Legtöbbször lefestett emberek – Marilyn Monroe

A huszadik század egyik legnagyobb ikonjának sorsa közel se volt olyan ragyogó és csodás, mint amit a róla készült fényképek, festmények és filmek alapján elképzelünk. Marilyn Monroenak nem adatott meg a nyugodt gyermekkor és felnőtt évei alatt sem találta meg tartósan a harmóniát. Rövid élete alatt több mélység jutott neki, mint magasság, 36 évesen elhunyt. Örökre hátrahagyva Hollywood hamis csillogását.

 

Marylin gyerekkora

Marilyn Monroe – eredeti nevén Norma Jeane Mortenson Baker – 1926. június 1-jén született, harmadik gyermekként. Édesanyja, Gladys Monroe két exférjének vezetéknevét adta kislányának, ám az, hogy valójában ki az édesapja, máig rejtély maradt. Még az is meglehet, hogy egy harmadik férfi, Stanley Gifford lehetett a vér szerinti apa. Ő Gladys Monroe kollégája volt, de soha nem vállalta fel hivatalosan, hogy viszonya lett volna a kislány édesanyjával.

A kis Norma édesanyja skizofréniában szenvedett, ezért még csecsemőkorában a Bolender házaspárra bízta a lányát. Bolenderék nagyon megszerették a kislányt, de Gladys Monroe sosem mondott le róla hivatalosan, így az örökbefogadás meghiúsult.

Az édesanya hatalmas adósságot halmozott fel az évek alatt, ez a helyzet pedig betegségére is rossz hatással volt, ezért egy pszichiátriai intézetbe került. A kislányt ekkor kiemelték a szerető közegből és Grace McKee, az édesanyja egyik barátnője vette magához. Kezdetben jól ment a sora Grace-nél, ám mikor a nő 1935-ben megházasodott, újdonsült férje nem volt hajlandó megtűrni a gyermeket. Így Norma árvaházba került, ahol három gyötrelmes évet töltött. Több nevelőszülőnél is megfordult, de újra és újra az árvaházban találta magát, mivel úgy tudni, a nevelőcsaládoknál szexuális bántalmazás is érte.

 

Kamaszként ment férjhez először

11 éves volt, mikor Grace McKee nem bírta tovább nézni a kislány sorsának alakulását és újra magához vette. Azonban a nyugodt családi élet továbbra sem adatott meg Normának, komoly anyagi nehézségek keserítették a család életét, ráadásul Grace férje továbbra sem kedvelte a lányt. Mikor Grace-éknek el kellett költözniük, úgy döntöttek, hogy a 16 éves kamaszlányt nem viszik magukkal. Akkortájt Norma James Dougherty-vel járt, akit Grace és férje meggyőztek, hogy vegye feleségül a lányt. Ezzel a házassággal Norma az iskolai tanulmányainak is búcsút intett.

 

Gyári munkásból díva

Mikor fiatal férjét a második világháború alatt behívták katonának, Norma az anyósához költözött, és egy közeli gyárban kereste kenyerét. Épp a szalag mellett dolgozott, amikor egy David Conover nevű fotós készített róla egy képet, miközben amúgy a női munkások életéről készített dokumentumsorozatot.

A férfit lenyűgözte a fiatal lány szépsége, győzködni kezdte, hogy próbálja ki magát modellként. A lány engedett az unszolásnak, és modellkedésre cserélte a gyári munkát, ami jóval többet fizetett, mint a futószalag melletti munka. Ekkortájt engedték ki anyját a pszichiátriáról és Norma úgy gondolta, ideje lenne rendezni a viszonyát vele. Beadta a válókeresetet és összeköltözött az anyjával. Ez a döntés sajnos nem bizonyult jó ötletnek. A hétköznapjaik feszültségtől terhesek voltak, ami végül oda vezetett, hogy Norma elköltözött, édesanyja pedig újra a pszichiátriára került.

 

Új név, új külső

Norma 20 éves kora körül kezdte el használni azt a nevet, mellyel az egész világ megismerte. Keresztnevét Marilyn Miller, az 1920-as években ismert amerikai színésznő ihlette, amihez édesanyja vezetéknevét vette fel. Az új névvel együtt külsejét is drasztikusan megváltoztatta. Haja színét barnáról szőkére cserélte, megtanították neki, hogyan mosolyogjon a fotózásokon, és beszédtechnika órákat is vett. Ezek az apró változások nagyon előnyére váltak, azonban nem állt itt meg a változtatásokkal. Orrműtéten esett át és az állát is átszabatta, hogy vonásain lágyítson.

Mikor modellkarrierje szárnyalni kezdett, színművészetet kezdett tanulni, de az átütő sikerre még várnia kellett. Első filmes szerepét szinkronszínészként kapta, és később is csak apróbb statiszta szerepeket osztottak rá. A kritikusok pedig nem voltak túl kíméletesek vele. Ennek ellenére idővel a nagyobb szerepek is megtalálták 1952 és 1962 között. A leghíresebbek ezek közül a Gyanús dolog, a Szőkék előnyben, a Hogyan fogjunk milliomost?, a Hétévi vágyakozás és a Van, aki forrón szereti című filmek voltak.

 

Magánélete sosem ért révbe

1954-ig Natasha Lytess színésznő vette a szárnyai alá, a pletykák szerint azonban több is volt közöttük szoros barátságnál. A két nő kapcsolatának Joe DiMaggio baseballjátékos vetett véget. A férfi Marilyn második férje lett, aki elüldözte Natashát Marilyn közeléből. Házasságuk rövidke egy éve alatt DiMaggio betegesen féltékeny volt, és sokszor durván bánt a feleségével, így végül hamar elváltak.

Marylin azonban 1956-ban újra szerelmes lett, ezúttal Arthur Miller dramaturgnak adta szívét. A férfival családalapításról álmodoztak, de Marilyn mindhárom terhessége vetéléssel végződött. Ezekben az években kapott rá a drogokra és az alkoholra, amelyek rendkívül rossz hatással voltak a személyiségére. A káros szenvedélyek a házasságát is tönkretették, így 1961-ben hivatalosan is elváltak.

A válás után kezdett viszonyt a Kennedy fivérekkel (John és Robert), és sokan úgy tartják, hogy ezek a viharos kapcsolatai vezettek korai halálához is. Hogy miben halt meg pontosan, máig rejtély, egyesek gyógyszerekkel elkövetett öngyilkosságnak tartják, ami történt, mások szerint egyértelműen gyilkosság volt. Egy tény biztosan ismert: 1962. augusztus 5-én holtan találtak rá Los Angeles-i lakásában.

Monroe a mai napig popkulturális ikon, szex szimbólum és legenda. Csodás mosolyával, gyönyörű alakjával örökre beleírta magát Hollywood történelmébe.

Ha számodra is oly kedves ez a hányatott sorsú színésznő, akkor ragadj ecsetet és fesd meg otthonodban! Videós szettjeink között megtalálhatod Marilyn Monroe portréját, melynek elkészítéséhez minden eszközt elküldünk neked és profi instruktorunk videója fogja vezetni a kezed a vásznon.

Blog

Jonna Jinton, a svéd polihisztor

A mai cikkünkben egy igen sokoldalú fiatal művészt mutatunk be, aki Svédország varázslatos tavai és hegyei közt alkot és él. A mindössze 33 éves Jonna Jinton Youtube csatornájának köszönhetően akárki bepillantást nyerhet életébe, ahol természetesen főként a szebb pillanatokat osztja meg követőivel, de nem titkolja el az Észak-Svédországban zajló élet nehézségeit sem. Jonna Jinton jó példája annak, hogy érdemes követni az álmaidat, még akkor is, ha nem tudod, hová visznek. Bár videói, művészete és zenéje gyönyörűen ábrázolja a természetet és a világ csodáit, amelyben él, azt sem rejti véka alá, hogy Észak-Svédországban nehéz a társadalomtól távol élni. Videóiban őszintén beszél a végtelennek tűnő hideg telekről és a sötétség hosszú időszakainak valóságáról. A gyönyörű tájon kívül bemutatja projektjeit: Jonna fotós, filmes, énekes, festő és ékszertervező is egyben. Emellett férjével műveli kertjét, saját kezűleg újítja fel otthonát, bútorait és vezeti vállalkozását. A városi lét kényelmét hátrahagyva ugrott bele az ismeretlenbe Mára Jonna Jinton Sweden egy világszerte elismert vállalkozás, ami így messziről rendkívül irigylésre méltó, de az odavezető út nehézségekkel, küzdelmekkel volt teli. 21 éves volt, amikor úgy döntött,  otthagyja Göteborgot, a svéd nagyvárost, ahol addig élt. Úgy érezte magát, mint aki saját kis lakásának foglya, a lelke másra vágyott. Valami olyasmire, amit

Olvass tovább »

Töltsd az idődet kreatívan télen is!

A téli időszak általában a bekuckózásról, az otthoni tevékenységek folytatásáról szól alapesetben is. Ezek még hangsúlyosabbá váltak az idei évben, amikor sokan ki sem mozdulnak otthonról, csak a legszükségesebb esetekben. Ahhoz azonban, hogy ne kerüljünk rossz hangulatba a bezártság és az elszigetelődés okán, érdemes az időnket okosan beosztva kreatív tevékenységekre is időt szakítani, amelyekkel ráadásul fokozhatjuk az otthonunk kellemes hangulatát, készülhetünk az ünnepekre és örömet okozhatunk a szeretteinknek is.   Illatgyertya készítés A téli időszak megérkeztével hideg lesz odakint és a nap sokkal nagyobb részében van sötét, mint a nyári időszakban, így szívesebben töltjük az időt otthon. Előkerülnek a kötött holmik, a puha párnák és a meleg takarók. A fények használatát is úgy alakítjuk, hogy meghitt, melegséget sugárzó környezetben érezhessük jól magunkat. A szerencsésebbeknél van kandalló vagy kályha, amelybe biztosan begyújtanak az első didergős estén és előkerülnek a hangulatot fokozó gyertyák is. Ezek közül a legjobbak az olyan típusok, amelyek valamilyen enyhe, de határozottan finom illatot árasztanak magukból az égés során, miközben a fényüknél beszélgetünk vagy éppen egymást masszírozzuk. Egy kis kézügyességgel és néhány jól megválasztott alapanyaggal magunk is készíthetünk illatos gyertyákat otthoni használatra. Gyertyaviaszt és hozzá való kanócot beszerezhetünk a hobbiboltokban, az illatosításhoz használható olajokat pedig nagy választékban találunk

Olvass tovább »

A kerékpár története

A kerékpár egy igazán kézenfekvő és könnyen „feltalálható” eszköznek mondható, nem véletlen például, hogy az első kerékpárhoz hasonló szerkezet papírra vetésével már Leonardo da Vincit emlegették. A valóságban az első működőképes kerékpár-szerűség feltalálása Karl von Drais von Sauerbronn báró nevéhez fűződik. Az ő általa megalkotott és használt futógép már 1817-ben létezett. Bár furcsa módon a hajtást a lábbal előre lökdösés jelentette, a kormányozhatóság megjelenése már irányítási lehetőséget jelentett a használók számára. Az akkoriban kitalált kezdetleges szerkezet azóta jelenős fejlődésen ment keresztül.   A pedál megalkotása Kirkpatrick Macmillan skót kovácsmester Dumfriesshire-ben, a műhelyében készítette el a világ első, taposókkal felszerelt, gyorsabb haladásra alkalmas gépét, így megvalósul a napjainkban is ismert pedálhajtás. Az első kereket úgy forgatják a rudak, mint a gőzmozdony esetében. A kovácsmester az eszköz használata közben egyben a világtörténelem első kerékpáros bírságát is begyűjtötte a rendőröktől, amikor Glasgowban sajnálatos módon elütött egy gyermeket, amely eset annak is volt köszönhető, hogy a felnifék feltalálása még kicsit később fog bekövetkezni, így a lassítás módjai is igen korlátozottak voltak.   A velocipéd megjelenése Franciaországban, 1861-ben Pierre Michaux kidolgozta az első olyan járgányt, amelynél a pedál általi hajtás közvetlenül valósult meg, majd ezt a kétkerekűt velocipédként kezdte népszerűsíteni. Az új, érdekes és kicsit

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü