Milyen pozitív hatásai lehetnek a festésnek?

Bárki, aki eddigi életében alkotott bármi kreatív dolgot, tudja hogy mennyire jó érzés már az alkotás folyamata is, és végül mindennek a megkoronázása az elkészült mű, amikor elégedetten dőlünk hátra, és gyönyörködünk a kezünk munkájában. Mindenki érzi, hogy az alkotó tevékenység pozitívan hat ránk, de vajon mik is ezek pontosan? Ezeket soroljuk fel ebben a bejegyzésben.

 

A festés felszabadít

Előfordulhatnak az ember életében olyan traumák, fájdalmak, elakadások, amelyekről nehezen tud beszélni. Ilyenkor akár ki is festhetjük magunkból a problémát. Jó, ha csak hagyjuk, hogy az érzelmeink vezessék a kezünket, már ettől megkönnyebbülést érezhetünk, hiszen ezek a feldolgozatlan érzések, események kikerültek a vászonra. A festés öngyógyító folyamatokat indíthat el.

 

Az alkotás csökkenti a stresszt

Rohanó világunkban könnyen előfordul, hogy annyira beszippant minket a napi mókuskerék, hogy pihenő időben is folyton a stresszt okozó dolgokon pörgünk. Kreatív alkotó tevékenység közben az agy kikapcsol, “flowba” kerülünk, ilyenkor kizárjuk a külvilágot, csak a vászonra koncentrálunk és csak az adott pillanat számít. Az izmaink ellazulnak, az idegrendszerünk megnyugszik, akárcsak egy meditáció során.

 

A festés fejleszti a kreativitást

Minden kép egyedi, és nincs két egyforma festmény. Mindenképpen fejlődik a kreativitásunk festés során, még akkor is, amikor vezetett festésen veszünk részt. A vezetett festés során ráadásul új technikákat, eszközöket ismerhetünk meg, amelyeket otthoni alkotó tevékenységünk során is kamatoztathatunk.

 

Az alkotás önbizalmat ad

Mindenki megtapasztalhatta, aki részt vett már élményfestésen, hogy milyen hihetetlen önbizalmat ad, mikor az elkészült művet csodáljuk a foglalkozás végén. Ezzel bebizonyítjuk magunknak, hogy bármire képesek lehetünk. Hiszen sikerült létrehoznunk valamit az üres vászonra. A KreatívLiget élményfestéseken a sikerélmény garantált!

 

A festés boldogsággal tölt el

Egy kutatás szerint kreatív alkotás közben az agyunk azon része aktiválódik, ahol az agy jutalomközpontja található. A vizsgálat szerint a prefrontális kéregben fokozódik ilyenkor a véráramlás, amely nagyon erős boldogságérzetet okoz.

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) megállapította, hogy a kulturális és kreatív tevékenység jótékony hatást gyakorolhat a testi és lelki egészségre.

 

Fejleszti a finommotorikát és javítja a memóriát

A festés fejleszti a mozgáskoordinációt, kézügyességet, ennek előnyeit nem csak a következő festményünkön láthatjuk, hanem a hétköznapi élet során is jól jön a koordináltabb mozgás, ügyesebb kéz.

Egy 2008-as kísérletben orvostanhallgatókat írattak be egy 8 alkalmas festőkurzusra. A tanfolyam végén kimutatható volt, hogy jelentősen javult a koncentrációs, és memorizációs készségük. Ezek a pozitív hozadékok mindannyiunk életében jól jönnek.

 

Ha Te is szeretnéd megtapasztalni ezt a sok pozitív hatást, válassz kedvedre valót helyszíni élményfestéseink közül, vagy válogass otthoni élményfestő szettjeink között!

Blog

Kreatív időtöltés télen

A téli időszak általában a bekuckózásról, az otthoni tevékenységek folytatásáról szól alapesetben is. Ezek még hangsúlyosabbá váltak az idei évben, amikor sokan ki sem mozdulnak otthonról, csak a legszükségesebb esetekben. Ahhoz azonban, hogy ne kerüljünk rossz hangulatba a bezártság és az elszigetelődés okán, érdemes az időnket okosan beosztva kreatív tevékenységekre is időt szakítani, amelyekkel ráadásul fokozhatjuk az otthonunk kellemes hangulatát, készülhetünk az ünnepekre és örömet okozhatunk a szeretteinknek is.   Illatgyertya készítés A téli időszak megérkeztével hideg lesz odakint és a nap sokkal nagyobb részében van sötét, mint a nyári időszakban, így szívesebben töltjük az időt otthon. Előkerülnek a kötött holmik, a puha párnák és a meleg takarók. A fények használatát is úgy alakítjuk, hogy meghitt, melegséget sugárzó környezetben érezhessük jól magunkat. A szerencsésebbeknél van kandalló vagy kályha, amelybe biztosan begyújtanak az első didergős estén és előkerülnek a hangulatot fokozó gyertyák is. Ezek közül a legjobbak az olyan típusok, amelyek valamilyen enyhe, de határozottan finom illatot árasztanak magukból az égés során, miközben a fényüknél beszélgetünk vagy éppen egymást masszírozzuk. Egy kis kézügyességgel és néhány jól megválasztott alapanyaggal magunk is készíthetünk illatos gyertyákat otthoni használatra. Gyertyaviaszt és hozzá való kanócot beszerezhetünk a hobbiboltokban, az illatosításhoz használható olajokat pedig nagy választékban találunk

Olvass tovább »

Festők fordulatos élete – Rembrandt

1606. július 15-én született Rembrandt Harmenszoon van Rijn, a Holland Aranykor leghíresebb festőművésze. A művész több ezer alkotása révén nem csak a hatalma csúcsán álló Hollandia, hanem egész Európa művészetében is maradandót alkotott. Az a fajta ember volt, aki mert új irányba elmenni, miközben a régiek tudását is elismerte és alkalmazta.  Rembrandt – ötvözve elődei technikáját – saját stílust teremtett, és hatással volt egy egész festő nemzedékre.   Rembrandt gyermekkora és korai évei Leydenben született, apja egy városi molnár volt, édesanyja pedig egy pék leánya. Elég népes családban látta meg a napvilágot, a festőnek legalább 7 testvére volt, a szülők mégis jómódúnak számítottak. Ezért a művésznek biztosítani tudták, hogy a város latin iskolájában, majd később az ottani egyetemen folytathasson tanulmányokat. Eredetileg szülei tudós pályát szántak Rembrandtnak, de ő inkább a festészethez vonzódott. Abbahagyta hát az egyetemet, hogy a festészet tudományában mélyedhessen el inkább. Rembrandt már húszéves kora előtt saját műtermet nyitott, ahol többnyire portrékat festett. Hamarosan tanítványokat is fogadott, akikkel gyakran közösen is alkotott. Mivel metszeteit és egyéb képeit egész Hollandia szerte szívesen vásárolták, 1631-ben Amszterdamba költözött.  Kezdetben egy híres műkincskereskedő, Hendrick van Uylenburg házában élt. Innen eredeztethető, hogy Rembrandt szenvedélyesen érdeklődött a műkincsek iránt. Ezen  passziója sok anyagi nehézséget

Olvass tovább »

Kiállítás ajánló – Csontváry 170

Közös kiállítással emlékezik a 170 éve született Csontváry Kosztka Tivadarra a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria és a pécsi Janus Pannonius Múzeum. Az évfordulós Csontváry 170 tárlat Budapesten 2023. április 13-tól, Pécsen pedig augusztus 1-jétől lesz látható. A mintegy 40 művet felvonultató kiállítás tisztelgés a magyar festészet történetének egyik legeredetibb és legismertebb alkotója előtt.   Csontváry évfordulós tárlat A festőgéniusz műveit legnagyobb számban őrző két közgyűjtemény anyagából összeállított tárlat a Szépművészetiben három hónapig, azaz július 16-ig látogatható. Az életművet átfogóan bemutató közös kiállítás augusztusban érkezik Pécsre, az idén 50 éves Csontváry Múzeumba. A közös tárlatot november 5-ig láthatja a baranyai város közönsége. A Szépművészeti Múzeumban utoljára 60 évvel ezelőtt, 1963-ban nyílt kiállítás Csontváry műveiből. Pécsen pedig a Csontváry Múzeumban látható alkotások első alkalommal egészülnek ki a fővárosi gyűjteményben őrzött művekkel. A két intézmény egyesített gyűjteményének köszönhetően együtt lesz látható Csontváry híres Önarcképe és Magányos cédrusa, a nagy méretű Taorminai görög színház romjai című alkotása és a Nagy Tarpatak a Tátrában című festménye, ahogy a Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban és a Jajcei vízesés című művek is.   Csontváry festészete Talán az egyik legkülönösebb és legkülönlegesebb magyar festőművész Csontváry Kosztka Tivadar. 1880 őszén – már évek óta patikusként dolgozva – egy

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü