Ősszel és télen valahogy mindig több figyelem irányul a szarvasokra. A szarvasbőgés és az egymásnak csapódó agancsok zaja az őszi erdő alapzajai közé tartoznak. Decemberben pedig az ünnepek közeledtével a szarvasok a Mikulás és a karácsony kapcsán is felbukkanó szereplők. Dekorációként is sok otthonnak válnak díszévé ezek a gyönyörű állatok ebben az időszakban.

De vajon mennyire vagyunk tisztában a szarvas motívum történetével, annak eredetével és a különböző népek, vallások életében betöltött szerepével? Szeretnénk egy kis eligazítást nyújtani olvasóinknak a szarvassal, mint jelképpel kapcsolatban.

 

Szarvasok a természetben

A szarvas a szarvasfélék családjába tartozó emlősállat. Ennek a családnak a tagja a jávorszarvas, az Észak-Amerikában karibunak nevezett rénszarvas faj és a vapiti szarvas is. Néhány szarvasfaj társas életmódot folytat, míg mások magányosan élnek. A hím szarvast bikának, a nőstényt tehénnek nevezzük, a kicsinyüket pedig a borjúnak. Ausztráliát és az Antarktiszt kivéve minden kontinensen előfordulnak szarvasok.

Ezek a gyönyörű állatok elsősorban növényevők, néha azonban előfordul, hogy elfogyasztanak egy-egy madárfiókát. Kedvtelve legelik le a zsenge növényzetet, a leveleket, hajtásokat, ágakat és a füvet is. Mint bármelyik szarvasmarha, a szarvas is a kérődzők alrendjéhez tartozik, így a durván megrágott táplálékot lenyeli, visszaöklendezi, majd alaposan megrágja és újra lenyeli. Ez a módszer teszi lehetővé, hogy az alacsony tápértékű táplálékból nagy mennyiséget is el tudjon fogyasztani, jóllakatva ezzel az állatot.

 

Jelkép az indiánoknál

A szarvas az indián mondavilágban a kifinomultság, a gondoskodás és a jóság jelképe. A hiedelmük szerint a szarvasban lakozó szellem kedvessége és kifinomultsága képviseli a Nagy Szellem mindannyiunkra és mindenre kiterjedő szeretetét. Ez a csodálatos állat megtanítja az embereket arra, hogy hogyan találják meg azt a lelki nyugalmat, amely minden sebet begyógyít. A másik tanítás pedig az, hogy ne próbáljanak megváltoztatni másokat, hanem fogadják el őket olyannak amilyenek.

Egy történet is kapcsolódik a szarvashoz az indián mondavilágban. Eszerint a szarvasborjút egyszer magához hívatta a Nagy Szellem. Útközben találkozott egy visszataszító démonnal, aki arról igyekezett meggyőzni a halott lelkeket, hogy a Nagy Szellem nem akar bajlódni velük. Amikor a szarvasborjú megpillantotta a démont, aki csúf volt, tüzet okádott és szörnyű hangokat hallatott, inkább kíváncsiságot érzett, mint félelmet. Arra kérte a démont, hogy engedje őt tovább, mert neki segítenie kell a lelkeknek. A démont meghatotta a szarvasborjú jósága és vakmerősége, kemény szíve megenyhült és teste diónyira zsugorodott. A borjúban lakozó női szellem kedvessége és gondoskodása felszabadította az utat. A Nagy Szellem összes gyermekei számára lehetővé vált, hogy félelem nélkül eljuthassanak a birodalmába.

 

A szarvas a keltáknál

A kelták a szarvast természetfeletti lénynek tekintették és a „tündérek marhái” néven emlegették őket. Az ő hagyományuk szerint – akárcsak a medve és a vaddisznó esetében – két szemlélet alapján csoportosította a szarvas jelképet, egyet jelentett a hím, és egy másikat a nőstény szarvas.

A kelta mítosz szerint az istenek egy fehér szarvastehenet vagy bikát küldtek, hogy az a kiválasztott embereket a birodalmába vezesse. A papok gyakran tettek arcukra szarvas maszkot pogány szertartásaikon vagy szarvasbőrből készült amulettet hordtak. Az ő hitük szerint a bőrben a szarvas ereje lakozott. Eilidh, a szarvastehén a kecsesség, a kifinomultság és a nőiesség jelképe volt. Damh, a szarvasbika pedig a függetlenség, a büszkeség és a megtisztulás szimbóluma. Ő az erdők királya, minden lény védelmezője, valamint a Nap, a harcos férfiasság és a termékenység képviselője is egyben.

 

A magyar mondavilág szarvasa

A csodaszarvas a hun – magyar mondakörben és a magyar népi hagyományokban is felbukkanó mitikus vezérállat. Arról is nevezetes, hogy aranyfényű koronájának csillogásával csalogatva átvezette Hunort és Magort, valamint száz főből álló csapatukat egy másik világba.

Feltételezhető, hogy a Kárpát-medencébe a honfoglaló magyarok magukkal hozták a keletről származó csodaszarvas mondát, amely később a keresztény Szent Eustachiusnak és Szent Hubertusnak a vadászok és az erdészek védőszentjének történeteivel keveredett.

A középkori krónikákban aztán többször ismétlődő motívum lett, hogy egy csodálatos szarvas mutatja meg az embereknek: hol kell templomot vagy kolostort építeniük.

 

Szarvasok ábrázolása a festményeken

A középkori és a reneszánsz festményeken ábrázolt állatok általában rejtett jelképek képviselői. A festő ily módon közvetítette titkos gondolatait azok felé, akik értelmezni tudták ezeket a szimbólumokat.

A szarvas és az őz békés és eléggé félénk állatok, ezért kerülik a harcot, kivéve, ha azt egymás között kell megvívniuk a dominanciáért. Így lettek ők a béke és a harmónia jelképei a festményeken. Az ősi keresztény hitvilágban a szarvas magát Krisztust jelképezte.

 

Szarvasok az élményfestéseken

Nézz körül az Események menüpontban található képek között és keresd a szarvasos festményeket, amelyekkel igazán hangulatos őszi vagy téli enteriőrt teremthetsz az otthonodban.

Blog

Híres virágos festmény

A 8 leghíresebb virágos festmény

Virágokat festeni és rajzolni egészen hamar „megtanulunk”. Kisgyermekként az egyik első olyan motívum, amelyet szerepeltetni tudunk a saját műveinken. A népi művészeti ágaknál is sokféle módon előfordulnak a virágok, legyen az akár díszítőfestés egy tárgyon, egy hímzés a ruházaton vagy valamilyen lakástextilen. A virágok sokfélesége a természetben lenyűgöző. Mint látvány és mint ihletadó vagy „alapanyag” a legszebb festményekhez. Minden kornak és stílusnak megvoltak a maga virágcsendéletei vagy más olyan alkotásai, amelyeken valamilyen formában megjelennek a virágok. Ezek közül a nagyszerű művek közül választottunk ki most 8-at, amelyek talán a leghíresebbek, de mindenképp egytől egyig kiemelt figyelemre méltóak.   1. Claude Monet – Vízililiomok (Tavirózsák) Tulajdonképpen nem is egy képről van szó, hanem egy teljes sorozatról, amelyek Monet leghíresebb képei közé tartoznak. Összesen mintegy 250 festményt készített erről a csodás témáról. Kevesen tudják, hogy Monet szenvedélyes kertész volt és amikor a sikeres festményeladások lehetővé tették a számára anyagilag, vásárolt egy telket, amin egy tó is volt, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy gyönyörű kertet varázsoljon belőle. Ez a tó és kert lett később festményeinek fő témája is. Élete utolsó 30 évében a saját kertje lett a fő művészi témája, itt festette a vízililiomokról szóló sorozatát is. Monet tavirózsás festményei megtalálhatók a

Olvass tovább »

Bizarr okokból megrongált műalkotások

Hatalmas visszhangot kapott az a hír, hogy egy női parókát viselő, kerekesszékes férfi egy tortát vágott a Mona Lisát védő üvegfalra. Az üvegfal nem véletlenül volt már Leonardo da Vinci egyik fő műve előtt a párizsi Louvre-ban, mert nem ez volt az első olyan eset, amikor rongálási kísérlet áldozata volt a szelíd mosolyú hölgy képmása. Sőt, nem csak ez a műtárgy vált célpontjává valamilyen elborult elmének, hanem számos más világhírű alkotás is. Új cikksorozatunk első részében szemezgetünk a leghíresebb, vagy épp legabszurdabb műtárgy rongálásokból.   A Mona Lisa rendkívül vonzó célpont a vandálok számára A tortás eseten kívül már négyszer próbálták megrongálni Leonardo e csodás képét. A legelső alkalommal, 1956-ban a festmény alsó részét savval locsolta le valaki, ekkoriban a festmény még a franciaországi Montauban múzeumban volt kiállítva. Ugyanezen év decemberében pedig egy bolíviai vandál dobta meg kővel a festményt, ekkor Mona Lisa bal könyökén található festékréteg rongálódott meg. A festmény ezután restaurálásra szorult. Közel húsz évvel később, 1974 áprilisában a Mona Lisa a tokiói Nemzeti Múzeumban volt megtekinthető. Egy mozgássérült nő rendkívül elégedetlen volt a Tokiói Nemzeti Múzeummal, azon paprikázta fel magát, hogy szerinte nem fordítottak kellő figyelmet a mozgáskorlátozottakra. Dühét a festményen vezette le, mégpedig úgy, hogy vörös

Olvass tovább »

Élményfestés – Éjszakai ragyogás

Az éjszakai égbolt egyszerre lenyűgöző és megfoghatatlan. Olyan, mint egy rendkívül szélesre tárt ablak az univerzumra, amelyről az emberiség ismerete szaporodik ugyan, de még mindig nagyon sok kérdés megválaszolatlan.   A csillagos égbolt mindig misztikum volt  Ismeretes, hogy az ókori mezopotámiai népek is mitológiájuk alakjaival népesítették be az eget. A csillagok geometriai alakzataiból inspirálódva különféle állatokat, képzeletbeli lényeket jelenítettek meg. A görögök is mitológiájuk képes illusztrációjaként tekintettek a csillagok által formált alakzatokra. Az ókori kínaiaknak is megvoltak a maguk csillagképei. Különböző szélességi fokokon más és más látvány tárul elénk az eget kémlelve. Amikor az európai hajósokat a déli féltekére sodorta a jószerencse,  addig ismeretlen csillagok tárultak szemük elé. Így újabb csillagképeket neveztek el, többek közt a Dél Keresztjét. A 20. század elején még meglehetős zűrzavar uralkodott a csillagképek körül. Épp ezért 1928-ban a Nemzetközi Csillagászati Unió órakörökhöz igazodóan 88 tartományt különített el az égbolton. Ezeket arról a csillagképről nevezték el, amely az illető tartományban van. A tudományos publikációk a csillagképeket a hivatalos, latin nevén említik, a népszerű irodalomban szokás a magyar fordítást is használni. Olykor a csillagképek neve a magyar köznyelvben nem a latin szó fordítása. Például az Usa Maior alakzat jelentése Nagy Medve, amit mi csak Göncölszekérnek hívunk nyári

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü