Kreatív időtöltés ősszel

Kreatív időtöltés ősszel

Itt van az ősz, itt van újra… Az évnek ebben az időszakában kicsit átalakulnak a szabadidő eltöltésének a lehetőségei. A szabadban tölthető idő lerövidül a korábbi sötétedés és a hőmérséklet csökkenése miatt, ráadásul nem mindenki szeret kirándulni vagy a városban sétálni, sokan pedig nem tudják ezeket művelni akkor sem, ha szeretnék, mert fizikailag nem képesek rá.

Mit tehetünk a nyáron oly’ kellemes félárnyékban olvasgatás vagy kötögetés helyett a hűvös őszi időszakban, ha a kreatív energiáinkat is szeretnénk kamatoztatni és a szabadidőnket jól eltölteni?

Ebben a bejegyzésben adunk pár ötletet és szeretnénk inspirálni azokat is, akik már a szeretteik karácsonyi ajándékán töprengenek.

 

Kavicsfestés

Vége lett a nyárnak és lehet, hogy ehhez a kreatív tevékenységhez már meg is van az alapanyag, mert a nyaralásról egy kupac lapos és simára csiszolódott kaviccsal tértél haza. De akkor sincs baj, ha ez nem így van. Folyó- vagy tóparton is keresgélhetsz megfelelő alanyokat a kavicsfestéshez.

Az a jó, hogy szinte kimeríthetetlen a lehetőségek száma, ami a festés témáját illeti, hiszen készíthetünk absztrakt, nonfiguratív díszítéseket, de akár aprólékos részletességgel kidolgozott tájképeket, madarakat, virágokat vagy bármi olyat, ami kedvünkre való és el tudjuk képzelni otthonunk vagy kertünk dekorációjának, ajándéknak, apró meglepetésnek valamilyen alkalomra.

A festett kavicsokat használhatjuk nehezéknek, elhelyezhetjük a kedvenc növényeink kaspójában, vagy akár egy szép tálban, az asztalon, egyszerre többet.

A festéshez és dekoráláshoz többféle eszközt és anyagot is igénybe vehetünk, illetve ezeket egy munkán belül kombinálhatjuk is. Színezéshez ideálisak a sok színben kapható akrilfestékek, mintázáshoz az üvegfestéshez használt kontúr rajzolók éppúgy megfelelőek, mint a porcelánra használható filctollak és festékek, de dolgozhatunk akár alkoholos filctollal és tűfilccel is. Az elkészült kavicsfestményt érdemes a végén az akrilfestékekhez rendszeresített lakkal lezárni, időtállóvá tenni.

A kavicsok formája sokszor eleve ihleti a témát, hogy mit is rajzoljunk, fessünk rá. Így például a szabályos koronghoz közelítő formájúak jó alapjai lehetnek a mandalafestésnek. ha nincs elég gyakorlatunk az ilyesmiben, rajzoljuk elő a mintákat, amiket azután már könnyebben ki tudunk festeni szépen, szabályosan.

 

Kopogtató vagy asztaldísz készítés

Ne csak akkor gyűjtsünk terméseket és faleveleket, ha ezt a gyermekünk iskolai feladata előírja. Saját kedvünkre is tehetünk vele, ha az összegyűjtött terméseket kompozícióba rendezzük. Asztaldíszt készíthetünk egy lapos tálon ragasztó nélkül is, de még szebb lesz az eredmény, ha ragasztópisztoly segítségével egymáshoz erősítjük a felhasznált darabokat.

Ha az ajtóra vagy a falra szeretnénk felakasztható dekorációt készíteni, akkor gondoskodjunk akasztóról is és vegyük figyelembe, hogy az elkészült mű nem vízszintesen, hanem függőlegesen lesz elhelyezve, tehát érdemes a kompozíciót is ennek megfelelően elképzelni, majd megvalósítani.

Az őszi termések nagyon gazdag választékban állnak rendelkezésre az erdőkben vagy akár a hobbiboltokban. legyünk kreatívak és kombináljunk össze többfélét vagy az egyszerűség jegyében használjunk csak egyetlen fajtát. A vadgesztenyéből készített koszorú formájú ajtódísz például nem is igényel mást, maximum egy szép színű, széles szaténszalagot díszítésnek. a terméseken kívül használhatunk még bogyókat, leveleket, gyöngyöket, tollakat is, a variációk száma szinte végtelen, használjuk a fantáziánkat és a legvadabbnak tűnő kreatív ötleteinket is vessük be.

 

Illatgyertya készítés

Az őszi időszak érkeztével hűvösebb lesz odakint és a nap sokkal nagyobb részében van sötét, mint nyáron, így az emberek nagy része ösztönösen „bekuckózik”. Ilyenkor előkerülnek a kötött holmik, a puha párnák és takarók, a fények használatát is úgy alakítjuk, hogy meghitt, melegséget sugárzó környezetben érezhessük jól magunkat.

Ahol van kandalló vagy kályha, biztosan begyújtanak az első didergős estén és előkerülnek a hangulatvilágítás elemeiként a gyertyák is. Ezekből még jobbak az olyan típusok, amelyek valamilyen enyhe, de határozottan finom illatot árasztanak, miközben a fényüknél vacsorázunk vagy éppen egymást masszírozzuk.

Egy kis kézügyességgel és néhány jól megválasztott alapanyaggal magunk is készíthetünk illatos gyertyákat otthoni használatra. Gyertyaviaszt és hozzá való kanócot beszerezhetünk a hobbiboltokban, az illatosításhoz használható illóolaj(ak)at pedig nagy választékban találunk az illatszerboltokban vagy egy erre szakosodott árusoknál a nagyobb piacokon.

Ha több időnk és türelmünk van, akkor készíthetünk illatgyertyát valódi virágok segítségével is, mégpedig úgy, hogy a kiválasztott virágokat (pl. levendulát) az olvasztott viaszban néhány percig tovább melegítjük, majd egy gézlapon keresztül átszűrve öntjük formába, ami pedig lehet egy egyszerű vizespohár is.

 

Sütés, főzés

Már régóta nem állja meg a helyét a gondolat, hogy az otthoni ételkészítést a konyhában történő ok nélküli robotolásnak gondoljuk. A sütés és a főzés ugyanúgy egy kreatív alkotófolyamat, mint mondjuk egy festmény elkészítése, ráadásul – jó esetben – finom végeredménnyel, amelyből kedvünkre fogyaszthatunk, de akár kisebb vagy nagyobb társaságot is meginvitálhatunk ebédre vagy vacsorára, esetleg egy könnyedebb délutáni falatozásra.

Keressünk ígéretes recepteket az interneten vagy a meglévő szakácskönyveinkben, állítsunk össze egy teljes menüsort vagy válogassunk egymás mellé többféle hideg falatot egy kellemes tapas vacsorához. Ez a tevékenység is igényel némi kreativitást, hiszen figyelembe kell venni a saját és konyhánk adottságait, az évszak jellemző zöldségeit és gyümölcseit, illetve mindazon alapanyagok beszerezhetőségét, amelyeket használni szeretnénk az ételek elkészítése folyamán.

Nem hátrány, ha már vannak bejáratott üzleteink, beszerzési helyeink, amelyekről biztosan tudjuk, hogy minőségi és friss áruval várják a vevőket minden nap.

Szervezhetjük az eseményt valamilyen tematika szerint is, egy konkrét téma vagy esemény köré, melynek tervezése nem kell, hogy megálljon az elkészítendő ételek kiválasztásával, hanem tovább gondolható a teríték, az asztaldísz, a menükártya és az összes látványos külsőség megkomponálásával. Ez, ha jól csináljuk akár művészi szintre is emelhető, ismerőseink, barátaink vagy családunk legnagyobb örömére és persze a saját örömünkre, mert anélkül nem ér semmit az egész.

 

Élményfestés

A zordabb időjárás többet tartja otthon az embereket, aminek az is lehet az eredménye, hogy jobban szembesülnek azzal, hogy mennyi változtatni vagy csinosítani való rész van még a lakásban, hol vannak még üres, de jól dekorálható falak, falrészletek.

Ha saját magunk készítette festményt helyezünk a falra, az biztosan garantáltan egyedi lesz. Egy korábbi bejegyzésünkben részletesen írtunk róla, hogy milyen szempontok alapján érdemes kiválasztani a megfestendő képet. Ezeket figyelembe véve választhatsz a Kreatívliget Élményfestő Stúdió kínálatából az Események menüpontban egy számodra kedves képet és a 3 órás foglalkozás alatt pedig elkészítheted azt.

Szerintünk az egyik legjobb választás egy borongós őszi estére. Élményfestés jó társaságban, egy finom teát elkortyolgatva, fejlesztve a kreatív képességeket nagyszerű programlehetőség.

Blog

Élményfestés – Fluid art technika

Egy kép akkor is tud gondolkodásra sarkallni minket embereket vagy emlékeket, érzelmeket előhívni bennünk, ha nonfiguratív. A KreatívLiget Élményfestő Stúdió kínálatában eddig csak megadott képek újrafestése volt elérhető. A közelmúltban azonban bővítettük a választékunkat a folyatásos technikával, ahol garantáltan nem születik két egyforma kép. A végeredmény mindenkinél különböző lesz és a képre tekintve mindenkiben más asszociációkat fog ébreszteni. Ha eljössz a foglalkozásunkra, akkor megismerkedhetsz a fluid art, azaz a „folyékony művészet” varázslatos világával!   Mit jelent a fluid art technika? A fluid art egyfajta absztrakt festészeti technika. Akril festéket vegyítünk speciális hígítóval, ettől a festék folyóssá válik, de a konzisztenciáját megőrzi. Ez azt jelenti, hogy ez a speciális folyadék úgy hígítja a festéket, hogy annak színe és fedőképessége szinte változatlan marad. Ezentúl kondicionálja is a festéket, így kevésbé valószínű, hogy a száradás során a festményen repedések keletkeznek. A kép teljes száradás után teljesen vízálló lesz.   Hogyan készül egy fluid art kép? A festéket nem ecsettel visszük fel a vászonra, hanem folyatjuk, így a különböző színű festékek gyönyörű színátmeneteket képezve keverednek össze.  Egy-egy keverékbe olajat is csepegtetünk, ettől nagyon érdekes cellás és hálós elemeket lehet képezni az alkotásban. A kiöntött festékben több rétegben vannak a színek, az olaj pedig –

Olvass tovább »

Festők fordulatos élete – Hugo van der Goes

A mai cikkünkben egy középkori flamand festő, Hugo van der Goes életét és fő művét mutatjuk be. Sok tekintetben volt újszerű a munkássága, szinte megszállottan törekedett arra, hogy elődeit meghaladja, a festészetet megújítsa. Mint oly sok zseninek, neki sem adatott meg a kiegyensúlyozott lelkiállapot, élete vége felé egyre többet küzdött démonaival. Művei azonban inkább géniuszának állítanak emléket. Képeinek realizmusa, részletgazdagsága, az emberi testbeszéd és mimika jól eltalált finomságai mind-mind kiemelik őt kortársai közül.   A korai éveiről nem sokat tudunk Születésének, halálának pontos időpontját nem tudjuk,  annyi bizonyos, hogy a 15. században élt és alkotott. 1435-1440 között születhetett Gentben, halála pedig Brüsszelben következett be 1482 környékén. A genti festő céh megbecsült tagja lett és Gent város művészeti életében vezető szerepet töltött be. A mesteri címet 1467-ben nyerte el. Az irányú törekvése, hogy az adott kor festészeti sémáit meghaladja, fényesen sikerült neki.   Kolostorban lelt menedékre, de lelki nyugalmát itt sem találta A mesteri címe megszerzése után 10 évvel a Brüsszel melletti Ágoston rendi Vörös kolostorba vonult el egyre gyakoribb őrültségi rohamai miatt. Az itt töltött idejéről egy szerzetes részletes írásos megemlékezései tudósítanak bennünket. Kezdetben folytatta a festést és a barátai látogatásait is fogadta, 1480-ban még Habsburg Miksa is tiszteletét tette

Olvass tovább »

Élményfestés – Táncoló balerina az éjszakában

Az őszi-téli szezonban a nappalok rövidülése és az időjárás kevésbé vonzó mivolta miatt felértékelődnek a beltéri kikapcsolódási lehetőségek. Tavaly a koronavírus miatt rengeteg kulturális esemény maradt el, a koncertek, színházak, táncszínházak, múzeumok mind téli álomba kényszerültek. Idén azonban -egyelőre- lehetőségünk van kiszakadni a hétköznapjainkból pár órára és beülni egy-egy értékes előadásra. A mai cikkünkben az egyik legkecsesebb, légiesebb táncformáról írunk, a balettről, mely csupán mozdulatokkal, szavak nélkül mesél el nekünk egy történetet. A balett rajongóinak kedveskedtünk a Táncoló balerina az éjszakában című képünkkel, melynek megfestése is egy kiváló programnak ígérkezik egy szürke novemberi hétvégére.   Mint sok szépség a művészetben, a balett is olasz gyökerű Az a színpadon látott tánc, amit ma balettnek hívunk, több száz éves hagyománnyal rendelkezik. A XV. századi Olaszországban találhatjuk meg a gyökereit, ekkor kezdtek el hivatásos táncmestereket is alkalmazni az udvaroknál. A  cél az volt, hogy a fényűző, pompás és látványos rendezvényekkel kápráztassák el a vendégeket. Akkoriban vált szokássá, hogy az udvaroncok, elsősorban az udvarhölgyek drámai párbeszédeket és fennkölt táncokat adtak elő. A tánc neve olaszul ballo, innen eredeztethető a mai balett kifejezés. Ma már különösen hangzik, de az első balettekben párbeszédek, szöveges részek is voltak.   A Napkirály udvara lett a barokk balett bölcsője

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü