Szempontok festményválasztáshoz

Ahogy arról már többször írtunk az élményfestés felfogható egyfajta edzésnek, mert a segítségével a kreatív oldalunkat és képességeinket, a jobb agyféltekénket fejleszthetjük. Ezen kívül azért egy meditatív kikapcsolódás is az alkotás, ahol a folyamat végén az elkészült képet hazavihetjük vagy odaajándékozhatjuk valakinek. Ezért sem mindegy, hogy milyen képet választunk. Ez egy fontos döntés, amihez ebben a bejegyzésben szeretnénk némi támpontot szolgáltatni.

A választás szempontjai, ha a képet ajándékba szánjuk

Fontos már az elején megjegyeznünk, hogy csak akkor ajándékozz saját készítésű festményt, ha biztos vagy benne, hogy akit meg szeretnél lepni, biztosan örül majd a képednek és tényleg kiteszi a falára vagy beviszi a munkahelyére, hogy ott még többen láthassák.

Ha ez megvan, akkor gondold végig, hogy mit tudsz arról a személyről, akinek a képet szánod. Külön jó dolog, ha már jártál az otthonában, mert így láthattad, hogy milyen stílust és színeket kedvel, valamint ezekkel összefüggésben milyen tárgyakkal veszi körül magát. Ha még nem jártál nála, akkor nehezebb dolgod lesz, mert abból kell kiindulnod, amit a beszélgetéseitek során megtudtál róla. Ez esetben fontos lehet az is, hogy milyen könyveket szeret olvasni, színházba jár-e inkább vagy moziba, esetleg szereti-e az operákat vagy a balettet. Ezek mind olyan – a művészetekhez szintén szorosan kapcsolódó – témák, amelyek utalhatnak arra, hogy milyen festmény az, amivel azonosulni tudna, és ez által szívesen nézegetné a falon nap, mint nap.

Ha ezt mind végiggondoltad, akkor már csak annyi dolgod van, hogy végigböngészed a Kreatívliget weboldalon a választható festményeket és a hozzájuk kapcsolódó élményfestés dátumokat. Aztán kiválasztasz egyet, ami a lehető legtöbb szempontból megfelel annak a képnek, amit az elvégzett kutatómunka alapján ajándékba szánsz valakinek.

 

A festményválasztás szempontjai, ha a képet a saját otthonunkba szánjuk

Ha magunknak kell festeni, sokkal egyszerűbb dolgunk lesz, hiszen a saját ízlésével nagyjából mindenki tisztában van. Így ebben a fejezetben azt vesszük sorra, hogy a különböző lakberendezési stílusoknak milyen jellemzői vannak, és milyen festményeket illeszthetünk be egy már létező enteriőrbe. Persze a stílusok néha keverednek egy lakáson belül, de ez korántsem baj, hiszen így többféle lehetőségünk lesz kiválasztani azt a képet, ami a leginkább illeszkedik majd a bútorainkhoz, a már meglévő tárgyainkhoz. A térbe kerülésével pedig tulajdonképpen nem történik más, mint felkerül a pont arra a bizonyos i-re, minden szépen összeáll.

 

Élményfestészet és lakberendezési stílusok

Néhány alapvető stílust sorolunk itt fel, amelyek valószínűleg nem fedik le az összes lehetőséget. Jó közelítéssel azért megmutatják, hogy milyen sokfélék lehetnek az enteriőrök és ez által a választott képek.

A romantikus stílus

Ha elmondhatod magadról, hogy gazdag a fantáziád és az érzelmeid néha felülírják az észérveket, ha szereted a kreatív megoldásokat, a meghitt pillanatokat, mindenhez ragaszkodsz, amihez valamilyen emlék fűz, szereted a régi, kedves, nemes anyagból készült tárgyakat magad körül és közel áll hozzád a természet is, akkor hozzád a romantikus stílus áll közel. Te vagy az az ember, aki ha megteheted, a kertben akár egy tenyérnyi helyen vagy az erkélyeden növényeket, fűszereket és virágokat nevelsz. A lakás, amiben jól érzed magad meleg, otthonos és „kuckós”. A tárgyaid ízlésesen vannak elrendezve, meleg tónusú fények és visszafogott színárnyalatok jellemzik az otthonodat.

Színek és anyagok: sok fehér, világos és pasztell árnyalatok, halvány beige, lágy bőr- és krémszínek, zöldek és kékek pasztell árnyalatai jellemzőek. A minták közül az apró vagy nagyobb virágos, kockás és csíkos is szóba jöhet, az anyagtípusok közül pedig minden, ami csipkés, a len és a vászon. Összességében a természetes anyagok, a bársony és a sok fa, ami meleg padlóburkolatok, még jobb esetben régi hajópadló formájában jelenik meg. A kovácsoltvas és az öntöttvas tárgyak is megjelenhetnek. A gyertyák, a meleg fények, a kandalló vagy a kályha pedig alaptartozékok ennél a stílusnál.

Bútorok és dekorációk: lehetnek valódi antik bútorok vagy antik hatásúak, de mindenképp tömör fából készültek, lehetőleg különleges, ívelt vagy gömbölyded vonalvezetésűek. Sok párna, takaró, gazdagon redőzött függönyök, rongyszőnyegek, keleti szőnyegek, kelmék, némi fodor is elférhet. A stílushoz remekül illenek a római rolók és a házon kívülről megjelenő zsalugáterek az ablakokon és az ajtókon. A növények sokféle méretű agyag kaspóba kerülnek. Fonott kosarak, ládák, komódok és kisbútorok otthonos, de nem zsúfolt válogatása látszik. Kisebb, kuckó jellegű terek is adódnak.

Festmények: a stílushoz illenek a házat, hidat vagy utca- vagy tájképet ábrázoló romantikus stílusú képek, a virág- és ételcsendéletek és a portrék. Válasszunk a lakás színeivel harmonizáló képet, a pasztell színek mellé a festményen sem kellenek a nagyon élénk színek.

A skandináv stílus

Amikor ez a stílus szóba kerül legtöbbünknek rögtön az egyszerű vonalvezetésű fehér fenyőbútorok, a natúr anyagú és színű textíliák, a visszafogott enteriőrök és az extra díszítés nélküli kiegészítők jutnak az eszébe. Ha otthonunkba szeretnénk csempészni a skandináv dizájnt, csak két szempont vezéreljen: a szépség és a mesterkéletlenség. Ezek segítségével már könnyen elérhető a stílus lényege. A tisztaság, a természetesség, a nyugalom és az időtlenség, mindezek pedig az otthonos terekben öltenek testet.

A bolygónkon való elhelyezkedésüket tekintve nem túl szerencsések a skandinávok, akik kénytelenek az időnként zord időjárás és a korai sötétedés elől az otthonukba menekülnek. A kicsit irigy és rosszindulatú nézetek szerint ezért is ilyen kifinomult a lakberendezési érzékük. Hiszen az idejük nagy részét a négy fal között, otthon töltik. A lakás belsejében pedig újrateremtik a természetet, egy nagyon barátságos és otthonos formában. A skandináv stílusú otthonok színei, formái és anyagai tehát a természetet idézik.

Színek és anyagok: A skandináv életstílus alapja a környezettel való harmónia, amely a természetes anyagokban, növényi motívumokban köszön vissza. Kevés a díszítés, letisztult formák és sima felületek jellemzőek. Másik jellegzetes vonás a funkcionalizmus, a skandinávok kerülnek mindent, ami felesleges, és ez nem csak a díszítésekre és a dísztárgyakra vonatkozik, hanem a bútorokra is. A tervezéskor arra is figyelnek, hogy a használókat megkíméljék a felesleges mozdulatoktól. A szépség nem a fényűzésben, hanem az arányokban, a minőségi anyagok igényes megmunkálásában érhető tetten.

A színhasználatot a skandináv tájak fehér, ekrü, szürke, bézs, világoskék színei és a felhasznált faanyagok alapvetően világos színe határozza meg. A skandináv stílus kedveli a pasztellszíneket, a barna és a szürke világosabb, puhább árnyalatait, valamint a kék, a vörös és a sárga tónusokat.

A textíliák mind színükben, mind anyagukban természetesek, dominál a pamut és a gyapjú használata. A felületükön sokszor érezzük a szövött szálakat, még a gyári készítésűeken is arra törekszenek, hogy megőrizzék az anyag kézműves jellegét. A mintáknál megfigyelhető a csíkos és a kockás, mind a pamutok, mind a lenvásznak esetében. A virágminták inkább aprók, visszafogottak, világos hátterűek vagy a saját népi motívumrendszerüket láthatjuk viszont.

Bútorok és dekorációk: A bútorok alapanyagának világos, gyakran natúr, sőt olykor kezeletlen felületű faanyagokat választanak, például fenyőt, bükköt, juhart vagy nyírfát. Szívesen használnak rétegelt lemezt, amelyből a jellegzetes, hajlított formájú székeket készítik.

A skandinávok kerülik a hasznavehetetlen dolgokat és igyekeznek a funkcionális és  praktikus berendezésre összpontosítani: Nem jellemzőek a váratlan helyeken felbukkanó porfogók, dagályos tárgyhalmok. Díszítésre és a hangulat fokozására gyertyákat, koszorúkat, rongyszőnyegeket, egyszerű tányérokat és poharakat választanak.

Festmények: A falakra kerülhetnek fekete-fehér képek vagy a természetet a maga szépségében megmutató realista festmények, de a skandináv enteriőrökhöz remekül illenek az impresszionisták képei is. Az elnagyolt ecsethasználattal készült tájképek, a pasztell árnyalatok mind szépen mutatnak a sok fehér, világos és natúr szín között.

 

További stílusok

A retro stílus

Újra és újra meghódítja a szívek és az érzékeket ez a stílus a lakberendezésben is. Bohém, vagány, könnyed és színes. Nem áll tőle távol az erőteljes színek, a nagyméretű motívumok és a műanyag használata, amit megfelelő mértékben „adagolva” remek stílusegységet alkothatunk otthonunkban. Ebbe a stílusba belesorolható a hatvanas, a hetvenes, de még a nyolcvanas évek is, a maga összetéveszthetetlen lakberendezési irányzataival és annak jellegzetes tárgyaival együtt.

Színek és anyagok: Népi motívumok, gazdag ornamentika, több nagyméretű minta egy téren belül, mozgalmasan, de nem zavaróan. Stilizált virágminták, kör, hullám, geometrikus motívumok mindenhol. Erőteljes színek jellemzik, mint a narancs, a türkiz, a lila, a királykék, a kivizöld, a piros és a pink, amelyek esetenként jól ki is egészítik egymást. A bútorokon és az egyéb berendezési tárgyakon előbukkanó anyagok a lakkozott fa felületek, a műbőr, a műanyag és a szőrme. A függönyök is élénk színűek és/vagy nagymintásak. Előfordul, hogy a fények is színesek.

Bútorok és dekorációk: Élénk színű műanyag vagy műbőr ülőkék, magasfényű furnér szekrénysorok. A lámpák különösen hangsúlyosak, esetenként bizarr kinézetűek. Előfordulhatnak még nagyméretű dohányzóasztalok, szétálló lábakkal, lemezjátszó bakelitlemezekkel, csővázas székek, fotelek és asztalok.

Festmények: A retro stílusú enteriőrökbe remekül illeszthetők az absztrakt képek, az expresszionizmus, a kubizmus és a szürrealista festmények is. Az a lényeg, hogy a színek semmiképp ne legyenek komorak és egyhangúak.

A klasszikus stílus

A klasszikus stílus kedvelői ragaszkodnak a tradíciókhoz, megfontolt, nyugodt, kiegyensúlyozott emberek. A nagy tér előfeltétele a szépen berendezett klasszikus otthonnak. Így mutatnak a legszebben a méretes ugyanakkor elegáns bútordarabok. A polgári otthonok jellemző berendezése ilyen.

Színek és anyagok: Meleg földszínek, a fa sötétebb árnyalatai a padló és a bútorok esetében, pasztell hideg színek a falakra. Mélykék, sötétzöld, bordó és arany pedig a textilek és a szőnyegek szempontjából. Nemes anyagok, földig érő függönyök, bársony, brokát, selyem, perzsaszőnyegek remekül illeszthetők a stílusba. A fákból az elegáns, sötétebb fajták, mint a mahagóni vagy a tölgy. Ezekből elképzelhetők faragott díszítések és mozaikszerűen lerakott padló. A Tiffany üveglámpák, a virágmintás tapéták és a márvány mind jellemzői a klasszikus stílusnak. Ügyeljünk arra, hogy ne alkalmazzunk túl sok sötét színt, mert így az összhatás nyomasztó és lehangoló lehet, inkább lágyítsuk a teret világosabb kárpitokkal és lenge függönyökkel. A sötét tapéta is csak ott mutat jól, ahol egész nap besüt a nap és ettől eleve sokkal világosabb hatású a tér.

Bútorok és dekorációk: Fontos, hogy ne illesszünk különböző korokból származó bútorokat egy térbe, hacsak nem értünk hozzájuk komolyabban. A nem kellő hozzáértéssel összeválogatott tárgyak nem harmóniát okoznak, hanem káoszt.

Festmények: vitorlások, klasszikus tájképek, virágok, színeikben illeszkedve a már meglévő textilekhez és berendezési tárgyakhoz

 

…és még néhány stílus

Az art deco

Az ’art déco’ elnevezés a francia arts décoratifs rövidítése, amelyet az 1925-ben Párizsban megrendezett Nemzetközi Iparművészeti Kiállítás óta használnak az irányzatra, bár a stílus jellemző elemei már megjelentek Párizsban és Brüsszelben az I. világháború előtt is.

Több stílusból olvadt egybe. Stílusjegyei között megtalálhatóak a szecesszióra jellemzők, a konstruktivizmus geometriája, a futurizmus modernitása és a kubizmus festőisége. Eredetileg tömegdaraboknak szánták bútorait, idővel mégis a luxus kifejezőjévé vált. Minden szépsége ellenére van benne valami művi, valami mesterkélt. A hangsúly mindig a külsőségeken van.

Színek és anyagok: Határozott színvilág jellemzi az art deco-t, fehér, bézs, fekete, ezüst, bronz és arany. Tündöklő fényesség, drága, egzotikus anyagok, elefántcsont, csiszolt kristályok, magasfényű padló, bársony, selyem, bőr, sűrű rojtozású, húzott függönyök, gyapjú szőnyegek.

Bútorok és dekorációk: Merész, mégis egyszerű vonalak jellemzik. Darabjai funkcionálisak. Lekerekített sarkok, de éles kontúrok vannak. A bútoroknak általában nagy a helyigényük. Különleges tárgyak, esetleg szobrok és egyéb dekorációk. Nagy méretű nappali, többféle ülőbútorral és fém (króm) kis méretű asztalokkal.

Festmények: Mucha, Klimt, absztrakt is lehet, ha van benne arany, ezüst vagy más fém szín, kalapos nőalakok és más karakteres emberábrázolások is jól illenek a stílushoz

Az orientális stílus

A manapság felkapott lakberendezési trendek közül talán az orientális stílus hordozza a legmarkánsabb, legjobban azonosítható jegyeket. A keleties lakberendezés igen régi, aprólékosan kidolgozott hagyományaival, tradícióival és filozófiájával is kitűnik a többi stílus közül. Ha valaki valódi japán vagy kínai stílusban rendezné be otthonát, jól teszi, ha alaposan tanulmányozza ezeket a kultúrákat és azok hagyományos bútorait, berendezési tárgyait.

Színek és anyagok: Virágmotívumok, jelzés értékű színek, sötét-világos ellentétek hangsúlyozása, vörös, zöld és barna színek akár a bútorok esetén is. A fal mindig világos, a padló pedig sötét. Az anyagok között nem ritka a gyékény, a papír és a bambusz. Egyszerű, természetes anyagból készült szőnyegek és nem függönyök, hanem inkább rolók a jellemzőek.

Bútorok és dekorációk: Futonágy, amely összecsukott állapotban fotelként vagy kanapéként is szolgálhat. Falba rejtett tárolók, tolóajtó, paraván, ülőpárnák, alacsony asztalok, sötét fa dísztárgyak, papírlámpák és lampionok.

Festmények: kertet, fűzfákat, virágzó fákat, tavat kis híddal ábrázoló képek, egyszerű, japán stílusban festett tájak, állatok vagy női alakok.

 

Persze az sem baj, ha ez után a részletes útmutató után is bizonytalankodsz egy kicsit, hogy melyik kép mellett dönts majd. Válassz megérzés alapján a kínálatból és gyere el hozzánk egy élményfestésre akár már holnap!

Blog

Alkotni nem csak a vászonra lehet – A homokanimáció

A homokanimáció nem más, mint a homok formálása, amikor az alkotó homok felhasználásával egy képsorozatot hoz létre. A homokot egy világító asztalra szórják, a művész számos módon tudja alakítani a homokot a felületen ezáltal homokból alkotott sziluettek képeket alkotnak. A homokanimációt gyakran zenével kombinálják,  így mesélvén el egy történetet. Az egymásba fonódó alkotások szinte végtelen lehetőségeket rejtenek, akár improvizációról, akár előre kitalált történetről legyen szó. Ez a fajta alkotás tulajdonképpen a performansz-művészethez áll közel, amelyben maga a művész a megtekintett mű központi eleme. A homokanimáció során a művész legtöbbször tiszta felületet használ, amelyet alulról világít meg és ezt a megvilágított felületet vetítik ki a közönség számára jól látható helyre. Az “animáció” kifejezés helyénvaló, mivel a művész által megalkotott formák az előadás során változnak, és pár perc alatt el lehet mesélni egy történetet képek sorozata által.   A homokanimáció nagy úttörői A homokanimációs technikát Caroline Leaf hozta be a köztudatba még 1968-ban a Harvard Egyetem művészet szakos hallgatójaként. Első filmjét  (Homok vagy a Péter és a farkas 1968) a tengerparti homok fénydobozra öntésével, valamint a homokszemek formázásával hozta létre, így alakokat, textúrákat és mozgásokat tudott megjeleníteni néhány egyszerűnek tűnő kézmozdulattal. Nem sokkal később más is kedvet kapott a műfajhoz, a hetvenes

Olvass tovább »

Kortárs festők – Leonid Afremov

Ha egy csodálatosan színes, tudatosan megkomponált foltokból álló festményt találsz az interneten, amely még akkor is szinte ragyog, ha történetesen egy esőáztatta utcát ábrázol esti fényekkel, akkor majdnem biztos lehetsz benne, hogy Leonid Afremov egyik munkájához van szerencséd. Ő az a festő, akit szoktak a 21. század impresszionistájának is nevezni. Tudható még róla, hogy a munkáinak elterjedéséhez és kedvező fogadtatásához nagy részben hozzájárult az internet és az olyan – világhálón bárki számára elérhetővé váló – értékesítési csatornák, mint az Amazon vagy az eBay. Ez utóbbi segítségével sikerült eladni az első olyan festményeit, amelyeket nem megrendelésre, hanem a saját elgondolása és akarata szerint készített, a saját emlékei, érzései, benyomásai alapján.   A festő karrier kezdetei A későbbi sikerek még egyáltalán nem látszottak a nehéz kezdet idejében. Leonid Afremov Fehéroroszországban született és élt egészen 1990-ig, amikor aztán családjával Izraelbe költözött. Később Amerikában is éltek egy ideig, végül pedig Mexikóban, egy Playa del Carmen nevű üdülővárosban telepedtek le. A 90-es években még főleg vízfestményeket készített és megrendelésre dolgozott. Képei értékesítésében egyik fia segítette, aki az elkészülő festményekkel házalt és próbálta azokat eladni. A próbálkozások sikeresebbnek bizonyultak, mint amikor galériákon keresztül szerettek volna képeket eladni. Így aztán elérkezett az az idő is, amikor a

Olvass tovább »

Jégvarázs – Varázsold vászonra a szereplőket!

Korunk egyik legmeghatározóbb animációs filmje a Jégvarázs. Akár szeretnénk, akár nem, nem tudjuk kizárni az életünkből, hiszen 2013-as megjelenése óta töretlen népszerűségnek örvend. Nincs olyan közösségi tér, ahol körbenézve ne találnánk szembe magunkat valamelyik szereplő mosolygós portréjával. Hiszen karaktereit akárhol megtalálhatjuk: egy ruhadarabon, biciklin, homokozóvödrön, kulacson, faliképen, vagy akármi máson. Az utóbbi 8 évben több millió gyerek öltözött az óvodai farsangon Annának, vagy Elzának. Számtalan gyerekzsúr tematikáját határozta meg ez a nagysikerű Disney film, mely nemcsak gyönyörű téli látványvilágával, hanem zenéjével is sokakat elvarázsol. A következőkben néhány kevésbé ismert érdekességet mutatunk be nektek róla.   A Jégvarázs sikerei számokban Chris Buck és Jennifer Lee rendezte, az utóbbi az első nő, aki valaha Disney-filmet készített. A filmet számtalan neves díjra jelölték, többek között Oscar-díjra. A “Legjobb Eredeti Betétdal”díját elhozta és a “Legjobb Animációs Film” kategóriában is megnyerte az arany szobrot a Disney történetében először. A film bezsebelt továbbá egy Goldden Globe-díjat, két Grammy-díjat és két BAFTA-díjat is. A Jégvarázs filmzenéjéből készült album tizenhárom egymást követő héten szerepelt első helyen a Billboard 200-as listán, mely a világ legnevesebb zenei toplistája. A filmen összesen 600 ember dolgozott, három millió órán keresztül, a munka 2,5 éven át tartott. Csak Elza jégkastélyának építésén például 50

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü