Különleges festmények – Mariam Paré, a szájjal festő tehetség

Mai cikkünkben egy kívül-belül ragyogó és mérhetetlenül inspiráló nőt mutatunk be, akit semmilyen körülmény nem tudott megakadályozni abban, hogy tehetségét kamatoztassa. A nyaktól lefelé lebénult Mariam ugyanis megtanult szájjal festeni és teszi ezt nagyon magas színvonalon. Élő példája annak, hogy a reménytelennek tűnő helyzetekben is meg lehet találni a kiutat, valamint annak is, hogy a művészet terápiás jelleggel bír.

 

A rajzolás, mint menedék

A művészet mindig is Mariam Paré életének központi öröme volt.

„Nem emlékszem olyan időszakra, amikor ne lettem volna kreatív személyiség” – mondta. „Gyerekkoromban a zsírkréták és a ceruzák voltak a kedvenc játékaim. A művészet egyrészt örömforrás volt, másrészt segített gyermekkorom történéseit feldolgozni.”

 

Egy pillanat alatt vesztette el megszokott életét

Paré 19 évesen San Franciscóba költözött, abban a reményben, hogy ott művészeti iskolába járhat. Azonban élete egy pillanat alatt megváltozott, amikor látogatóba indult a barátaihoz Richmondba.  Egy autóban ült, amikor lövöldözés tört ki a járdán, és egy eltévedt golyó eltalálta a nyakát. A baleset következtében nyaktól lefelé lebénult. Öt hónap kórházi kezelés után visszatért Chicagóba rehabilitációra.

„Még ép emberként nagy terveim voltak a jövőre nézve. A sérülésem után azt hittem, hogy vége az életemnek. Nem tudtam elképzelni, hogy hasonló életet élhetek, mint korábban.” Azonban idővel Parénak az adott új reményt, amikor látta,  hogy más, hasonló fogyatékossággal élő embereknek sikerült új utakat találni a minőségi élethez. Ez erőt adott neki ahhoz, hogy elhiggye, ő is élhet boldogabb, teljesebb életet.

 

Lebénult végtagokkal is szárnyalt az egyetemen

A művészetet mindenképpen újra élete részévé szerette volna tenni. Első lépésként a nevét tanulta meg leírni a szájával, majd szép lassan felfedezte, hogy rajzolni is tud. Ez csodás lehetőség volt számára, hogy visszatérjen ahhoz, amiért mindig is a legjobban rajongott. “Olyan boldog voltam. A művészet célt adott nekem, és segített jobban megbirkózni a fogyatékossággal.”

1999-ben, 24 évesen, 5 évvel a baleset után úgy döntött beiratkozik az egyetemre, ahol művészetet tanult. Egy rendkívül kedves, befogadó és segítőkész közegben találta magát, ahol társai elkísérték óráira, vitték könyveit, segítettek összeállítani a beadandóit. Az egyetem biztosított számára egy segítőt a szobrászat kurzushoz, aki az instrukciói alapján készítette el az alkotásokat.

A balesete után körülbelül 10 év alatt tett szert olyan kifinomult szájjal történő ecsetmozgásra, mint amilyenre más festő a kezével képes.

 

Mariam Paré művészete

Paré nagy példaképe Frida Kahlo, így nyilatkozott róla: „Frida úttörő volt a fogyatékossággal élő művészek körében” – mondta. „Ő volt az egyik első művész, aki  merészen és szégyen nélkül festette meg küzdelmét a fogyatékosságával. Ezzel tudok azonosulni.”

Két másik fogyatékossággal élő művésztársával létrehozta a Tres Fridas Project-et, amelyben ikonikus képeket és fényképeket alkotnak újra. A projekt célja, hogy újradefiniálják az emberek fogyatékosságról való gondolkodását.

Művészi érdeklődése folyamatosan változik, mivel szeret kísérletezni festészettel és egyéb multimédiás eszközökkel egyaránt. A szájfestés mellett videó-, digitális- és installációs alkotásokat is készít a fogyatékossága által megtapasztalt dolgokról. Gyakran dolgozik együtt más művészekkel olyan projekteken, amelyek pozitív társadalmi változásokhoz járulnak hozzá.

Szeret portrékat festeni, csendéletei egyszerre meghökkentőek és békét sugárzóak. Montázsokat is szívesen készít vegyes technikával, a tájképei lenyűgözőek. Saját mozgássérülése elgondolkodtató sorozatra inspirálta, a képeket nézve kicsit jobban megérthetjük milyen érzés egy lebénult testben létezni, élni, alkotni, megtalálni mindennap a reménysugarat.

“A stúdióm egy játszótér, egy laboratórium; egy hely, ahol rendszerbe helyezhetem az ötleteimet, szárnyalhat a képzeletem.  A számban lévő ecsettel  alkotott jelekkel válaszolok a világra, amiben élek.”- vallja a művésznő.

Az interneten sok videó található róla, amin láthatjuk alkotás közben és mesél az útról, melyen jár.

Ha te is kedvet kaptál az alkotáshoz, látogass el hozzánk! Profi instruktoraink a helyszíni élményfestő alkalmakon örömmel vezetnek be a festés világába. Az alkotás örömét otthon is át tudod élni, amennyiben élményfestő videós szettjeink valamelyikét választod.

Blog

Szinyei Merse Pál Pipacsos mező

Élményfestés – Szinyei Merse Pál

Ha csak annyit mondunk, hogy Majális vagy hogy a Lilaruhás nő, akkor bizonyára sok olvasónk egyből tudja, hogy melyik festményekről van szó és talán beugrik Szinyei Merse Pál neve is, akiről egy utcát Budapesten és az ott található gimnáziumot is elnevezték. Festészeti stílusnak, irányzatnak vagy mozgalomnak Szinyei nem lett névadója és a legnépszerűbb képei is csak évtizedekkel az elkészülésük után lettek igazán elismertek, mégis elmondhatjuk róla, hogy a magyar XIX. századi festészet egyik legfontosabb alakja volt ő, az általa alkalmazott technika pedig az impresszionistákat megelőzve varázsolt pompázatos színeket, oldott körvonalakat és napfénytől sugárzó ragyogást a vászonra.   Szinyei életének története Régi nemesi családból származott, mintegy 700 évre visszamenőleg ismert családfával. A XIX. századra nem számítottak különösebben vagyonosnak, de a fiatal Szinyeinek biztosan nem voltak anyagi gondjai. 1845. július 4-én született, a család harmadik gyermekeként, és őt követte még öt testvére, így összesen nyolcan nevelkedtek a jernyei családi kúriában. Eperjesen egy katolikus iskolában, majd Nagyváradon tanult, ahol aztán érettségi vizsgát tett és megalkotta első képeit, azaz elkezdett festeni tanulni. 1864-től a müncheni Képzőművészeti Akadémián tanult, ahol az egyik mestere az akadémikus Karl von Piloty volt. Szinyei művészetére erősen hatott Gustave Courbet friss természetszemlélete, akit az 1869-ben megrendezésre került nemzetközi kiállítás alkalmával

Olvass tovább »

A kék szem titka

A szemünk színe a szivárványhártya látható színe, amelyet az örökölt gének határoznak meg. A kutatások szerint a kék szem egy olyan genetikai mutáció eredménye, amely nagyjából 6-10 ezer évvel ezelőtt ment végbe. Minden olyan embernek, akinek kék a szeme, egyetlen közös őse lehetett, aki ebben a korban élt és a barna szemszín nála mutálódott először.   A kék szem valódi színe És hogy milyen színű egy ember szeme? Azt gondolhatjuk, hogy ezt viszonylag könnyű meghatározni, hiszen a dolgok színe egy aránylag egyszerűen és egzakt módon meghatározható jellemző, csak rájuk nézünk és látjuk. De ne legyünk ennyire magabiztosak. Ugyanis elég csak a napra vagy a tükör felületre gondolnunk ahhoz, hogy belássuk ez nem is annyira egyértelmű, mint elsőre látszik. Az emberi szem színét, ahogy a hajét vagy a bőrét is, a pigmentsejtek által termelt festékanyag, a melanin adja. A melanin az élőlények szinte minden csoportja által termelt sötét színű pigmentek összefoglaló neve, ez az anyag az íriszben, avagy szivárványhártyában is jelen van, ez a szemünk színes része. A szem közepén van a fekete pupilla, körülötte meg a szemfehérje. Az írisz három rétegű, és bármelyik rétegben előfordulhat festékanyag. Az előforduló pigment minden esetben vagy barna, vagy sárga árnyalatú pigment. Kék vagy zöld

Olvass tovább »

Rémisztő festmények – Halloweeni válogatás

A globalizáció hatására egyre több világszerte megült ünnep lesz. Kezdetben az angolszász halloweeni tematikájú filmek magyarra fordított verziói által, később az internet bárki számára elérhetővé válásával beszivárogtak hozzánk a Halloweennel kapcsolatos szokások. Az élelmiszerboltok polcai roskadoznak az ijesztgetős tematikájú édességekkel, de jelmezeket, dekorációt és kiegészítőket is szinte bárhol vásárolhatunk októberben.   Ünnepelni, vagy figyelmen kívül hagyni – ez itt a kérdés Egyesek tárt karokkal fogadják ezt az új szokást, még egy alkalmat látnak arra, hogy kilépjenek a hétköznapok szürkeségéből és barátaikkal, gyermekeikkel együtt jól érezzék magukat. Az ünneppel kapcsolatos tradícióknak sokan nem tulajdonítanak szerepet, nem teszik magukévá az ezt megalapozó mitológiát, egyszerűen egy tematikus buliként fogják fel. Mások értetlenül állnak a jelenség előtt, mivel nincsen ennek az ünnepnek magyar hagyománya. Idegennek érzik a jelenséget és az ehhez kapcsolódó szimbólumokat. Félnek, hogy ez a hatalmas Halloween kultusz háttérbe szoríthat olyan ünnepeket, amely a magyarság számára fontos, meghatározó volt. Az ijesztő jelmezbe bújás, vagy az a szokás, hogy a gyermekek finomságokért jókívánságokat mondanak, üres kézzel távozva pedig rosszat kívánnak a házigazdának, a magyar néphagyományban is ismeretesek. Gondoljunk csak a busójárásra, ahol a farsangi időszakban ijesztő maszkokkal űzik el a telet. A Luca napi kántálás során pedig a gyerekek házról házra járva énekelnek

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü