós vagy szorongó állapotot legjobban a szürke szín fejezi ki, a vidámságot pedig a sárga szín jeleníti meg. A színválasztásaink legtöbbször tükrözik az életünk aktuális helyzeteit, állapotát és az ezek miatt kialakuló hangulatunkat is, de ne feledjük, hogy ez a jelenség akár meg is fordítható. Ha vidámabb, pozitívabb hangulatra ösztönző színekkel vesszük körül magunkat, azt az életünk minden területére hatni fog. Az otthonunkban lévő színek befolyásolják hangulatunkat és viselkedésünket. A körülöttünk lévő színek le tudják csillapítani az elménket vagy fel is tölthetnek energiával. A színek hatással vannak a

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü