Alkotni nem csak vászonra lehet – Simon Beck munkássága

Az utóbbi bő két évtizedben egy kezünkön meg tudjuk számolni hányszor örvendeztetett meg minket az időjárás fehér karácsonnyal. Nem hiába álmodozik  Bing Crosby a klasszikus karácsonyi dalban, az I’m dreaming of a white Christmas című énekben  fehér karácsonyról.

A hóban van valami megnyugtató, ahogy mindent fehér takaróval borít be. Sokunk gyermekkorának kedves emléke a szánkózás, a hócsatázás, a hópelyhek kergetése. Olyan jó vizesen, átfagyva, rendszerint farkaséhesen hazatérni a meleg otthonba, ahol mindezen kellemetlenségek egy szempillantás alatt megszűnnek. Azonban hazánkban egyre ritkább jelenség a hó, nem úgy, mint a Francia-Alpokban, ahol Simon Beck használja a festői havas tájat alkotása vásznaként.

 

Térképészből művész lett

Simon Becket tartják számon a világ első hótaposó művészeként. Az eredetileg térképész végzettséggel rendelkező brit férfi 1958-ban született Angliában, de idővel a Francia-Alpokba költözött. Akkor fordult a gyaloglás felé, amikor egy súlyos sérülés miatt orvosai eltiltották a tájfutástól és majdnem minden létező sporttól. Nem maradt más mozgásforma számára, mint a gyaloglás, azonban 2004-től ezt a viszonylag hétköznapi tevékenységet Beck rendkívül magas színvonalon űzi. Ugyanis varázslatos geometriai formákat, fraktálokat, óriási hópehely mintákat rajzol a hótakaróba pusztán a lábnyomaival.

 

A mérnöki és sportolói múltja segít az alkotásban

A gigantikus méretű alkotások létrehozásának mikéntje egy hétköznapi ember számára felfoghatatlannak tűnik. Azonban Beck ötvözte a térképészi és a tájfutói tapasztalatait és az ezen területeken használt eszköztárat. A minta kialakításához egy egyszerű tájfutó iránytűt használ. A kezdőpont kijelölése után felbecsüli a távokat mérőszalag vagy lépésszámláló használatának segítségével. A kanyarokat, íveket olykor egy egyszerű, rögzített kötél által méri ki. Természetesen nem elhanyagolható a jó szemmértéke is munkája során.

Minden mintát előre precízen megtervez számítógépen, majd egyedül gyalogolja bele  a hóba. Olykor homokos tengerparton is alkot, de a Francia-Alpokban vásárolt kis síháza miatt legtöbbször helyben örvendezteti meg az arra tévedőket. Érdekesség, hogy választott otthona az Alpokban szinte minden civilizációs vívmányt nélkülöz. Még televízió és térerő sem elérhető. Hívásait a helyi pubban bonyolítja, de számára ez a remete szerű életforma rendkívül vonzó és megnyugtató, segíti a koncentrációban.

 

Művei elkészültét az időjárás szeszélyei határozzák meg

Simon Beck elmondása szerint általában 5000 lépést tesz óránként és képes akár 10 órán keresztül taposni a hóban vagy homokban. Van olyan műve, amihez majdnem 80 kilométert gyalogolt.  Némely alkotás elkészítése akár több napot is igénybe vehet, azonban ez csak nagyon ideális időjárás esetén lehetséges.  Az idő nagyon fontos tényező Beck számára, hiszen a homok és  a hó állaga, helyzete is képes órák alatt megváltozni az időjárás függvényében. Így aztán mindig rizikóval jár egy elkezdett művet félbehagyni és másnap befejezni. Pont ezért a művész inkább  sötétben, fejlámpával is tapossa rajzait. Arról számolt be, hogy a szél jelenti számára a legnagyobb kihívást. A taposással töltött idejének negyedét az teszi ki, hogy újrarajzol már elkészült részleteket.

Ugyanakkor az alkotásokra minden alkalommal ugyanaz a sors vár előbb-utóbb. Miután légifotóval megörökítették, és pár szerencsés arra tévedő ember gyönyörűségét lelte benne, elmossa őket az eső, elfújja a szél, vagy a nap sugaraitól felolvadnak.

Az alábbi videóban végigkövethető, ahogy Beck lépései nyomán varázslat születik a havon.

Simon Beck’s Snow Art – Banff National Park – YouTube

 

Alkotásainak gyakran üzenete van

A művész elsősorban a természetre és a táj szépségére hívja fel a figyelmet. Ugyanakkor nem fél kifejezni szolidaritását sem a természeti katasztrófákat átélt embertársai felé. 2012-ben például a japán földrengés és cunami áldozatainak ajánlotta a művét. Ez a három elemből álló csillag alakzat elkészítése 15 órát vett igénybe.

2015-ben Szibériában egy hatalmas sárkányt taposott a hóba, amelyet a Drakony című orosz film promotálására készített.

Olykor téli sportesemények inspirálják, mint például a 2018-ban tartott alpesi sívilágbajnokság Ausztriában. A művön egy síelő alak rajzolódik ki egy erdei háttér előtt, de természetesen kedvenc fraktál alakzatait is felfedezhetjük a képen.

Az internetnek hála Simon világszerte ismert lett, így a Föld bármely pontján találkozhatunk vele alkotás közben.

Bár havas tájat mi sem tudunk neked varázsolni, egy fehér vászon mindig akad nálunk az alkotáshoz. Ha legalább egy festményen akarod megidézni a téli táj hangulatát, gyere el hozzánk és fesd meg a Kunyhó a téli erdő mélyén című képet, vagy a Szarvasok a holdfényben nevű festményt.

Blog

Élményfestés – Vízililiomok

A virágok sokfélesége a természetben lenyűgöző. Mint látvány és mint ihletadó vagy „alapanyag” a legszebb festményekhez. Minden kornak és stílusnak megvoltak a maga virágcsendéletei vagy más olyan alkotásai, amelyeken valamilyen formában megjelennek a virágok. Ebben a bejegyzésben a vízililiomokat, azaz a tavirózsákat mutatjuk be részletesebben és képzőművészeti szempontból.   Vízililiom vagy tavirózsa? Mindkét név használatos, sőt még van egy harmadik is, a tündérrózsa. A tavirózsa vagy más néven tündérrózsa (Nymphaea) nemzetség a tündérrózsafélék családjába tartozik, világszerte elterjedt növény, mintegy 45 különböző fajt számlál, amelyek közül többet dísznövényként tartanak, illetve kimondottan termesztenek is. A tavirózsák hínárnövények egy tómeder alján, az iszapban kúszó gyöktörzzsel. Leveleik a víz színén kiterülnek, virágaik nagy méretűek, feltűnőek, kétivarúak, a vízfelszínen úszva díszítik a tavakat. Tavasztól egészen ősz végéig virágzik, nem szükséges kiszedni a tóból tél előtt sem, ugyanis a vízben sikeresen áttelel a növény. Ősszel sem kell tenni vele semmi különöset, a hideg idő beálltakor a levelei többsége elhal, de a növény ettől még túléli a telet és tavasszal újra magához tér. A lótuszhoz hasonlóan különleges és érdekes növény, amely az iszapig lenyúló gyökerei segítségével minden reggelen újra és újra kivirágzik, tavasztól őszig minden nap megcsodálhatjuk a gyönyörű virágait.   Hazai vonatkozású érdekesség a tavirózsáról Lovassy Sándor 1898-ban sikerrel próbálkozott az indiai vörös tündérrózsa hosszúvirágú alfajának, a latinul Castalia rubra

Olvass tovább »

Élményfestés – Éjszakai ragyogás

A Holdról mára rengeteg információ áll rendelkezésre, de ez az égitest valamelyest mindig  misztikum marad az emberiség számára. Jelenléte állandó, de formája minden nap változó. Lehet parányi és hatalmas, fénye lehet megnyugtató, utat mutató és lehet borzongató és félelmetes. Valószínűleg nincs olyan látó ember a Földön, aki nem tekintett volna fel az égboltra a ragyogó Holdat megcsodálni. A Hold az emberiség egyik közös kincse, nem csoda, hogy szinte minden műfajú művészeti alkotásban megjelenik. Természetesen a festészet egyik kedvelt témája, nem csoda, hogy a KreatívLiget Élményfestő Stúdióban több Holdat ábrázoló festmény közül válogathattok.   Tények a Holdról Kísérő égitestünk vélhetőleg 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, amikor egy nagyobb objektum eltalálta a Földet, ezáltal  a Föld körül keringő leszakadt sziklák összeolvadtak és lehűltek.  Ez a magyarázat arra, hogy a Hold összetevői teljesen megegyeznek a Földön található anyagokkal. A felszínén lévő kőzetek színét mi a Földről szürkésfehérnek észleljük, pedig valójában olyan sötét, mint a szén, csak a napfény tükröződik rajta ezüstös színben. A Holdon látható sötétebb foltok nem mások, mint 3 milliárd éves lávarétegek, melyeket holdtengereknek is szoktak nevezni. A Hold tőlünk átlagosan 384 ezer kilométerre található. Ennyi kilométert 133 nap alatt tudnánk megtenni autóval egy másodperc megállás nélkül. Ugyanakkor lenyűgöző tény, hogy

Olvass tovább »

Kreatív tevékenységek ősszel

Az időjárás segítségével már szeptember közepén megtapasztalhattuk, hogy milyen az ősz, amikor kicsit zordabb oldalát mutatja felénk. Az évnek ebben az időszakában kicsit átalakulnak a szabadidő eltöltésének a lehetőségei is emiatt. A szabadban tölthető idő lerövidül a korábbi sötétedés és a hőmérséklet csökkenése miatt, ráadásul nem mindenki szeret kirándulni vagy a városban sétálni, sokan pedig nem tudják ezeket művelni akkor sem, ha szeretnék, mert fizikailag nem képesek rá. Mit tehetünk a hűvös őszi időszakban, ha a kreatív energiáinkat szeretnénk kamatoztatni és a szabadidőnket pedig jól eltölteni? Ebben a bejegyzésben adunk pár ötletet és szeretnénk alkotásra inspirálni azokat is, akik már a szeretteik karácsonyi ajándékán töprengenek.   Kavicsfestés Vége lett a nyárnak és lehet, hogy ehhez a kreatív tevékenységhez már meg is van az alapanyag, mert a nyaralásról egy kupac lapos és simára csiszolódott kaviccsal tértél haza. Persze akkor sincs baj, ha ez nem így van. Folyó- vagy tóparton is keresgélhetsz megfelelő „alanyokat” a kavicsfestéshez. Ebben a tevékenységben az a jó, hogy szinte kimeríthetetlen a lehetőségek száma, ami a festés témáját illeti. Készíthetünk absztrakt, nonfiguratív díszítéseket, de akár aprólékos részletességgel kidolgozott tájképeket, madarakat, virágokat vagy bármi olyat, ami kedvünkre való és el tudjuk képzelni otthonunk vagy kertünk dekorációjának, ajándéknak, apró meglepetésnek

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü