A szemünk színe a szivárványhártya látható színe, amelyet az örökölt gének határoznak meg. A kutatások szerint a kék szem egy olyan genetikai mutáció eredménye, amely nagyjából 6-10 ezer évvel ezelőtt ment végbe. Minden olyan embernek, akinek kék a szeme, egyetlen közös őse lehetett, aki ebben a korban élt és a barna szemszín nála mutálódott először.

 

A kék szem valódi színe

És hogy milyen színű egy ember szeme? Azt gondolhatjuk, hogy ezt viszonylag könnyű meghatározni, hiszen a dolgok színe egy aránylag egyszerűen és egzakt módon meghatározható jellemző, csak rájuk nézünk és látjuk. De ne legyünk ennyire magabiztosak. Ugyanis elég csak a napra vagy a tükör felületre gondolnunk ahhoz, hogy belássuk ez nem is annyira egyértelmű, mint elsőre látszik.

Az emberi szem színét, ahogy a hajét vagy a bőrét is, a pigmentsejtek által termelt festékanyag, a melanin adja. A melanin az élőlények szinte minden csoportja által termelt sötét színű pigmentek összefoglaló neve, ez az anyag az íriszben, avagy szivárványhártyában is jelen van, ez a szemünk színes része. A szem közepén van a fekete pupilla, körülötte meg a szemfehérje. Az írisz három rétegű, és bármelyik rétegben előfordulhat festékanyag.

Az előforduló pigment minden esetben vagy barna, vagy sárga árnyalatú pigment. Kék vagy zöld színű melanin: nem létezik. Ezzel a barna szemek különféle árnyalataira már megvan a magyarázat, de akkor mitől tud a szem kék lenni, ha nem a kék festékanyagtól? Erre ugyanaz a magyarázat, mint a kék ég esetében.

A dolgokat olyan színűnek látjuk, amilyen hullámhosszú fény verődik róla vissza a szemünkbe. A Föld légkörében az alacsony hullámhosszú fény szétszóródik és ez jut a szemünkbe. A látható fény alacsony hullámhosszú sávját pedig a gyakorlatban úgy nevezzük, hogy kék.

A szem esetében tulajdonképpen ugyanez a folyamat játszódik le. Azoknál az embereknél, ahol a szivárványhártya középső rétegében nincsen melanin, a fény szóródása miatt pedig ezt a színtelen íriszréteget kéknek látjuk, ahogyan az égboltot is.

 

A színmódosulatok

Ha az az eset áll fenn, hogy van a szivárványhártyában egy kevés világosbarna melanin is, akkor a keveredésből zöld szem lesz. Mindez azért is különösen érdekes, mert a szemben lévő leghátsó íriszréteg, az úgynevezett pigment epithelium gyakorlatilag minden egyes embernél tartalmaz barna melanint, de a kék szeműeknél ezt a barnaságot a fényszóródás jelensége eltakarja. A leghátsó rétegben az ő szemük is barna, csak az kívülről kéknek látszik.

Az itt leírtak a magyarázat arra a jelenségre is, amikor a kék szemű embereknél a látható kék szín árnyalata az aktuális fényviszonyoktól függően változik. Hiszen minél több a fény, annál erősebb a szóródás, és mélyebb lesz ezáltal a kék szín is.

A születéskori kék szem rejtélye

Mindezek a tények megmagyarázzák azt is, hogy miért születik sok csecsemő kék szemmel, úgy, hogy az később mégis barna lesz. A melanin termelése ezeknél a babáknál nem az anyaméhben, hanem csak a megszületésük után, valamikor az életük első hónapjaiban indul be.

 

Kék szem vagy barna szem

Melyik a szebb? Ez egy ugyanolyan szubjektív kérdés, mint a hajszín vagy bármilyen külső tulajdonság véleményezése. Van, akinek a kék tetszik és van, akinek a barna. Persze az önmagukkal mindig elégedetlen népesség (főleg női) tagjainak igényeire alapozva már rég megjelentek a színes kontaktlencsék, sőt újabban a szemszín változtató orvosi beavatkozások is.

Szerintünk azonban jobb az eredeti szemszínnel megbarátkozni és azt kiemelni. Rájönni, hogy milyen színek és stílus áll jól hozzá, hogyan tudjuk még jobban megmutatni a szépségét, soha el nem felejtve a mondást, miszerint a szem a lélek tükre. Eszerint pedig a bensőnk sugárzik át rajta.

Szemet festeni

Itt nem a sminkelésre gondolunk, hanem a festményen való ábrázolásra. Szép és élethű szemet festeni nem könnyű feladat, de érdemes időt szánni rá és gyakorolni, hogy minél jobban sikerüljön. A KreatívLiget Élményfestő Stúdióban egy titokzatos kékszemű lány megfestésével szeretnénk mindenkit alkotásra és a szem rejtelmeiben való elmélyülésre buzdítani.

Tartsatok velünk és keressétek a képet az Események menüpontban, ahol az összes aktuálisan elérhető időpont egy helyen megtalálható.

Blog

Élményfestés – Szarvasok

Az évnek a hűvösebb felében, a karácsony közeledtével valahogy mindig több figyelem irányul a szarvasokra. A szarvasbőgés és az egymásnak csapódó agancsok zaja már az őszi erdő csendjét felverik. Télen pedig, az ünnepek közeledtével a szarvasok a Mikulás érkezése és a karácsony kapcsán is felbukkanó szereplők, dekorációként, hangulatelemként is sok otthonnak válnak díszévé ebben az időszakban.   Tudnivalók a szarvasokról A szarvas a párosujjú patások közé tartozó emlősállat. A szarvasok legtöbb faja az őzekkel együtt a szarvasfélék családjába tartozik. Egyes nyelveken egyazon szó jelöli a szarvast és az őzet is. A magyar nyelvben a szarvasmarhához hasonlóan a szarvas hímjét bikának, a nőstényét tehénnek, a kicsinyüket pedig borjúnak nevezzük. A szarvasbika legfeltűnőbb testi jellegzetessége az agancsa. A rénszarvasnál a tehénnek is van agancsa, a többi szarvasfajnál pedig csak a bikának. A Kárpát-medencében ma élő két szarvasfaj közül csak a gímszarvas őshonos. A dámszarvas (vagy más néven dámvad) betelepítéssel került a régióba, amely esemény pontos időpontja vitatott. Európa, Ázsia és Amerika északi vidékein él a hatalmas termetű jávorszarvas és a háziállatként is tenyésztett rénszarvas. Indiában a pettyes szarvas, az amerikai földrészen pedig a fehérfarkú szarvas a leggyakoribb.   A szarvasok agancsa Az agancsokat minden évben levetik, és helyette újat növesztenek. Az agancs

Olvass tovább »

Céges csapatépítés? Élményfestés!

Napjainkban nagy népszerűségnek örvendenek a céges csapatépítő programok. Arra már sok munkáltató vagy főnök rájött, hogy jól együtt dolgozni azok az emberek tudnak, akik a munkafolyamatokon és a napi rutinon is kapcsolódnak. Így aztán egy kicsit többet is megtudhatnak egymásról, mintha csak a munkával kapcsolatos lenne minden kapcsolódásuk. A motiváltság is könnyebben megtartható, ha egy kicsit mindenki megengedheti magának, hogy kikapcsolódjon. Ha pedig feladatról van szó a csapatépítés közben, az legyen a kreativitást serkentő és a szokásostól eltérő élményeket adó dolog. Az élményfestés nagyon is megfelel az efféle szempontoknak. Ezért is javasoljuk felnőtteknek is születésnapi programként vagy akár céges csapatépítésre, mint kreatív tevékenységet.   A csapatépítés célja Mi a csapatépítő rendezvények lényege? Az, hogy az egy helyen, egy csapatban dolgozó munkavállalók közötti kommunikáció és kapcsolat javuljon, a bizalom elmélyüljön, a cég és az egymás iránti lojalitás erősödjön. Ha ezekben a dolgokban eredményeket tudunk elérni, akkor az kihat a cég teljes működésére. Csökken a fluktuáció, azaz a munkavállalók hosszú távon megmaradnak és a jobban összeszokott munkahelyi csoportok hatékonyabban tudnak együtt dolgozni. Egy jó csapatépítő program az új munkavállalók beilleszkedését is segítheti a számukra új környezetbe, ismeretségeket is könnyebben tudnak kötni a kötetlenebb keretek között, mint a munkahelyi szabályozott légkörben.   A

Olvass tovább »

Élményfestés – Fluid art technika

Egy kép akkor is tud gondolkodásra sarkallni minket embereket vagy emlékeket, érzelmeket előhívni bennünk, ha nonfiguratív. A KreatívLiget Élményfestő Stúdió kínálatában eddig csak megadott képek újrafestése volt elérhető. A közelmúltban azonban bővítettük a választékunkat a folyatásos technikával, ahol garantáltan nem születik két egyforma kép. A végeredmény mindenkinél különböző lesz és a képre tekintve mindenkiben más asszociációkat fog ébreszteni. Ha eljössz a foglalkozásunkra, akkor megismerkedhetsz a fluid art, azaz a „folyékony művészet” varázslatos világával!   Mit jelent a fluid art technika? A fluid art egyfajta absztrakt festészeti technika. Akril festéket vegyítünk speciális hígítóval, ettől a festék folyóssá válik, de a konzisztenciáját megőrzi. Ez azt jelenti, hogy ez a speciális folyadék úgy hígítja a festéket, hogy annak színe és fedőképessége szinte változatlan marad. Ezentúl kondicionálja is a festéket, így kevésbé valószínű, hogy a száradás során a festményen repedések keletkeznek. A kép teljes száradás után teljesen vízálló lesz.   Hogyan készül egy fluid art kép? A festéket nem ecsettel visszük fel a vászonra, hanem folyatjuk, így a különböző színű festékek gyönyörű színátmeneteket képezve keverednek össze.  Egy-egy keverékbe olajat is csepegtetünk, ettől nagyon érdekes cellás és hálós elemeket lehet képezni az alkotásban. A kiöntött festékben több rétegben vannak a színek, az olaj pedig –

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü