Festők fordulatos élete – Edvard Munch

Ha azt mondjuk, hogy híres norvég festő, sokan biztosan elgondolkodnak, hogy ismerünk-e olyat egyáltalán. Szerencsére igen. Ő Edvard Munch, akiről ebben a bejegyzésben megtudhattok néhány érdekes dolgot, hiszen a fordulatokban bővelkedő életéből bőven találhatunk ilyeneket.

 

Munch és a halál

A híres norvég festő középosztálybeli családból származott, apja orvos volt. Gyermek- és ifjúkorában saját szavai szerint a betegség, az őrület és a halál angyalai vették körbe őt. Öt éves volt, amikor elveszítette édesanyját, kamaszként az egyik húgát, huszonéves volt, amikor pedig az édesapja és egyik bátyja is meghalt, egyik nővére pedig megőrült.

Ezek után nem csoda, hogy maga Munch is meglehetősen labilis alkattá vált, alkoholproblémákkal küzdött, többféle pszichés betegségtől szenvedett és nikotinfüggő is volt. Az előzményeket ismerve egyik dolgon sem tudunk igazán csodálkozni vagy megütközni.

Képeinek is visszatérő motívuma lett a halál és az elmúlás: a Halottas ágynál, a Halál a betegszobában, a Halott anya és gyermeke című képein gyerekkori élményeit próbálta meg feldolgozni.

 

Munch pályafutása

Eredetileg mérnöknek készült, de a műszaki főiskoláról kimaradt, ezután a kristianiai (oslói) Királyi Művészeti Iskolában tanult festészetet és tagja lett a Kristianiai Bohémok nevű művészcsoportnak.

22 éves korában Párizsba utazott, ahol a Louvre és a Szalon festményeit tanulmányozta nagy figyelemmel, különösen Manet művei voltak rá hatással. Első önálló kiállítását 1889-ben, Oslóban rendezte meg, nem volt egyértelműen pozitív a fogadtatása. Ezért sem esett nehezére, hogy ezután állami ösztöndíjjal Párizsba utazzon, ahol aztán szakított a naturalizmussal és alakuló stílusával az impresszionizmushoz közeledett. Hazatérése után Berlinbe kapott meghívást egy önálló kiállításra, de az olyan botrányosra sikeredett, hogy egy hét múlva be is zárták.

Munch képeinek szenvedélyessége és a hagyományokat elvető képzelőereje miatt egyébként is állandóan a viták kereszttüzében állt. Ebben az időben bontakozott ki a saját, a művészettörténetben is egyedi lenyomatot hagyó stílusa. A szecessziósan kígyózó vonalak, a táj ívei, a komor tónusok nem díszítőelemek, segítségükkel mély lelki folyamatokat tárt fel.

Munch még Berlinben kezdett dolgozni Az Élet fríze című, az életről, a szerelemről és a halálról szóló festménysorozatának motívumain. Ennek darabjai A hang, A csók és a Madonna című képek is, a nő és a férfi bonyolult, olykor ambivalens kapcsolatának sajátos ábrázolásai. Az alkotó elég jól ismerte a szerelem gyötrelmes oldalát, harmonikus kapcsolatban azonban nem nagyon volt része.

Az 1890-es évek közepétől egy évtizeden keresztül állandó utazásban telt élete, Norvégia mellett főként Berlinben és Párizsban élt és alkotott, s az Egyesült Államokban is voltak kiállításai. Az állandó utazás, a megfeszített munka idegösszeroppanáshoz vezetett, 1908-ban és 1909-ben szinte hosszabb időt töltött szanatóriumban, mint kint. Gyógyulása után az oslói egyetem aulájának kifestését kezdte meg, fő motívuma az allegorikus képekkel körülvett Nap lett.

Késői alkotásai kevéssé avantgárd jellegűek, több önarcképet is készített. Képeit a nácik degenerált művészetnek titulálták és nem sokkal hatalomra kerülésük után eltávolították őket a német múzeumokból.

 

A sikoly

1893-ban készült legismertebb műve, A sikoly, a kozmikus erejű félelem megjelenítése. A műnek négy változata készült, három közülük norvégiai múzeumokban található, a negyediket 2012-ben akkor rekordot jelentő 120 millió dolláros összegért egy amerikai sajtó- és pénzmágnás vásárolta meg.

Munch naplójában leírta a kép megalkotásának körülményeit:

„Egy este épp egy gyalogúton sétáltam, amikor a város az egyik oldalon volt, míg a fjord alatta. Fáradtnak és betegnek éreztem magam. Megálltam és elnéztem a fjord fölött, – a Nap éppen lemenőben volt, amikor az ég vérvörössé változott. Úgy éreztem, hogy egy sikoly préselődik ki a tájból és úgy tűnt számomra, mintha hallanám a sikoltást. Megfestettem a képet és a vérvörös felhőket. A színek szinte sikoltottak. Ez vált A sikollyá.”

 

Munch emlékezete

Edvard Munch 1944. január 23-án az Oslo melletti Ekelyben halt meg. Vagyonát és minden művét Oslo városára hagyta, ahol 1963-ban ezen festmények felhasználásával nyílt meg a Munch Múzeum.

Az expresszionizmus előfutáraként számontartott művész alkotásai a tolvajok körében is igen népszerűek lettek. 1994-ben az oslói Nemzeti Múzeumból lopták el A sikoly egyik változatát. A rablók aztán három hónappal később visszaszolgáltatták a festményt a múzeumnak.

A sikoly című festmény egy másik változatát a Madonna című alkotással együtt 2004 augusztusában a Munch Múzeumból vitték el ismeretlenek. Ezek a képek sajnos súlyos károkat szenvedtek, de két évvel később előkerültek és így megmenekültek az enyészettől.

A sikoly folyamatos szereplője a világ leghíresebb festményeit felsoroló válogatásoknak. Sokszor olyanok számára is ismerős a kép, akik az alkotóról nem is tudnak semmit, sőt, még a nevét sem ismerik. Filmet és mémeket is ihletett, elmondható róla, hogy folyamatosan része az emberiség egyetemes kultúrájának.

 

Élményfestés mindenkinek

Pályája kezdeti időszakában még Munch is másolta a nagy elődök képeit a múzeumban. Amikor az élményfestést illetik kritikával, sokszor jönnek elő azzal az érvvel az emberek, hogy ez az egész nem más, mint egyszerű másolás és semmiképp nem nevezhető művészetnek.

Attól még, hogy egyszerű másolásnak nevezzük az élményfestést, attól még igenis lehet értékes időtöltés, amely nem csak szórakoztató, hanem fontos része lehet egy olyan tanulási folyamatnak is, amelynek egy előrehaladott szakaszában már elmondhatjuk, hogy az addig festmények másolásával nem kevés időt töltő és gyakorló festő tanonc a megszerzett és elmélyített technikai tudás birtokában képessé válhat saját elgondolása alapján új alkotások létrehozására.

Gyere el hozzánk Te is egy élményfestés alkalomra és fejleszd magadat és a tudásodat instruktoraink segítségével! A festhető képek közül az Események menüpontban tudod kiválasztani a Neked kedves festményt és jelentkezni az időpontok valamelyikére. Jelenleg ezek online zajló foglalkozások, de reméljük, hogy hamarosan személyesen is tudunk majd találkozni a Kreatívliget Élményfestő Stúdióban.

Blog

Élményfestés – Vincent van Gogh

Ő az a holland származású festő, akinek a nevét még azok is hallották már, akik nem érdeklődnek különösebben a művészetek és a festészet iránt. Még az is lehet, hogy ismerik néhány alkotását, például az egyik legnépszerűbbet, az 1888-ban festett Napraforgók címűt vagy valamelyik önarcképét, amelyből több is készült, 1886 és 1889 között harmincnál is több képet festett magáról.   Születés és gyermekkor Vincent van Gogh élete később sincs híján a bizarr fordulatoknak, de egy ilyennel már születésével kapcsolatban is szembesülhetünk. A festő anyja korábban várandós volt egy fiúgyermekkel, aki sajnos szülés közben meghalt. Egy évvel később, 1853. március 30-án pontosan ugyanazon a napon született meg Vincent, aki ugyanazt a nevet kapta, mint egykor bátyja. Első rajzai még 1862-ből származnak, de komolyabban festeni csak 1879 körül kezdett el. Iskolába csak 1861-től 1868-ig járt, de nem is egy helyen tanult. Saját anyanyelve mellett tanult angolul, németül és franciául is.   A művészetek és a teológia hatásai 1869. július 30-án elkezdett a híres hágai Goupil & Cie Galériában dolgozni. 1871 januárjában apját, aki református lelkipásztor volt áthelyezték Helvoirt-be és az egész család vele költözött. Vincent az 1870-es évek elején Brüsszelbe költözött, ahol a Galéria ottani üzletében, majd májustól a Londonban kezdett el dolgozni.

Olvass tovább »

Híres női festők – Mary Cassatt

Mai cikkünkben ismét egy amerikai festőt és grafikust, ezúttal az imresszionista Mary Stevenson Cassatt-et mutatjuk be. Alkotásain legtöbbször a nők kaptak szerepet, különös érzékenységgel ábrázolta az anya-gyermek közötti meghitt kapcsolatot.   Mary, a világlátott gyermek 1844-ben született Pennsylvaniaban. Apja, Robert Simpson Cassatt jómódú bróker volt, édesanyja, Katherine Kelso Johnston pedig bankár családból származott. Hét gyermek született a családban, azonban abból kettő még csecsemőként elhunyt. A gazdag szülők kitűnő oktatásban részesítették gyermekeiket, és úgy gondolták, hogy az oktatás fontos része a világ megismerése. A család öt évet töltött Európában. Ezalatt az idő alatt megfordultak Londonban, Berlinben és Párizsban is. Mary művészeti nevelése is Európában kezdődött, a zenéléssel és a rajzolással is itt kezdett ismerkedni, emellett megtanult franciául és németül.   Mary Cassatt tanulmányai 15 éves volt, mikor hazatértek Amerikába, és bár szülei nem örültek neki, ő beiratkozott a Pennsylvaniai Képzőművészeti Akadémiára. Tanulmányait az amerikai polgárháború évei alatt sem szakította meg, pedig nem volt elégedett az ottani oktatással. A diákok mindössze 20 %-a volt nő és férfi társaikhoz képest több hátrányos megkülönböztetés is érte őket. A nők nem rajzolhattak akkoriban például élő modellről. Cassatt megelégelve a helyzetet végül félbeszakította tanulmányait és diploma nélkül távozott az iskolából. Nagy nehezen rábeszélte családját, hogy térjenek

Olvass tovább »

Digitális alkotók – Galina Bugaevskaya, a macskák nagy rajongója

Új cikksorozatunkban olyan alkotók munkáit mutatjuk be, akik már nem feltétlenül papíron, vásznon alkotnak valami szépet vagy szórakoztatót, hanem a 21. század eszközeivel készítenek fénykép montázsokat, alkotnak újra festményeket. Teszik mindezt rendkívül szórakoztatóan, anélkül, hogy gúny tárgyává tennék az eredeti képet.   A macskáknak jól áll a barokk cicoma Valószínűleg a legtöbb macskaimádó egyetért abban, hogy egy macskát királynőként vagy királyként kell kezelni, különben szörnyű következményekkel szembesül a gazdi. Ezeket a kecses lényeket már az ókori egyiptomiak is nagyra értékelték – nem ok nélkül – és ezzel a hozzáállással az orosz Galina Bugaevskaya, a tehetséges digitális alkotó is azonosulni tud. Galina olyan klasszikus festményeket alkot újra, amelyek egy magas rangú személyt ábrázolnak. Csak éppen a fejüket egy macskáéra cseréli le. Ily módon emeli ki mindazt a nagyszerűséget, és felsőbbrendűséget, amelyet ezek az állatok magukban hordoznak. A művésznő hamar rájött, hogy van igény  arra, hogy a gazdik kiskedvencüket elegáns portrén lássák viszont. Galinát mulattatja a gondolat, hogy szerte a nagyvilágban találhatók képei a macskaimádók falán.   A világ minden táján kedvelik munkáját Galina elmondása szerint ezt a projektet kezdetben csak a barátai szórakoztatására kezdte, de később instagram oldalt is létrehozott mulatságos képei számára. Egy év random posztolgatás után a feliratkozók száma

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü