A legtöbbször lefestett emberek – Suzy Solidor

Suzy Solidor festmény

1900-ban Suzanne Louise Marie Marion néven látta meg a napvilágot a Suzy Solidor művésznevű  francia énekes- és színésznő. A 20. század egyik legtöbbször lefestett nőalakja lett, az emancipáció szimbóluma. Az első nők egyike, aki nagy nyilvánosság előtt felvállalta leszbikusságát és ezt a művészetében is megjelenítette.  Annak ellenére, hogy rengeteg festményen láthatjuk, sokszor nem is gondolnánk, hogy ugyanaz a modell néz ránk a képről. Mindez nem a festők ügyetlenségét mutatja, hanem azt a tényt, hogy Suzy különleges leleményességgel tudta változtatni a külalakját. 225 festő készített róla portrét, többek között Tamara de Lempicka, Pablo Picasso, George Braque, Francis Picabia.

 

Egy sikeres élet nehéz kezdetei

Gyermekkoráról és korai éveiről nem sokat tudni, édesanyja egyedülálló anyaként vállalta Suzyt.  Anyja bejárónőként dolgozott, többek között annál a férfinél is, aki Suzy apja volt. A  férfi sosem vállalta fel a lányát, Solidor azonban fontosnak és érdekesnek tartotta származását. Apja ugyanis Robert Surcouf kalóz leszármazottja volt, és ezt a tényt Suzy nagyon izgalmasnak találta, számos alkalommal készíttetett festményt magáról tengerhez kapcsolódó környezetben. Anyja 1907-ben végül megházasodott, így a kislányt nevelőapja nevére vette, ezután Suzy Rocher néven élte tovább életét. 17 éves volt, mikor az első világháború kitört, ekkor Suzy önkéntesnek állt, mentőautó vezető lett.

 

Kitartott szeretőből ünnepelt sztár

A háború után költözött Párizsba, ahol egy régiségkereskedő, Yvonne de Bremond d’Ars szeretője lett. Csinos megjelenésével, különleges arcával elbűvölte a gazdag asszonyt, aki nem is sajnált tőle semmit. “Ő alkotott meg engem” – nyilatkozta Suzy évekkel később első szeretőjéről. S valóban, Yvonne sokat hozzátett Suzy későbbi pályafutásához. Támogatta, hogy énekórákat, beszédórákat vegyen és az első róla készült képek is az ő megrendelésére készültek. Ebben az időszakban választotta magának a Suzy Solidor művésznevet is.

A pár kapcsolata 10 évig tartott, Suzy ekkor elégelte meg a kitartott szerető státuszát és fogott bele a saját karrierje építésébe. 1932-ben nyitotta meg a francia fővárosban éjszakai mulatóját, a La Vie Parisienne-t. A hely rendkívül népszerű lett, a jómódú meleg és leszbikus közösség kedvelt találkozóhelyévé nőtte ki magát. Igen előkelő és drága volt, művészek arisztrokraták adták egymásnak a kilincset. A színpadot és az egész helyet Suzyről készült képek díszítették, erre a művésznő különösen büszke volt. Már karrierje csúcsán is el kezdték róla rebesgetni, hogy ő a legtöbbször lefestett nő, ezt nem győzte ő maga is hangsúlyozni. Párizs ünnepelt kabarésztrája lett, a pletykarovatok roskadoztak a róla szóló szaftos hírektől és ő rendkívül élvezte az ezzel járó ismertséget.

 

Solidori alapelvek a túlélésért

Solidor az 1930-as években volt a csúcson, ünnepelt sztár, sanzonénekesnő volt, akinek búgó hangját tucatnyi felvétel őrzi a mai napig. Bár a férfiakat sem vetette meg, nyíltan vállalta vonzódását a nők felé, s ezt a dalaiban sem titkolta. Sikere vélhetőleg töretlen lett volna, ha a történelem közbe nem szól a második világháború kitörésével. Mikor a németek elfoglalták Párizst, Suzy élete is veszélybe került. Az volt a szerencséje, hogy megjelenése beleillett az árja faji ideológiáról alkotott képbe, hírneve miatt pedig még leszbikus hajlama felett is szemet hunytak.  A németek alkut ajánlottak számára: ha az ő szabályaik szerint dolgozik, megkímélik őt és a mulatóját is. Solidor elfogadta a feltételt, megalkuvását később solidori alapelvnek nevezte el, melynek az volt a célja, hogy megőrizhesse mindazt, amit elért a háború kitörése előtt. A La vie Parisienne náci katonatisztek egyik törzshelye lett, ő maga pedig gyakran énekelt a náci propoganda rádióban, a Radio-Paris-ban.

 

Suzy élete a második világháború után

A háború elmúltával kollaboránsnak kiáltották ki, annak ellenére, hogy a teljesen részeg katonatisztektől kiszedett információkat rendszeresen megosztotta a francia ellenállással. Az is ismert volt róla, hogy több zsidó honfitársának nyújtott segítséget a menekülésük során. Végül el kellett hagynia a hazáját, Amerikába ment, ahol végigturnézta az államokat, kedvenc festményeivel egyetemben. Az ötvenes évek elején tért vissza szülőföldjére, ahol próbálta ugyanazt az életet élni, mint előtte. De már semmi sem volt a régi, főként a teste, megjelenése, fiatal szépsége, pedig ezekre alapozta hírnevét. Kihívó, szexi öltözékét férfias ruhákra cserélte és önmagát Admirálisnak nevezte. Hogy könnyebben viselje új helyzetét, inni kezdett, de ettől csak még jobban elvesztítette a kontrollt önmaga felett.

1960-ban döntött úgy, hogy felszámolja párizsi életét és a francia Riviérára költözött, Haut de Cagnes városába. Itt egy hatalmas házat vett, melynek pincéjében szórakozóhelyet alakított ki. Mulatójának hamarosan híre ment és a város egyik fő attrakciójává nőtte ki magát. Suzy Solidor 1983-ban hunyt el, a legkedvesebb 43 festményét haláláig megőrizte, melyeket a Grimaldi Vármúzeumban lehet megtekinteni.

Nálunk, a Kreatív Liget Élményfestő Stúdióban számos portré megfestésére nyújtunk lehetőséget. Ha el szeretnéd valahol kezdeni a festés művészetét, gyere bátran hozzánk! Válogass eseményeink közül, de ha nincs lehetőséged ellátogatni hozzánk, az otthoni élményfestő szettek között biztosan találsz kedvedre valót!

Blog

Kreatív időtöltés télen

A téli időszak általában a bekuckózásról, az otthoni tevékenységek folytatásáról szól alapesetben is. Ezek még hangsúlyosabbá váltak az idei évben, amikor sokan ki sem mozdulnak otthonról, csak a legszükségesebb esetekben. Ahhoz azonban, hogy ne kerüljünk rossz hangulatba a bezártság és az elszigetelődés okán, érdemes az időnket okosan beosztva kreatív tevékenységekre is időt szakítani, amelyekkel ráadásul fokozhatjuk az otthonunk kellemes hangulatát, készülhetünk az ünnepekre és örömet okozhatunk a szeretteinknek is.   Illatgyertya készítés A téli időszak megérkeztével hideg lesz odakint és a nap sokkal nagyobb részében van sötét, mint a nyári időszakban, így szívesebben töltjük az időt otthon. Előkerülnek a kötött holmik, a puha párnák és a meleg takarók. A fények használatát is úgy alakítjuk, hogy meghitt, melegséget sugárzó környezetben érezhessük jól magunkat. A szerencsésebbeknél van kandalló vagy kályha, amelybe biztosan begyújtanak az első didergős estén és előkerülnek a hangulatot fokozó gyertyák is. Ezek közül a legjobbak az olyan típusok, amelyek valamilyen enyhe, de határozottan finom illatot árasztanak magukból az égés során, miközben a fényüknél beszélgetünk vagy éppen egymást masszírozzuk. Egy kis kézügyességgel és néhány jól megválasztott alapanyaggal magunk is készíthetünk illatos gyertyákat otthoni használatra. Gyertyaviaszt és hozzá való kanócot beszerezhetünk a hobbiboltokban, az illatosításhoz használható olajokat pedig nagy választékban találunk

Olvass tovább »

Híres női festők – Margaret Keane

A napokban bejárta a világhálót a hír, hogy 2022. június 26-án, 94 éves korában elhunyt Margaret Keane, a híres amerikai festőnő, aki a nagy szemű gyerekeket ábrázoló portréiról volt híres. Ki is volt ő?   Korai évek Peggy Doris Hawkins néven látta meg a napvilágot 1927-ben. Két éves korában egy elrontott műtét következtében maradandó halláskárosodást szenvedett, emiatt ő sokkal figyelmesebben szemlélte az emberek arcát, szemét beszéd közben. Valószínűleg ez is erősen közrejátszott abban, hogy a nagy szemű portréiról lett híres. 10 évesen festette első olajfestményét két kislányról, melyen az egyik sír, a másik nevet. A képet a nagymamájának adta ajándékba. Az 1950-es években kezdetben ruhákat és babaágyakat festett, majd belekezdett a portréfestésbe. Főként gyerekeket, nőket és állatokat ábrázoló képei születtek.   Találkozása Walter Keane-nel Margaret már házas volt, és volt egy gyermeke is, amikor találkozott az ingatlanértékesítéssel és hamisított képek eladásával foglalkozó Walter Keane-nel.  A férfi úgy mesélte el találkozásuk történetét, hogy amikor megpillantotta őt egy jól ismert north beach-i bisztróban, a nő nagy szemei szinte mágnesként vonzották. 1955-ben házasodtak össze.   A férj, mint csaló Walter a sajátjaként kezdte árulni felesége képeit. Egyre nagyobb népszerűségre és haszonra tett szert. Míg ő tündökölt a dicsfényben, felesége otthon festette a képeket,

Olvass tovább »

Élményfestés – Levendulamező

A levendula méltán népszerű gyógy-, fűszer-, és dísznövény, mely élénk lila színével és nyugtató illatával kényezteti érzékeinket. Európában a rómaiak által jelent meg, az ókori szépségápolás egyik meghatározó alapanyaga volt. Illatát használták nyugtató fürdőhöz, szappan készült belőle, virágát földre szórva illatosították a szobákat. A görögök a levendula illatával próbálták csillapítani isteneik dühét, az egyiptomiak a balzsamozás során használták, Angliában pedig a pestisjárvány idején csuklóra kötve reméltek védelmet tőle.   A levendula hazánkban   Magyarországon a középkor óta van jelen, de csak kolostorok gyógy- és fűszernövény ültetvényein volt megtalálható. Az 1920-as évek közepén Bitter Gyula, korának neves gyógynövényszakértője telepítette az első levendulaültetvényt. A tihanyi apátságtól bérelt ehhez területet, s a szaporítóanyagot egyenesen Franciaországból hozta. Ez lett az első ipari célú levendulaültetvény-telepítés, ami olyannyira jól sikerült, hogy a Tihanyban aratott levendula illóolaj tartalma magasabb volt, mint a franciáé. Ezen sikeren felbuzdulva Bitter Gyula 100 hektárra növelte a telepítés nagyságát. Az, hogy a levendula ennyire jól érzi magát Tihanyban, a hely speciális, félsziget-jellegének köszönhető. Az egyik leggazdagabb hely Magyarországon a napsütéses órák számát tekintve, míg a csapadékmennyiségéről pont az ellenkezője mondható el. Ez a fél-mediterrán éghajlat, a déli tájolás és a vulkáni alapkőzet teszi a helyet oly ideálissá a levendulák számára. Ezen tényezők

Olvass tovább »
főoldaleseményekwebshopkosármenü