Élményfestés – Csónakok és vitorlások

Földünk valamivel több mint kétharmad részét tengerek és óceánok borítják. Ezeken kívül pedig tavak és folyók is szép számmal akadnak a szárazföldek belsejében is. Ez így van már elég régóta, így az emberiség előtt álló egyik legnagyobb kihívás már évezredek óta az, hogy valahogy át tudjon kelni a vizeken. Ennek érdekében olyan eszközöket kellett építenie már őseinknek is, amelyek egyszerre alkalmasak vízi járműnek és szállítóeszköznek.

Megszülettek tehát a csónakok, a hajók és a vitorlások, amelyek az évszázadok folyamán sokféle módozatban és stílusban fejlődtek. Nincs mit csodálkoznunk azon, hogy a hajók megihlették a képzőművészeket is, amelynek eredményeként csodás festmények és más alkotások születtek az évszázadok alatt.

 

A hajózás története

Senki sem tudja, pontosan mióta használ az ember vízi járműveket. Az elsőket a természet szolgáltatta, kidőlt vagy hordalék fatörzsek formájában. Az épített hajók felé vezető úton a következő lépést a helyi lehetőségektől függően a bödönhajó vagy a tutaj valamelyik típusa jelentette. Szálfákban gazdag területeken a fatörzsből kivájt bödönhajó és a tutaj, az olyan nádban gazdag területeken, mint Egyiptom, Mezopotámia vagy akár a Titicaca-tó vidéke, a nádból készült tutaj vagy csónak terjedt el inkább. Ahol nád vagy hordalékfa sem nagyon fordult elő, ott állati bőrökből és csontokból készítettek járműveket. Ilyenek volt például az eszkimók kajakjai.

Az ember a hajókat először halászatra és szállításra használta, kezdetben különösebb irányítási lehetőség nélkül. Aztán fokozatosan rájöttek, hogy miként lehet a hajókat irányítani és előre hajtani evezők segítségével. Hamarosan pedig megjelentek az első vitorlák is.

 

Hajók az ókorban

Az egyiptomiak csónakjaikat és kisebb folyami hajóikat nádból építették, a nagyobb hajókhoz először helyi, később Föníciából importált faanyagot használtak. Egyiptom klímája nem kedvezett a hajóépítéshez alkalmasabb fafajok fejlődésének, ezért az egyiptomi hajók a korai időszakban rövid fadarabokból állították össze a külső héjat, amelyeket csapokkal vagy kötelekkel szorítottak össze, majd növényi rostokkal tömítettek.

Fából készült hajóik alakja hasonlított a nádból készült csónakjaikra, ennek a formának egyes elemeit (például az ívben hajló hajófart) később más népek (föníciaiak, görögök) is előszeretettel használták. Az egyiptomi hajók között meglepően nagyok is akadtak, a Hufu piramisánál 1954-ben feltárt, cédrusból készült bárka például 43,3 m hosszú és 6 m széles volt.

A feltárások szerint az egyiptomiak az i. e. 12. századig nem ismerték a gerincre és bordázatra épült hajókat, ezért a merevítéshez más megoldást kellett használniuk. A héj pereme alatt egymástól egyenlő távolságra arasznyi átmérőjű lyukakat vágtak, és ezeken keresztgerendákat fektettek keresztül. A hajótest szilárdságát javította a fedélzeten végigfutó fektetett padlózat. Nehezebb terhet (például követ) szállító, vagy tengeri útra szánt hajók hosszanti merevítését egy – a hajó hosszában végigvezetett – középen villás oszlopokra fektetett kötéllel oldották meg. A kötelet az orrnál és a tatnál rögzítették, és megfeszítették.

A hajókat evezővel hajtották, jó időben pedig a felvont vitorlával is segítették a haladást. Kezdetben kézi evezőket használtak, melyeket a kezelők a menetiránnyal szembe állva forgattak. Később (talán krétai vagy föníciai hatásra) áttértek a gúzsevezőkre, melyeket először állva, majd ülve húztak. A kedvező szél erejét keskeny vitorlákkal használták ki, amelyeknek aljára és tetejére keresztlécet rögzítettek. Falfestmények tanúsága szerint oldalszélben is tudtak hajózni, a vitorlákat elforgatva. Az árboc kétlábú volt, és hajónként egyet állítottak fel belőle.

A krétai hajóépítés az egyiptomi hagyományokra épített, de azokat továbbfejlesztette, és így az i. e. 2. évezred első felében a Földközi-tenger keleti medencéjében meghatározó kereskedelmi pozícióba került. A krétaiak alkalmaztak először a hajó szilárdságának növelése érdekében a hajógerincet és egyes vélemények szerint a keresztbordákat.

A föníciaiak voltak az ókor legjobb hajóépítői. Az összeomló krétai hatalom helyét átvéve előbb a Földközi-tenger keleti medencéjére terjesztették ki befolyásukat, majd folyamatosan előre törtek nyugat és az Indiai-óceán felé is.

 

Görög és római hajók

A görögöknél is kétféle hajótípust különböztethetünk meg, a gyors járású evezős gályákat és a vitorlás teherhajókat. A teherhajók általában 10-20 méter hosszú, egy-, ritkábban kétárbocos hajók voltak, árboconként egy-egy négyszögletes vitorlával.

A rómaiak az első pun háború idején építettek először hajókat, amelyeket a karthágóiaktól másoltak. A legenda szerint egy partra sodródott karthágói ötevezősoros hadihajó mintájára építették meg 100 hajós flottájukat. A hajókat továbbfejlesztették, csapóhidat is helyeztek a hajóra. A két- és háromevezősoros hajótípusokat pedig átvették a görögöktől.

A későbbiekben a rómaiak a kisebb hajókat részesítették előnyben a harctéren, és a nagy többevezősoros hadihajókat felváltották az egy evezősoros kisebb hajók. Az i. e. 1. századtól ezek alkották a római flották zömét és jelentős szerepük volt a Földközi-tenger keleti részét veszélyeztető kalózok visszaszorításában, illetve az actiumi tengeri ütközetben a győztes Octavianus seregében. Két dunai hadiflottát is fenntartottak hasonló hajókból folyami használatra áttervezve.

Néhány újítás is köthető a rómaiak nevéhez. Ilyen a hajófenék védelmére, a fúrócsiga ellen alkalmazott vékony ólomborítás, a kormányosok részére a tat két oldalán épített oldalerkély és a navigátornak megfelelő kilátást biztosító tatfedélzet.

A keleti kapcsolataiknak (amelyeket arabokkal és indiaiakkal tartottak fenn) köszönhetően a keresztvitorlát fokozatosan felváltotta a latin- és a lugger vitorla, amelyekkel oldalszélben is könnyen kezelhetővé és irányíthatóvá váltak a hajók.

 

A viking hajók

A tengeri közlekedés a vikingeknél – Skandinávia földrajzi helyzetéből adódóan – már a bronzkorban is jelentős szerepet játszott. Az első tengeri járművek valószínűleg az egyetlen fatörzsből könnyen elkészíthető bödöncsónakok voltak. Később megjelentek az evezős, kettős tőkével és kormánylapáttal ellátott hajók is. Ahogy fejlődött a hajóácsok technikai tudása, rájöttek, hogy a járműveket meg lehet erősíteni, hogy minél jobban ellenálljanak az időjárás viszontagságainak. Ezek a hajók már klinkerpalánkozással, de gerinc nélkül épültek. Ezeknél a gerincet még egy vastag palánk helyettesítette.

A vikingek nem ismerték a fűrész használatát és emiatt a Dél-Európában elterjedt eljárással szemben szekercékkel faragták ki a palánkokat a fatörzsből. Így ők egy fatörzsből mindössze két palánkot tudtak előállítani, ami nagyban növelte a hajók faanyagszükségletét. Ez volt az egyik fő oka annak is, hogy előnyben részesítették a tölgyfát, hiszen az szálirányban hasad, ezért könnyebben fel tudták dolgozni.

A viking hajók jellemzője az erős gerinc, a magasra felmeredő orr, a széles, lapos hajótest, ami stabil haladást tett lehetővé viharos tengeren is, valamint könnyebb volt vele a partot megközelíteni vagy akár a homokos partra kivontatni a hajót. Egy keresztvitorlával és egy evezősorral is rendelkeztek. A viking hajókat egyetlen kormányevezővel irányították, amit mindig a hajó jobb oldalán helyeztek el.

 

Hajók a középkorban

A Földközi-tenger medencéjében a középkorban az ókor végén kialakult evezős hadihajók módosított változatai éltek tovább. A part viszonylagos közelsége és a nyílt óceánnál enyhébb viharok miatt megmaradt az evezős hadihajók fölénye a vitorlásokkal szemben. A nehezen kezelhető keresztvitorlát azonban fölváltotta a latinvitorla, megjelentek a két- majd háromárbocos konstrukciók.

Észak- és Nyugat-Európa hajója volt a 12-13. században a nef, amely a viking hajókból eredeztethető kinézetű és működésű. A Hanza-szövetség előbb a kogge, később a hulk hajótípusokkal bonyolította le a kereskedelmet. Ezeknek a hajóknak egy árbocuk volt. A kormányevező a hajó oldalán volt, amit csak a 13. századtól építettek a hajófarra. A hulk típusú hajóknak már három árboca és farkormánya volt. A középkor végén következett be a hajózás valódi fénykora. A 13. században újabb hajótípus jött létre, a karavella. Ez a hajót is farkormányos volt, az elején és végén bástya volt, ez védte a tengerészeket a hullámoktól. A karavellából kialakult nagyobb hajót karakknak nevezték. Ez két hajótípus volt az első két nyílttengeri hajózásra is alkalmas hajótípus. Kolumbusz hajói közül a Santa Maria karakk típusú, a másik kettő karavella volt.

 

Hajók a későbbi időkben

A hajózás évszázadokig nem hozott különösebben nagy technikai újításokat egészen a gőzgép és a fémtestű hajók megjelenéséig. A lapátkerekeket pedig felváltották a hajócsavarok és a fejlődés azóta sem állt meg. A teherszállítás, az utasszállítás és a hadászati célok is más hajótípusok fejlődését tették lehetővé.

 

Hajók a képzőművészetben

Akár ​a vadászat élménye, a hajózás is az ősidők óta foglalkoztatja a művészek fantáziáját. Amióta az ember első, primitív csónakjain kimerészkedett a tavakra, átszelte a folyókat, és végül tengerre szállt, festmények sora örökítette meg ezt a romantikus és ősi témát.

Amennyiben kedvet kaptál Te is hajókat, vitorlásokat vagy csónakokat festeni, keresd az ilyen és ehhez hasonló témájú képeket a KreatívLiget Élményfestő Stúdió kínálatában. Az aktuálisan elérhető lehetőségeket mindig az Események menüpontban találod meg, dátum szerinti bontásban.

Blog

Festők fordulatos élete – Rembrandt

1606. július 15-én született Rembrandt Harmenszoon van Rijn, a Holland Aranykor leghíresebb festőművésze. A művész több ezer alkotása révén nem csak a hatalma csúcsán álló Hollandia, hanem egész Európa művészetében is maradandót alkotott. Az a fajta ember volt, aki mert új irányba elmenni, miközben a régiek tudását is elismerte és alkalmazta.  Rembrandt – ötvözve elődei technikáját – saját stílust teremtett, és hatással volt egy egész festő nemzedékre.   Rembrandt gyermekkora és korai évei Leydenben született, apja egy városi molnár volt, édesanyja pedig egy pék leánya. Elég népes családban látta meg a napvilágot, a festőnek legalább 7 testvére volt, a szülők mégis jómódúnak számítottak. Ezért a művésznek biztosítani tudták, hogy a város latin iskolájában, majd később az ottani egyetemen folytathasson tanulmányokat. Eredetileg szülei tudós pályát szántak Rembrandtnak, de ő inkább a festészethez vonzódott. Abbahagyta hát az egyetemet, hogy a festészet tudományában mélyedhessen el inkább. Rembrandt már húszéves kora előtt saját műtermet nyitott, ahol többnyire portrékat festett. Hamarosan tanítványokat is fogadott, akikkel gyakran közösen is alkotott. Mivel metszeteit és egyéb képeit egész Hollandia szerte szívesen vásárolták, 1631-ben Amszterdamba költözött.  Kezdetben egy híres műkincskereskedő, Hendrick van Uylenburg házában élt. Innen eredeztethető, hogy Rembrandt szenvedélyesen érdeklődött a műkincsek iránt. Ezen  passziója sok anyagi nehézséget

Olvass tovább »

Híres magyar festők – Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző)

Több olyan festészettel kapcsolatos téma van, amely folyamatosan foglalkoztat bennünket, mert érdekes és sokszínű. Ezért is szeretjük olvasóink és követőink elé tárni ezeket. Ilyen témakör a magyar festőkről indított sorozatunk is. Eddigi bejegyzéseink során Szinyei Merse Pál, Munkácsy Mihály, Rippl-Rónai József és Ferenczy Károly munkásságáról írtunk részletesebben. Ebben a bejegyzésben egy olyan festőről lesz szó, akiről a művészként használt neve alapján elsőre senki nem gondolna magyar származásra. Victor Vasarely életműve a mai témánk. Ő volt az a képzőművész, akit az utókor már úgy emleget, hogy az optikai festészet atyja.   Néhány furcsaság Vasarely-vel kapcsolatban A legtöbb forrás szerint 1908. április 9-én született Pécsett, de van olyan életrajzi írás, ahol 1906-ot írnak. A másik furcsaság pedig a neve. Vásárhelyi Győzőként maradt fenn, azonban úgy tűnik, hogy a születésekor még Csiszár Győző néven anyakönyvezték, az édesanyja után, akit Csiszár Annának hívtak. Ez valószínűleg azért történt így, mert a szülei nem voltak házasok, és ő így az akkori szóhasználat szerint törvénytelen gyermek volt. Amikor két évvel később a család Budapestre költözött, a kis Győző már a Vásárhelyi vezetéknévvel érkezett.   A kezdeti évek 1925-ben, a középiskola elvégzése után az Eötvös Loránd Tudományegyetem orvosi karának esti tanfolyamait kezdte látogatni, közben pedig egy laboratóriumi eszközöket

Olvass tovább »

Élményfestés a gyerekkel

Lassan a végéhez közeledik a nyár, de még maradt pár nap, hogy az iskola- és óvodakezdés előtt feltankoljunk élményekkel. A gyermekpszichológusok egyetértenek abban, hogy csemetéinknek többet adunk azzal, ha drága játékok helyett intimitást és élményt biztosítunk. A nyári szünetben szülőként több lehetőségünk nyílhat arra, hogy a nap ne csak az intézménybe való reggeli rohanásról, a fáradt hazaútról, a gyors vacsoráról és fürdésről, a sebtiben elmondott esti meséről és jó éjt pusziról szóljon. Természetesen a hétköznapok szoros üteméről nem tehetünk, de ebbe is bele lehet csempészni élményeket és sok meghitt pillanatot.   Élmények a mindennapokban Nem kell képzett animátornak lennünk, hogy a megszokottan induló napokon is történjen valami élményszámba menő esemény. Összegyűjtöttünk nektek néhány ötletet a hétköznapok élménydúsabbá tételéhez. Aszfaltkrétával titkos jeleket, üzeneteket írni a járdára a később hazaérkező családtagnak izgalmas elfoglaltság. Ez egy olyan kis családi titokká válhat, amire később jólesően gondolunk vissza valamennyien. Krétát egyébként mi magunk is készíthetünk egy ráérősebb hétvégén a kölykökkel. Különösen akkor érdemes belefogni a kréta készítésbe, ha óvodás gyermekünket nem igazán lehet egyébként rajzolós tevékenységbe bevonni. Egy saját maga által készített krétát viszont szinte biztosan ki fog próbálni. A gyurma főzés sem egy nagy ördöngösség, néhány otthon is fellelhető, filléres alapanyagból nagyon jól formálható

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü