Kiállítás ajánló – Françoise Gilot

Françoise Gilot lenyűgöző alkotásai és élénk egyénisége, rendkívüli műveltsége nyolc évtizedes, sokszínű munkásságában is megmutatkozik. Ilyen átfogó kiállítás az életművéből pedig, mint a jelenleg a Műcsarnokban megtekinthető Felszálló Főnix, eddig egész Európában nem volt. Gilot egészen két évvel ezelőtt, 100 évesen bekövetkezett haláláig utolsó tanúja és aktív résztvevője volt az európai művészet egyik legizgalmasabb korszakának. Matisse múzsája volt és az egyetlen nő, aki elhagyta Picassót. Később pedig a járványos gyermekbénulás ellenszerét kifejlesztő orvos felesége lett és egész életében csodás művekkel ajándékozta meg a XX. századot.

 

Françoise Gilot élete

Festészeti munkássága nyolc évtizedet ölel fel. Művészetelméleti könyveket, versesköteteket publikált és illusztrált, tanított egyetemen, táncelőadásokhoz készített díszlet- és jelmezterveket.

21 éves korában ismerkedett meg Picassóval, majd tíz évig volt a zseni múzsája és társa, akivel két közös gyermeke született. Ebben az időszakban találkozott az idős mesterrel, Henri Matisse-szal is, akit szintén megihletett és elvarázsolt. Gilot határozottsága és belső szabadságra való igénye csak nehezen fért össze Picasso személyiségének autoriter és narcisztikus vonásaival. Így aztán 10 év után szakított a festővel, és ő lett az egyetlen nő, aki elhagyta Picassót.

 

Picasso után is van élet

A festő a szakítás után valóságos kampányt indított egykori feleségének lejáratására, közös gyermekeiket is eltaszította. Gilot a vele készült későbbi interjúkban és emlékirataiban is jóval mértéktartóbban nyilatkozott a mesterről, az együttélés nehézségei mellett zsenijét is minden esetben elismerve. A festőnő számolt azzal, hogy a nála 40 évvel idősebb géniusz mellett egyáltalán nem vár rá könnyű szerep, művészként tudatosan szembenézett a problémával, őrizte, formálta saját alkotói identitását. Talán ezért is tudta kapcsolatuk végeztével olyan magabiztosan folytatni saját útját.

Újra megházasodott, majd újra elvált, ezután ismerkedett meg dr. Jonas Salkkal, az ötvenes években aggasztó méreteket öltő járványos gyermekbénulás elleni vakcinát kifejlesztő kutatóorvossal. Vele 25 éven át, egészen az orvos haláláig nyugalomban, boldogságban élt.

A festőnő szinte egészen – százéves korában bekövetkezett – haláláig dolgozott, úgy, hogy végig képes maradt a folyamatos megújulásra.

 

Gilot alkotásai Magyarországon

A festőnő alkotásaiból most a Műcsarnokban tekinthetünk meg kiállítást, amely a művész munkásságának Európában valaha látható legátfogóbb összefoglalója. A nyolc évtizedes pálya hazai magángyűjteményekből származó alkotások segítségével mutatja be a főbb alkotói korszakokat, az indulástól a Picassóval töltött éveken át a legendás párizsi Mourlot-műhelyben készített egyik első litográfiáig. A 80-as évek monumentális lebegővásznaitól a 90-es évek kiemelkedő fontosságú sorozatának, a Vándornak a darabjain át. Figurális és nem figurális, fekete-fehér és bátor színekkel festett, a legkülönbözőbb technikákkal készült alkotások tárják elénk a festőnő különleges világát, ahol olyan témák is hangsúlyt kapnak, mint az anyaság vagy az utazás.

Françoise Gilot egyébként különleges viszonyt ápolt Magyarországgal, köszönhetően annak a barátságnak, amely szinte egy egész életen át fűzte Rozsda Endréhez. A magyar festőművész és Gilot különleges kapcsolatának köszönhetjük azt a magyarországi látogatást is, amelynek eredménye végül a Várfok Galériával közös, évtizedeken át tartó szakmai együttműködés, 2000-ben pedig Gilot első magyarországi kiállítása volt.

 

A festőnőről éppen két évvel ezelőtt írtunk bejegyzést a Kreatívliget blogra, amelyet az alábbi linkre kattintva lehet elolvasni: Híres női festők – Françoise Gilot

 

Ha kedvet kaptál az alkotáshoz Te is, keress minket bátran és gyere hozzánk festeni a Kreatívliget Élményfestő stúdióba! Az aktuálisan elérhető alkalmakat a Helyszíni Élményfestések menüpontban találod meg.

Blog

Festők fordulatos élete – Pablo Picasso

A legtöbbet emlegetett spanyol származású festőről már találhattok egy bejegyzést a blogon, ahol a festészetéről és az egymást követő korszakairól írtunk részletesen. Ebben a cikkben kicsit „bulvárosabbra” vesszük a figurát és olyan részleteket mutatunk be Picasso életéből, amelyek megmutatják az esendő embert is a világhírű festmények mögött és talán azokat is egy kicsit más megvilágításba helyezik. Picasso, a sérült zseni Amikor Picasso 1881. október 25-én (éppen 138 éve) megszületett, lila volt és nem lélegzett. A legenda szerint már éppen halottnak akarták nyilvánítani a csecsemőt, amikor aztán a nagybátyja orrfacsaró szivarfüstjére mégis életjeleket mutatott és felsírt. A hosszan tartó oxigénhiányos állapot azonban nem kímélte az agyát és a bal agyféltekéje olyan mértékben károsodott, hogy az a működésére is kihatott. Az már kiskorától nyilvánvaló vált, hogy örökölte apja tehetségét a rajzolásban, de minden más nagyon nehezen ment neki. A logikus gondolkodás, az írás, az olvasás, a számolás, szinte a fogyatékosságig nehezített volt számára, amíg a kreativitásért felelős jobb agyfélteke teljes gőzzel dolgozott a bal helyett is és a kreativitásban, a festésben és a rajzolásban felülmúlhatatlan lett. Pablo soha nem tudta elsorolni az ábécé betűit, képtelen volt számokat összesorozni és azokkal osztani. 14 éves korában aztán végre eljött az ő ideje. Az édesapja beíratta

Olvass tovább »

Fess velünk galaxist!

A KreatívLiget Élményfestő Stúdióban elkészíthető festmények között az egyik legnépszerűbb a karakteres és különleges ’Galaxis’ című kép, amely egy nem lehetséges együttállásban, de nagyon dekoratív módon ábrázolja naprendszerünk bolygóit és ezek háttereként a messzi csillagok milliárdjait. De mitől is annyira különleges téma ez, hogy mindig megragadja az emberek figyelmét és állandó ihletforrás, alkotásra buzdítva felnőttet és gyereket egyaránt? Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttünk néhány érdekességet a galaxisokról és a világegyetem sokszínűségéről.   A galaxisok keletkezése Az univerzum első galaxisai a titokzatos sötét anyagból, valamint abból a főleg hidrogénből és héliumból álló gázból keletkeztek, amely az ősrobbanás bekövetkezése után betöltötte az alakulófélben lévő teret. Azokon a helyeken, ahol a sötét anyag sűrűsége nagyobb volt, a gázok a gravitációnak engedelmeskedve húzódtak össze és formálódtak nagyon lassan azokká a csillagokká és bolygókká, amelyek napjainkban ismertek és a galaxisokat alkotják. A galaxisok anyagának összehúzódási sebessége a sötét anyag létezésének egyik fontos bizonyítéka. Nélküle a kisebb tömegű gázokból sokkal lassabban, akár 100 milliárd évet is elérő idő alatt keletkeztek volna csak az első galaxisok, így viszont a nagyjából egymilliárd év is elegendőnek bizonyult a meglepően nagy, a mi Tejútrendszerünkével hasonló tömegű galaxisok kialakulására.   A galaxisok az univerzumban Csak nagyon kevés galaxis létezik külön-külön, azaz egymagában.

Olvass tovább »

A tánc, mint festmény téma

A tánc egy olyan művészeti ág, amely a testek – jellemzően ritmikus, zenére történő – mozgásával tud kifejezni érzelmeket, építhet társadalmi kapcsolatokat, de spirituális mondanivalóval is bírhat. A tánc elsősorban az emberek közötti nonverbális kommunikáció eszközének tekinthető, de vannak módozatai, amelyek az állatok különböző közösségeiben is léteznek. Ilyenek például a méhek tánca a levegőben vagy a párzási időszakban megfigyelhető pávatánc. Az ehhez hasonló megnyilvánulások más madárfajok esetében is előfordulnak. A sportok közül a torna, a műkorcsolya, a jégtánc, illetve a szinkronúszás is tartalmaz táncos elemeket. A különböző harcművészetek formagyakorlatait is gyakran hasonlítják táncokhoz, illetve a lépéskombinációk tánchoz való hasonlóságára hívják fel a figyelmünket. Az anyanyelvünk gyakran élettelen tárgyak mozgását is táncként írja le. Például táncolhatnak a fáról lehulló száraz levelek, ahogy kavargatja „őket” a szél, vagy akár a gyertya lángja  is táncol a légmozgástól.   A balett Majdnem minden táncstílus alapja. A balett megjelenése előtt a táncok esetlenebbek voltak és sokkal inkább ösztönszerűek. Ez az újfajta mozgásstílus sokkal lágyabb, sokkal finomabb mozdulatokat jelenít meg, ezzel is segítve az egyensúlyérzék, valamint a mozgás koordináció fejlesztését és fejlődését. A balerinák sok kislány álmát testesítik meg, egyfajta ideális nőképet sugallva a számukra. Egy korábbi bejegyzésben a balerinák festészetben betöltött szerepéről írtunk részletesen, kiemelve

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü