Másolás vagy festés?

Amikor az élményfestést kritizálják, akkor sokszor jönnek azzal az érvvel az emberek, hogy ez az egész nem más, mint egyszerű másolás. Az ő véleményük szerint így semmiképp nem nevezhető művészetnek. Igen, de attól, hogy egyszerű másolásnak nevezzük az élményfestést, még igenis lehet értékes időtöltés. Amely nemcsak szórakoztató, hanem fontos része lehet egy olyan tanulási folyamatnak is. Ezen folyamat előrehaladott szakaszában már elmondhatjuk, hogy az addig festmények másolásával sok időt töltő és gyakorló festőtanonc a megszerzett és elmélyített technikai tudás birtokában képessé válhat saját elgondolása alapján új alkotások létrehozására is.

 

A másolás nem lopás

Picasso már elismert és keresett művész volt, amikor állítólag elhangzott tőle az a mondat, hogy „A középszerű művész másol, a zseniális pedig lop.” Nem tudjuk, hogy Picasso valóban mondott-e ilyet. Az viszont biztos, hogy érdemes egy kicsit átgondolnunk, hogy mit is jelent ez a gyakorlatban? Mi a különbség a másolás, a hamisítás és a plagizálás között?

Másolásnak azt a gyakorlatot nevezzük, amikor a kezdő művészek korábban élt és alkotott mesterek műveit próbálják lemásolni és ezt leginkább gyakorlás céljából teszik. A másolás egy fontos alkotórész a festészet tanulásában. Így a tanuló új technikákat ismerhet meg, és gyakorlatban is el tudja sajátítani a festészet különböző szakmai fogásait és ábrázolási módszereit. A másolás eddig minden művészeti korszakban természetes részét képezte a művészeti tanulmányoknak. Régebben szinte minden képtárban és múzeumban voltak olyan napok, amikor a kezdő művészek bejárhattak a kiállított műveket másolni. Előfordult olyan helyszín is, ahol a látogató jegyen kívül ún. “másoló jegy” is létezett.

Hamisítás az, amikor valaki kifejezetten anyagi haszonszerzés céljából, megtévesztően megpróbálja reprodukálni, hihetően leutánozni más alkotók műveit. Kétféle hamisítás van. Az egyik: amikor egy létező és ismert, vagy egy létező, de elveszettnek hitt művet másol le a hamisító.  A másik típus pedig az, amikor egy sohasem létezett alkotást hoz létre a hamisító egy adott művész stílusában. Teszi ezt úgy, mintha az egy hirtelen előkerült, eddig nem ismert mű lenne. Mindkét módszer bűncselekménynek számító csalás. Lebukás esetén a törvény szigorúan bünteti.

Plagizálásnak azt a gyakorlatot nevezzük, amikor valaki lemásol egy már létező alkotást vagy annak egyes részleteit és a végeredményt a sajátjának tünteti fel. Ez sem etikus eljárás, sőt a hamisítás mellett a másik olyan jogsértés a témához kapcsolódóan, amelyről törvény is rendelkezik.

 

Híressé lett festők gyakorlási módszere

A már létező, galériákban vagy múzeumokban kiállított képek másolásának gyakorlata korántsem újkeletű dolog. Egyáltalán nem a mai kor és az élményfestés kitalálóinak érdeme.

A régebbi időkben is másolással tanultak és gyakorolták a különböző ecsetkezelési vagy ábrázolási technikákat a – még az amúgy akadémiai képzésben is résztvevő – festők. Ennél is jelentősebb azonban azoknak a művészeknek a létezése, akik semmilyen hivatalos festőiskolába nem jártak. Amit tanultak a festészetről, az ábrázolásról és az alkalmazható technikákról, azt mind saját maguknak köszönhették, a kitartó gyakorlásnak és a másolásnak, amivel hosszú órákat töltöttek a múzeumokban. Őket autodidakta művészeknek nevezzük. Ismerjünk meg közülük néhányat!

 

Az autodidakta festők

Gustave Courbet

Az egyik jelentős önképző festőművész Gustave Courbet (1819-1877) volt. Őt a franciaországi realizmus egyik vezéralakjának is tekintjük. Courbet az életében és a művészetében is a szabadság élharcosa volt. Elvből nem vett részt a művészeti akadémia oktatási rendszerében. Ehelyett inkább a Louvre kiállítótermeiben töltötte el a napjait, ahol szorgalmasan másolta a nagy mesterek műveit.

A realista stílus nem csak az ecsetkezelésben nyilvánult meg nála, hanem az általa választott témákban is. Festményein az akkor élt parasztemberek mindennapjait mutatta be, mert fontosnak tartotta, hogy a tehetősebb emberek is lássák a szegényebbek életét. Zsenialitása abban rejlett, hogy kendőzetlen őszinteséggel tudta megmutatni a korábban még senki által nem ábrázolt témákat, néha teljesen szembe helyezkedve a kor erkölcsi felfogásával. Emiatt sajnos a saját korában nem igazán értékelték a művészetét. Csak néhány olyan fiatal követője, akik mesterüknek tekintették, illetve szívesen tanultak is tőle.

A budapesti Szépművészeti Múzeumban is megtalálható egy 1875-ben festett képe, a Neufchateli-tó című.

Henri Rousseau

Egy másik festő, aki sosem tanulta a festészetet Henri Rousseau (1844-1910). Abban a korban élt, amikor a híres impresszionisták is alkottak, de neki egészen más elképzelései voltak arról, hogy milyen képeket szeretne festeni. Ezzel pedig valami egészen új dolgot hozott létre.

Főállásban hivatalnokként dolgozott, a szabadidejében pedig járt a Louvre-ba a kiállított képeket másolni. Sok időt töltött botanikus kertekben is, ahol megfigyelhette a legnagyobb ihletforrását, a természetet. Az anatómia, a perspektíva és a kompozíció ismerete nélkül alkotta meg a saját képeit, amelyeken ösztönösen rendezte el a színeket és a formákat. Gyermekinek tartott kifejezésmódját sok kritika érte és azok a festők, akik iskolákban fejlesztették a tudásukat, tanulatlannak és képzetlennek tartották. A korszak fiatal avantgárd művészei viszont rajongtak érte. Képei ma a világ legnagyobb galériáiban tekinthetők meg New Yorktól Párizsig. Főleg az Egyesült Államokban nagyon népszerű és keresett művész napjainkban is.

 

Az élményfestés, mint gyakorlás

Mint azt az előbbiekből is láthatjuk, senkiből nem lesz azonnal művész, még abból sem, aki iskolában tanulja a művészeti fogásokat. Sok gyakorlás is kell ahhoz, hogy a kezdő festő elsajátítsa a biztos ecsetkezelést, megismerje a különböző stílusokat és irányzatokat valamint rátaláljon a saját útjára mindezek után.

Az élményfestés egy kellemes időtöltés és remek lehetőség a gyakorlásra, akár teljesen kezdő valaki, akár pedig már van némi tapasztalata a festészet terén.

Gyere el hozzánk Te is egy élményfestés alkalomra és fejleszd magadat és a tudásodat instruktoraink segítségével! A festhető képek közül a Helyszíni élményfestések menüpontban tudod kiválasztani a Neked kedves festményt és jelentkezni az időpontok valamelyikére. Szeretettel várunk!

Blog

Ajándékozz élményfestést karácsonyra!

Eljött az évnek az a szakasza, amikor szinte mindenki azon töri a fejét, hogy mit ajándékozzon a szeretteinek, a rokonainak, a barátainak vagy akár a kollégáinak. Az utóbbi pár évtizedben kicsit túlzottan is arra helyeződött át a hangsúly a karácsonyi ünnepekkel kapcsolatban, hogy kit, milyen meglepetéssel kápráztassunk el. A családtagok egymást túllicitálva igyekeznek minél nagyszerűbb ajándékokat választani az üzletekben és a webáruházakban. Szeretnénk ajánlani egy alternatívát a megszokott, sablonos ajándékok ellenében. A sokadik pizsama, alsónadrág csomag vagy éppen parfüm helyett egy olyan megoldást, amely azon kívül, hogy életre szóló, maradandó élményt ad, még egy csodás – saját készítésű – festmény birtokosává is teszi a megajándékozottat. Ráadásul, ha kedve tartja, ő még tovább ajándékozhatja a képet.   Ajándékozz kreatív élményt karácsonyra! Az élményfestés egy egész délelőttöt vagy délutánt betöltő izgalmas, kreatív kikapcsolódás, amelynek a végeredménye egy csodás kép. Mi is lehetne ennél jobb ajándék karácsonyra? Magyarországon is egyre népszerűbbek az élményfestés foglalkozások, amelyek egyesítik magukban a kikapcsolódást a mindennapokból a kreatív energiákat aktivizáló időtöltéssel. Az alkalmak során egy ismert vagy kevésbé ismert, de előre bemutatott festmény alapján készíthetik el a résztvevők a saját műalkotásaikat. Közben pedig igényes környezetben és jó társaságban telik el a három óra, a feltöltődés pedig garantált. A

Olvass tovább »

Élményfestés – Éjszakai ragyogás

Az éjszakai égbolt egyszerre lenyűgöző és megfoghatatlan. Olyan, mint egy rendkívül szélesre tárt ablak az univerzumra, amelyről az emberiség ismerete szaporodik ugyan, de még mindig nagyon sok kérdés megválaszolatlan.   A csillagos égbolt mindig misztikum volt  Ismeretes, hogy az ókori mezopotámiai népek is mitológiájuk alakjaival népesítették be az eget. A csillagok geometriai alakzataiból inspirálódva különféle állatokat, képzeletbeli lényeket jelenítettek meg. A görögök is mitológiájuk képes illusztrációjaként tekintettek a csillagok által formált alakzatokra. Az ókori kínaiaknak is megvoltak a maguk csillagképei. Különböző szélességi fokokon más és más látvány tárul elénk az eget kémlelve. Amikor az európai hajósokat a déli féltekére sodorta a jószerencse,  addig ismeretlen csillagok tárultak szemük elé. Így újabb csillagképeket neveztek el, többek közt a Dél Keresztjét. A 20. század elején még meglehetős zűrzavar uralkodott a csillagképek körül. Épp ezért 1928-ban a Nemzetközi Csillagászati Unió órakörökhöz igazodóan 88 tartományt különített el az égbolton. Ezeket arról a csillagképről nevezték el, amely az illető tartományban van. A tudományos publikációk a csillagképeket a hivatalos, latin nevén említik, a népszerű irodalomban szokás a magyar fordítást is használni. Olykor a csillagképek neve a magyar köznyelvben nem a latin szó fordítása. Például az Usa Maior alakzat jelentése Nagy Medve, amit mi csak Göncölszekérnek hívunk nyári

Olvass tovább »

Angyalok a képzőművészetben

Az elmúlt néhány évszázadban természettudományos magyarázatra alapozva tagadják az angyalok létezését, az emberiség különböző népei egymástól függetlenül is mindig, minden korban hitték, hogy igenis vannak ilyen lények. A keresztény vallások legfőbb írásos alapja, a Szent Biblia pedig első könyvétől az utolsóig egységesen állítja létezésüket.   Kik azok az angyalok? A Biblia eredeti nyelvei nem használtak rájuk olyan speciális szót, mint amilyen a magyar nyelvben az angyal kifejezés. Héberül és arámiul a nevük (’maleach’) jelentése hírvivő, hírnök, hírvivő, küldött vagy követ és pontosan ugyanezt jelenti a görög nyelvben az ’angelosz’ szó is. Ha össze akarjuk foglalni az angyalok természetéről a bibliai leírásokban adott képet, akkor azt mondhatjuk, hogy az angyalok teremtett, azaz nem öröktől fogva, de a jövőben örökké létező, elpusztíthatatlan, természetfölötti, szellemi lények, akik a teremtő Istenhez és a földi halandókhoz hasonlóan személyiséggel és intelligenciával, a beszédre való képességgel, érzelmekkel, akarattal és öntudattal rendelkeznek. A szintén személyiséggel bíró szellemi lények egy másik csoportjától, a démonoktól, valamint az elhunyt emberek szellemeitől pedig abban különböznek, hogy minden esetben van szellemi testük, nem test nélküliek. Éppen ezért a démonoktól eltérően nem tudnak beköltözni az emberek testébe, viszont képesek testet ölteni a földi szférában, és így részt tudnak venni földi eseményekben. Vannak jó, illetve

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü