Legtöbbször lefestett emberek – Marilyn Monroe

A huszadik század egyik legnagyobb ikonjának sorsa közel se volt olyan ragyogó és csodás, mint amit a róla készült fényképek, festmények és filmek alapján elképzelünk. Marilyn Monroenak nem adatott meg a nyugodt gyermekkor és felnőtt évei alatt sem találta meg tartósan a harmóniát. Rövid élete alatt több mélység jutott neki, mint magasság, 36 évesen elhunyt. Örökre hátrahagyva Hollywood hamis csillogását.

 

Marylin gyerekkora

Marilyn Monroe – eredeti nevén Norma Jeane Mortenson Baker – 1926. június 1-jén született, harmadik gyermekként. Édesanyja, Gladys Monroe két exférjének vezetéknevét adta kislányának, ám az, hogy valójában ki az édesapja, máig rejtély maradt. Még az is meglehet, hogy egy harmadik férfi, Stanley Gifford lehetett a vér szerinti apa. Ő Gladys Monroe kollégája volt, de soha nem vállalta fel hivatalosan, hogy viszonya lett volna a kislány édesanyjával.

A kis Norma édesanyja skizofréniában szenvedett, ezért még csecsemőkorában a Bolender házaspárra bízta a lányát. Bolenderék nagyon megszerették a kislányt, de Gladys Monroe sosem mondott le róla hivatalosan, így az örökbefogadás meghiúsult.

Az édesanya hatalmas adósságot halmozott fel az évek alatt, ez a helyzet pedig betegségére is rossz hatással volt, ezért egy pszichiátriai intézetbe került. A kislányt ekkor kiemelték a szerető közegből és Grace McKee, az édesanyja egyik barátnője vette magához. Kezdetben jól ment a sora Grace-nél, ám mikor a nő 1935-ben megházasodott, újdonsült férje nem volt hajlandó megtűrni a gyermeket. Így Norma árvaházba került, ahol három gyötrelmes évet töltött. Több nevelőszülőnél is megfordult, de újra és újra az árvaházban találta magát, mivel úgy tudni, a nevelőcsaládoknál szexuális bántalmazás is érte.

 

Kamaszként ment férjhez először

11 éves volt, mikor Grace McKee nem bírta tovább nézni a kislány sorsának alakulását és újra magához vette. Azonban a nyugodt családi élet továbbra sem adatott meg Normának, komoly anyagi nehézségek keserítették a család életét, ráadásul Grace férje továbbra sem kedvelte a lányt. Mikor Grace-éknek el kellett költözniük, úgy döntöttek, hogy a 16 éves kamaszlányt nem viszik magukkal. Akkortájt Norma James Dougherty-vel járt, akit Grace és férje meggyőztek, hogy vegye feleségül a lányt. Ezzel a házassággal Norma az iskolai tanulmányainak is búcsút intett.

 

Gyári munkásból díva

Mikor fiatal férjét a második világháború alatt behívták katonának, Norma az anyósához költözött, és egy közeli gyárban kereste kenyerét. Épp a szalag mellett dolgozott, amikor egy David Conover nevű fotós készített róla egy képet, miközben amúgy a női munkások életéről készített dokumentumsorozatot.

A férfit lenyűgözte a fiatal lány szépsége, győzködni kezdte, hogy próbálja ki magát modellként. A lány engedett az unszolásnak, és modellkedésre cserélte a gyári munkát, ami jóval többet fizetett, mint a futószalag melletti munka. Ekkortájt engedték ki anyját a pszichiátriáról és Norma úgy gondolta, ideje lenne rendezni a viszonyát vele. Beadta a válókeresetet és összeköltözött az anyjával. Ez a döntés sajnos nem bizonyult jó ötletnek. A hétköznapjaik feszültségtől terhesek voltak, ami végül oda vezetett, hogy Norma elköltözött, édesanyja pedig újra a pszichiátriára került.

 

Új név, új külső

Norma 20 éves kora körül kezdte el használni azt a nevet, mellyel az egész világ megismerte. Keresztnevét Marilyn Miller, az 1920-as években ismert amerikai színésznő ihlette, amihez édesanyja vezetéknevét vette fel. Az új névvel együtt külsejét is drasztikusan megváltoztatta. Haja színét barnáról szőkére cserélte, megtanították neki, hogyan mosolyogjon a fotózásokon, és beszédtechnika órákat is vett. Ezek az apró változások nagyon előnyére váltak, azonban nem állt itt meg a változtatásokkal. Orrműtéten esett át és az állát is átszabatta, hogy vonásain lágyítson.

Mikor modellkarrierje szárnyalni kezdett, színművészetet kezdett tanulni, de az átütő sikerre még várnia kellett. Első filmes szerepét szinkronszínészként kapta, és később is csak apróbb statiszta szerepeket osztottak rá. A kritikusok pedig nem voltak túl kíméletesek vele. Ennek ellenére idővel a nagyobb szerepek is megtalálták 1952 és 1962 között. A leghíresebbek ezek közül a Gyanús dolog, a Szőkék előnyben, a Hogyan fogjunk milliomost?, a Hétévi vágyakozás és a Van, aki forrón szereti című filmek voltak.

 

Magánélete sosem ért révbe

1954-ig Natasha Lytess színésznő vette a szárnyai alá, a pletykák szerint azonban több is volt közöttük szoros barátságnál. A két nő kapcsolatának Joe DiMaggio baseballjátékos vetett véget. A férfi Marilyn második férje lett, aki elüldözte Natashát Marilyn közeléből. Házasságuk rövidke egy éve alatt DiMaggio betegesen féltékeny volt, és sokszor durván bánt a feleségével, így végül hamar elváltak.

Marylin azonban 1956-ban újra szerelmes lett, ezúttal Arthur Miller dramaturgnak adta szívét. A férfival családalapításról álmodoztak, de Marilyn mindhárom terhessége vetéléssel végződött. Ezekben az években kapott rá a drogokra és az alkoholra, amelyek rendkívül rossz hatással voltak a személyiségére. A káros szenvedélyek a házasságát is tönkretették, így 1961-ben hivatalosan is elváltak.

A válás után kezdett viszonyt a Kennedy fivérekkel (John és Robert), és sokan úgy tartják, hogy ezek a viharos kapcsolatai vezettek korai halálához is. Hogy miben halt meg pontosan, máig rejtély, egyesek gyógyszerekkel elkövetett öngyilkosságnak tartják, ami történt, mások szerint egyértelműen gyilkosság volt. Egy tény biztosan ismert: 1962. augusztus 5-én holtan találtak rá Los Angeles-i lakásában.

Monroe a mai napig popkulturális ikon, szex szimbólum és legenda. Csodás mosolyával, gyönyörű alakjával örökre beleírta magát Hollywood történelmébe.

Ha számodra is oly kedves ez a hányatott sorsú színésznő, akkor ragadj ecsetet és fesd meg otthonodban! Videós szettjeink között megtalálhatod Marilyn Monroe portréját, melynek elkészítéséhez minden eszközt elküldünk neked és profi instruktorunk videója fogja vezetni a kezed a vásznon.

Blog

Különleges technikák, anyagok és eszközök

Festeni már önmagában is nagy élmény, de lehetnek eszközeink és ötleteink, amelyek további értéket adnak ehhez az nagyszerű kikapcsolódási formához. Azonkívül, hogy sokféle festményből válogathatsz nálunk, amelyeket megfesthetsz a foglalkozásainkon, időről időre beiktatunk az eseménynaptárba olyan alkalmakat is, amikor a sima akrilfestéken kívül más anyagokat is kipróbálhatsz.   Valódi homok a festményen Egy tengerparti hangulat megjelenítése a vásznon mindig különleges élmény. Visszaidézi kedves emlékeinket egy nyaralásról és készítése közben már hangolódhatunk is a következőre. Ha valódi homokot is használunk az akrilfesték mellett, akkor a festményünk szinte megelevenedik. A fókusz áthelyeződik és egy ilyen anyag segítségével bevonjuk a harmadik dimenziót is az ábrázolásba. Kísérletező kedvűek tovább fokozhatják a hatást azzal, hogy a nyaralásról hazahozott kagylókat és csigákat a megfestett képre szépen megkomponálva helyezik, ezzel is emléket állítva a nyári élményeknek.   Arannyal festés Gustav Klimt a szecessziós festészet nagy alakja alkalmazta előszeretettel a képein az arannyal festést, A legszebb színű nemesfémmel való kapcsolata egészen a gyerekkoráig nyúlik vissza, az édesapja ugyanis aranyművesként dolgozott. Ahhoz, hogy tökéletesítse az arany használatának festményeken történő technikáját Klimt Olaszországba – Ravennába és Velencébe utazott, hogy a bizánci művészek munkáját tanulmányozza. A csók című híres alkotásához nem csak aranyfestéket, hanem valódi laparanyat is használt, ezzel téve még

Olvass tovább »

Híres magyar festők – Orlai Petrich Soma

Márciusi nemzeti ünnepünk táján egészen biztosan találkozunk a szabadságharc és forradalom lánglelkű költőjének, Petőfi Sándornak a portréjával. Azonban a híres kép készítőjét alig ismerik, pedig egy rendkívül szorgalmas és tehetséges magyar festő volt, aki az akkori irodalmi élet ismert alakjaival is jó barátságot ápolt. Ismerjük meg Orlai Petrich Somát, a történeti festészet jeles alakját.   Jogászból lett festő Felvidéki gyökerekkel rendelkező  evangélikus családba született Mezőberényben 1822-ben. Anyai ágon rokonságban állt Petőfi Sándorral, aki a másod-unokatestvére volt. Középiskolai tanulmányait Mezőberényben, Szarvason és Sopronban végezte, később Pápán szerzett jogi végzettséget. Tanulmányai egy részét Petőfivel és Jókaival töltötte, az ő hatásukra maga is írogatott. 1846-tól fordult az érdeklődése a festészet felé, kezdetben Bécsben, majd Münchenben, később Rómában és Párizsban is tanulta a szakma csínját-bínját. Európai tanulmányútjáról hazatérve egy ideig arcképfestésből kereste a kenyerét Debrecenben,  majd ismét Bécs lett lakhelye. Végül 1955-ben költözött haza Pestre, miután megalakult a pesti állandó műtárlat. 1851-től kezdte használni az Orlai nevet, de csak 1853-ban vehette fel hivatalosan. 1854-ben kötötte össze életét Névery Annával, akit  Ninának becézett. 1861-től munkája elismeréseként az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat igazgató-választmányi tagja lett, mégpedig olyan neves festők társaságában, mint Barabás Miklós, Zichy Jenő, vagy Than Mór.   Mindenkit elveszített, akit szeretett A szakmai sikerek

Olvass tovább »

Élményfestés, mint születésnap

Egy szülinapi buli sokféle lehet, attól függően, hogy a születésnapos milyen érdeklődési és baráti körrel rendelkezik. Ahogy telnek az évek lassan minden lehetőséget és ötletet „kipipál” az ember, akár a saját, akár a gyermeke születésnapjáról van szó.   Születésnap és élményfestés egyben Ha egy igazán különleges szülinapot szeretnél szervezni magadnak, egy ismerősnek vagy éppen a gyermekednek, de nem jut eszedbe semmi izgalmas, mert már minden elképzelhető helyszínt és tematikát kipróbáltatok? Van egy jó tippünk a számodra. Gyertek el hozzánk egy közös élményfestésre. Ez garantáltan felejthetetlen élmény lesz minden egyes résztvevőnek, hiszen a képet, amit előre leegyeztetünk és majd festeni fogtok, a foglalkozás végén mindenki haza is viheti, így nem csak a születésnapos kaphat ajándékot. A közös alkotás öröme és eredménye pedig minden nap, amikor ránéztek, emlékeztetni fog benneteket arra, hogy milyen jó dolog is egy összetartó, baráti közösség vagy család tagjaként munkálkodni egy közös festőprogramon, de akár a mindennapokban is. Szakképzett instruktoraink irányítása és segítsége mellett történik a festés, ezért nincs szükség semmilyen előképzettségre vagy festési tapasztalatra. A foglalkozás 3 órája alatt a születésnapi vendégsereg minden tagja garantáltan meg tudja festeni saját festményét, amelyhez az eszközöket és anyagokat a KreatívLiget Élményfestő Stúdió biztosítja. A helyszín lehet a stúdiónk vagy az

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü