Élményfestés – Éjszakai ragyogás

Az éjszakai égbolt egyszerre lenyűgöző és megfoghatatlan. Olyan, mint egy rendkívül szélesre tárt ablak az univerzumra, amelyről az emberiség ismerete szaporodik ugyan, de még mindig nagyon sok kérdés megválaszolatlan.

 

A csillagos égbolt mindig misztikum volt 

Ismeretes, hogy az ókori mezopotámiai népek is mitológiájuk alakjaival népesítették be az eget. A csillagok geometriai alakzataiból inspirálódva különféle állatokat, képzeletbeli lényeket jelenítettek meg. A görögök is mitológiájuk képes illusztrációjaként tekintettek a csillagok által formált alakzatokra. Az ókori kínaiaknak is megvoltak a maguk csillagképei.

Különböző szélességi fokokon más és más látvány tárul elénk az eget kémlelve. Amikor az európai hajósokat a déli féltekére sodorta a jószerencse,  addig ismeretlen csillagok tárultak szemük elé. Így újabb csillagképeket neveztek el, többek közt a Dél Keresztjét.

A 20. század elején még meglehetős zűrzavar uralkodott a csillagképek körül. Épp ezért 1928-ban a Nemzetközi Csillagászati Unió órakörökhöz igazodóan 88 tartományt különített el az égbolton. Ezeket arról a csillagképről nevezték el, amely az illető tartományban van.

A tudományos publikációk a csillagképeket a hivatalos, latin nevén említik, a népszerű irodalomban szokás a magyar fordítást is használni. Olykor a csillagképek neve a magyar köznyelvben nem a latin szó fordítása. Például az Usa Maior alakzat jelentése Nagy Medve, amit mi csak Göncölszekérnek hívunk nyári estéken a kockás takarónkon feküdve. Éghajlatunkból adódóan egy évben átlagosan legalább 100 éjszaka gyönyörködhetünk a tiszta, csillagos az égboltban.

Elődeink jól ismerték a csillagos eget, nem egy csillagképhez tartozik legenda az ősmagyar mitológiából. A 20. század elején, Szeged környékén jegyzett fel jópár csillagmondát Kálmány Lajos.

 

A Göncöl szekere

A már fentebb említett Göncölszekérhez több monda is tartozik, de mindegyik a kereszténységgel kapcsolatos.  Ez az a szekér, amelyik Illés prófétát felvitte az égbe. Más változat szerint  a Tejúton haladó Göncölszekérnek Jézus, Szent Péter, Dávid, Illés, vagy angyalok az utasai. Arra is akad magyarázat, hogy a rúdja miért ferde: nekiütközött a Mennyország kapujának.

 

Orion, a kaszás

Az Orion csillagképnek is van magyar elnevezése, ez a Kaszás csillag, vagy Sánta Kata.  A régebbi monda szerint kaszát ábrázol, melyet Illés vesztett el, amikor Isten a déli pihenőben felszólította, hogy menjen  pogányokat téríteni.

Az újabb változatban az Orion övének három csillaga három kaszás. Ezek haladnak az égen és közben aratnak, körülöttük négy ember (az Orion váll- és lábcsillagai) kévéket rak. Utánuk lohol Sánta Kata (A Szíriusz nevű csillag), aki az ételt viszi. Azonban soha nem éri utol őket, mivel belelépett egy kaszába és megsántult. Sánta Katáról azt is mondják, hogy fel szeretne ülni a Göncölszekérre, de a kaszások nem hagyják, mindig a lába elé kapnak a kaszával. A Tejúttal is kapcsolatba hozzák Sánta Katát, egyesek úgy mesélik, Kata kiöntötte az aludtejet, amit a kaszásoknak vitt volna.

 

A Fiastyúk a mennybéli hedonizmust szolgálja

A Fiastyúkkal kapcsolatos legendák nagyon változatosak.  A Bika csillagkép közismert csillagcsoportjának formáját úgy is magyarázzák, hogy Sánta Kata egy kotlóst is vitt magával az égi búzamezőkre, hogy az elszórt búzaszemekből táplálja azt. A másik magyarázat szerint egyszerűen azért van a tyúk az égen, hogy a már üdvözült lelkeknek és szenteknek a mennyországban se kelljen lemondania a paprikás csirkéről.

 

Csaba királyfi csillagösvénye

A Tejút esetében sok népcsoportnál fordul elő, hogy egyfajta ösvényként tekintenek erre a rengeteg csillagból álló képletre. A legelterjedtebb legenda a székelyekkel kapcsolatos, amikor Csaba királyfi a hátramaradt, környező népek által megtámadott székely vitézeit segíti meg. Seregével az égből, egyenesen a Tejútról száll alá, hogy győzelemre segítse népét.

Olyan monda is fűződik hozzá, hogy az angyalok egymással civakodtak, ami felverte a port.

 

Főszerepben a csillagos égbolt

Nálunk, a KreatívLiget Élményfestő Stúdióban a csillagok rajongói több megfesthető kép közül is válogathatnak. Foszforeszkáló festékkel számos képet is alkothatsz nálunk, így a csillagok pislákoló fényét felhős éjszakákon is megidézheted otthonodban. Ilyen az Éjszakai ragyogás című kép, ahol a Holdnak is jut bőven hely a vásznon. Szintén a Holdat és csillagos éjszakát figyelő alakokat festhetünk, ha a Mickey egér és barátja, a Kis herceg és a Róka, a Cicusok a holdfényben, vagy a Két jóbarát az éjszakában című festményeket választjuk. A Jégvarázsból ismert Tüzit ábrázoló képen is világító festékkel festheted meg a háttérben a csillagokat.

Blog

Az absztrakt festészet

Amikor egy absztrakt képet szemlélünk és nem vagyunk igazán hozzáértők, a legnagyobb jóindulattal sem tudjuk azt mondani, hogy érték, amit látunk. Pedig elég lenne csak egy kicsit másképp hozzáállnunk… Most elmondjuk, hogy hogyan tehetjük ezt.   Az absztrakt jelentése és kezdetei Egy kicsit messzebbről indulunk az elemzésben, hogy könnyebb legyen megérteni és ezáltal közelebb érezni magunkhoz az absztrakt ábrázolás lényegét. Az absztrakt egy melléknév, jelentése a szokásos formákat megbontó, a valóság összefüggéseivel nem törődő. Ez egy érdekes megközelítése a festészetnek egy olyan kultúrkörben, ahol évszázadok óta csak a valósághoz közelítő ábrázolásmód, a természet egyfajta másolása volt a képzőművészet egyedüli célja és eszköze. A 19. század közepétől kezdődött a változás, amikor megjelent és fokozatosan egyre elterjedtebbé vált a fotográfiák készítése. Innentől kezdve a festészet felszabadult annak a „felelőssége” alól, hogy kizárólag a természet, a körülöttünk lévő világ és az emberek valósághoz minél inkább hasonlító ábrázolása legyen a célja, ezzel tulajdonképpen erősen korlátok közé szorítva a művészek fantáziáját. Ezek a korlátok eltűnőben voltak és egyre másra jelentek meg az új művészeti irányzatok, melyek közül az egyik az absztrakt festészet.   Az absztrakt megjelenése történelmi korokban A történelmi visszatekintésben egy fontos pontot nem szabad figyelmen kívül hagynunk, mégpedig azt, hogy az absztrakt ábrázolásmód

Olvass tovább »

Élményfestés – New York

Egy város, amelynek a nevét mindannyian ismerjük hatalmas és sokszínű. Biztosan fel tudunk sorolni néhányat a híres és népszerű turisták számára is elérhető célpontok közül, amelyek mindenki számára egyértelműen New Yorkot jelentik. Ezek az épületek, hidak, szobrok vagy parkok annyira jellegzetesek, hogy egy fotón vagy akár egy festményen is felismerhetővé teszik a keleti part legnyüzsgőbb metropolisát.   New York rövid története Az európai telepesek érkezése előtt a mai New York körüli mocsaras területeket indiánok lakták. 1524-ben Giovanni de Verrazzano volt az első európai, aki kikötött azon a részen, ahol napjainkban a város van. Őt Henry Hudson követte 1609-ben. Hudson expedíciója után egy holland kereskedelmi állomás jött létre Manhattan déli csücskén, Új-Amszterdam néven. Ugyanebben az évben történt, hogy Peter Minuit egész Manhattant és a mai Staten Islandet megvette az ott lakóktól néhány árucikkért. 1664-ben az angol flotta harc nélkül elfoglalta a várost, amely ezután angol kézen is maradt jó ideig. A várost ekkor keresztelték át New Yorkra, az angliai York hercegének, Jakabnak a tiszteletére. Miután 1685-ben ez a herceg II. Jakab néven az angol trónra került, New York királyi birtok lett. Az amerikai függetlenségi háborúban a Brooklynban vívott csatában a város nagy része leégett és egészen 1783-ig brit megszállás alá került.

Olvass tovább »
Kreatív időtöltés ősszel

Kreatív időtöltés ősszel

Itt van az ősz, itt van újra… Az évnek ebben az időszakában kicsit átalakulnak a szabadidő eltöltésének a lehetőségei. A szabadban tölthető idő lerövidül a korábbi sötétedés és a hőmérséklet csökkenése miatt, ráadásul nem mindenki szeret kirándulni vagy a városban sétálni, sokan pedig nem tudják ezeket művelni akkor sem, ha szeretnék, mert fizikailag nem képesek rá. Mit tehetünk a nyáron oly’ kellemes félárnyékban olvasgatás vagy kötögetés helyett a hűvös őszi időszakban, ha a kreatív energiáinkat is szeretnénk kamatoztatni és a szabadidőnket jól eltölteni? Ebben a bejegyzésben adunk pár ötletet és szeretnénk inspirálni azokat is, akik már a szeretteik karácsonyi ajándékán töprengenek.   Kavicsfestés Vége lett a nyárnak és lehet, hogy ehhez a kreatív tevékenységhez már meg is van az alapanyag, mert a nyaralásról egy kupac lapos és simára csiszolódott kaviccsal tértél haza. De akkor sincs baj, ha ez nem így van. Folyó- vagy tóparton is keresgélhetsz megfelelő alanyokat a kavicsfestéshez. Az a jó, hogy szinte kimeríthetetlen a lehetőségek száma, ami a festés témáját illeti, hiszen készíthetünk absztrakt, nonfiguratív díszítéseket, de akár aprólékos részletességgel kidolgozott tájképeket, madarakat, virágokat vagy bármi olyat, ami kedvünkre való és el tudjuk képzelni otthonunk vagy kertünk dekorációjának, ajándéknak, apró meglepetésnek valamilyen alkalomra. A festett kavicsokat használhatjuk

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü