Fesd meg a misztikus holdat!

A Holdról mára rengeteg információ áll rendelkezésre, de ez az égitest valamelyest mindig misztikum marad az emberiség számára. Jelenléte állandó, de formája minden nap változó. Lehet parányi és hatalmas, fénye lehet megnyugtató, utat mutató és lehet borzongató és félelmetes. Valószínűleg nincs olyan látó ember a Földön, aki nem tekintett volna fel az égboltra valamikor a ragyogó Holdat megcsodálni. A Hold az emberiség egyik közös kincse, nem csoda, hogy szinte minden műfajú művészeti alkotásban megjelenik. Természetesen a festészet egyik kedvelt témája is. A KreatívLiget Élményfestő Stúdióban több Holdat ábrázoló festmény közül is válogathattok.

 

Tények a Holdról

Kísérő égitestünk vélhetőleg 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, amikor egy nagyobb objektum eltalálta a Földet, ezáltal  a Föld körül keringő leszakadt sziklák összeolvadtak és lehűltek.  Ez a magyarázat arra, hogy a Hold összetevői teljesen megegyeznek a Földön található anyagokkal.

A felszínén lévő kőzetek színét mi a Földről szürkésfehérnek észleljük, pedig valójában olyan sötét, mint a szén, csak a napfény tükröződik rajta ezüstös színben. A Holdon látható sötétebb foltok nem mások, mint 3 milliárd éves lávarétegek, melyeket holdtengereknek is szoktak nevezni.

A Hold tőlünk átlagosan 384 ezer kilométerre található. Ennyi kilométert 133 nap alatt tudnánk megtenni autóval egy másodperc megállás nélkül. Ugyanakkor lenyűgöző tény, hogy ha az emberi testben futó érrendszert összekötögetnénk, a Holdhoz tartó út feléig jutnánk.

Hűséges égi kísérőnk jóval kisebb, mint a Föld, a maga 3476 kilométeres átmérőjével. Nem csak méretbeli különbségek adódnak, hanem a hőmérséklet is nagyon más. A Hold átlagos felszíni hőmérséklete 107 C fok, éjjelente pedig akár -153 C fokra is süllyedhet. Ezért választották a Holdra utazók kiképzésnek helyszínéül a sivatagot.

A Hold nem csak az éjszakai égbolt fényforrásaként határozza meg a földi életet. Gravitációja a Földön naponta két nagy dagályt okoz 12 óra 25 percenként.

 

A Hold mindig ugyanazt az arcát mutatja

Felszínét jól megfigyelhetjük  egy távcsövön vagy akár kis teleszkópon keresztül. Azonban mindig ugyanazt látjuk, hiszen a Hold „arca” milliárd évek óta változatlan. Amikor a dinoszauruszok a Holdat szemlélték, pontosan ugyanazt láthatták, amit mi napjainkban.  Ott ugyanis ismeretlen a szél vagy víz, ami elpusztítaná a krátereket. A holdraszállás ugyan kissé átrendezte a felszínt, de ez természetesen a Földről nézve nem észlelhető. Az űrhajósok által otthagyott lábnyomok a következő évmilliárdokban is ott lesznek. Sőt, az utolsó űrhajós, aki a Holdon járt 1972-ben, az Eugene Cernan nevet viselte, és imádott kislánya monogramját is belerajzolta a porba, hogy örökké megőrizze őt az égitest. A Holdon összesen 12 ember járt, akik a nyomaikon túl “ottfelejtettek” néhány földi relikviát is: 2 golflabdát, egy Andy Warhol firkát és II. Erzsébet királynő üzenetét is.

Ez az égitest azért is misztikus, mert a Földről mindig csak az egyik oldala látható. A ma emberének kíváncsisága azonban kielégülhet, ugyanis az űrben készült Hold fotókon az látható, hogy a túloldalt is hasonló kráterek borítják, mint a felénk néző oldalt.

 

A Hold szimbolikája

Általánosan elfogadott nézet az, hogy a Hold a női princípium megtestesülése. A titokzatosság, a folytonos megújulás, belső tudás, az anyaság, a szaporodás, a növekedés, a gazdagodás jelképe. Ez az égitest a női psziché archetípusait is magában foglalja: A növekvő Hold a fiatal lányt, a telihold az anyát, a fogyó Hold az idős, bölcs asszonyt jelképezi. A Hold három fázisa a női élet három szakaszával hozható párhuzamba. A női menstruációs ciklus is nagyjából megegyezik a hold ciklusának idejével.

A magyar népi hiedelemvilágban is sok szerepet kapott a Hold, illetve annak változásai. Az emberek a Hold alakváltozásához igazították tetteiket, hogy kimenetelük szerencsével járjon.

Az Újhold, tehát az az időszak, amikor a Hold nőni kezd, a kezdet ideje volt. Bizonyos mezőgazdasági és házimunkába ekkor kezdtek és a költözést is ilyen időszakban volt tanácsos lebonyolítani. Újholdkor kezdték az állatok hízlalását, ekkor vetették el a magokat. Ha a lányok hosszú hajra vágytak, csakis Újhold idején szabadott visszavágni belőle.

Teliholdra időzítették a mosást, takarítást, fogyasztást. Ismert tény, hogy a hunok Holdtöltekor kezdtek háborúba, mert ilyenkor lehetett fogyasztani az ellenséget is. Az a hiedelem is köztudott volt, hogy ha teliholdkor nincs az ember zsebében pénz, akkor a következő időszakban jó eséllyel híján lesz a “pénzmagnak”.

 

Fesd meg a Holdat a KreatívLiget Élményfestő Stúdióban!

Ha kedvet kaptál egy Holdat ábrázoló kép megfestésére, akkor nálunk ezt profi segítségnyújtás mellett megteheted. Keresd az aktuális lehetőségeket a Helyszíni Élményfestések menüpontban!

Blog

Eltűnt és megkerült festmények – Napnyugta Montmajournál

A tájképet Vincent van Gogh 1888. július 4-én festette. A kép eredetileg fivére gyűjteményét gyarapította, aki aztán 1901-ben adta el. Később, 1908-ban egy norvég iparos, Christian Nicolai Mustad vásárolta meg a festményt, azonban a franciaországi svéd nagykövet tévesen azt állította, hogy a kép hamisítvány, így az új tulajdonos kiselejtezte és felvitte a padlásra a lim-lomok közé. A kép évekig porosodott a padláson egészen Mustad haláláig. Az örökösök felfedezték a lomok között, és újra kiakasztották a falra.   Eredeti vagy hamisítvány? A képet az 1990-es években elvitték a Van Gogh Múzeumba bevizsgáltatni, ám akkor úgy ítélték meg, hogy nem eredeti a festmény, többek között azért, mert nem volt aláírva. 2011-ben azonban újra elővették a képet, és a modern technológiát is igénybe véve 2 éves nyomozásba kezdtek. A festményt részletes stílus- és anyagvizsgálatnak vetették alá, megvizsgálták a történeti forrásokat is. Stilisztikailag és technikailag is rengeteg hasonlóságot lehet felfedezni olyan képekkel, amelyeket ugyanebben az évben festett. Ilyen például a Napraforgók, az Arles-i hálószoba vagy a Sárga ház. Az anyagvizsgálat eredménye szerint Van Gogh ugyanazt a sárga festéket használta, amelyet a Napraforgóknál is. Ez a festék a nagyon magas szulfáttartalom miatt UV fény hatására erősen bebarnul, amely jelenség mindkét képnél megfigyelhető. További bizonyíték, hogy

Olvass tovább »

Híres női festők – Francoise Gilot

A mai cikkünkben bemutatott rendkívüli asszony a közelmúltban ünnepelte 100 éves születésnapját. Ez a tény már önmagában is csodálatra méltó, és akkor még egy pillantást sem vetettünk a kortárs festőművészetben betöltött szerepére. Gilot egy olyan tehetséges, intelligens, sugárzó nő, aki Picasso élettársa is volt 10 éven keresztül.   Tehetsége hamar megmutatkozott Francoise Gilot 1921. november 26-án látta meg a napvilágot Franciaországban. Apja, Émile Gilot egy magasan iskolázott üzletember volt, édesanyja pedig festőművész. Édesapja szigorú, merev ember volt, aki rendkívüli fontosságot tulajdonított a tanulásnak, és hogy felügyelje tanulmányait, otthoni oktatásban részesítette a lányát. Ő volt az is, aki az 5 éves, bal kézzel rajzoló kislánynak megtiltotta a bal kéz használatát, de ezzel csak azt érte el, hogy Francoise mindkét kezével egyforma ügyesen tanult meg dolgozni. A kislány hamar elhatározta, hogy anyukája nyomdokaiba lép és festőművész szeretne lenni. Emellett még az apja által rákényszerített jogi tanulmányai alatt is kitartott, de végül a Sorbonne-on szerzett filozófia diplomát 1938-ban, majd egy évvel később a Cambridge-en angol szakon is végzett. Apja egy ideig nem adta fel abbéli tervét, hogy lányából nemzetközi jogász legyen, de Gilot a jogi iskolát sosem fejezte be. Helyette Rozsda Endre keze alatt tanulta a festészet csínját-bínját.   Az egyedüli nő, aki

Olvass tovább »

Élményfestés – Holdfényes éj

A Holdról mára rengeteg információ áll rendelkezésre, de ez az égitest valamelyest mindig  misztikum marad az emberiség számára. Jelenléte állandó, de formája minden nap változó. Lehet parányi és hatalmas, fénye lehet megnyugtató, utat mutató és lehet borzongató és félelmetes. Valószínűleg nincs olyan látó ember a Földön, aki nem tekintett volna fel az égboltra a ragyogó Holdat megcsodálni. A Hold az emberiség egyik közös kincse, nem csoda, hogy szinte minden műfajú művészeti alkotásban megjelenik. Természetesen a festészet egyik kedvelt témája, nem csoda, hogy a KreatívLiget Élményfestő Stúdióban több Holdat ábrázoló festmény közül válogathattok.   Tények a Holdról Kísérő égitestünk vélhetőleg 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, amikor egy nagyobb objektum eltalálta a Földet, ezáltal  a Föld körül keringő leszakadt sziklák összeolvadtak és lehűltek.  Ez a magyarázat arra, hogy a Hold összetevői teljesen megegyeznek a Földön található anyagokkal. A felszínén lévő kőzetek színét mi a Földről szürkésfehérnek észleljük, pedig valójában olyan sötét, mint a szén, csak a napfény tükröződik rajta ezüstös színben. A Holdon látható sötétebb foltok nem mások, mint 3 milliárd éves lávarétegek, melyeket holdtengereknek is szoktak nevezni. A Hold tőlünk átlagosan 384 ezer kilométerre található. Ennyi kilométert 133 nap alatt tudnánk megtenni autóval egy másodperc megállás nélkül. Ugyanakkor lenyűgöző tény, hogy

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü