Festők fordulatos élete – Gustav Klimt

A legtöbbet emlegetett osztrák származású festőről már találhattok egy bejegyzést a blogon, ahol a szecesszióról és Klimt festészetéről írtunk részletesebben. Ebben a cikkben kicsit „bulvárosabb” oldalról mutatjuk be Gustav Klimt életét és olyan eseményekről is szó lesz, amelyek egy kicsit megmutatják az esendő embert a világhírű festmények mögött és még az is lehet, hogy a részleteket megismerve azokat is egy kicsit más megvilágításba helyezik a számunkra.

 

Klimt és a nők

Kevés férfiportrét festett. Nőalakjai pedig rejtélyesek, szenvedélyesek, büszkék és érzékiek, fesztelenül szemérmetlenek, igazi végzet asszonyai. Modelljeit lágy, légiesen finom vonalakkal ábrázolta, és csillogó arannyal vagy sokszínű, virágos mezőkkel vette körül őket. Képein a romantikát ötvözte a vonzó, csábító asszonyok jellemzőivel.

Klimt nőket ábrázoló festményei meglehetősen érzékiek. Nem csak fiatal nők ábrázolására korlátozta a művészetét, hanem igyekezett a nőiesség minden formáját megörökíteni, a hamvas fiatalságtól kezdve a várandósságon át az öregkorig. Ezzel aztán Klimt a nőket csodálni való lényekké emelte.

Végül sosem házasodott meg és a nőkkel való együttélése pedig az édesanyjával, később pedig a nővéreivel valósult meg. Sem nagy szerelmével és múzsájával Emilie Flöge-vel, sem felvállalt gyermekei édesanyjával nem költözött össze soha.

A festő nőügyeiről keringő számtalan szóbeszédnek bizonyára megvolt az alapja. Bár ő maga a férfiak azon ritka csoportjába tartozott, akik a velük viszonyt folytató hölgyekről diszkréten hallgatnak és kilétüket nem verik nagydobra. Ami biztos, hogy két nőtől három olyan fia született, akiket elismert magáénak, a 11 további gyermekről pedig csak a szóbeszéd tartotta úgy, hogy Klimt volt az apjuk.

Ha végignézzük a nőkről készített portréit, az ábrázolásokból egyértelműen láthatjuk, hogy Gustav Klimt ugyan elköteleződni egyikük mellett sem tudott véglegesen, azért lelkes rajongója volt a női nemnek, és ezt a rajongást munkáinak minden részletében kifejezésre is juttatta.

 

Klimt és a botrányok

Történt egy sokat emlegetett botrányos eset 1894-ben, amikor a bécsi egyetem egy freskósorozatra adott megbízást a festőnek. Klimt több éven keresztül dolgozott az alkotásokon, amelyek a filozófia, az orvostudomány és az igazságszolgáltatás megszemélyesített alakjait kellett megjelenítsék a megbízás szerint. Ám amikor Klimt bemutatta az elkészült vázlatokat, az egyetem indoklás nélkül visszavonta a megrendelést és a már kifizetett előleget is visszakérte a festőtől.

Egy másik esetben, amikor a Szecesszió Mozgalmának 1902-ben megrendezett kiállítása Beethoven személyét és művészetét állította a középpontba a közönség reagált elutasítóan Klimt műveire. Erre az ünnepi alkalomra készült a napjainkban is megtekinthető Beethoven-fríz, amely az eredeti elképzelés szerint csak a tárlat időtartamára maradt volna fenn. Klimt a művet a IX. szimfónia szimbolikus átírásának tekintette. A nézők viszont elutasították és visszataszítónak tartották az ábrázolt figurákat, az alkotást magát pedig alacsony színvonalúnak ítélték.

 

Klimt és a fényképek

Klimt már pályája legelején is komoly sikereket aratott a festett portréival, amelyeket sok esetben nem élőben, modell alapján készített, hanem fényképek alapján. Fotókat aztán a későbbi korszakaiban is használt festményei alapjául. Még olyan képeslapokat is, amelyek annyira megtetszettek neki, hogy végül tájképeket festett belőlük. Kevesen tudják róla, hogy Klimt maga is készített fotókat.

 

Klimt emlékezete

A festő alkotásainak sok rajongója van napjainkban is, művei rekord árakon kelnek el az árveréseken. 2006-ban Adele Bloch-Bauer I című képét 135 millió dollárért vette meg a Neue Galerie New York-ból.

Klimt legismertebb alkotása nagy valószínűséggel A csók című festmény, aminek elkészülte Klimt ún. aranykorára esik. Ebben az időszakban nem csak sok arany színű festéket, hanem valódi laparanyat is használt képeihez, amitől azok még értékesebbé váltak. A csók című alkotása annyira lenyűgözte a Belvedere Múzeum csapatát, hogy 1908-ban úgy mutatták be, hogy a festő még igazából be sem fejezte.

Klimt munkásságának mi magunk is nagy rajongói vagyunk, ezért is szerepel mindig a kínálatunkban valamelyik megkapó szépségű festménye.

Örülünk neki, ha a cikkeink segítségével hozzád is eljut Gustav Klimt érzéki művészete. Nézz körül az Események menüpontban és keresd Klimt festményeit a kínálatban vagy tegyél javaslatot, hogy melyik művét látnád szívesen a megfesthető képek között!

Blog

Élményfestés – Éjjeli szarvas

Az évnek a hűvösebb felében, a karácsony közeledtével valahogy mindig több figyelem irányul a szarvasokra. A szarvasbőgés és az egymásnak csapódó agancsok zaja már az őszi erdő csendjét felverik. Télen pedig, az ünnepek közeledtével a szarvasok a Mikulás érkezése és a karácsony kapcsán is felbukkanó szereplők, dekorációként, hangulatelemként is sok otthonnak válnak díszévé ebben az időszakban.   Tudnivalók a szarvasokról A szarvas a párosujjú patások közé tartozó emlősállat. A szarvasok legtöbb faja az őzekkel együtt a szarvasfélék családjába tartozik. Egyes nyelveken egyazon szó jelöli a szarvast és az őzet is. A magyar nyelvben a szarvasmarhához hasonlóan a szarvas hímjét bikának, a nőstényét tehénnek, a kicsinyüket pedig borjúnak nevezzük. A szarvasbika legfeltűnőbb testi jellegzetessége az agancsa. A rénszarvasnál a tehénnek is van agancsa, a többi szarvasfajnál pedig csak a bikának. A Kárpát-medencében ma élő két szarvasfaj közül csak a gímszarvas őshonos. A dámszarvas (vagy más néven dámvad) betelepítéssel került a régióba, amely esemény pontos időpontja vitatott. Európa, Ázsia és Amerika északi vidékein él a hatalmas termetű jávorszarvas és a háziállatként is tenyésztett rénszarvas. Indiában a pettyes szarvas, az amerikai földrészen pedig a fehérfarkú szarvas a leggyakoribb.   A szarvasok agancsa Az agancsokat minden évben levetik, és helyette újat növesztenek. Az agancs

Olvass tovább »
Suzy Solidor festmény

A legtöbbször lefestett emberek – Suzy Solidor

1900-ban Suzanne Louise Marie Marion néven látta meg a napvilágot a Suzy Solidor művésznevű  francia énekes- és színésznő. A 20. század egyik legtöbbször lefestett nőalakja lett, az emancipáció szimbóluma. Az első nők egyike, aki nagy nyilvánosság előtt felvállalta leszbikusságát és ezt a művészetében is megjelenítette.  Annak ellenére, hogy rengeteg festményen láthatjuk, sokszor nem is gondolnánk, hogy ugyanaz a modell néz ránk a képről. Mindez nem a festők ügyetlenségét mutatja, hanem azt a tényt, hogy Suzy különleges leleményességgel tudta változtatni a külalakját. 225 festő készített róla portrét, többek között Tamara de Lempicka, Pablo Picasso, George Braque, Francis Picabia.   Egy sikeres élet nehéz kezdetei Gyermekkoráról és korai éveiről nem sokat tudni, édesanyja egyedülálló anyaként vállalta Suzyt.  Anyja bejárónőként dolgozott, többek között annál a férfinél is, aki Suzy apja volt. A  férfi sosem vállalta fel a lányát, Solidor azonban fontosnak és érdekesnek tartotta származását. Apja ugyanis Robert Surcouf kalóz leszármazottja volt, és ezt a tényt Suzy nagyon izgalmasnak találta, számos alkalommal készíttetett festményt magáról tengerhez kapcsolódó környezetben. Anyja 1907-ben végül megházasodott, így a kislányt nevelőapja nevére vette, ezután Suzy Rocher néven élte tovább életét. 17 éves volt, mikor az első világháború kitört, ekkor Suzy önkéntesnek állt, mentőautó vezető lett.   Kitartott szeretőből

Olvass tovább »

Élményfestés karácsonyra

Eljött az évnek az a szakasza, amikor szinte mindenki azon töri a fejét, hogy mit ajándékozzon a szeretteinek, a rokonainak, a barátainak vagy akár a kollégáinak. Az utóbbi pár évtizedben kicsit túlzottan is arra helyeződött át a hangsúly a karácsonyi ünnepekkel kapcsolatban, hogy kit, milyen meglepetéssel kápráztassunk el és a családtagok egymást túllicitálva igyekeznek minél nagyszerűbb ajándékokat választani az üzletekben és a webáruházakban. Szeretnénk ajánlani egy alternatívát a megszokott, sablonos ajándékok ellenében, a sokadik pizsama, alsónadrág csomag vagy éppen parfüm helyett egy olyan megoldást, amely azon kívül, hogy életre szóló, maradandó élményt ad, még egy csodás – saját készítésű – festmény birtokosává is teszi a megajándékozottat. Ráadásul, ha kedve tartja, ő még tovább ajándékozhatja a képet.   Ajándékozz kreatív élményt karácsonyra! Az élményfestés egy egész délelőttöt vagy délutánt betöltő izgalmas, kreatív kikapcsolódás, amelynek a végeredménye egy csodás kép. Mi is lehetne ennél jobb ajándék karácsonyra? Magyarországon is egyre népszerűbbek az élményfestés foglalkozások, amelyek egyesítik magukban a kikapcsolódást a mindennapokból a kreatív energiákat aktivizáló időtöltéssel. Az alkalmak során egy ismert vagy kevésbé ismert, de előre bemutatott festmény alapján készíthetik el a résztvevők a saját műalkotásaikat és közben igényes környezetben és jó társaságban telik el a három óra, a feltöltődés pedig garantált.

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü