A megfelelő festék kiválasztása – Tanácsok kezdőknek

A KreatívLiget Élményfestő Stúdióban akrilfestéket használunk, de időről időre felmerül a kérdés a foglalkozásaink résztvevőiben, hogy milyen festéket válasszanak és vásároljanak, amikor otthon szeretnének festeni. Ebben a blogbejegyzésben a festékválasztás témakörét járjuk körbe és adunk pár támpontot a döntés meghozásához.

 

A festékválasztás szempontjai

Csak úgy tudunk jól választani, ha végig gondoljuk, hogy milyen képet szeretnénk készíteni és azt mekkora anyagi és időráfordítással tudjuk kivitelezni. Ezeken kívül az sem baj, ha tisztában vagyunk a saját képességeinkkel, illetve azzal, hogy melyik technika az, amelyik igazán közel áll hozzánk.

Érdemes akár többféle technikát és festéket is kipróbálni, mielőtt letesszük a voksunkat valamelyik mellett, bevásárolva a festékekből és a hozzá való eszközökből. Keressünk lehetőségeket a kipróbálásra és a gyakorlásra, valamint konzultáljunk a nálunk tapasztaltabb ismerősökkel, a művészellátó boltok eladóival vagy az élményfestés instruktoraival a témáról.

Most két alapvető festéktípust fogunk összehasonlítani, hogy megkönnyítsük a döntést. A vízfestéket, mint lehetőséget most nem tárgyaljuk, hiszen a használata nagyban különbözik az itt említett másik két festéktípusétól.

 

Az olajfesték

Ennek a festéktípusnak a korai elődeit a XV. században élt flamand festő Jan van Eyck kezdte el alkalmazni a képeihez. A használat során fokozatosan kísérletezte ki a számára legideálisabb összetételt, amely lehetővé tette, hogy hosszabb száradási idővel számolhasson és így a képet fokozatosan tudja alakítani a kedve szerint.

A XVI. században a Velencében élő és alkotó Tiziano Vecellio továbbfejlesztette a Jan van Eyck által kidolgozott receptúrákat és technikát, amely hírnevének egyik fő oka lett. A művészettörténészek az olajfestészetet Tiziano előtti és Tiziano utáni korra is szokták osztani. Ezzel elismerve a mester új technikáját és festékreceptjét. Ennek az volt a lényege, hogy nem híg állagú olajlazúrral dolgozott, hanem félig pépes állagú jobb fedőképességű festékrétegeket rakott egymásra.

A XVII. századtól beszélhetünk tiszta olajfestészetről. Rembrandt, a kor kiemelkedő festője olyan sűrű és „vastag” festékekkel dolgozott, amelyeknek az állaga és összetétele már nagyon hasonlított a ma ismert és használt olajfestékekéhez.

A XVIII. században már külön szakma volt a festékek keverése. A festők ezektől a szakemberektől tudták megvásárolni a készre kevert színeket. A festékeket már gyakran tárolták fecskendő szerű tubusokban, de előfordultak a sertéshólyagból készült festékes tömlők is. A festékek kikeverése hasonlatos tevékenység volt akkoriban, mint mondjuk egy gyógyszer összeállítása. Így lett az orvosok és a képzőművészek védőszentje ugyanaz a személy, Szent Lukács.

A XIX. században elterjedt a tubusos olajfestékek használata. Még úgy is, hogy esetenként az idő múlásával a festék összetevői szétosztályozódtak, ezzel rontva a minőséget és esetenként megváltoztatva a színt is. Az igazán egyedi és megismételhetetlen alkotásokat maguk elé célul kitűző művészek ismét visszatértek ahhoz a módszerhez, hogy saját maguk keverték ki a festékeket a képeikhez.

Vincent van Gogh például olyan fényes és sűrű állagú festékkel kísérletezett, amely lehetővé tette a számára, hogy az átlagosnál jóval több festéket vigyen fel a vászonra. Szinte dombormű szerű felületeket hozott létre így, amelyek határozottan kiemelkednek a síkból. A sűrű festék felviteléhez legtöbbször nem is ecsetet, hanem ún. festőkést használt.

 

Az olajfesték összetétele

A különböző színű por állagú festékeket hordozóanyagokkal keverik össze és ezt a keveréket töltik bele tubusokba, ahogy aztán a festék kereskedelmi forgalomban is kapható. Az olajfestékek általában lenolajat, gyantát és paraffint (méhviaszt) tartalmaznak. Tehát ezek a festékek nem vízbázisúak, nem oldódnak vízben, hígításuk lenolajjal, terpentinnel vagy gyantával történhet.

 

Előnyök és hátrányok, mint a választás szempontjai

Az olajfestékkel készült képek megfelelően előkészített alapra felhordva és fixálva nagyon tartósak, elég, ha a több évszázaddal ezelőtt készült és a mai napig is ragyogó festményekre gondolunk.

Jól alkalmazható apró részletek kidolgozására és a fény-árnyék, világos-sötét kontrasztok megjelenítésére, kiemelésére a vásznon. A színek jól keverhetők, a fény több rétegen keresztül is megfelelően verődik vissza, nagy felületek esetén is jól használható.

Ha a hátrányait kell sorra vennünk akkor az egyik dolog az ára, a másik pedig a nagyon hosszú száradási ideje. Az utóbbi szempont természetesen akár előny is lehet. Abban az esetben, ha valaki sokáig szeret dolgozni egy képen, esetleg többször belejavítva a munkájába utólag is. Egy olajfestékkel készített kép teljes száradási ideje akár 6-12 hónap is lehet.

 

Az akrilfesték

Ezzel a festéktípussal kapcsolatban nem nagyon tudunk történelmi távlatokat feltárni, mivel a használatuk nagyjából fél évszázadra vezethető vissza. Ezért nem tudunk a tartósságáról sem túl sokat, nincsenek még több évszázadra visszanyúló tapasztalataink az akrilfestékekkel kapcsolatban.

Az akrilfesték összetétele

Ez a festéktípus egy műanyag alapú diszperzió, amely vízzel hígítható, de a száradási folyamat során nem csak a benne lévő vizet párologtatja el, hanem erős keresztkötéseket hoz létre a molekulái között. Ezt a folyamatot térhálósodásnak is szokták nevezni.

Az akrilfesték fedőképessége ideális, matt és fényes változatokban is kapható. Hobbi felhasználásra ideális választás lehet.

 

Előnyök és hátrányok, mint a választás szempontjai

Az olajfestékeknél jelentősen kedvezőbb áron hozzájuthatunk. A munkához használt eszközöket pedig a festék száradásáig vízzel könnyedén takaríthatjuk. Így nem kell az egészségünkre is veszélyes oldószereket alkalmaznunk.

Nagy felületekre is használható, gyorsan szárad, ami előny is hátrány is lehet. Utóbbi abban az esetben, ha még javítani szeretnénk valamit rajta vagy össze szeretnénk dolgozni a részeket. Okosan felépített és tervszerűen kidolgozott képeknél ilyen veszéllyel nem kell számolnunk. Ezek a technikák és módszerek megtanulhatók és gyakorolhatók.

 

Gyere el hozzánk a KreatívLiget Élményfestő Stúdióba és szerezz saját tapasztalatokat az akrilfestékek használatáról! Az alkalmak és a festmények közül az Helyszíni élményfestések menüpontban tudsz választani.

Blog

Élményfestés – Férfi és nő

Vannak olyan dolgok, amelyek múlhatatlan és örök érvényű témák az emberi művészet történetében. Ilyen a szerelem, a misztikus kapcsolat férfi és nő között és az ehhez kapcsolódó érzések. Lehetünk boldogok vagy éppen boldogtalanok egy szerelem hatására. Ha pedig már benne vagyunk a kapcsolatban, biztosan lesznek benne szép és örömteli élményeink, de ugyanígy lesznek fájdalmas és nehéz pillanataink is. A művészek nem mindig a boldog pillanatokat örökítik meg a két nem kapcsolatából, de ha a saját otthonunk falára szeretnénk egy szép páros képet, akkor jobban tesszük, ha pozitív üzenettel és tartalommal ruházzuk fel azt és nem fájdalommal, meg az elmúlás érzésével.   A szeretet ábrázolása a festészetben A múlhatatlan témák közül az egyik legfontosabb a szeretet, amely, ha férfi és nő között áll fenn, akkor legtöbbször szerelemnek nevezzük. Minden bizonnyal mindig is volt, és mindig is lesz ilyen téma mindenfajta művészetben. A szeretet a létezés egyik értelme, a mitológiákban is megjelenő érzelem, az ember vágyának örök tárgya. Ahogy az átlagemberek, úgy a képzőművészek is annyiféleképpen tekintenek erre az érzelemre. Lehet mámorító boldogságunk forrása, de ugyanúgy szomorúságot és pokoli gyötrelmeket is okozhat a szerelem, attól függően, hogy az érzelem viszonzásra talál-e a vágyott partner oldaláról vagy sem.   Érzékiség és csókok Mi

Olvass tovább »
élményfestés terápia

Élményfestés mindenkinek

Hosszú idő telt el úgy, hogy csak az online térben találkozhattunk a szeretteinkkel, a barátainkkal, személyesen nem. Sok embernek a munkatársaival való találkozás lehetősége is megszűnt, vagy azért, mert otthoni munkavégzésre kényszerült, vagy rosszabb esetben elveszítette a munkáját a megváltozott helyzetben. A kapcsolataink és a szabadidős tevékenységeink leegyszerűsödtek, térben és időben is beszűkültek, amint életbe léptek a kijárási korlátozások.   Tervezés és várakozás A KreatívLiget Élményfestő Stúdióban is leállt az élet, ami a foglalkozásokat illeti, de az első pillanattól vártuk és terveztük az újraindulást. Képeket válogattunk, eszközöket rendszereztünk. Eközben pedig minden eddiginél jobban tudatosult bennünk, hogy az élményfestés egy olyan műfaj, amihez elengedhetetlen az alkotó személyek jelenléte. Ez egy olyan közös élmény, amelyet szinte lehetetlen átemelni az online térbe, így ezt meg sem próbáltuk kivitelezni. Ehelyett inkább vártuk, hogy eljöjjön az a nap, amikor nagy örömmel bejelenthetjük Nektek, hogy újra nyitva vagyunk.   Az élményfestő stúdióban újraindul az élet Ahogy érkeztek a jó hírek és a korlátozások feloldásra kerültek, eldöntöttük, hogy mi is újra kinyitjuk a stúdiót és minden eddiginél nagyobb lelkesedéssel várjuk az élményfestés alkalmainkra jelentkezőket. Már az első hónap képei között találhatsz párosan festhetőket, és olyanokat is, amelyeket leginkább szülő és gyermek közös alkotásának javaslunk. Csökkentett létszámmal indulunk

Olvass tovább »

Élményfestés gyerekeknek – Mesehősök

Korábbi cikkeinkben már részletesen írtunk arról, hogy mi az élményfestés, a kreativitás fejlesztésének lehetőségeiről és arról, hogy milyen hatásai vannak az élményfestésnek az agyunkra. A leírtakat elsősorban felnőttekre vonatkoztattuk, pedig a gyermekek esetében még inkább előnyös lehet, ha egy számukra is kellemes időtöltés közben az agyuk, a kreativitásuk, a kézügyességük és a rajzkészségük is fejlődni tud.   Élményfestés gyerekeknek A gyerekeket különösen körültekintően kell bevezetnünk az élményfestés „tudományába”. Velük kapcsolatban kiemelten fontos számunkra az, hogy örömmel fessenek és sikeresen tudják befejezni az elkezdett képet az élményfestés foglalkozás előre meghatározott ideje alatt, kapkodás és sürgető kényszer nélkül. Ezért válogatjuk az elkészíthető képeket úgy, hogy azok a kezdő festőpalánták számára is megvalósíthatók legyenek, sikerélményt adva és lehetővé téve, hogy a foglalkozás végén egy csodás saját alkotást vihessenek haza. Azért fontos, hogy a gyerekek sikerként éljék meg egy kép elkészítését, mert – ahogy az az elnevezésből is kiderül – ennek a foglalkozásnak az élményszerzés a lényege. Nem pedig az, hogy valamilyen megvalósíthatatlannak látszó teljesítményre kényszerítsünk bárkit is. Ezért igyekeztünk olyan képeket tenni a választékunkba, amelyek látványosak és dekoratívak, de az elkészítésük nem igényel nagy erőfeszítést, ehelyett inkább kimondottan élvezetes és szórakoztató. Ezen kívül alkalmasak arra, hogy segítségükkel tanulásra és tapasztalásra biztassuk a gyerekeknek

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü