Kreatív időtöltés ősszel

Kreatív időtöltés ősszel

Itt van az ősz, itt van újra… Az évnek ebben az időszakában kicsit átalakulnak a szabadidő eltöltésének a lehetőségei. A szabadban tölthető idő lerövidül a korábbi sötétedés és a hőmérséklet csökkenése miatt, ráadásul nem mindenki szeret kirándulni vagy a városban sétálni, sokan pedig nem tudják ezeket művelni akkor sem, ha szeretnék, mert fizikailag nem képesek rá.

Mit tehetünk a nyáron oly’ kellemes félárnyékban olvasgatás vagy kötögetés helyett a hűvös őszi időszakban, ha a kreatív energiáinkat is szeretnénk kamatoztatni és a szabadidőnket jól eltölteni?

Ebben a bejegyzésben adunk pár ötletet és szeretnénk inspirálni azokat is, akik már a szeretteik karácsonyi ajándékán töprengenek.

 

Kavicsfestés

Vége lett a nyárnak és lehet, hogy ehhez a kreatív tevékenységhez már meg is van az alapanyag, mert a nyaralásról egy kupac lapos és simára csiszolódott kaviccsal tértél haza. De akkor sincs baj, ha ez nem így van. Folyó- vagy tóparton is keresgélhetsz megfelelő alanyokat a kavicsfestéshez.

Az a jó, hogy szinte kimeríthetetlen a lehetőségek száma, ami a festés témáját illeti, hiszen készíthetünk absztrakt, nonfiguratív díszítéseket, de akár aprólékos részletességgel kidolgozott tájképeket, madarakat, virágokat vagy bármi olyat, ami kedvünkre való és el tudjuk képzelni otthonunk vagy kertünk dekorációjának, ajándéknak, apró meglepetésnek valamilyen alkalomra.

A festett kavicsokat használhatjuk nehezéknek, elhelyezhetjük a kedvenc növényeink kaspójában, vagy akár egy szép tálban, az asztalon, egyszerre többet.

A festéshez és dekoráláshoz többféle eszközt és anyagot is igénybe vehetünk, illetve ezeket egy munkán belül kombinálhatjuk is. Színezéshez ideálisak a sok színben kapható akrilfestékek, mintázáshoz az üvegfestéshez használt kontúr rajzolók éppúgy megfelelőek, mint a porcelánra használható filctollak és festékek, de dolgozhatunk akár alkoholos filctollal és tűfilccel is. Az elkészült kavicsfestményt érdemes a végén az akrilfestékekhez rendszeresített lakkal lezárni, időtállóvá tenni.

A kavicsok formája sokszor eleve ihleti a témát, hogy mit is rajzoljunk, fessünk rá. Így például a szabályos koronghoz közelítő formájúak jó alapjai lehetnek a mandalafestésnek. ha nincs elég gyakorlatunk az ilyesmiben, rajzoljuk elő a mintákat, amiket azután már könnyebben ki tudunk festeni szépen, szabályosan.

 

Kopogtató vagy asztaldísz készítés

Ne csak akkor gyűjtsünk terméseket és faleveleket, ha ezt a gyermekünk iskolai feladata előírja. Saját kedvünkre is tehetünk vele, ha az összegyűjtött terméseket kompozícióba rendezzük. Asztaldíszt készíthetünk egy lapos tálon ragasztó nélkül is, de még szebb lesz az eredmény, ha ragasztópisztoly segítségével egymáshoz erősítjük a felhasznált darabokat.

Ha az ajtóra vagy a falra szeretnénk felakasztható dekorációt készíteni, akkor gondoskodjunk akasztóról is és vegyük figyelembe, hogy az elkészült mű nem vízszintesen, hanem függőlegesen lesz elhelyezve, tehát érdemes a kompozíciót is ennek megfelelően elképzelni, majd megvalósítani.

Az őszi termések nagyon gazdag választékban állnak rendelkezésre az erdőkben vagy akár a hobbiboltokban. legyünk kreatívak és kombináljunk össze többfélét vagy az egyszerűség jegyében használjunk csak egyetlen fajtát. A vadgesztenyéből készített koszorú formájú ajtódísz például nem is igényel mást, maximum egy szép színű, széles szaténszalagot díszítésnek. a terméseken kívül használhatunk még bogyókat, leveleket, gyöngyöket, tollakat is, a variációk száma szinte végtelen, használjuk a fantáziánkat és a legvadabbnak tűnő kreatív ötleteinket is vessük be.

 

Illatgyertya készítés

Az őszi időszak érkeztével hűvösebb lesz odakint és a nap sokkal nagyobb részében van sötét, mint nyáron, így az emberek nagy része ösztönösen „bekuckózik”. Ilyenkor előkerülnek a kötött holmik, a puha párnák és takarók, a fények használatát is úgy alakítjuk, hogy meghitt, melegséget sugárzó környezetben érezhessük jól magunkat.

Ahol van kandalló vagy kályha, biztosan begyújtanak az első didergős estén és előkerülnek a hangulatvilágítás elemeiként a gyertyák is. Ezekből még jobbak az olyan típusok, amelyek valamilyen enyhe, de határozottan finom illatot árasztanak, miközben a fényüknél vacsorázunk vagy éppen egymást masszírozzuk.

Egy kis kézügyességgel és néhány jól megválasztott alapanyaggal magunk is készíthetünk illatos gyertyákat otthoni használatra. Gyertyaviaszt és hozzá való kanócot beszerezhetünk a hobbiboltokban, az illatosításhoz használható illóolaj(ak)at pedig nagy választékban találunk az illatszerboltokban vagy egy erre szakosodott árusoknál a nagyobb piacokon.

Ha több időnk és türelmünk van, akkor készíthetünk illatgyertyát valódi virágok segítségével is, mégpedig úgy, hogy a kiválasztott virágokat (pl. levendulát) az olvasztott viaszban néhány percig tovább melegítjük, majd egy gézlapon keresztül átszűrve öntjük formába, ami pedig lehet egy egyszerű vizespohár is.

 

Sütés, főzés

Már régóta nem állja meg a helyét a gondolat, hogy az otthoni ételkészítést a konyhában történő ok nélküli robotolásnak gondoljuk. A sütés és a főzés ugyanúgy egy kreatív alkotófolyamat, mint mondjuk egy festmény elkészítése, ráadásul – jó esetben – finom végeredménnyel, amelyből kedvünkre fogyaszthatunk, de akár kisebb vagy nagyobb társaságot is meginvitálhatunk ebédre vagy vacsorára, esetleg egy könnyedebb délutáni falatozásra.

Keressünk ígéretes recepteket az interneten vagy a meglévő szakácskönyveinkben, állítsunk össze egy teljes menüsort vagy válogassunk egymás mellé többféle hideg falatot egy kellemes tapas vacsorához. Ez a tevékenység is igényel némi kreativitást, hiszen figyelembe kell venni a saját és konyhánk adottságait, az évszak jellemző zöldségeit és gyümölcseit, illetve mindazon alapanyagok beszerezhetőségét, amelyeket használni szeretnénk az ételek elkészítése folyamán.

Nem hátrány, ha már vannak bejáratott üzleteink, beszerzési helyeink, amelyekről biztosan tudjuk, hogy minőségi és friss áruval várják a vevőket minden nap.

Szervezhetjük az eseményt valamilyen tematika szerint is, egy konkrét téma vagy esemény köré, melynek tervezése nem kell, hogy megálljon az elkészítendő ételek kiválasztásával, hanem tovább gondolható a teríték, az asztaldísz, a menükártya és az összes látványos külsőség megkomponálásával. Ez, ha jól csináljuk akár művészi szintre is emelhető, ismerőseink, barátaink vagy családunk legnagyobb örömére és persze a saját örömünkre, mert anélkül nem ér semmit az egész.

 

Élményfestés

A zordabb időjárás többet tartja otthon az embereket, aminek az is lehet az eredménye, hogy jobban szembesülnek azzal, hogy mennyi változtatni vagy csinosítani való rész van még a lakásban, hol vannak még üres, de jól dekorálható falak, falrészletek.

Ha saját magunk készítette festményt helyezünk a falra, az biztosan garantáltan egyedi lesz. Egy korábbi bejegyzésünkben részletesen írtunk róla, hogy milyen szempontok alapján érdemes kiválasztani a megfestendő képet. Ezeket figyelembe véve választhatsz a Kreatívliget Élményfestő Stúdió kínálatából az Események menüpontban egy számodra kedves képet és a 3 órás foglalkozás alatt pedig elkészítheted azt.

Szerintünk az egyik legjobb választás egy borongós őszi estére. Élményfestés jó társaságban, egy finom teát elkortyolgatva, fejlesztve a kreatív képességeket nagyszerű programlehetőség.

Blog

Élményfestés – Claude Monet

Az impresszionizmus   Az élményfestés foglalkozásaink egyik legnépszerűbb alkotója Claude Monet, akit közvetve az impresszionizmus, mint művészeti irányzat névadójaként is ismerhetünk. 1872-ben festette meg az ’Impresszió, a felkelő nap’ című képét és 1874-ben állította ki az első olyan kiállításon, amelyet az új irányzatot képviselő művészek alkotásaiból rendeztek. Az akkori műértő közönség körében nem aratott egyből osztatlan sikert a „hagyományos” festészet szabályaitól elrugaszkodó új művészeti mozgalom. Louis Leroy kritikus igencsak lekicsinylő cikket írt a kiállítás kapcsán, Monet festményének címéből és az irányzat fő elvéből kiindulva pedig megalkotta az impresszionista kifejezést, amely alatt – korántsem pozitív színezettel – a képek azon tulajdonságát értette, ahogy azok megragadják a pillanatot, a fények és az árnyékok ábrázolásának segítségével és felvállalva azt, hogy nem dolgozzák ki a részleteket teljes pontossággal. Ez utóbbi tulajdonság az impresszionista stílus egyik fő lényege, hiszen az ábrázolás az aktuális érzéki benyomást, azaz impressziót rögzít a fény játékának segítségével, ahogy az a különböző felületeket különbözőképpen világítja meg, illetve bevonja az élménybe az árnyék megjelenítését is, amelynek szintén lehet akár több színe és árnyalata, amiket a vászonra folt-szerűen felvitt tiszta színekkel lehet megjeleníteni. Ezek a színfoltok megfelelő távolságból szemlélve optikailag keverednek, ezzel kiváltva a szemlélőben a megfelelő szín és kép-érzékelést, amely visszaadja számunkra

Olvass tovább »

Hírességek, akik festenek is – Jim Carrey

Karácsony közeledtével egyre több karácsonyi témájú film megnézésére van lehetőségünk. A tv adók és az online streaming szolgáltatók már novemberben kínálják tálcán az ilyen témájú alkotásokat. Az egyik megkerülhetetlen film a Dr Seuss regénye alapján adaptált Grincs című mű. Ennek nem más a főszereplője, mint Jim Carrey, aki nem csak a filmvásznon bizonyítja ezerarcú tehetségét, hanem a festővásznon is. Új sorozatunkban olyan alkotókat mutatunk be, akik a festés mellett más területen is magas színvonalon űzik munkájukat. Meglepően sok ismert színész ragad ecsetet, így a már fentebb említett Jim Carrey is, akinek festői munkásságát ismertetjük  jelen cikkünkben.   Gyerekként imádott középpontban lenni, de magányosan alkotni is Carrey Kanadában, egy Newmarket nevű városban látta meg a napvilágot 1962-ben egy négy gyermekes család legkisebb tagjaként. Hamar megmutatkozott komikus tehetsége, egyszerre volt benne erős vágy a szereplésre és az elvonulás iránti igényre. Az I Needed Color  (2017) című rövid dokumentumfilmben, mely Carrey festő arcát mutatja be, így nyilatkozott erről: “Az a fajta gyerek voltam, aki a fél életét a nappaliban töltötte, hogy szórakoztassa az ott lévőket. A másik felében a szobámban voltam és rajzoltam, vagy verset írtam. Engem nem lehetett azzal büntetni, hogy a szobámba parancsoltak. Az számomra maga volt a menny.”   Korán

Olvass tovább »

Festők fordulatos élete – Edward Hopper

Ebben a cikkben egy tengerentúli festőt, az amerikai Edward Hoppert (1882-1967) mutatjuk be. Hopper alkotásaira a noir, mint festészeti stílus jellemző, a realizmus mellett. Ábrázolásmódjának egyik jellegzetessége a fények és árnyékok erős használata. Lényegében ezek adják Hopper képeinek igazi atmoszféráját, a művész ezáltal is igyekezett megragadni az ember tudatalattijában megbúvó apróságokat.   Edward Hopper békés gyermekkora Holland származású szülők biztos anyagi körülmények közé született gyermeke volt. Nővérével, Marionnal együtt a New Yorkhoz tartozó Nyackban nevelkedtek egy dombtetőn álló, kényelmes viktoriánus házban, kilátással a Hudson-folyóra. Szülei művészetre érzékeny, művelt emberek voltak, akik gyakran vitték gyermekeiket koncertekre, kiállításokra. Azon szerencsés festők egyike ő, akinek szülei büszkék voltak fiúk művészi ambícióira, és támogatták ez irányú törekvéseit, ahogy önképzését is. Az iskolában alapvetően jól teljesítő Edward tehetsége nagyjából ötéves korában mutatkozott meg. Édesanyja különösen fontosnak találta, hogy gyermeke tehetségének kibontakozását támogassa. Nem ritkán oktatói folyóiratokat, festészettel kapcsolatos szakkönyveket és az alkotáshoz szükséges eszközöket vásárolt fiának. 1899-ben kezdte meg művészeti tanulmányait, egyik mentora az amerikai korai realista festészet egyik meghatározó alakja Robert Henri lett. Mint a legtöbb festő palánta, Hopper is többször járt Párizsban, hogy tanulmányozza az európai mesterek, főleg az impresszionisták kiállításait, és az ott ellesett fogásokat is alkalmazza saját stílusa kialakítása során. Hopper

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü