Fess velünk medúzákat!

Ha nyaraltál valaha tengernél, nagy eséllyel láttál már partra vetett medúzákat. Lehet, hogy közelebbről is megvizsgáltad a kocsonyás, zselészerű, teljesen áttetsző testüket. A természetes élőhelyükön, a tengervízben lebegve, még élő állapotban persze sokkal érdekesebbek ezek a különleges állatok, mint kisodródva a partra és kilapulva a homokban. Ismerkedjünk meg egy kicsit alaposabban a medúzákkal.

 

A medúza testfelépítése

Első ránézésre azt is gondolhatnánk, hogy a medúzáknak nincs is igazi teste. Csak a zselészerű anyag, amiből áll, rendelkezik egy erősebb, vastagabb külső résszel, ami tulajdonképpen az egész állatot egyben tartja.

Valójában a medúzákat felépítő sejtek valódi szöveteket alkotnak. Testszerveződésük viszont meglehetősen egyszerű. Összesen két sejtréteg található bennük és az anyaguk 97 %-a tulajdonképpen nem más, mint víz. Ezek a különös állatok ernyő alakúak, amely forma peremén tapogatókkal rendelkeznek. A medúzák testének kültakarója egyrétegű, amely réteget hengerhámsejtek alkotják.

 

A medúza táplálkozása

Testükön egyetlen szájnyílás van, amelyet űrbélnek is nevezünk. Ennek a szájnyílásnak a peremén tapogatók helyezkednek el. A kisebb medúzák planktonokkal, a nagyobb méretű fajok kisebb rákokkal táplálkoznak úgy, hogy tapogatóikkal tengervizet áramoltatnak szájnyílásuk felé, azt beszippantják és kiszűrik belőle a táplálékot. A táplálkozási folyamat végén az emésztetlen salakanyag aztán szintén a szájnyíláson keresztül távozik.

A medúzákon belül megkülönböztetünk ragadozó és planktonevő fajokat. Egyes medúzák aktív vadászok, csalánsejteket tartalmazó tapogatóik vannak, amelyekkel megmérgezik áldozataikat. A zsákmányaik akár halak is lehetnek, mert a nagyobb falatokat jelentő áldozatokat is egészben juttatják az űrbelükbe, majd ott megemésztik.

 

A medúzák veszélyei

Mivel a csalánozók törzsébe tartoznak, van egy olyan tulajdonságuk, hogy a tapogatóik végén apró csalánsejtek találhatóak. Ezek az emberi bőr felületével érintkezve allergiás reakciót válthatnak ki, főleg az arra érzékeny személyeknél. A csípések, amelyek eleinte veszélytelennek tűnhetnek, egy óra elteltével már görcsöket és erős fájdalmakat is okozhatnak. A medúza csípése hatására a vérnyomás hirtelen felszökhet, esetenként agyvérzést vagy szívbénulást okozva az embernek.

Ha medúzacsípést tapasztalunk magunkon, akkor azonnal jöjjünk ki a vízből és keressük meg a strandon az elsősegélynyújtó helyiséget vagy személyt, mert rendkívül fontos, hogy a csípést követő 15–20 percen belül orvosi segítséget kapjunk.

Figyelem! A kockamedúzát a világ ötödik legveszélyesebb állatának tartják. Ennek a fajtának a csalánsejtjeitől már többen is meghaltak.

A másik komoly probléma ezekkel az élőlényekkel kapcsolatban, hogy a medúzák elszaporodása a tengerek élővilágának megváltozásával járhat. A túlszaporodott medúzák a halak ikrájával táplálkozva akár egyes fajok kihalását eredményezhetik.

 

Medúza a mitológiában

A régi görög mítosz szerint a Medúza egy szárnyas szűz volt, akinek a személye mindenkiben félelmet keltett. A világ végén élt, a feje sárkánypikkelyekkel volt borítva, haj helyett pedig kígyók tekeregtek rajta. A szájából óriási vadkanszerű agyarak álltak ki, kezei vasból, szárnyai aranyból voltak. Medúza hintóját egyesek szerint szárnyas sárkányok vontatták. Úgy tartották, hogy aki bele mert nézni a Medúza arcába, az azonnal kővé vált. Elrettentő külsejére nem lévén tekintettel, Perszeusz mégis le tudta győzni. Eleve az volt a célja, hogy elvigye Medúza fejét Polüdektésznek, aki Szeriphosz szigetének királya volt.

Polüdektész azért küldte Medúza után Perszeuszt, hogy így próbáljon megszabadulni az útjában álló fiútól. Azonban Perszeusz, egy Hermésztől kapott fegyver és egy Athénétől kapott tükör segítségével veselkedett neki a küzdelemnek. Mivel a tükör használatával nem kellett a tekintetét a szörnyre emelnie, így már könnyedén le tudta győzni, egy jó irányzott suhintással levágta a fejét.

A Medúza nyakából kiserkenő vérből született Pégaszosz (szárnyas ló) és Khrüszáorde. Más változatok szerint Medúza vérének minden cseppjéből egy-egy kígyó született.

A történet vége sem teljesen egyértelmű. Van olyan leírás, amelyikben Perszeusz a levágott fejet, amely bárkit kővé tudott változtatni, átadta Athénének, de más elbeszélésekben pedig az ifjú a levágott fejjel visszatér Polüdektészhez, és az addig letakart fejről végül lerántva a leplet, mindenkit kővé változtatott.

 

Tudományos kutatások a medúzákkal kapcsolatban

A 2008-as kémiai Nobel-díjat két amerikai tudós, valamint egy japán kutató kapta a különleges tulajdonságú fehérjék kutatásában végzett munkásságukért és a zöld fluoreszkáló fehérje felfedezéséért. Ezt a fluoreszcens anyagot elsőként a kristálymedúzából tudták izolálni.

A zölden fluoreszkáló fehérjének különleges hordó alakja van, ez pedig megóvja a fehérje közepén található kromofórt, így annak világító képessége a környezeti behatásokra sem csökken.

Ez a felfedezés azért volt nagyon fontos, mert a fluoreszkáló fehérje láthatóvá tudja tenni az élő szervezetek sejtjeinek változását és mozgását, egyfajta jelzőrendszerként működve. Kitűnően megvilágítja az élő szervezetekben zajló folyamatokat, ezáltal meg lehet figyelni például az agysejtek működését,  a sejtek öregedését, romlását vagy a rákos sejtek fejlődését.

 

Medúzák a festményeken

Ha az interneten medúza fotókat böngészünk, azt is láthatjuk, hogy mennyi színben pompáznak és áttetszőségük sokféleségével milyen különleges témául szolgálnak a természetfotósok számára. Ugyanilyen különleges dolog megfesteni a medúzákat, ezért is került több festmény a Kreatívliget Élményfestő Stúdió kínálatába, amelyeken ezeket a különleges állatokat láthatjuk. A foglalkozásokon pedig kicsik és nagyok is kipróbálhatják, hogy milyen komoly odafigyelést igényel egy ilyen kép megfestése.

Az aktuálisan elérhető képeket megtalálod a Helyszíni élményfestések menüpontban naptári napok szerinti bontásban.

Blog

Festők fordulatos élete – Édouard Manet

1832. január 23-án született Párizsban. Apja, Auguste Manet jogtanácsos volt az akkori Igazságügyi Minisztériumban, anyja szintén gazdag francia polgári családból származott, így anyagi gondjaik egyáltalán nem voltak. Apja határozottan ellenezte fia művészet iránti érdeklődését, ám Manet már tinédzser kora óta titokban tanult festeni. A középiskola elvégzése után a család tengerésztiszti pályára szánta, a szükséges főiskolára viszont nem vették fel. A második sikertelen felvételi után végül az apja is elfogadta, hogy Manet festőnek tanuljon. A festészeti pályán rengeteg elutasításban volt része egészen 1870-ig, amikor is besorozták katonának a porosz-francia háború kitörésekor. Visszatérte után az 1873-as Salon már jól fogadta a képeit, művészeti körökben egyre népszerűbbé vált, összebarátkozott Émile Zola íróval és műkritikussal is. Manet 1874-től a később impresszionistáknak nevezett festőkkel dolgozott, de közben megőrizte alkotói függetlenségét, nem tartozott közéjük. Mégis elmondható róla, hogy az 1860 és 1870 közötti években készült festményeivel és festészeti technikák felfedezéseivel megalapozta a 19. század második felében kibontakozó új festészeti irányzatot, az impresszionizmust. 1883 áprilisában hunyt el.   Manet és Monet A 19. század első évtizedeiben lezajlott az ipari forradalom, amely alapjaiban változtatta meg a társadalmat és annak mindennapi életét is. Az olyan új vívmányok, mint a gőzhajó, a gőzmozdony és a vasút nagyban megkönnyítették a közlekedést,

Olvass tovább »

Élményfestés – Tenger

Mit nevezünk tengernek? Földünk valamivel több mint kétharmad részét tengerek és óceánok borítják. A tenger (vagy óceán) egy nagy kiterjedésű sós víztömeg, amely lehet peremtenger, beltenger, vagy egy nagy sósvízű tó, valamelyik kontinens belsejében. A peremtenger olyan típusa a sós vizeknek, amelyet a vízáramlatok valamelyik óceánhoz kapcsolnak. A beltenger csak vékonyabb csatornákon érintkezik az óceánnal. A tengerek meghatározása a felsorolt meghatározások ellenére nem egyértelmű, ezért több tenger, illetve tó besorolása vitatott. Hétköznapi értelemben tengernek nevezhetjük például az óceánt is a sós vize és a beláthatatlan távolságai miatt. Gyakran tenger megnevezést kapnak sós-, vagy akár édesvizű tavak is, illetve az is előfordul, hogy a széles körben tengernek tekintett vizeket mások tónak tartanak. A Kaszpi-tengert például nevezik Kaszpi-tónak is, az Aral-tavat pedig Aral-tengernek is, a jóval kisebb Holt-tengert viszont egyáltalán nem szokták tónak nevezni.   A tengerek illata A legtöbb embernek a nyaralás, a vízpart romantikája, a hajózás és csupa kellemes emlék jut eszébe, ha megérzi a tengerillatot. Főleg így van ez, ha az év nagy részében teljesen más körülmények között tölti az idejét, például egy nagyváros kellős közepén. De mi is az a sós, de egyébként nehezen körülírható és meghatározható illat, amelyet akkor érzünk, ha a tengerparton üldögélve beleszippantunk a levegőbe?

Olvass tovább »

Festők fordulatos élete – Hugo van der Goes

A mai cikkünkben egy középkori flamand festő, Hugo van der Goes életét és fő művét mutatjuk be. Sok tekintetben volt újszerű a munkássága, szinte megszállottan törekedett arra, hogy elődeit meghaladja, a festészetet megújítsa. Mint oly sok zseninek, neki sem adatott meg a kiegyensúlyozott lelkiállapot, élete vége felé egyre többet küzdött démonaival. Művei azonban inkább géniuszának állítanak emléket. Képeinek realizmusa, részletgazdagsága, az emberi testbeszéd és mimika jól eltalált finomságai mind-mind kiemelik őt kortársai közül.   A korai éveiről nem sokat tudunk Születésének, halálának pontos időpontját nem tudjuk,  annyi bizonyos, hogy a 15. században élt és alkotott. 1435-1440 között születhetett Gentben, halála pedig Brüsszelben következett be 1482 környékén. A genti festő céh megbecsült tagja lett és Gent város művészeti életében vezető szerepet töltött be. A mesteri címet 1467-ben nyerte el. Az irányú törekvése, hogy az adott kor festészeti sémáit meghaladja, fényesen sikerült neki.   Kolostorban lelt menedékre, de lelki nyugalmát itt sem találta A mesteri címe megszerzése után 10 évvel a Brüsszel melletti Ágoston rendi Vörös kolostorba vonult el egyre gyakoribb őrültségi rohamai miatt. Az itt töltött idejéről egy szerzetes részletes írásos megemlékezései tudósítanak bennünket. Kezdetben folytatta a festést és a barátai látogatásait is fogadta, 1480-ban még Habsburg Miksa is tiszteletét tette

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü