Határidőnapló tele kreativitással – A Bullet Journal

Beköszöntött az ősz, és ilyenkor sokak számára az élet a teendők folyamatos szervezéséről fog szólni. Akár gyermek(ek)et nevelő szülők vagyunk, akár még a felsőoktatás padját koptatjuk, a tanév elejétől mindenképp szükségünk van egy felületre, ahol a feladatainkat, határidőket rögzíthetjük. A 21. században a telefonunk mindig kéznél lévő megoldást nyújthat erre, előnye, hogy családtagjaink is láthatják az online naptárban, ha új program, vagy tennivaló akad. Ugyanakkor a telefon nem tudta kiszorítani a klasszikus határidőnaplókat a piacról. A kézzelfoghatósága, a papír illata, a lapozhatósága, a gyönyörű borítója még mindig sokak szívét megdobogtatja. A határidőnaplóknak azonban vannak korlátaik, hiszen nem minden esetben előnyös a beosztásuk. Azonban ha Bullet Journalt (a rajongók szerint csak BuJo-t) készítesz magadnak, egészen biztosan minden szempontból tökéletes lesz, hiszen te tervezed, díszíted az elejétől a végéig.

 

Mi is az a Bullet Journal?

Egy New York-i dizájner, Ryder Carroll pár évvel ezelőtt alkotta meg magának ezt a naplózási módszert, amely segített neki produktívabbnak, rendszerezettebbnek lenni.  Egy olyan felületet szeretett volna, ahol átláthatóan tudja szervezni a feladatait, ami segít, hogy ne felejtse el a fontos időpontokat, az eseményeket, és ami kiváltja a kósza papírfecnik kupacát. Caroll 9 éve tette ki módszerét bemutató videóját, melyet azóta több millióan láttak. Könyvet is írt, melyben részletesen leírja rendszerét és amelyet már magyar nyelven is olvashatunk.

Nem csoda hogy ennyire népszerű ez a módszer, hiszen egyszerre egy naptár, egy napló és egy jegyzetfüzet is, mindössze egy kis könyvecskébe sűrítve. A nagyszerűségét pedig az adja, hogy teljesen a saját igényeidre szabhatod, mind a design, mind az elosztás tekintetében. Nincsenek kőbe vésett szabályok, inkább csak iránymutató ötletek, hogy mit és hogyan érdemes az átláthatóság és hatékonyság szempontjából csinálni.

 

Hogyan épül fel egy Bullett Journal?

Számos magyar nyelvű blogbejegyzés született már a BuJo készítésről, de a téma kiapadhatatlan, hiszen mindenki másként tervezi és díszíti naplóját. Azonban vannak olyan alapkövek, melyek majdnem minden BuJo készítőnél megtalálhatsz.

Az átláthatóság egyik kulcsa, hogy számozott oldalú füzetet érdemes használni, hiszen a füzet elején vezetett Tárgymutató segítségével mindent könnyedén megtalálhatsz. Sokan ponthálós füzetet választanak, mert ezek rendszerint eleve számozottak, de igazából bármilyen füzet megteszi, legfeljebb beszámozod utólag a lapokat.

Sok időbe telne a hónapokat előre megírni, de nincs is erre szükség. Mindig csak azt a napi terveződet készíted el, ahol éppen tartasz az évben. Így nem lesznek üresen maradt oldalak, nem kell előre kitalálnod, hogy mennyi helyet hagyjál ki egy-egy napnál. A napi tervezők előtt a sokan a Hónap borítókép elkészítésében élik ki kreatív oldalukat.

De azért mégis kell egy felület, ahová feljegyezheted a több hónappal későbbi időpontokat is. Erre szolgál a Jövőtervező. Két, egymás melletti oldalt felosztasz három részre, egy-egy részt pedig elnevezel egy hónapról. Ha kapsz egy időpontot például a fodrászhoz két hónappal későbbi dátumra, akkor megkeresed a Jövőterveződben azt a hónapot,  felírod alá a napot és az órát, majd mellé írod, hogy mi fog történni.

A Havi tervező arra való, hogy az adott hónapra részletesebb tervet készíthess. A füzeted következő oldalára írd fel a hónap nevét és kezd el egymás alá írni a napokat. A napok mellé pedig írhatod is azokat az eseményeket, amiket erre a hónapra beterveztél. Ha új időpontot tudsz meg erre a hónapra, azt is ide írod majd fel.

A szomszédos oldalt érdemes a Teendőknek szánni. Ide gyűjtheted össze magadnak, hogy milyen teendőket szeretnél letudni ebben a hónapban.

 

Kinek ajánlott ilyet készíteni?

Bárkinek, aki használ határidőnaplót és szeretne kicsit lelassulni és aktiválni kreatív énjét. Még azok is örömüket lelhetik benne, akik a kézügyességük vagy a pepecselés gondolata visszatartana. Minimalista stílusban, egy darab fekete tollal és egy vonalzóval pár óra alatt összehozható az egész naptár. Azoknak különösen ajánlott, akik szeretnek kreatívkodni, rajzolni, firkálni vagy felnőtt színezőt színezgetni. Ezek szó szerint üres lapok, és csak a képzeleted múlik, mi kerül rájuk.

Használhatsz újságból kivágott, vagy kinyomtatott képeket, matricákat, washi tape-et, filcet, színes ceruzát, akvarell technikát. Ha emlékmegőrzés is cél, akkor be lehet ragasztgatni a belépőjegyeket és egyéb, útközben gyűjtött papír alapú emlékeket. Inspirálódni lehet az interneten, a  Pinteresten és Instagramon #bujo és #bulletjournal hashtagekre rákeresve több millió kép adhat neked ötleteket.

Amennyiben kedvet kaptál az alkotáshoz, vagy csak inspirálódni szeretnél, esetleg szívesen kipróbálnál valami új technikát, gyere el hozzánk! Helyszíni élményfestő alkalmaink, vagy otthoni videós szettjeink között biztosan találsz kedvedre valót. Ha már kiválasztottad a megfelelőt, ne felejtsd el beírni a határidőnaplódba!

Blog

Élményfestés – Vitorlások

Ha nyár, akkor vízpart. Ha vízpart, akkor vitorlások mindenfelé. Ez a látvány különösen gyakori azok számára, akiknek a magyarok tengere, a Balaton mellett van szerencséjük a nyári pihenésüket tölteni. Tekintsük hát át, hogyan alakult a vitorláshajók több ezer évre visszanyúló történelme.   A hajók, mint a történelem fontos alakítói Manapság a vitorláshajók kifejezetten fenntartható és környezetbarát járművek, hiszen szélenergiát használják ki haladásuk során, még ha ma már motorok is segítik haladásukat szélcsend idején. Ezt megelőzően viszont több száz évig csak a természet erőire hagyatkozhattak a vitorlások legénységei. Vitorláshajók már több ezer éve szelik a világ vizeit. Az ókori kínaiak, egyiptomiak, görögök és rómaiak hajózásáról rengeteg a szakirodalom áll rendelkezésre. Az emberiség egész történelme másként alakul, ha a vízen való közlekedés nem teszi lehetővé, hogy az első telepesek eljussanak Amerikába, vagy Ausztráliába.   A hollandok voltak a hajózás úttörői Van Európában egy ország, amely különösen élen jár a vitorlázáshoz szükséges két természeti elem, a víz és a szél felhasználásában, valamint az ellenük vívott küzdelemben – ez Hollandia. A holland vitorlázás fénykora a XVII. század második felében, a harmincéves háború után, a Holland Királyság függetlenné válásakor kezdődött. Ebben az időben az ország tengeri flottája, hajós szakértelme és iskolái verhetetlenek voltak. Vitorlásaik eljutottak

Olvass tovább »

Élményfestés – Angyalok

Az elmúlt néhány évszázadban természettudományos magyarázatra alapozva tagadták az angyalok létezését. Az emberiség különböző népei azonban egymástól függetlenül is mindig, minden korban hitték, hogy igenis vannak ilyen lények. A keresztény vallások legfőbb írásos alapja, a Szent Biblia pedig első könyvétől az utolsóig egységesen állítja a létezésüket.   Kik az angyalok? A Biblia eredeti nyelvei nem használtak rájuk olyan speciális szót, mint amilyen a magyar nyelvben az angyal kifejezés. Héberül és arámiul a nevük (’maleach’) jelentése hírvivő, hírnök, küldött vagy követ és pontosan ugyanezt jelenti a görög nyelvben az ’angelosz’ szó is. Ha össze akarjuk foglalni az angyalok természetéről a bibliai leírásokban adott képet, akkor azt mondhatjuk, hogy az angyalok teremtett, azaz nem öröktől fogva, de a jövőben örökké létező, elpusztíthatatlan, természetfölötti, szellemi lények. A teremtő Istenhez és a földi halandókhoz hasonlóan személyiséggel és intelligenciával, a beszédre való képességgel, érzelmekkel, akarattal és öntudattal rendelkeznek. A szintén személyiséggel bíró szellemi lények egy másik csoportjától, a démonoktól, valamint az elhunyt emberek szellemeitől pedig abban különböznek, hogy minden esetben van szellemi testük, nem test nélküliek. Éppen ezért a démonoktól eltérően nem tudnak beköltözni az emberek testébe, viszont képesek testet ölteni a földi szférában, és így részt tudnak venni földi eseményekben. Vannak jó, illetve gonosz

Olvass tovább »

Élményfestés a KreatívLiget Stúdióban

Vannak olyan emberek, akik úgy gondolnak a művészeti tevékenységekre, hogy mint valami tőlük távol álló dologra. Azt mondják, hogy ők ahhoz nem értenek, művelni sem tudják, nem is akarják és egyébként pedig időrablás az egész, mert nem hasznos és nem tudunk a segítségével fejlődni sem. Nálunk a KreatívLiget Élményfestő Stúdióban mindannyiunk fontos küldetése, hogy bebizonyítsuk ennek az ellenkezőjét. Azt, hogy bármelyikünk tud értéket teremteni, alkotni és elmélyülni egy olyan művészeti tevékenységben, amely végső soron az agyát is különleges módon stimulálja.   Tervezés és várakozás Hosszú idő telt el úgy, hogy csak az online térben találkozhattunk a szeretteinkkel, a barátainkkal, személyesen nem. A kapcsolataink és a szabadidős tevékenységeink leegyszerűsödtek, térben és időben is beszűkültek, amint életbe léptek a kijárási korlátozások. A KreatívLiget Élményfestő Stúdióban is megállt az élet, ami a foglalkozásokat illeti, de már az első pillanattól vártuk és terveztük az újraindulást. Új képeket válogattunk, eszközöket rendszereztünk. Eközben pedig minden eddiginél jobban tudatosult bennünk, hogy az élményfestés egy olyan műfaj, amihez elengedhetetlen az alkotó személyek jelenléte. Ezért is vártuk, hogy eljöjjön a nap, amikor nagy örömmel bejelenthetjük Nektek, hogy újra nyitva vagyunk. Már teljes gőzzel működünk, gyere el hozzánk egy élményfestésre Te is és fejleszd tovább a benned rejlő kreativitást egy

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü