Élményfestés – Koi halak

A koi ponty, japánul ’nisikigoi’, ami szó szerint brokátpontyot jelent. Más néven koi hal a ponty egy háziasított alfaja. A japánszavakban a ’koi’ vagy ’goi’ pontyot jelent. Mivel a koi szó azonos alakú egy szeretetet és vonzódást kifejező másik japán szóval, a koi ponty a szeretet és a barátság jelképévé is vált Japánban. Díszhalként megtalálható épített kerti tavakban, kedvtelésből tartják.

A koi pontyoknak számos változata létezik, amelyek eltérnek színezetükben, méretükben és mintázatukban is. A leggyakrabban előforduló színek a fehér, a fekete, a piros, a kék, a sárga és a krém, illetve előfordulnak foltos változatok is. A koinak napjainkban 22 fő és több, mint 100 altípusa létezik, amelyek folyamatosan bővülnek a keveredések miatt.

 

A koi pontyok kialakulása

Jelenlegi ismereteink szerint a koi ma ismert formájában a közönséges ponty vagy vadponty leszármazottja, annak tulajdonképpen a nemesített változata. A ponty eredete Közép-Ázsiába, a Kaszpi-tenger vidékére tehető. Ezen a területen őshonos halfaj volt a ponty már pár ezer évvel ezelőtt is. Innen aztán a halak természetes úton, a folyókon keresztül vándoroltak és terjedtek el mai élőhelyeiken, kelet felé egészen Kínáig, nyugati irányban pedig Európába, nagyjából a Duna vonaláig.

A pontyféléket Kelet-Ázsiában aztán háziasították, illetve mint haszonállatot tartották, élelmezési célból. A Kínai Császárságban már az időszámításunk előtti 500-as évektől fellelhetőek írásos feljegyzések a ponty szaporításáról és tenyésztéséről. Ezekben a feljegyzésekben található meg először a ’koi’ kifejezés is.

Kultúrtörténeti érdekesség, hogy egy lejegyzett buddhista történet szerint Kung Fu Ce ( azaz Konfuciusz) kínai filozófus időszámításunk előtt 533-ban, az első fia születése alkalmából a kínai császártól egy koi pontyot kapott ajándékba. Ebből következtethetünk arra, hogy ebben az időben már bizonyosan ismerték és nagy becsben tartották a pontyok színes, díszes megjelenésű változatait.

 

A koi pontyok kultusza Japánban

Nincsenek minden kétséget kizáróan pontos adataink arról, hogy mikor és milyen módon kerülhettek a pontyok Japánba. Az azonban biztos, hogy a faj nagyfokú alkalmazkodóképessége viszonylag könnyen lehetővé tette, hogy a háziasított és mesterségesen szaporított egyedek új helyekre is eljuthassanak, illetve ott megtelepedhessenek. A pontyok feltehetőleg kínai közvetítéssel – katonák vagy kereskedők révén – jutottak el Japánba, mintegy 400-600 évvel ezelőtt.

Japánban a modern kori koi tartás, illetve tenyésztés első hitelt érdemlő említése a 19. század elején történik. feljegyzésekből tudhatjuk, hogy a helyi rizstermelők már a régebb óta hagyományosan tartottak pontyot az elárasztott rizsföldeken, hogy egyhangú táplálkozásukat kiegészítsék. Az 1800-as évek elején feltűnt nekik, hogy a halak között piros, később fehér színváltozatú egyedek jelentek meg. Valószínűleg később ezeknek az egyedeknek a keresztezése vezetett a piros-fehér színváltozat megjelenéséhez is, de az biztos, hogy ettől az időszaktól kezdve már tudatosan szaporították a színes egyedeket, azaz tulajdonképpen megkezdték a koi pontyok tenyésztését. Az első, tudatos tenyésztői munka során előállított színváltozat az 1820-as évek körül jelent meg.

Japánban hatalmas érdeklődés mellett rendezik meg a hagyományos koi bemutatókat, ahol a győztes halak tenyésztőit nagy tisztelet és megbecsülés övezi.

 

A koi pontyok a világban

A koitartás hobbija napjainkra olyan népszerű lett, hogy elterjedt az egész világon. Először – még a II. világháború előtt – az Egyesült Államokban, majd Hawaii-on kezdtek koit tartani, később Kanadában, az Egyesült Királyságban, illetve egyre több európai országban is egyre többen telepítettek koi pontyokat a kerti tavakba. Manapság a világon szinte mindenhol – köztük szerencsére Magyarországon is – megtalálhatóak ezek a különleges halak, amelyek páratlan szépségükkel sok örömet okoznak tartóiknak.

 

A koi halak a képzőművészetben

Japánban régóta ábrázolják a koi halakat festményeken és rajzokon, de elterjedt az alkalmazásuk a tetoválások esetében is. Japánban a koi tetoválás megjelenhet a fiatal férfiak alkarján vagy lábán. A férfi életének későbbi szakaszában a koi pontyhoz sárkány is társulhat, utalva a legendára, amikor egy koi ponty sárkánnyá változott a sárkány kapujánál. A felhasznált színek és a méret is különleges jelzések és a férfi olyan tulajdonságát jelképezhetik, amely őt jellemzi vagy amire élete során a legjobban vágyik.

Az egyéni dicsőség és nemzeti büszkeség jelképeként használják a fehér színű koi halat, amelynek a fején egyetlen piros folt van. Számos legendás történetben a koi hal az erőfeszítés és kitartás szimbóluma, mert képessé válik arra, hogy vízeséseket másszon meg vagy éppen sárkánnyá váljon.

A koi hal, mint jelkép tehát a kitartást szimbolizálja, valamint a jellem szilárdságát. Ezen kívül jelképheti a bölcsességet, a tudást, a hosszú életet és a hűséget is. A koi hal hosszú élete is a kitartásról szól. A halak formájának szépsége megihlette a művészeket és folyamatosan elbűvöli azokat, akik úszás közben szemlélik őket.

A buddhizmusban a koi halak a félelemnélküliséget és bátorságot jelképezik, amint átkelnek az óceánon. Ezen cselekedetükkel az emberi szenvedésre emlékeztetnek, amelyet mindenki megtapasztalhat a saját élete során. A koi ponty kecsessége és szépsége ugyanakkor a család jelképé is tette ezeket a csodás állatokat, természetesen elsősorban Japánban.

 

A koi halak, mint jelképek

Jin és jang koi tetoválás

Nagyon népszerű motívum. A két hal egy kört alkot, amely önmagában is szimbolikus. A végtelenség és a harmónia megjelenítése egyben.

A folyó vízében úszó koi

A bátorságot, az önmegvalósítást és az élet akadályain való felülemelkedést jelképezi.

A fekete koi

Ez a karakteres szín egyértelműen a család férfi tagjainak van fenntartva. A jin és jang koi ábrázolásban is a fekete szín jelenti a férfit.

A vörös koi

Egy japán családban a vörös színű hal ábrázolása mindig az anyát, a női oldalt jelenti.

Sárkány hal tetoválás

A sárkány szerű hal tetoválás elmond egy Japánban sokak által kedvelt történetet. A legenda szerint egy koi pontynak volt ereje felúszni a folyón, és bátorsága, hogy elússzon egészen a sárkány kapujának vízeséséhez, azon pedig keresztüljutva elérte a célt, ahol végül a koi átalakult sárkánnyá, ezzel jelképezve azt, hogy sikeres harcot tudott folytatni.

Lótusz és koi

A lótuszvirágnak több különböző kultúrában is szimbolikus jelentése van. Legtöbbször a szépséggel, a tisztasággal és az újjászületéssel azonosítjuk, mellette a koi hal erőt és bátorságot jelent.

 

A koi halak festményeken

Az elképesztően színpompás halak és a víz, amin szétszóródik a fény kedvelt témát szolgáltatnak a profi festőművészeknek és a műkedvelő hobbi festőknek egyaránt. Ez egy olyan téma, amely időtlen és a belőle áradó nyugalom mindenkit megihlet, alkotásra csábít.

Ha kedvet kaptál koi pontyokat vagy akár más állatokat festeni, böngészd át az aktuális lehetőségeket az Események menüpontban és gyere el a KreatívLiget Élményfestő Stúdióba alkotni. Szeretettel és sok inspirációval várunk!

Blog

Élményfestés – Éjszakai ragyogás

Az éjszakai égbolt egyszerre lenyűgöző és megfoghatatlan. Olyan, mint egy rendkívül szélesre tárt ablak az univerzumra, amelyről az emberiség ismerete szaporodik ugyan, de még mindig nagyon sok kérdés megválaszolatlan.   A csillagos égbolt mindig misztikum volt  Ismeretes, hogy az ókori mezopotámiai népek is mitológiájuk alakjaival népesítették be az eget. A csillagok geometriai alakzataiból inspirálódva különféle állatokat, képzeletbeli lényeket jelenítettek meg. A görögök is mitológiájuk képes illusztrációjaként tekintettek a csillagok által formált alakzatokra. Az ókori kínaiaknak is megvoltak a maguk csillagképei. Különböző szélességi fokokon más és más látvány tárul elénk az eget kémlelve. Amikor az európai hajósokat a déli féltekére sodorta a jószerencse,  addig ismeretlen csillagok tárultak szemük elé. Így újabb csillagképeket neveztek el, többek közt a Dél Keresztjét. A 20. század elején még meglehetős zűrzavar uralkodott a csillagképek körül. Épp ezért 1928-ban a Nemzetközi Csillagászati Unió órakörökhöz igazodóan 88 tartományt különített el az égbolton. Ezeket arról a csillagképről nevezték el, amely az illető tartományban van. A tudományos publikációk a csillagképeket a hivatalos, latin nevén említik, a népszerű irodalomban szokás a magyar fordítást is használni. Olykor a csillagképek neve a magyar köznyelvben nem a latin szó fordítása. Például az Usa Maior alakzat jelentése Nagy Medve, amit mi csak Göncölszekérnek hívunk nyári

Olvass tovább »

5 tévhit az élményfestésről

Sokan hallottak már az élményfestésről és van, aki már ki is próbálta vagy folyamatosan jár ilyen foglalkozásokra, de sokan még nem is ismerik ezt a fajta kreatív kikapcsolódási és hobbi lehetőséget, illetve sokakban tévhitek élnek azzal kapcsolatban, hogy mit is jelent ez a fajta festészet és hogyan kell elképzelni egy ilyen foglalkozást. Ezeket a tévhiteket szeretnénk most egyszer és mindenkorra eloszlatni.   1. tévhit Az élményfestés nem más, mint egy festőtanfolyam Valójában egy élményfestés foglalkozáson nem kimondottan képzőművészeti oktatás zajlik és nem képzőművészeti alkotásokat hoznak létre a résztvevők. A folyamat során nem az adott mű és annak tartalma a fontos, hanem maga az alkotás öröme. Az élményfestés meghozza az alkotókedvet és további festésre sarkall. Ez az élmény főleg azoknak új és érdekes, akik korábban még nem végeztek ilyen szabadidős tevékenységet, ami inkább szórakozást és kikapcsolódást jelent, mint munkát vagy feladatot.   2. tévhit Csak az jöhet el egy élményfestés foglalkozásra, aki már tanult vagy tud festeni Valójában mindig úgy vannak felépítve a foglalkozások, hogy azokon annak is sikerélményben lehet része, aki még soha életében nem fogott ecsetet a kezében vagy legalábbis utoljára az iskolai rajzórán tette ezt, amikor pedig kötelező volt és soha nem okozott neki különösebb örömet. Ezt az

Olvass tovább »
Nyári élményfestés

Élményfestés a nyár színeivel

Ha lehunyjuk a szemünket és a nyárra gondolunk, ezernyi szín jelenik meg szemünk előtt. A nyári ég kéksége, rajta a hófehér bárányfelhőkkel, az éjszakai ég a hold és a csillagok ragyogásával, a harsogó zöld fák színe, alattuk a fűvel. A víz kékes-zöldes árnyalata, rajta sok színes folttal, ami mögött a vidám fürdőzőket, vagy hajókat sejthetjük. A naplemente narancsos fénye, a pipacsok és a nyári gyümölcsök tündöklő pirossága, a napsütés és a búzamezők sárgája. A szivárvány színei az égbolton és a virágok tarkasága. Ezek a színek élénken meghatározzák a nyári emlékeinket. Ha szeretnéd megörökíteni a színpompás nyarat, nálunk biztosan találsz olyan megfesthető képet, amelyen a kedvenc nyári színeid dominálnak.   Kék, mint az ég A kék a tenger, égbolt színe, a végtelenség, megfoghatatlanság, transzendens szimbóluma. Nem véletlenül volt a hippi mozgalom egyik jelképe a kék madár, amely a békét és a szabadságot is jelentette egyben. A kereszténységben Szűz Mária színe, aki az anyai értékek megtestesítője, mint a türelem és a szeretet. A kéket szerető emberekről úgy tartják, hogy kiegyensúlyozottak, komolyak.  Világos, őszinte kinyilatkozásokat tesznek baráti és emberi kapcsolataikban. Jó tanulási képességekkel, élénk képzelőerővel, jó ítélőképességgel rendelkeznek. Ha azt szeretnéd, hogy a kék határozza meg a festményed színét, válaszd a csónakot a

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü