Határidőnapló tele kreativitással – A Bullet Journal

Beköszöntött az ősz, és ilyenkor sokak számára az élet a teendők folyamatos szervezéséről fog szólni. Akár gyermek(ek)et nevelő szülők vagyunk, akár még a felsőoktatás padját koptatjuk, a tanév elejétől mindenképp szükségünk van egy felületre, ahol a feladatainkat, határidőket rögzíthetjük. A 21. században a telefonunk mindig kéznél lévő megoldást nyújthat erre, előnye, hogy családtagjaink is láthatják az online naptárban, ha új program, vagy tennivaló akad. Ugyanakkor a telefon nem tudta kiszorítani a klasszikus határidőnaplókat a piacról. A kézzelfoghatósága, a papír illata, a lapozhatósága, a gyönyörű borítója még mindig sokak szívét megdobogtatja. A határidőnaplóknak azonban vannak korlátaik, hiszen nem minden esetben előnyös a beosztásuk. Azonban ha Bullet Journalt (a rajongók szerint csak BuJo-t) készítesz magadnak, egészen biztosan minden szempontból tökéletes lesz, hiszen te tervezed, díszíted az elejétől a végéig.

 

Mi is az a Bullet Journal?

Egy New York-i dizájner, Ryder Carroll pár évvel ezelőtt alkotta meg magának ezt a naplózási módszert, amely segített neki produktívabbnak, rendszerezettebbnek lenni.  Egy olyan felületet szeretett volna, ahol átláthatóan tudja szervezni a feladatait, ami segít, hogy ne felejtse el a fontos időpontokat, az eseményeket, és ami kiváltja a kósza papírfecnik kupacát. Caroll 9 éve tette ki módszerét bemutató videóját, melyet azóta több millióan láttak. Könyvet is írt, melyben részletesen leírja rendszerét és amelyet már magyar nyelven is olvashatunk.

Nem csoda hogy ennyire népszerű ez a módszer, hiszen egyszerre egy naptár, egy napló és egy jegyzetfüzet is, mindössze egy kis könyvecskébe sűrítve. A nagyszerűségét pedig az adja, hogy teljesen a saját igényeidre szabhatod, mind a design, mind az elosztás tekintetében. Nincsenek kőbe vésett szabályok, inkább csak iránymutató ötletek, hogy mit és hogyan érdemes az átláthatóság és hatékonyság szempontjából csinálni.

 

Hogyan épül fel egy Bullett Journal?

Számos magyar nyelvű blogbejegyzés született már a BuJo készítésről, de a téma kiapadhatatlan, hiszen mindenki másként tervezi és díszíti naplóját. Azonban vannak olyan alapkövek, melyek majdnem minden BuJo készítőnél megtalálhatsz.

Az átláthatóság egyik kulcsa, hogy számozott oldalú füzetet érdemes használni, hiszen a füzet elején vezetett Tárgymutató segítségével mindent könnyedén megtalálhatsz. Sokan ponthálós füzetet választanak, mert ezek rendszerint eleve számozottak, de igazából bármilyen füzet megteszi, legfeljebb beszámozod utólag a lapokat.

Sok időbe telne a hónapokat előre megírni, de nincs is erre szükség. Mindig csak azt a napi terveződet készíted el, ahol éppen tartasz az évben. Így nem lesznek üresen maradt oldalak, nem kell előre kitalálnod, hogy mennyi helyet hagyjál ki egy-egy napnál. A napi tervezők előtt a sokan a Hónap borítókép elkészítésében élik ki kreatív oldalukat.

De azért mégis kell egy felület, ahová feljegyezheted a több hónappal későbbi időpontokat is. Erre szolgál a Jövőtervező. Két, egymás melletti oldalt felosztasz három részre, egy-egy részt pedig elnevezel egy hónapról. Ha kapsz egy időpontot például a fodrászhoz két hónappal későbbi dátumra, akkor megkeresed a Jövőterveződben azt a hónapot,  felírod alá a napot és az órát, majd mellé írod, hogy mi fog történni.

A Havi tervező arra való, hogy az adott hónapra részletesebb tervet készíthess. A füzeted következő oldalára írd fel a hónap nevét és kezd el egymás alá írni a napokat. A napok mellé pedig írhatod is azokat az eseményeket, amiket erre a hónapra beterveztél. Ha új időpontot tudsz meg erre a hónapra, azt is ide írod majd fel.

A szomszédos oldalt érdemes a Teendőknek szánni. Ide gyűjtheted össze magadnak, hogy milyen teendőket szeretnél letudni ebben a hónapban.

 

Kinek ajánlott ilyet készíteni?

Bárkinek, aki használ határidőnaplót és szeretne kicsit lelassulni és aktiválni kreatív énjét. Még azok is örömüket lelhetik benne, akik a kézügyességük vagy a pepecselés gondolata visszatartana. Minimalista stílusban, egy darab fekete tollal és egy vonalzóval pár óra alatt összehozható az egész naptár. Azoknak különösen ajánlott, akik szeretnek kreatívkodni, rajzolni, firkálni vagy felnőtt színezőt színezgetni. Ezek szó szerint üres lapok, és csak a képzeleted múlik, mi kerül rájuk.

Használhatsz újságból kivágott, vagy kinyomtatott képeket, matricákat, washi tape-et, filcet, színes ceruzát, akvarell technikát. Ha emlékmegőrzés is cél, akkor be lehet ragasztgatni a belépőjegyeket és egyéb, útközben gyűjtött papír alapú emlékeket. Inspirálódni lehet az interneten, a  Pinteresten és Instagramon #bujo és #bulletjournal hashtagekre rákeresve több millió kép adhat neked ötleteket.

Amennyiben kedvet kaptál az alkotáshoz, vagy csak inspirálódni szeretnél, esetleg szívesen kipróbálnál valami új technikát, gyere el hozzánk! Helyszíni élményfestő alkalmaink, vagy otthoni videós szettjeink között biztosan találsz kedvedre valót. Ha már kiválasztottad a megfelelőt, ne felejtsd el beírni a határidőnaplódba!

Blog

Élményfestés – Víz alatti világ

Földünk valamivel több mint kétharmad részét tengerek és óceánok borítják. Ezeken a nagy kiterjedésű és általában egymással összeköttetésben lévő vízfelületeken kívül tavak és folyók szép számmal akadnak a szárazföldek belsejében is. A legtöbb vízfelület gazdag életteret is rejt, ahol élőlények – legtöbbünk számára felfoghatatlan – sokasága változatos és sokszínű képet mutat a víz alatti életről.   A partközeli tengerek élővilága Átlagosan 200 méteres mélységig terjed a partközeli élővilág élettere. Itt rendkívül változatos, fajokban gazdag élővilágot találhatunk. Ennek fő okai, hogy ezekre a területekre torkollnak a szárazföld folyói, nagy mennyiségű szervetlen és szerves tápanyagot hozva magukkal. Az itt élő élőlények nem kerülnek a mélytengeri rétegekbe, hanem fokozatosan visszajutnak az anyag forgalmába. A tápanyagban dús vízben a 200 méteres mélységig még a napfény is lehatol, optimális környezetet teremtve ezzel a termelő és a fogyasztó élőlényeknek egyaránt. A sekély vizek homokos, iszapos fenéken egyszikű virágos növények, és különböző hínárfélék gyökereznek. Egyes tengeri füvek hatalmas kiterjedésű területen alkotnak zöld gyepszőnyeget. A növényevők közt apró csigák és rákok találhatók, valamint növényevő halak. A ragadozókat a tengerfenéken a csalánozó virágállatok és a tüskésbőrű tengericsillagok képviselik. A partközeli vizek ragadozó szintjéhez a tengerparti madarak és a partmentén élő tengeri emlősök sorolhatók. A lebontó élőlények a szivacsok, féregfajok,

Olvass tovább »

Élményfestés párban

Gondoltál már arra, hogy milyen jó lenne valakivel úgy megosztani az alkotás élményét, hogy a készülő művet közösen készítitek el? Ha a válaszod erre a kérdésre igen, akkor Neked ajánljuk azokat az élményfestés foglalkozásainkat, amelyeken a meghirdetett képet az egyéni festések esetén szokásos 40×50 cm-es méret mellett 55×70 cm-es méretben, ketten közösen is megfesthetitek. A közös alkotás pszichológiája Szülő – gyermek élményfestés A szülő és a gyerek közös festése a legtöbb esetben elsősorban a gyerekről szól. Az ő alkotásának folyamatát a felnőtt csak kíséri és támogatja, a magát nem előtérbe toló közreműködésével segíti és kiegészíti azt. A szülő igyekszik maximálisan figyelembe venni, hogy a gyerek mit szeretne és mit tud elvégezni a „feladatból”, amely előttük áll. A felnőttre hárul nagy részben annak a felelőssége is, hogy előtudja-e segíteni, hogy a kreatív foglalkozás, a közös alkotás inkább élménnyé váljon, ne pedig küzdelemmé.   Páros élményfestés felnőtteknek Ha két felnőtt embernek kell együtt dolgoznia egy képen, annak egészen más lefolyása és hatásai vannak, mint amiket a szülő-gyermek élményfestéseken tapasztaltunk. Teljesen más a dinamikája egy foglalkozásnak is. A felnőtteknél mindig van egy gát az alkotással szemben, aminek tulajdonképpen át kell szakadnia. Ez alól csak azok a személyek kivételek, akiknek ez a szakmája, vagy

Olvass tovább »

Élményfestés – Éjszakai ragyogás

A Holdról mára rengeteg információ áll rendelkezésre, de ez az égitest valamelyest mindig  misztikum marad az emberiség számára. Jelenléte állandó, de formája minden nap változó. Lehet parányi és hatalmas, fénye lehet megnyugtató, utat mutató és lehet borzongató és félelmetes. Valószínűleg nincs olyan látó ember a Földön, aki nem tekintett volna fel az égboltra a ragyogó Holdat megcsodálni. A Hold az emberiség egyik közös kincse, nem csoda, hogy szinte minden műfajú művészeti alkotásban megjelenik. Természetesen a festészet egyik kedvelt témája, nem csoda, hogy a KreatívLiget Élményfestő Stúdióban több Holdat ábrázoló festmény közül válogathattok.   Tények a Holdról Kísérő égitestünk vélhetőleg 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, amikor egy nagyobb objektum eltalálta a Földet, ezáltal  a Föld körül keringő leszakadt sziklák összeolvadtak és lehűltek.  Ez a magyarázat arra, hogy a Hold összetevői teljesen megegyeznek a Földön található anyagokkal. A felszínén lévő kőzetek színét mi a Földről szürkésfehérnek észleljük, pedig valójában olyan sötét, mint a szén, csak a napfény tükröződik rajta ezüstös színben. A Holdon látható sötétebb foltok nem mások, mint 3 milliárd éves lávarétegek, melyeket holdtengereknek is szoktak nevezni. A Hold tőlünk átlagosan 384 ezer kilométerre található. Ennyi kilométert 133 nap alatt tudnánk megtenni autóval egy másodperc megállás nélkül. Ugyanakkor lenyűgöző tény, hogy

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü