A fejleszthető kreativitás

Élményfestés fejleszthető kreativitás

A kreativitás fejlesztése egyáltalán nem lehetetlen dolog. A legtöbb ember nem úgy születik, hogy magáénak tudhatja a szárnyaló kreativitást, de ahogy cseperedik és fejlődik gyermekkorában, úgy tudatosan terelgethető és tanítható arra, hogy más szemszögből is vizsgálja az elé kerülő helyzeteket és feladatokat.

A kreativitás megléte vagy magas szintű mivolta nem feltétlenül azt jelenti, hogy valaki képes teljesen új dolgokat kitalálni és létrehozni, vagy egy rendkívüli és megismételhetetlen produktumot létrehozni, ami majd biztosan híressé teszi. A kreatív gondolkodás a mindennapi életben sokszor egyszerűen abban nyilvánul meg, hogy képes vagyunk máshogy látni a dolgokat, máshogy hozzáállni egy problémához és más (végső soron jobb, hatékonyabb vagy egyszerűbb) megoldást találni valamire, amire addig, a „szokásos” gondolkodásunkkal még nem sikerült.

A kreativitás eszerint tehát nem csak a művészek, tudósok és zsenik kiváltsága, hanem mindenki lehetősége egy teljesebb életre, és ami a legjobb hír vele kapcsolatban az, hogy még felnőttkorban is lehetőségünk van a fejlesztésére.

Mit érünk vele, ha fejlesztjük a kreativitásunkat?

A kreativitás segítségével egészen egyszerűen jobban fogunk élni. A jobb minőségű élet pedig azt is jelenti, hogy jobban fogjuk magunkat érezni a bőrünkben azáltal, hogy hatékonyabban tudunk dolgozni és feladatokat megoldani, ettől sikeresebbnek, különlegesebbnek érezzük majd magunkat, ez pedig az életünk más területein is szárnyakat ad majd nekünk.

Néhány egyszerű gyakorlattal, amelyeket tudatossággal rendszeressé és ez által szokássá tehetünk, folyamatosan növelhető a kreativitásunk szintje. Építsük be ezeket a mindennapjainkba és egy idő után észre fogjuk venni, hogy fejlődünk a segítségükkel!

Rajzolj, firkálj, fess egy képet!

Akkor is tegyél így, ha nincsenek művészi hajlamaid, mert nem a végeredmény esztétikai értéke a lényeges, hanem az a tény, hogy rajzolás vagy festés közben a jobb agyfélteke működését tudjuk aktivizálni, amely terület felelős a kreatív ötletekért és innovációkért is az agyunkban. Ha nincs ötleted, hogy mit is rajzolhatnál vagy festhetnél, akkor készíts absztrakt művet, egyszerűen fess színes pacákat egy papírra, de az is jó ötlet, ha előre megrajzolt formákat színezel vagy festesz ki művészi alapossággal.

A legjobb pedig az, ha eljössz hozzánk, a KreatívLiget Stúdióba egy élményfestésre.

Írj verset, regényt, novellát!

A felszabadító, kreatív írás a rajzoláshoz hasonlóan nem igényel különösebb művészi tehetséget, amennyiben azt tartjuk szem előtt, hogy az írás önmagunk fejlesztésére és az alkotó gondolataink mozgósítására szolgál. A műfaj és a forma egyéni választás alapján bármi lehet: napló, regény, novella, vers vagy akár dalszöveg, az a fontos, hogy a szavak segítségével alkossunk a saját örömünkre, a pillanatnyi ihletünkből és gondolatainkból. A tudatosan a szövegalkotásra irányított figyelmünk segítheti a fejünkben gomolygó, nehezen megfogható ötleteink, gondolataink tisztázódását és azokat új utak, új lehetőségek felé vezetheti.

Jegyezd fel az ötleteidet!

Mindig tarts magadnál egy noteszt vagy egyszerűen csak legyen nálad a telefonod, ahová bárhol, bármikor fel tudod jegyezni a gondolataidat. Az ötleteink sokszor azért nem jutnak el a megvalósítás fázisába, mert azokat elfelejtjük, mielőtt jobban ki tudnánk dolgozni a részleteit. Ami reggel, az ágyból kipattanva zseniális ötletnek tűnt, délutánra már felidézhetetlen lehet, ha nem írjuk fel. Rendszeresen nézd át és rendszerezd az ötleteidet és folyamatosan csiszolgasd azokat, hogy fejlődjenek megvalósítható gondolattá.

Készíts fotókat!

Ehhez profi fényképezőgép sem kell, elég a telefonod, hiszen nem fotókiállításra készíted a képeket, hanem azért, hogy új nézőpontokat találj és onnantól fogva más területeken is könnyebben menjen ez. Állítsd rá a szemedet, hogy nézz másképp egy a már megszokott tárgyakra, emberekre, tájakra és vegyél észre valami újat vagy szokatlant ezekben és próbáld úgy megragadni a fotó által, hogy azon keresztül meg tudd mutatni másoknak is. Ha ez mégsem sikerülne, se keserítsen el, mert nem a fotó minősége, hanem a szemlélet, a nézőpont és az ötlet újszerűsége a lényeg az egészben.

Meditálj!

A meditálás technikája tanulható és az elsajátítása után segíthet abban, hogy rendet teremtsünk a kaotikus gondolatok között, a kuszaság letisztuljon, és így legyen helye a kreatív gondolatoknak. Ha nehezen megy a klasszikus értelemben vett meditálás, akkor más módja is van a célzott lazításnak. Akár a sportolás (az úszás vagy a futás a legalkalmasabb erre a célra, mert a monotonitás könnyen meditatív állapotba juttathat), akár a semmittevős órák beiktatása is jó megoldás lehet a kreatív gondolatok előhozásához.

Oldj meg fejtörőket!

Tudományosan igazolt tény, hogy az időskori demencia kialakulását és súlyosságát is nagymértékben befolyásolja, ha gyakran gondolkodásra sarkalljuk az agyunkat. Az egyszerű keresztrejtvény fejtés is jó lehet, de a bonyolultabb fejtörők és a képes, számos vagy szöveges logikai feladványok még hatékonyabbak lehetnek a kreativitás fejlesztésére. Nem kell órákat töltened naponta ilyen elfoglaltsággal, az is elég, ha naponta pár percet, mondjuk utazás közben élezed az elmédet és meglátod: meglesz az eredménye.

Inspirálódj másoktól!

Nem azt értjük ez alatt, hogy lopd el mások ötletét, hanem azt, hogy használd azt saját magad motiválására, egy ötleted továbbfejlesztésére vagy kiindulási alapként való átalakításra. Olvass olyan emberek életéről, gondolatairól könyveket, akik a példaképeid lehetnek vagy lenyűgöz a teljesítményük. Menj el beszélgetésekre, előadásokra, tréningekre, amit olyan emberek tartanak, akik hitelesek a számodra. Olvass és nézegess magazinokat, blogokat abban a témában, ami téged foglalkoztat és inspirál. Ha jó ötletekre találsz, jegyezd fel őket és alakítsd tovább!

Gyere el hozzánk és fejleszd tovább a benned rejlő kreativitást egy hozzád illő kép elkészítésével!

Blog

Kortárs női festők – Monika Luniak

A kortárs festőknek nincs könnyű dolguk. Amióta létezik a képzőművészetnek ez az ága, a művészek kétféle utat választhattak. Vagy igyekeztek a kor aktuális trendjeinek megfelelő festményeket készíteni, a szokásokat és az igényeket figyelembe véve, vagy pedig szakítva a hagyományokkal, valami teljesen eltérő és új stílus kidolgozásába fogtak. Persze ez utóbbi akkor igazán hiteles, ha a művész lényéből fakad és a megkülönböztető jegyek nem valami kampánystratégia részei, hanem a sikeres alkotói útkeresés eredményei.   Egyedi stílus a festményeken A meghatározó stílus azért is fontos, mert ennek segítségével a művész megkülönböztethetővé teszi a saját munkáit a többi kortárs festő műveitől. A saját stílus jegyei felismerhetővé, könnyebben azonosíthatóvá teszik a festményeket. Elérhető az is, hogy valakinek annyira megtetszik egy művész stílusa és jellegzetes jegyei, hogy gyűjteni kezdi a képeit. Ez azért is jó megoldás, mert könnyebben dekorálható egy lakás a hasonló képekkel és egységesebb látványt adnak a betoppanó szemlélő számára is.   Női festmények Monika Luniak elsősorban nőkről készít képeket és jellegzetes motívum nála, hogy a modelljeit hátulról vagy profilból festi meg. Nagy érzékenységgel ábrázolja a szép női formákat és a csodásan leomló, dús hajfürtöket. Festményeiből árad a nőiesség és a vonzó női energia. Elsősorban nők otthonában lehet ezeket elképzelni a falon, de

Olvass tovább »

Páros élményfestés

Gondoltál már arra, hogy milyen jó lenne valakivel úgy megosztani az alkotás élményét, hogy a készülő művet közösen készítitek el? Ha a válaszod erre a kérdésre igen, akkor Neked ajánljuk azokat az élményfestés foglalkozásainkat, amelyeken a meghirdetett képet az egyéni festések esetén szokásos 40×50 cm-es méret helyett 55×70 cm-es méretben, ketten közösen festhetitek meg. A közös alkotás pszichológiája   Szülő – gyermek élményfestés A szülő és a gyerek közös festése a legtöbb esetben elsősorban a gyerekről szól. Az ő alkotásának folyamatát a felnőtt csak kíséri és támogatja, a magát nem előtérbe toló közreműködésével segíti és kiegészíti azt. A szülő igyekszik maximálisan figyelembe venni, hogy a gyerek mit szeretne és mit tud elvégezni a „feladatból”, amely előttük áll. A felnőttre hárul nagy részben annak a felelőssége is, hogy előtudja-e segíteni, hogy a kreatív foglalkozás, a közös alkotás élménnyé váljon, ne pedig küzdelemmé.   Páros élményfestés felnőtteknek Ha két felnőtt embernek kell együtt dolgoznia egy képen, annak egészen más lefolyása és hatásai vannak, mint amiket a szülő-gyermek élményfestéseken tapasztaltunk. Teljesen más a dinamikája egy foglalkozásnak is. A felnőtteknél mindig van egy gát az alkotással szemben, aminek tulajdonképpen át kell szakadnia. Ez alól csak azok a személyek kivételek, akiknek ez a szakmája, vagy

Olvass tovább »

Élményfestés tavaszváró hangulatban

Így tél vége felé jön el az az idő, amikor már nem csak a farsang és a busójárás szól a téltemetésről, hanem az ember gondolatai és vágyai is egyre inkább a tavasz körül forognak. Sokan várjuk már nagyon a hideg időszak végét, még akkor is, ha megvannak a télnek is a maga szépségei. A tavasz jót tesz a lelkünknek. A megújulást, a több napsütést, a természet ébredését és sok virágot hoz magával.   Mi a tavasz? A tavasz a mérsékelt éghajlatú övezet egyik évszaka, a négy közül. A trópusi éghajlatú tájak ugyan nagyon egzotikusak és a maguk nemében szépek is, de arrafelé sajnos ez az évszak egyszerűen nem létezik. A tavasz arról ismerhető meg, hogy ilyenkor felélénkül az élővilág, virágba borulnak a növények, zöldellenek a mezők és lombot növesztenek az erdők. Mi emberek is felébredünk egyfajta téli álomból, és fokozott igényünk támadhat az alkotásra, a környezetünket szebbé varázsoló tevékenységekre. Földünk északi féltekéjén a március, az április és a május, a déli féltekén pedig a szeptember, az október és a november a tavaszi hónapok.   A tavasz igazi kezdete A csillagászati tavasz a tavaszi napéjegyenlőségtől a nyári napfordulóig tart. Tehát az északi féltekén megközelítőleg március 21-től június 21-ig, a déli féltekén

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü